Προς το περιεχόμενο

Σαμπουάν - αφρόλουτρο vs Πράσινο σαπούνι


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Locke_John είπε

λευκό ψωμί δεν αγοράζω, μόνο όταν μ το προσφέρουν το τιμώ. βούτυρο δεν αγοράζω, δε θυμάμαι πριν πόσα χρόνια αγόρασα τελευταία φορά.

μα ειπες οτι αποφεύγεις όλα τα προϊόντα επάλειψης ψωμιού που περιέχουν φοινικελαιο. Τι ψωμι χρησιμοποιεις και με τι το αλειφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, rus είπε

μα ειπες οτι αποφεύγεις όλα τα προϊόντα επάλειψης ψωμιού που περιέχουν φοινικελαιο. Τι ψωμι χρησιμοποιεις και με τι το αλειφεις?

κ πάλι σε οφτοπικ μονοπάτια, : ψωμί ολικής + ταχίνι ολικής + μέλι/(ενίοτε μαρμελάδα (σπιτική)).
οντοπικ: γράφουμε επώνυμα σουπερμκτ όπου βρίσκουμε σαπούνια πράσινα, ή δε κάνει;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Locke_John είπε

κ πάλι σε οφτοπικ μονοπάτια, : ψωμί ολικής + ταχίνι ολικής + μέλι/(ενίοτε μαρμελάδα (σπιτική)).
οντοπικ: γράφουμε επώνυμα σουπερμκτ όπου βρίσκουμε σαπούνια πράσινα, ή δε κάνει;

Γραφουμε ελευθερα μαρκες, δε νομιζω να μας κατηγορησει κανεις για διαφημιση/δυσφημιση.

Ψωμι ολικης απο φουρνο ή συσκευασμενο? ταχινι ολικης χρησιμοποιω κι εγω, θελει με μετρο. Μακρυα απο μαρμελαδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Γραφουμε ελευθερα μαρκες, δε νομιζω να μας κατηγορησει κανεις για διαφημιση/δυσφημιση.

Ψωμι ολικης απο φουρνο ή συσκευασμενο? ταχινι ολικης χρησιμοποιω κι εγω, θελει με μετρο. Μακρυα απο μαρμελαδες

από φούρνο. δεν τις αγοράζω αλλά δε σνομπάρω ότι μ προσφέρουν.

υγ. οι ακραίες συμπεριφορές επιλογων μόνο υγιεινών τροφίμων, οδηγουν στο αρνητικό άκρο της ορθοφαγίας.

υγ2. οκ θ δώ για πράσ. σαπούνι στα lidl αλλιώς σε Σκλαβενίτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Locke_John είπε

από φούρνο. δεν τις αγοράζω αλλά δε σνομπάρω ότι μ προσφέρουν.

υγ. οι ακραίες συμπεριφορές επιλογων μόνο υγιεινών τροφίμων, οδηγουν στο αρνητικό άκρο της ορθοφαγίας.

Στο φουρνο υποψη βαζουν ενα μικρο μονο μερος μαυρου αλευριου, το υπολοιπο ειναι ασπρο. Βαζουν πολυ αλατι και γενικα δε μπορεις να ξερεις τι αλλο βαζουν μεσα, δεν υπαρχει ετικετα. Τι πραγμα δε σνομπαρεις, τις μαρμελαδες? μονο για παιδια ειναι αυτες, και ειδικα  αυτα που βιαζονται να γεμισουν τερηδονα 🙂

Δε μιλαμε για ακραιες επιλογες, αλλα για τις σωστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαπούνι από ελαιόλαδο κάνω μόνος , με μικρή πρόσμιξη από λάδι καρύδας για σκλήρυνση και αφρισμό , από δικά μου παλαιά ελαιόλαδα.

Θεωρώ ότι για σώμα και χέρια ειδικά , είναι πολύ καλό αλλά δεν το χρησιμοποιώ στα μαλλιά , διότι 1,2 φορές που το χρησιμοποίησα στο παρελθόν μου προκάλεσε προβλήματα. Δεν ξέρω αν μου έχει γίνει συνήθεια ή είναι όντως καλό αλλά αν σαπουνίσω χέρια με τα συνηθισμένα υγρά σαπουνιών ή αγοραστό σαπούνι αμέσως νοιώθω τα χέρια μου ξηρά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λούζομαι με το ελαιόλαδο από τη χωριάτικη, αφού αναμιχθεί για αρκετή ώρα με τη φέτα και τις ντομάτες. Δίνει πολύ ωραίο άρωμα και απαλό δέρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, randomcat είπε

Εγώ λούζομαι με το ελαιόλαδο από τη χωριάτικη, αφού αναμιχθεί για αρκετή ώρα με τη φέτα και τις ντομάτες. Δίνει πολύ ωραίο άρωμα και απαλό δέρμα.

