Προς το περιεχόμενο

Σαμπουάν - αφρόλουτρο vs Πράσινο σαπούνι


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, mxpert είπε

 

Γιατί αποφεύγετε τα συνθετικά χημικά και γιατί τα θεωρείτε "κακά" έναντι των άλλων χημικών, ένας θεός ξέρει.

(όλα τα δηλητήρια, να θυμίσω, είναι φυτικά)

Γίνατε όλοι εδώ μέσα και χημικοί και περιβαλλοντολόγοι 😂

Και έλεγα ποιος θα το γράψει πρώτος αυτό..... 

Οι βαθύτεροι λόγοι είναι ότι πλέον παρασκευαζονται άπειρα προϊόντα με άπειρα χημικά και ουσίες και πλέον δεν είσαι σε θέση να επιλέξεις το κατάλληλο για σένα, απλά χρησιμοποιείς αυτό που έχεις μάθει από παλιά. Εκτός από αυτό, εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν οι μυρωδιές από τα περισσότερα σαμπουάν που υπάρχουν, ψάχνω κάτι ελαφρύ απαλό έως άοσμο. Η αφορμή για να ψαχτω για πράσινο σαπούνι ήταν όταν το καλοκαίρι έβγαζα σπυράκια στο κεφάλι με το νέο ultrex που αγόρασα, λέει ότι έχει ταυρινη μέσα.

Σκέφτομαι ότι η στροφή σε κάτι πιο απλό από χημικής αποψης θα είναι και καλύτερο, εξάλλου χρησιμοποιείται εδώ και αιώνα ασχέτως που το άφησε ο κόσμος άρα είναι κατι δοκιμασμένο. Πλέον με τα σαμπουάν χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα με τα συστατικά τους, αν δεν είσαι χημικός με κανένα master στα καλλυντικά και την κοσμετολογια δεν μπορείς να καταλάβεις τι σε συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όποιος θέλει κάτι παραπάνω πάει σε φαρμακευτικά σαμπουάν/αφρόλουτρα/σαπούνια, όχι αυτά που πουλάνε στα supermarket. Απλά η τιμή ανά λίτρο είναι πολλαπλάσια, μπορεί και δεκαπλάσια ή και παραπάνω.

Τι Ultrex και κουραφέξαλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εδω και 2-3 χρονια εχω καταργησει το αφρολουτρο και χρησιμοποιω πλακες σαπουνι. μου φαινεται αρκετα καλυτερο το αποτελεσμα αλλα και νιωθω καλυτερα..
λιγες φορες εχω αγορασει πλακες απο σουπερμαρκετ, προτιμω απο το φαρμακειο μου, οπου φτιαχνουν χειροποιητα σαπουνια με διαφορους συνδιασμους/ελαια.

τωρα για σαμπουαν, παιρνω απο φαρμακειο παλι με προιντα τυπου κορρε/απιβιτα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

και εγω εδω και 2-3 χρονια εχω καταργησει το αφρολουτρο και χρησιμοποιω πλακες σαπουνι. μου φαινεται αρκετα καλυτερο το αποτελεσμα αλλα και νιωθω καλυτερα..
λιγες φορες εχω αγορασει πλακες απο σουπερμαρκετ, προτιμω απο το φαρμακειο μου, οπου φτιαχνουν χειροποιητα σαπουνια με διαφορους συνδιασμους/ελαια.

τωρα για σαμπουαν, παιρνω απο φαρμακειο παλι με προιντα τυπου κορρε/απιβιτα κλπ

Και το σαπούνι του φαρμακείου την ίδια συνταγή με το πράσινο του Super market θα ακολουθεί, μπορεί να βάζουν περισσότερα μυρωδικά και βότανα μέσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mxpert είπε

Όπως καλλιεργούμε ελιές για το δικό μας λάδι, έτσι καλλιεργούν και οι άλλοι φοίνικες για το δικό τους... (για βιομηχανική κυρίως χρήση)

Πληροφοριακά, η απόδοση λαδιού ανά στρέμμα φοινίκων, είναι ανώτερη όλων των άλλων καλλιεργειών που έχουν σκοπό την παραγωγή ελαίου.

Πόση ποσότητα του ποιοτικά καλού λαδιού μας "που το έχουμε άφθονο" έχετε την εντύπωση πως θα γίνει σαπούνι ;

Γιατί αποφεύγετε τα συνθετικά χημικά και γιατί τα θεωρείτε "κακά" έναντι των άλλων χημικών, ένας θεός ξέρει.

