Προς το περιεχόμενο

Σαμπουάν - αφρόλουτρο vs Πράσινο σαπούνι


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει μετάβαση για πλύσιμο σώματος και λουσιμο μαλλιών από αφρόλουτρα και σαμπουάν σε πράσινο σαπούνι πλάκα; 

Είχα κάνει μια αναζήτηση για το θέμα στο web για να διαβάσω απόψεις, αυτό που βλέπω από όσους χρησιμοποιουν το πράσινο σαπούνι είναι πως γενικά είναι ικανοποιημένοι και δεν θα το άλλαζαν. 

Ο κουρέας που πήγαινα παλιά μου έλεγε ότι το πράσινο σαπούνι πλάκα είναι το καλύτερο για τα μαλλια. Από ότι έψαξα, το πράσινο σαπούνι δεν έχει συνθετικά χημικά, φτιάχνεται από παραπροιον ελαιολαδου, καυστική σόδα και νερό, όσοι θέλουν προσθέτουν μέσα βότανα η αιθέρια έλαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ, πάνω από 10 χρόνια έτσι κάνω. Το καλύτερο και για την επιδερμίδα και για τα μαλλιά. Και το βρίσκεις και φτηνά στο σ/μ, δεν χρειάζεται να ψάχνεις.

Τα μαλλιά μετά από πλύσιμο με σαπούνι, σε κάποιους μπορεί να έχουν περίεργη αίσθηση, αλλά υπάρχει κόλπο και γι αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ χρησιμοποιώ πράσινο σαπούνι γνωστής εταιρίας (ίσως η πιο γνωστή). Το χρησιμοποιώ μόνο για το σώμα. Το επέλεξα με τη λογική να χρησιμοποιώ κάτι που είναι όσο το δυνατόν φυσικό με λιγότερα χημικά.

Το είχα ξεκινήσει πριν 2 χρόνια περίπου, μου τελείωσαν όσα είχα πάρει και πρόσφατα ξαναπήρα. έχω σκοπό να το χρησιμοποιώ συνέχεια πλέον.

Στο κεφάλι δεν έτυχε να δοκιμάσω ποτέ. ίσως το κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, costis ni said:

Εγώ, πάνω από 10 χρόνια έτσι κάνω. Το καλύτερο και για την επιδερμίδα και για τα μαλλιά. Και το βρίσκεις και φτηνά στο σ/μ, δεν χρειάζεται να ψάχνεις.

Τα μαλλιά μετά από πλύσιμο με σαπούνι, σε κάποιους μπορεί να έχουν περίεργη αίσθηση, αλλά υπάρχει κόλπο και γι αυτό.

Για πες ποιο είναι το κόλπο, γιατί αυτή η αίσθηση είναι ο μοναδικός λόγος που σταματάω να κάνω μπανιο με πράσινο σαπούνι.

Είναι σαν να κολλάει το δέρμα μου και τα μαλλιά μου, δεν τα νιώθω απαλά.

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Για πες ποιο είναι το κόλπο, γιατί αυτή η αίσθηση είναι ο μοναδικός λόγος που σταματάω να κάνω μπανιο με πράσινο σαπούνι.

Είναι σαν να κολλάει το δέρμα μου και τα μαλλιά μου, δεν τα νιώθω απαλά.

Όταν  ξεπλύνεις τη σαπουνάδα απ τα μαλλιά, κόβεις ένα λεμόνι στη μέση και περνάς τα μαλλιά σου (σα να ταν σουβλάκια καλαμάκια). Μετά το ξεπλένεις κι αυτό και έχεις μαλλί απίθανο! (Για μένα τουλάχιστον που έχω κανονικά προς λιπαρά μαλλιά)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, costis ni είπε

Όταν  ξεπλύνεις τη σαπουνάδα απ τα μαλλιά, κόβεις ένα λεμόνι στη μέση και περνάς τα μαλλιά σου (σα να ταν σουβλάκια καλαμάκια). Μετά το ξεπλένεις κι αυτό και έχεις μαλλί απίθανο! (Για μένα τουλάχιστον που έχω κανονικά προς λιπαρά μαλλιά)

Λεμονοξυδο ακόμα καλύτερα. Και λίγο αλατάκι. 

Πλάκα κάνω. 

Υπάρχουν και κάτι άσπρα σαπούνια Μασσαλίας δεν ξέρω τι αποτέλεσμα έχουν. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Υπάρχουν και κάτι άσπρα σαπούνια Μασσαλίας δεν ξέρω τι αποτέλεσμα έχουν. 

Μακρυά! Μόνο απλό πράσινο. Από το σ/μ , άμα βαριέσαι να ψάχνεις τα "ψαγμένα" με τα αιθέρια έλαια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτσεις και βάλεις πράσινο σαπούνι στα μαλλιά το μαλλί θα είναι λες και έχεις βάλει 1Λ λακ . Για το σώμα δεν ξέρω αλλά για το μαλλί δεν κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Λεμονοξυδο ακόμα καλύτερα. Και λίγο αλατάκι. 

Πλάκα κάνω. 

Υπάρχουν και κάτι άσπρα σαπούνια Μασσαλίας δεν ξέρω τι αποτέλεσμα έχουν. 

ειναι απο φοινικέλαιο συνήθως αντί λαδι ελιάς. Είναι κακό και περιβαλοντικά το φοινικέλαιο που εισάγεται ενώ το λαδάκι το έχουμε αφθονο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως καλλιεργούμε ελιές για το δικό μας λάδι, έτσι καλλιεργούν και οι άλλοι φοίνικες για το δικό τους... (για βιομηχανική κυρίως χρήση)

Πληροφοριακά, η απόδοση λαδιού ανά στρέμμα φοινίκων, είναι ανώτερη όλων των άλλων καλλιεργειών που έχουν σκοπό την παραγωγή ελαίου.