Να ρίξεις όλη τη χωριάτικη επάνω σου έχεις δοκιμάσει για να μας πεις αποτέλεσμα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, papoys1 είπε

Σαπούνι από ελαιόλαδο κάνω μόνος , με μικρή πρόσμιξη από λάδι καρύδας για σκλήρυνση και αφρισμό , από δικά μου παλαιά ελαιόλαδα.

Θεωρώ ότι για σώμα και χέρια ειδικά , είναι πολύ καλό αλλά δεν το χρησιμοποιώ στα μαλλιά , διότι 1,2 φορές που το χρησιμοποίησα στο παρελθόν μου προκάλεσε προβλήματα. Δεν ξέρω αν μου έχει γίνει συνήθεια ή είναι όντως καλό αλλά αν σαπουνίσω χέρια με τα συνηθισμένα υγρά σαπουνιών ή αγοραστό σαπούνι αμέσως νοιώθω τα χέρια μου ξηρά.

Θυμάσαι τι προβλήματα σου είχε προκαλέσει στα μαλλιά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/11/2021 στις 1:26 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Και έλεγα ποιος θα το γράψει πρώτος αυτό..... 

Οι. Η αφορμή για να ψαχτω για πράσινο σαπούνι ήταν όταν το καλοκαίρι έβγαζα σπυράκια στο κεφάλι με το νέο ultrex που αγόρασα, λέει ότι έχει ταυρινη μέσα.

 

Απο το ταυρινη θα επρεπε να υποψιαστεις οτι δεν ηταν σπυρακια, αλλα...  που σιγα σιγα μεγαλωνουν. Οπως του ταυρου....ε μα πια αυτες οι εταιρειες αν βγαλουν κατι προβληματικο χανουν  εκατομμυρια. Παντα μιλανε με μεσους ορους. Ισως εσυ να ανηκεις σε πιο ακραια κατασταση ευαισθησιας.

Επεξ/σία από ELTASSOS1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα μαλλια χρησιμοποιω χρονια πρασινο σαπουνι ελαιολαδου "Αρκαδι" και λευκο σαπουνι φοινικελαιου "παπουτσανης". Το περιεργο ειναι οτι τα αντιθετα προιοντα των 2 εταιρειων μου προκαλεσαν ξηροτητα-φαγουρα-πυτιριδα-λιπαροτητα. Δηλ. εννοω το πρασινο ελαιολαδου "Παπουτσανης" και το λευκο φοινικελαιου "Αρκαδι".

Θα τα βρειτε στα σουπερμαρκετ στα ραφια του τμηματος απορρυπαντικων ρουχων και οχι στα ραφια με τα κλασικα σαπουνια (lux-palmolive κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Θυμάσαι τι προβλήματα σου είχε προκαλέσει στα μαλλιά; 

Έντονη φαγούρα, εμφάνιση πυτιρίδας  και σκληρότητα Βασίλη. 

Λένε πως τα σπιτικά σαπούνια περιέχουν στο σύνολό της τη γλυκερίνη που παράγεται κατά  τη χημική ένωση σε αντίθεση με τα εμπορικά που πολλές φορές έχει αφαιρεθεί μέρος αυτής για παραγωγή και άλλων προιόντων. Έτσι ενώ στα χέρια και το σώμα μπορεί  να λειτουργεί ευεργετικά στο τριχωτό της κεφαλής να δημιουργεί σε κάποιους προβλήματα.

Από την άλλη αν κάποιοι το χρησιμοποιούν χωρίς κάποιο πρόβλημα δικαίωμά τους να το κάνουν.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, randomcat είπε

Εγώ λούζομαι με το ελαιόλαδο από τη χωριάτικη, αφού αναμιχθεί για αρκετή ώρα με τη φέτα και τις ντομάτες. Δίνει πολύ ωραίο άρωμα και απαλό δέρμα.

Ναι αλλα περνας και με στυμμενη λεμονοκουπα απο τα σουβλακια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...