(όλα τα δηλητήρια, να θυμίσω, είναι φυτικά)

Γίνατε όλοι εδώ μέσα και χημικοί και περιβαλλοντολόγοι 😂

To περιβαλλοντικό πρόβλημα με το φοινικέλαιο έχει να κάνει με τη μονοκαλλιέργεια που απαιτεί αποψίλωση όλων των δασών της νοτιοανατολικής Ασίας για την παραγωγή του. Δεν γίναμε ούτε χημικοί ούτε περιβαλλοντολόγοι. Το να έχεις περιβαλλοντολογικές ευαισθησίες δεν σε κάνει επιστήμονα δυστυχώς αλλά η έλλειψη πτυχίου δεν σου αφαιρεί την ευθύνη. Οι επιστήμονες λένε(και καλό είναι να τους ακούμε) πως πρεπει να απαιτούμε από τις βιομηχανίες να μην χρησιμοποιούν φοινικέλεαιο καθώς η παραγωγή του γίνεται σε χώρες και με τρόπους που δεν σέβονται καθόλου το περιβάλλον. 

 

Και όχι όλα τα δηλητήρια δεν είναι φυτικά. Η χημεία έχει φτιάξει πολύ αποτελεσματικά δηλητήρια(γεια σου Πούτιν) και κάποια κατα λάθος και τα χρησιμοποιούμε ακόμη σε κάθε τηγάνι μας. Κατά τα άλλα τα χημικά δεν είναι του 666. Εγώ χρησιμοποιώ και χημικά σκευάσματα και πρασινο σαπούνι αν και προτιμώ το δεύτερο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σωστό λοιπόν να κατηγορούμε το φοινικέλαιο "γενικά", ούτε τη σόγια για τον Αμαζόνιο έτσι "απλά".

Οι σοβαρές εταιρίες μπορούν πάντα να χρησιμοποιούν συστατικά από "sustainable sources" και με τα ανάλογα πιστοποιητικά.

😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω λίγο καιρό που χρησιμοποιώ πράσινο σαπούνι όχι από σ/Μ αλλά αγοράσμενο μέσω διαδικτύου από Λέσβο.το σαπούνι λέγεται "λεσβιακή γη" και είναι αρκετά καλό και σε λογική τιμή.οαραγγειλα πακετακι με 4 πλάκες ελαιολάδου σαπούνι(πράσινο λέγεται λόγω οικολογίας) 2.5 ευρώ.και επειδή συγγενής Μ ήθελε και με άρωμα έχει αρκετά.καλο και δοκιμασμένο και αυτό με γάλα γαιδουρας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2021 στις 11:42 ΜΜ, Swimmer21 είπε

Για πες ποιο είναι το κόλπο, γιατί αυτή η αίσθηση είναι ο μοναδικός λόγος που σταματάω να κάνω μπανιο με πράσινο σαπούνι.

Είναι σαν να κολλάει το δέρμα μου και τα μαλλιά μου, δεν τα νιώθω απαλά.

Τα μαλλια τα περνας με ελαιολαδο...και γινονται αψογα. Αν θελεις να κρατανε χτενισμα και  με βαζελινη νερου αραιωμενη ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2021 στις 10:59 ΠΜ, Locke_John είπε

ελαφρώς οφτοπικ: για κάποιο λόγο εγώ έχω "πειστεί" από κάποιο άρθρο π είχα διαβασει ότι το φοινικέλαιο είναι εντελώς "ανθυγιεινό" κ για το λόγο αυτό αποφεύγω όλα τα προϊόντα επάλειψης ψωμιού που το περιέχουν. Με δυσκολία μεν, αλλά βρίσκω κάποια που δε το αναγράφουν στα συστατικά τους.

Το φοινικελαιο σαφως και ειναι ανθυγιεινο (ανεβαζει τη χοληστερινη) στη διατροφη. Η χρηση του σε σαπουνι  ειναι κατι διαφορετικο.

Μονο στα προϊοντα επαλειψης το αποφευγεις? γιατι υπαρχει και σε πολλα αλλα συσκευασμενα τροφιμα.

Παντως υπαρχουν και αλλα συστατικα εξισου ή και περισσοτερο επικινδυνα απι το φοινικελαιο, που θα επρεπε επισης να αποφευγεις.

Στις 22/11/2021 στις 12:27 ΠΜ, Basilhs23___ είπε

Υπάρχουν και κάτι άσπρα σαπούνια Μασσαλίας δεν ξέρω τι αποτέλεσμα έχουν. 

Eιναι προτιμοτερα απο τα διαφορα εγχρωμα και αρωματικα που κυκλοφορουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Το φοινικελαιο σαφως και ειναι ανθυγιεινο (ανεβαζει τη χοληστερινη) στη διατροφη. Η χρηση του σε σαπουνι  ειναι κατι διαφορετικο.

