Προς το περιεχόμενο

Fritzbox 7590AX


gianso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 10/05/2022 at 10:23, gianso said:

Μακαρι. Μια ερωτηση , το LAMTECH Mini UPS που εδινε ο ΟΤΕ με το speedport plus κανει για το fritzbox ή χρειαζεται μεγαλυτερο ups ? Το εχει χρησιμοποιήσει κανείς ? Ευχαριστώ !!!

Update : διαβαζω πως το 7590ax θελει 2.5A σε peak και αυτο πρεπει να δινει μεχρι 2 αλλα συνηθως λεει δουλευω κατω απο τα 2 και συνηθως χρηστες λενε οτι δουλευει 25%-45% consumption) (αν peakarei προφανως πανω απο τα 2 δε θα δουλεψει το ups και θα κλεισει καταλαβαινω). Εχει κανεις πρακτικη εμπειρια απο αυτο ? 

αν δινει 2 λογικα θα εισαι οκ. το peak λιγο δυσκολα θα το φτασεις.και εχει και καποια eco features αμα θες να ριξεις την καταναλωση.πχ μια port να παιζει 100 αντι για 1000 κτλ. αλλα το peak ειναι να παιζουν ολες οι ethernet να παιζει και το dect και Usb κτλ.

5 minutes ago, gianso said:

Το δουλεύω από το μεσημέρι και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Εξαιρετικο UI και πολλες δυνατοτητες να ανακαλυψεις καποιοσ "μη γνωστης" σαν εμενα. 

Στα θετικα provisioning επαιξε με 1 τηλ στον ΟΤΕ (το voip γιατί το internet ηρθε μονο του) και ο συναγερμοσ δουλεψε χωρις πολλα πολλα.

Επομενο βημα η αγορα του fritz repeater για αντικατασταση του tp link extender που εχω (για καλυτερη αποδοση και mesh).

Ευχαριστω ολους για τα σχολια και τη βοηθεια στο thread !!!

λογικα και να το ξανακανεις hard reset θα πρεπει να παρει το voip αυτοματα. απο repeaters εχει πολλα μοντελα και εχω κανει Review για αρκετα απο αυτα στο insomnia και για ενα στο thelab.gr

On 10/05/2022 at 10:34, gianso said:

Σε ευχαριστώ για την αμεση απαντηση σου. Σε διακοπη ρευματος άρα δεν σου έκανε καποιο restart ή τίποτα περίεργα ?  

Update : για να μαι σιγουρος, μιας και στο εξοχικο δεν εχω ups , εκανα παραγγελεια απο το skroutz το 30W της Lamtech που θα με καλυψει με πιο μεγαλη ασφαλεια (www.adslgr.com αλλα παιδια ειχαν πει πως ισωσ να ειχαν θεμα οταν το 7590AX θελει πανω απο το μεσο consumption και θα παω το 15W στο εξοχικο που εχω ενα speedport).

καλα ναι αν μπορεις να κανεις και αυτην την αλλαγη even better.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, poulinos είπε

αν δινει 2 λογικα θα εισαι οκ. το peak λιγο δυσκολα θα το φτασεις.και εχει και καποια eco features αμα θες να ριξεις την καταναλωση.πχ μια port να παιζει 100 αντι για 1000 κτλ. αλλα το peak ειναι να παιζουν ολες οι ethernet να παιζει και το dect και Usb κτλ.

λογικα και να το ξανακανεις hard reset θα πρεπει να παρει το voip αυτοματα. απο repeaters εχει πολλα μοντελα και εχω κανει Review για αρκετα απο αυτα στο insomnia και για ενα στο thelab.gr

καλα ναι αν μπορεις να κανεις και αυτην την αλλαγη even better.

Ναι το περιμένω σήμερα το 30W για να μαι σιγουρα οκ και θα παω το παλιο το 15W στο εξοχικο (καλοκαιρι με οσα γινονται με τα ενεργειακα προβλεπω μπολικες διακοπες ρευματοσ).

Επισης εριξα και παραγγελεια για το AVM Fritz!Repeater 6000 WiFi Extender, all in στην AVM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gianso said:

Ναι το περιμένω σήμερα το 30W για να μαι σιγουρα οκ και θα παω το παλιο το 15W στο εξοχικο (καλοκαιρι με οσα γινονται με τα ενεργειακα προβλεπω μπολικες διακοπες ρευματοσ).

