Προς το περιεχόμενο

Αγορά συνδρομής vpn


Smitty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

μου έληξε η συνδρομη που είχα για 3 χρόνια στο NordVPN και σκέφτομαι αν (1) αξίζει να ξαναγοράσω συνδρομή VPN & (2) να συνεχίσω με Nord ή υπαρχει κατι πιο vfm?

Λίγα πραγματα που ισως χρειάζεται να γνωρίζετε:

  • ειμαι φοιτητής στο εξωτερικό (σκανδιναβική χώρα)
  • στην Ελλάδα κατέβαζα τορρεντς καθημερινά (παιχνίδια, ταινίες κτλ) (πλεον λόγω σχολης ισως καμιά ταινία 2-3 φορές το μήνα,αλλά μαζεμένα)
  • βλέπω μια φορά τη βδομάδα ποδόσφαιρο μέσω στριμ
  • χαζεύω κανένα νετφλιξ 2-3 φορές τη βδομάδα
  • έχω δανείσει τους κωδικούς σε 3-4 φίλους κυρίως για περιστασιακή χρήση (π.χ. αγορά προσφοράς euroleague tv)

Γενικά είμαι ευχαριστημένος από το nordvpn, έχει σέρβερς σε αρκετές χώρες, δεν μου είχε ρίξει ποτέ τη σύνδεση και το είχα κλείσει για καπου 100Ε για 3 χρόνια.Τα αρνητικά που είχα ,αλλά δεν είμαι τελείως σίγουρος που οφείλονται, είναι ότι κάτι φορές δeν αναγνώριζαν διάφορα site την χώρα που είχα θέσει μέσω του nord και έπρεπε να αλλάξω αρκετούς σέρβερς ή και χώρα σερβερ για να δουλέψει αυτό που ήθελα να κάνω. Και στο νέτφλιξ το παρατήρησα αυτό κάτι φορές, όπου σε διάφορους σέρβερς της Αμερικής, μου εβγαζε διαφορετικά αποτελέσματα.Τέλος, το οικονομικό κομμάτι μου φαίνεται ικανοποιητικο στα συγκεκριμένα επίπεδα, αν και εννοείται οσο πιο οικονομικό , τόσο το καλύτερο.

 

Θα ήθελα να δω γνώμες σχετικά με το αν πιστεύετε οτι πρέπει να ξαναγοράσω, αν ναι, τότε ποιάς εταιρίας και γιατί, καθώς και προσωπικές εμπειρίες και γνώμες πάνω στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου smitty ,αν   χρησιμοποιούσες vpn   σε καθημερινή βάση για χρήση torrent θα σου πρότεινα κάποιο vpn με υποστήριξη port forwarding(σου δίνει την δυνατότητα να συνδεθείς με όλους τους seed, peers που είναι on και  τους εμφανίζει ο tracker)Από την άλλη  αν σε διέφερε κάποιο vpn ποιο οικονομικό από το nord είναι το surfshark το οποίο έχει  σε  πολλές χώρες servers και στην Ελλάδα( νομίζω στην Ελλάδα έχει τουλάχιστον πάνω από 3 ip) και δίνει την δυνατότητα να συνδεθούν πάρα πολλές συσκευές ταυτόχρονα ενώ το nord  υποστηρίζει μέχρι 6 συσκευές. Χρησιμοποιώ και τα δυο  κύριος το nord για σύνδεση με ελληνικό server(έχει νομίζω 16 servers από διαφορετικές εταιρίες )γιατί κάποιοι από αυτούς  έχουν σύνδεση με gr-ix και βοηθάει να γίνει ποιο γρήγορη σύνδεση με ελληνικά sites. Όσο για το netflix έχει αναφερθεί από πολλούς χρήστες για διάφορα vpn που  υποστηρίζουν netflix  οτι δεν  τους εμφανίζει το περιεχόμενο της χωράς που έχουν επιλέξει (κύριος Αμερική)και αυτό οφείλεται για το λόγο που το netflix καταλαβαίνει ότι  χρησιμοποιείται vpn και  απαγορεύει σε αυτές τις ip να  εμφανίζουν το περιεχόμενο της χωράς(οι εταιρίες vpn αλλάζουν συνεχεία τις ip  για να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα ).Εγω θα πρότεινα να δεις  για ποιες χώρες θες εσύ να συνδέεσαι μέσω vpn  και να επιλέξεις κάποιο που να το υποστηρίζει. Εχω χρησιμοποιήσει vpn απο διάφορες εταιρίες για διάφορους σκοπούς  (torrent,netflix,browsing)και  για netflix  μου φάνηκε ποιο χρήσιμο το surfshark vpn.To κάθε  vpn παρέχει διάφορες λειτουργιές όπως adblock ,το nord και το surfshark  το παρέχουν(το surfshark έχει καλύτερο adblock)  που δεν έχουν σχέση με αυτό που αναφέρεις οτι χρειάζεσαι και για αυτό να μην χρειάζεσαι να επιλέξεις κάποιο από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dionisis241 είπε