Μονο στα προϊοντα επαλειψης το αποφευγεις? γιατι υπαρχει και σε πολλα αλλα συσκευασμενα τροφιμα.

Παντως υπαρχουν και αλλα συστατικα εξισου ή και περισσοτερο επικινδυνα απι το φοινικελαιο, που θα επρεπε επισης να αποφευγεις.

!!
μερικά παραδ. άλλων τροφίμ. εξίσου "επικίνδυνων" ? γενικά,  κάπου είχα διαβάσει 1 "κανόνα" π μ άρεσε κ προσπαθώ ν τον εφαρμόζω:
απέφευγε ν καταναλώνεις οτιδήποτε η γιαγιά σου θα δυσκολευόταν ν καταλάβει τί ειναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, Locke_John είπε

!!
μερικά παραδ. άλλων τροφίμ. εξίσου "επικίνδυνων" ? γενικά,  κάπου είχα διαβάσει 1 "κανόνα" π μ άρεσε κ προσπαθώ ν τον εφαρμόζω:
απέφευγε ν καταναλώνεις οτιδήποτε η γιαγιά σου θα δυσκολευόταν ν καταλάβει τί ειναι...

πεσμου τι τρως και θα σου πω... υποψιαζομαι οτι δυσκολα θα βρεθει κατι υγιεινο 😆

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2021 στις 10:20 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει μετάβαση για πλύσιμο σώματος και λουσιμο μαλλιών από αφρόλουτρα και σαμπουάν σε πράσινο σαπούνι πλάκα; 

Είχα κάνει μια αναζήτηση για το θέμα στο web για να διαβάσω απόψεις, αυτό που βλέπω από όσους χρησιμοποιουν το πράσινο σαπούνι είναι πως γενικά είναι ικανοποιημένοι και δεν θα το άλλαζαν. 

Ο κουρέας που πήγαινα παλιά μου έλεγε ότι το πράσινο σαπούνι πλάκα είναι το καλύτερο για τα μαλλια. Από ότι έψαξα, το πράσινο σαπούνι δεν έχει συνθετικά χημικά, φτιάχνεται από παραπροιον ελαιολαδου, καυστική σόδα και νερό, όσοι θέλουν προσθέτουν μέσα βότανα η αιθέρια έλαια. 

είναι σαν το δίλημμα ξυριστική μηχανή vs τσεκούρι...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rus είπε

 

πεσμου τι τρως και θα σου πω... υποψιαζομαι οτι δυσκολα θα βρεθει κατι υγιεινο 😆

 

προτιμώ όσο πιο ανεπεξέργαστα τρόφιμα, γενικά. ανθρώπινες παρασπονδίες, ναι, κάνω.

κ για ν μείνουμε λίγο οντοπικ, οταν ξαναπάω σουπερμαρκτ, θα δώ μήπως βρω πράσινο σαπούνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Locke_John είπε

προτιμώ όσο πιο ανεπεξέργαστα τρόφιμα, γενικά. ανθρώπινες παρασπονδίες, ναι, κάνω.

κ για ν μείνουμε λίγο οντοπικ, οταν ξαναπάω σουπερμαρκτ, θα δώ μήπως βρω πράσινο σαπούνι.

Παρολ αυτα το ψωμι που τρως ειναι ασπρο/επεξεργσμενο, σωστα? το βουτυρο που αλειφεις το ιδιο.

Οσο για το πρασινο σαπουνι, ειναι δυσκολο να βρεις στην αγορα ενα καλο, τα περισσοτερα γλιτσωνουν το τοπο, και μετα τη μεση τους δε κανουν πολυ αφρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rus είπε

Παρολ αυτα το ψωμι που τρως ειναι ασπρο/επεξεργσμενο, σωστα? το βουτυρο που αλειφεις το ιδιο.

Οσο για το πρασινο σαπουνι, ειναι δυσκολο να βρεις στην αγορα ενα καλο, τα περισσοτερα γλιτσωνουν το τοπο, και μετα τη μεση τους δε κανουν πολυ αφρο.

 

λευκό ψωμί δεν αγοράζω, μόνο όταν μ το προσφέρουν το τιμώ. βούτυρο δεν αγοράζω, δε θυμάμαι πριν πόσα χρόνια αγόρασα τελευταία φορά.

το τέλειο βιολογικό προϊόν, πχ πράσινο σαπούνι, είναι σίγουρα δυσεύρετο κ πανάκριβο. καθένας μας διαλέγει κ παίρνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...