Προς το περιεχόμενο

Η Apple εργάζεται σε ένα πλήρως αυτόνομο αυτοκίνητο, χωρίς πετάλια ή τιμόνι


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από όσο θυμάμαι, και ο Musk ήθελε να αφαιρέσει εντελώς το τιμόνι από το Y ή το S - δεν θυμάμαι ακριβώς - αλλά οι μηχανικοί του, πάτησαν πόδι και φυσικά επικράτησε η λογική.

Όχημα χωρίς τιμόνι σημαίνει κατ΄αρχάς πως 195 χώρες θα πρέπει να αναθεωρήσουν το τί επιτρέπεται να κυκλοφορεί στο δρόμο - γιατί τέτοιο πράγμα, άδεια για να βγει στο δρόμο δεν μπορεί να πάρει ενώ θα χρειαστεί πολύς καιρός για να αλλάξει αυτό. (δείτε το τί συμβιβασμούς κάνει η Tesla για ένα απλό πράγμα όπως οι πλάγιοι καθρέφτες στο Cybertruck και θα καταλάβετε τί εννοώ).

Από εκεί και πέρα, πες πως βγαίνει χωρίς τιμόνι. αν κάτι στραβώσει, πώς θα κάνεις καμία μανούβρα λ.χ. μέσα στο συνεργείο αυτοκινήτων ή στο ΚΤΕΟ; Προφανώς με το κινητό. Αν ναι, βλέπω να δολοφονούνται πολλοί γιάπηδες από hackers / apple haters.

Όπως και να έχει, η Apple έχει καταλάβει πως το κόλπο γκρόσο στην ηλεκτροκίνηση δεν είναι η εικονική απεξάρτηση από τα ορυκτά καύσιμα. Το πραγματικό διακύβευμα είναι να αγοράζει ο άλλος το αυτοκίνητο και στην πραγματικότητα να πληρώνει leasing - ότι ακριβώς δηλαδή προσπαθούν να κάνουν όλες οι εταιρείες με τα λογισμικά και τα οικοσυστήματα τους - να βγάζουν δηλαδή, λεφτά από τον αέρα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν μου αρέσει τόση τεχνητή νοημοσύνη! Τόση αυτοματοποίηση! Προτιμώ να έχω πλήρη έλεγχο του αυτοκινήτου, με τιμόνι και λοιπά! Στο κάτω-κάτω της γραφής, αν θέλω να φαίνεται κάπως, μπορώ να βάλω το αυτοκόλλητο που δείχνει το δαγκωμένο μηλαράκι και να παριστάνω ότι έχω Apple Car. Άσε που κάτω από το αυτοκόλλητο θα φαίνεται το όνομα του μοντέλου (i 30)! Ψαρωτικό για τους άσχετους! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα πάντως έχουμε εδώ και 6 χρόνια όχημα που κινείται μόνο του χωρίς οδηγό. Οπότε γιατί να μην λειτουργήσει η ιδέα της apple? 

Αναφορά σε κείμενο

Το 2015 η Ελλάδα έγινε η πρώτη χώρα που νομοθέτησε για αυτόνομα λεωφορεία

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...