Γεια σου smitty ,αν   χρησιμοποιούσες vpn   σε καθημερινή βάση για χρήση torrent θα σου πρότεινα κάποιο vpn με υποστήριξη port forwarding(σου δίνει την δυνατότητα να συνδεθείς με όλους τους seed, peers που είναι on και  τους εμφανίζει ο tracker)Από την άλλη  αν σε διέφερε κάποιο vpn ποιο οικονομικό από το nord είναι το surfshark το οποίο έχει  σε  πολλές χώρες servers και στην Ελλάδα( νομίζω στην Ελλάδα έχει τουλάχιστον πάνω από 3 ip) και δίνει την δυνατότητα να συνδεθούν πάρα πολλές συσκευές ταυτόχρονα ενώ το nord  υποστηρίζει μέχρι 6 συσκευές. Χρησιμοποιώ και τα δυο  κύριος το nord για σύνδεση με ελληνικό server(έχει νομίζω 16 servers από διαφορετικές εταιρίες )γιατί κάποιοι από αυτούς  έχουν σύνδεση με gr-ix και βοηθάει να γίνει ποιο γρήγορη σύνδεση με ελληνικά sites. Όσο για το netflix έχει αναφερθεί από πολλούς χρήστες για διάφορα vpn που  υποστηρίζουν netflix  οτι δεν  τους εμφανίζει το περιεχόμενο της χωράς που έχουν επιλέξει (κύριος Αμερική)και αυτό οφείλεται για το λόγο που το netflix καταλαβαίνει ότι  χρησιμοποιείται vpn και  απαγορεύει σε αυτές τις ip να  εμφανίζουν το περιεχόμενο της χωράς(οι εταιρίες vpn αλλάζουν συνεχεία τις ip  για να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα ).Εγω θα πρότεινα να δεις  για ποιες χώρες θες εσύ να συνδέεσαι μέσω vpn  και να επιλέξεις κάποιο που να το υποστηρίζει. Εχω χρησιμοποιήσει vpn απο διάφορες εταιρίες για διάφορους σκοπούς  (torrent,netflix,browsing)και  για netflix  μου φάνηκε ποιο χρήσιμο το surfshark vpn.To κάθε  vpn παρέχει διάφορες λειτουργιές όπως adblock ,το nord και το surfshark  το παρέχουν(το surfshark έχει καλύτερο adblock)  που δεν έχουν σχέση με αυτό που αναφέρεις οτι χρειάζεσαι και για αυτό να μην χρειάζεσαι να επιλέξεις κάποιο από αυτά.

dionisis241 ευχαριστω για την απαντηση.

Η αληθεια είναι , αλλο ένα προβλημα που θυμάμαι να είχα ηταν όταν ήθελα να δω EURO απο ΑΝΤ1 (τι βιτσιο ειχα και εγω) και σε κάποιους σερβερς δεν με αφηνε, οποτε επρεπε να ψαχνω σε ποιον θα λειτουργουσε.

Οπότε θα δοκιμασω και το surfshark που προτεινεις ωστε να τα συγκρινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 1ns0mn1a είπε

F-secure Freedome VPN

trial "για πάντα" σε virtual machine

Αυτο είναι καλό, αλλά σε περιορίζει αμα θες να το χρησιμοποιήσεις κατευθειαν σε ρουτερ ή σε άλλη συσκευη περα απο desktop-laptop, σωστα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Smitty είπε

Αυτο είναι καλό, αλλά σε περιορίζει αμα θες να το χρησιμοποιήσεις κατευθειαν σε ρουτερ ή σε άλλη συσκευη περα απο desktop-laptop, σωστα?

 

σωστά

για downloads είναι σούπερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...