Επισης εριξα και παραγγελεια για το AVM Fritz!Repeater 6000 WiFi Extender, all in στην AVM.

το χω κανει review. Πολυ καλό

https://www.thelab.gr/reviews/input-devices-peripherals-reviews/fritzrepeater-6000-r817/

7 minutes ago, takislz said:

.... υπό την προϋπόθεση πως έχει μπαταρία το ''κουτί'' του ΟΤΕ.

Η καμπίνα του OTE ή της wind ή της vodafone αναλογως που πεφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, takislz είπε

.... υπό την προϋπόθεση πως έχει μπαταρία το ''κουτί'' του ΟΤΕ.

παιξε τζοκερ , επεσε το ρευμα για 10 λεπτα και ειχα internet (με το παλιο mini ups ακομα).

Ελλασ το μεγαλειο σου !!! 2η μερα που δουλευει και επεσε το ρευμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, takislz said:

καμπίνα έχουν τα πλοία! ΚΑΦΑΟ το λένε! 😄

to Καμπινα βγηκε απο την κανονικη ονομασια στα αγγλικα που ειναι Telecom Outdoor Cabinet . ουτε καφαο ουτε καμπινα ουτε kv :P
και το καφαο λαθος ειναι διοτι

Ουσιαστικά, πρόκειται για την “Ελληνοποιημένη” προφορά του Γερμανικού αρκτικόλεξου KV (Κα-Φάου), που προέρχεται από τη λέξη KabelVerzweiger (=καλωδιοκατανεμητής).

36 minutes ago, gianso said:

παιξε τζοκερ , επεσε το ρευμα για 10 λεπτα και ειχα internet (με το παλιο mini ups ακομα).

Ελλασ το μεγαλειο σου !!! 2η μερα που δουλευει και επεσε το ρευμα :P

τα νουμερα πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, poulinos είπε

to Καμπινα βγηκε απο την κανονικη ονομασια στα αγγλικα που ειναι Telecom Outdoor Cabinet . ουτε καφαο ουτε καμπινα ουτε kv :P
και το καφαο λαθος ειναι....

και επειδή τα κατουρούν οι σκύλοι κάποιοι έμαθαν να λένε το μπάνιο του σπιτιού τους, καμπινέ 😂

Καλά είπα εγώ αρχικά ''κουτί'' (έσπευσες σε διόρθωση) 🧐  

Εμένα πάντως το ΚΟΥΤΙ πέρυσι έπαιζε σε διακοπές ρεύματος, φέτος όχι. Θα ''έκλεψαν'' τις μπαταρίες 😁   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fritzbox 7590ax  με repeater 6000 παιζουν πολυ ωραια μαζι. Το μονο που χρειαστηκε ηταν να κλεισω τη συνδεση στα 5ghz μεταξυ τους γιατι για καποιο λογο για 5 λεπτα δε καταλαβαινε οτι "ειναι κακη" στα 5 να το γυρισει στα 2.4 οποτε και το κλεισα για να μην εχω σκαμπανεβασματα. Τερματιζω την οπτικη στο repeater στα 103.5 ποσο ειδα και αρκετα σταθερη συνδεση σε ολες τις συσκευες στον πανω οροφο.

all in all , αξιζε η επενδυση , μακαρι να συνεχισει ετσι η φαση !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/05/2022 at 17:27, gianso said:

Fritzbox 7590ax  με repeater 6000 παιζουν πολυ ωραια μαζι. Το μονο που χρειαστηκε ηταν να κλεισω τη συνδεση στα 5ghz μεταξυ τους γιατι για καποιο λογο για 5 λεπτα δε καταλαβαινε οτι "ειναι κακη" στα 5 να το γυρισει στα 2.4 οποτε και το κλεισα για να μην εχω σκαμπανεβασματα. Τερματιζω την οπτικη στο repeater στα 103.5 ποσο ειδα και αρκετα σταθερη συνδεση σε ολες τις συσκευες στον πανω οροφο.

all in all , αξιζε η επενδυση , μακαρι να συνεχισει ετσι η φαση !!!