Πόση ποσότητα του ποιοτικά καλού λαδιού μας "που το έχουμε άφθονο" έχετε την εντύπωση πως θα γίνει σαπούνι ;

Γιατί αποφεύγετε τα συνθετικά χημικά και γιατί τα θεωρείτε "κακά" έναντι των άλλων χημικών, ένας θεός ξέρει.

(όλα τα δηλητήρια, να θυμίσω, είναι φυτικά)

Γίνατε όλοι εδώ μέσα και χημικοί και περιβαλλοντολόγοι 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω κοντά μαλλιά αυτή η αίσθηση του στιλπνό μοκασίνι που αφήνει το πράσινο σαπούνι (κλασικό), με καλό ξέπλυμα το νιώθω να έχει φύγει σε 5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mxpert είπε

Όπως καλλιεργούμε ελιές για το δικό μας λάδι, έτσι καλλιεργούν και οι άλλοι φοίνικες για το δικό τους... (για βιομηχανική κυρίως χρήση)

Πληροφοριακά, η απόδοση λαδιού ανά στρέμμα φοινίκων, είναι ανώτερη όλων των άλλων καλλιεργειών που έχουν σκοπό την παραγωγή ελαίου.

Πόση ποσότητα του ποιοτικά καλού λαδιού μας "που το έχουμε άφθονο" έχετε την εντύπωση πως θα γίνει σαπούνι ;

Γιατί αποφεύγετε τα συνθετικά χημικά και γιατί τα θεωρείτε "κακά" έναντι των άλλων χημικών, ένας θεός ξέρει.

(όλα τα δηλητήρια, να θυμίσω, είναι φυτικά)

Γίνατε όλοι εδώ μέσα και χημικοί και περιβαλλοντολόγοι 😂

ελαφρώς οφτοπικ: για κάποιο λόγο εγώ έχω "πειστεί" από κάποιο άρθρο π είχα διαβασει ότι το φοινικέλαιο είναι εντελώς "ανθυγιεινό" κ για το λόγο αυτό αποφεύγω όλα τα προϊόντα επάλειψης ψωμιού που το περιέχουν. Με δυσκολία μεν, αλλά βρίσκω κάποια που δε το αναγράφουν στα συστατικά τους.

οντοπικ: πράσινο σαπούνι βρίσκουμε σχεδόν σε όλες τις αλυσίδες σουπερμαρκετ;

υγ.εγώ χρησιμοποιώ κυρίως 1 σαπούνι που παράγουν οι δικοί μου, με βάση το ελαιόλαδο + αλυσίβα (στάχτη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαινει   να  εχω   μελετησει   αρκετα  το  θεμα  του  πρασινου  σαπουνιου   καθοτι   εχω  μεγαλωσει  με  αυτο

γιατι  συγγενικο  μου  προσωπο   ηταν   νοσοκομα  τον  καιρο  του  πολεμου  και  της  το  ειχαν   ορισει

οι  αμερικανοι  εκπαιδευτες  του  ερυθρου   σταυρου  ως  το  καλυτερο   μικροβιοκτονο   εκεινης  της  εποχης

τουλαχιστον  (1945).

Στα  χωρια   εβαζαν   αλισιβα...

https://el.wikipedia.org/wiki/Αλισίβα

..και   στα  βιομηχανικα  εβαζαν   ποτασα...

https://el.wikipedia.org/wiki/Υδροξείδιο_του_καλίου

...ουσιαστικα   με  το   ιδιο   αποτελεσμα  που  ηταν   το  θετικο  Ph.

https://el.wikipedia.org/wiki/PH

Το  συμπερασμα   λοιπον   ειναι   οτι  το  πρασινο   σαπουνι   ειναι  αλκαλικο   και  αυτος   ειναι   ο  λογος

που  δεν  κανει   για  πολλες   ευαισθητες   επιδερμιδες  και  προκαλει   αλλεργιες, κνησμο   κλπ.

Σαφως   ειναι   ακρως   μικροβιοκτονο-βακτηριοκτονο    και  ιδανικο  για  τα   χερια  ειδικα   με  την  επιδημια.

Επισης  για  πλυσιμο   λαχανικων  (ντοματες  κλπ) γιατι   υπαρχει   τα  τελευταια  χρονια   επανεμφανιση 

καποιων   αρρωστιων   οπως  η  λεπτοσπειρωση   εξ   αιτιας  του  υπερπληθυσμου   τρωκτικων  στην  περιφερεια.

Φυσικα  σε  ολες  τις  περιπτωσεις  το   πολυ   καλο   ξεπλυμα   ειναι  απαραιτητο.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mxpert είπε

Όπως καλλιεργούμε ελιές για το δικό μας λάδι, έτσι καλλιεργούν και οι άλλοι φοίνικες για το δικό τους... (για βιομηχανική κυρίως χρήση)

Πληροφοριακά, η απόδοση λαδιού ανά στρέμμα φοινίκων, είναι ανώτερη όλων των άλλων καλλιεργειών που έχουν σκοπό την παραγωγή ελαίου.

Πόση ποσότητα του ποιοτικά καλού λαδιού μας "που το έχουμε άφθονο" έχετε την εντύπωση πως θα γίνει σαπούνι ;

Γιατί αποφεύγετε τα συνθετικά χημικά και γιατί τα θεωρείτε "κακά" έναντι των άλλων χημικών, ένας θεός ξέρει.

(όλα τα δηλητήρια, να θυμίσω, είναι φυτικά)

Γίνατε όλοι εδώ μέσα και χημικοί και περιβαλλοντολόγοι 😂

Εσυ είσαι απόφοιτος δλδ με ph.d?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...