σκοπος ειναι να βαλεις το repeater σε σημειο που τα 5 Ghz Θα εχουν ικανοποιητικο σημα.το να αφησεις το Link μονο στα 2.4 ghz ειναι λαθος διοτι χανει ολη την εννοια του το 6000.δεν θα πρεπε καν να το παρεις δηλαδη αν ειναι να κανεις αυτο που εκανες.το 6000 ειναι triple radio. ενα radio 5 Ghz για το link ενα radio 2.4 και αλλο ενα 5 για να εκμπεμπουν τοπικα.ο λογος ειναι το link να γινεται στο πρωτο 5Ghz Radio με σκοπο να τρωει αυτο το interface ολο το φορτο και τα αλλα να μενουν για να δινουν στους clients. ναι μεν στο ιντερνετ δεν θα φανει αφου εχεις μονο 100 Mbit αλλα αμα πχ μεταφερεις αρχεια τοτε θα χασεις τρελα σε ταχυτητα. η φερτο πιο κοντα το Repeater ή δοκιμασε καναλι πανω απο το 100 που ειναι dfs(θα αργησει λιγο να στο φερει διοτι πρεπει να κανει scan) ή βαλε το 6000 με καλωδιο ethernet ως access point

On 12/05/2022 at 12:17, takislz said:

και επειδή τα κατουρούν οι σκύλοι κάποιοι έμαθαν να λένε το μπάνιο του σπιτιού τους, καμπινέ 😂

Καλά είπα εγώ αρχικά ''κουτί'' (έσπευσες σε διόρθωση) 🧐  

Εμένα πάντως το ΚΟΥΤΙ πέρυσι έπαιζε σε διακοπές ρεύματος, φέτος όχι. Θα ''έκλεψαν'' τις μπαταρίες 😁   

χαα.γελαω με αυτο με το κατουρημα. εχω δει και αμαξι να εχει πεσει πανω και τον μαλακα τον δημο να το εχει βαψει ολο πρασινο με λαδομπογια μαζι με τις κλειδαριες και τα ζωα να βαζουν αφησες πανω και να κλεινουν τις γριλλιες εξαερισμου. και μην γελας ναι κλεβουν μπαταριες και το εχω δει. ή μπορει να μην ειχε κοπει το ρευμα στην καμπινα. εκτος αν οι μπαταριες ψοφησαν και δεν τις εχουν αλλαξει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, poulinos είπε

σκοπος ειναι να βαλεις το repeater σε σημειο που τα 5 Ghz Θα εχουν ικανοποιητικο σημα.το να αφησεις το Link μονο στα 2.4 ghz ειναι λαθος διοτι χανει ολη την εννοια του το 6000.δεν θα πρεπε καν να το παρεις δηλαδη αν ειναι να κανεις αυτο που εκανες.το 6000 ειναι triple radio. ενα radio 5 Ghz για το link ενα radio 2.4 και αλλο ενα 5 για να εκμπεμπουν τοπικα.ο λογος ειναι το link να γινεται στο πρωτο 5Ghz Radio με σκοπο να τρωει αυτο το interface ολο το φορτο και τα αλλα να μενουν για να δινουν στους clients. ναι μεν στο ιντερνετ δεν θα φανει αφου εχεις μονο 100 Mbit αλλα αμα πχ μεταφερεις αρχεια τοτε θα χασεις τρελα σε ταχυτητα. η φερτο πιο κοντα το Repeater ή δοκιμασε καναλι πανω απο το 100 που ειναι dfs(θα αργησει λιγο να στο φερει διοτι πρεπει να κανει scan) ή βαλε το 6000 με καλωδιο ethernet ως access point

χαα.γελαω με αυτο με το κατουρημα. εχω δει και αμαξι να εχει πεσει πανω και τον μαλακα τον δημο να το εχει βαψει ολο πρασινο με λαδομπογια μαζι με τις κλειδαριες και τα ζωα να βαζουν αφησες πανω και να κλεινουν τις γριλλιες εξαερισμου. και μην γελας ναι κλεβουν μπαταριες και το εχω δει. ή μπορει να μην ειχε κοπει το ρευμα στην καμπινα. εκτος αν οι μπαταριες ψοφησαν και δεν τις εχουν αλλαξει ακομα.

Δυστυχώς είναι σε άλλο όροφο σε ανεξάρτητο σπίτι και δεν έχω δυνατότητα να περάσω καλώδιο (θα το θελα αλλά προς το παρόν δεν είναι εφικτό). 
Όσον αφορά για το ότι έχω το 5αρι κλειστό δε το ξερά να πω αλήθεια ήλπισα πως θα είχε ικανοποιητικό σήμα αλλά δεν. Το 5αρι στο box το έχω στο κανάλι 44  λες να το ανεβάσω και να δοκιμάσω ξανά ; Όσο ανεβαίνεις κανάλι δεν χάνεις σε διαπερατότητα ; Με το 2.4 πάντως είμαι αρκετά ευχαριστημένος το link είναι καλό και σταθερό και σε live streaming applications. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2022 στις 8:39 ΜΜ, gianso είπε

Το δουλεύω από το μεσημέρι και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Εξαιρετικο UI και πολλες δυνατοτητες να ανακαλυψεις καποιοσ "μη γνωστης" σαν εμενα. 

Στα θετικα provisioning επαιξε με 1 τηλ στον ΟΤΕ (το voip γιατί το internet ηρθε μονο του) και ο συναγερμοσ δουλεψε χωρις πολλα πολλα.

Επομενο βημα η αγορα του fritz repeater για αντικατασταση του tp link extender που εχω (για καλυτερη αποδοση και mesh).

Ευχαριστω ολους για τα σχολια και τη βοηθεια στο thread !!!

Τα έχω και τα 2 συγκεκριμένα πήρα το 1200 ΑΧ.

Ήρθα απο tplink archer VR2800 σε συνδυασμό με το speed port της Cosmote, γιατί είχα ένα μικρό NAS πάνω με 2 σκληρούς και μου έβγαινε η παναγία κάθε φορά τόσο με το wifi όσο και με το όλο θέμα. Θα σου πρότεινα να πάρεις και το dec της ίδια εταιρίας , είναι τα μόνα λεφτά(που δε τα λες και λίγα, κοντά στα 500 ευρώ) που δε λυπάμαι.

Φυσικά έχει και αυτό τα κουσούρια του, όπως τις παραμετροποιήσεις του wifi και κάτι άλλα δικτυακά, αλλά ελπίζω σε μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/05/2022 at 19:11, gianso said:

Δυστυχώς είναι σε άλλο όροφο σε ανεξάρτητο σπίτι και δεν έχω δυνατότητα να περάσω καλώδιο (θα το θελα αλλά προς το παρόν δεν είναι εφικτό). 
Όσον αφορά για το ότι έχω το 5αρι κλειστό δε το ξερά να πω αλήθεια ήλπισα πως θα είχε ικανοποιητικό σήμα αλλά δεν. Το 5αρι στο box το έχω στο κανάλι 44  λες να το ανεβάσω και να δοκιμάσω ξανά ; Όσο ανεβαίνεις κανάλι δεν χάνεις σε διαπερατότητα ; Με το 2.4 πάντως είμαι αρκετά ευχαριστημένος το link είναι καλό και σταθερό και σε live streaming applications. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια !!! 

δοκιμασε να πας πανω απο 100 καναλι που ειναι dfs.θα περιμενεις κανα δεκαλεπτο για να το κανει establich.μην σε παραξενευει.ειναι dfs channel και κανει αρκετα λεπτα search οτι δεν χρησιμοποιειται πριν στο κανει assign. απλα αν το αφησεις στα 2,4 ghz τοτε εχεις χασει το νοημα που πηρες τοσο καλο εξοπλισμο και σε router και Repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2022 στις 10:51 ΠΜ, poulinos είπε

Ουσιαστικά, πρόκειται για την “Ελληνοποιημένη” προφορά του Γερμανικού αρκτικόλεξου KV (Κα-Φάου), που προέρχεται από τη λέξη KabelVerzweiger (=καλωδιοκατανεμητής).

Μιας που πιασαμε τα Γερμανικα να προσθεσω και το μεγαλο αδερφο του KV (KabelVerzweiger) (κυριως με παθητικη τεχνολογια) που ειναι το MFG (MultiFunktionsGehäuse) (με ενεργη τεχνολογια).

735752518-200904-verteilerkasten-JQ7hka-

 

Και καποια βιντεο περιγραφης λειτουργιων, MFG και KV .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Damianus said:

Μιας που πιασαμε τα Γερμανικα να προσθεσω και το μεγαλο αδερφο του KV (KabelVerzweiger) (κυριως με παθητικη τεχνολογια) που ειναι το MFG (MultiFunktionsGehäuse) (με ενεργη τεχνολογια).

735752518-200904-verteilerkasten-JQ7hka-

 

Και καποια βιντεο περιγραφης λειτουργιων, MFG και KV .

nai αυτο ειναι με dslam μεσα.ειτε για χαλκο ειτε για οπτικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...