Προς το περιεχόμενο

Σαμπουάν - αφρόλουτρο vs Πράσινο σαπούνι


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, είπα να κάνω το πειραματόζωο. Πήρα χθες μια μπάρα παπουτσάνη πράσινο (0.4€ από το SM), και έχω αντικαταστήσει σαμπουάν, αφρόλουτρο, κρεμοσάπουνο και αποσμητικό δύο μέρες τώρα.

Είναι νωρίς ακόμα (δύο μπάνια), αλλά τα αποτελέσματα μου αρέσουν. Τρίζει το δέρμα από καθαριότητα (κάτι που πάντα μου άρεσε), δεν νοιώθω τα μαλλιά να λαδώνουν (έχω λιπαρή επιδερμίδα και τριχωτό), η ουδέτερη μυρωδιά του σαπουνιού δεν με χαλάει καθόλου και το πλύσιμο των χεριών δεν μου αφήνει κάποιο κατάλοιπο ή ξηρότητα.

Στο δεύτερο λούσιμο σήμερα (έχω κοντά μαλλιά και τα λούζω κάθε μέρα στο ντούζ από συνήθεια μιας και έχω λιπαρή επιδερμίδα) μου είπε η μάνα να ρίξω λίγο άσπρο ξύδι στο μαλλί στο ξέπλυμα. Το έκαναν παλιά στο χωριό της. Υποθέτω πως η λογική είναι να ισιώσει λίγο το Ph στην κουρούπα που επηρεάζεται από το αλκαλικό σαπούνι. Το δοκίμασα πάντως, και τα μαλλιά μετά το λούσιμο ήταν ταμάμ. Φυσικά, μπορεί όλα αυτά να είναι και placebo/αυθυποβολή, οπότε ymmv..😅

Ίδωμεν. Αν δεν το έχετε δοκιμάσει, ρίξτε μια ματιά.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Dante80 είπε

Λοιπόν, είπα να κάνω το πειραματόζωο. Πήρα χθες μια μπάρα παπουτσάνη πράσινο (0.4€ από το SM), και έχω αντικαταστήσει σαμπουάν, αφρόλουτρο, κρεμοσάπουνο και αποσμητικό δύο μέρες τώρα.

Είναι νωρίς ακόμα (δύο μπάνια), αλλά τα αποτελέσματα μου αρέσουν. Τρίζει το δέρμα από καθαριότητα (κάτι που πάντα μου άρεσε), δεν νοιώθω τα μαλλιά να λαδώνουν (έχω λιπαρή επιδερμίδα και τριχωτό), η ουδέτερη μυρωδιά του σαπουνιού δεν με χαλάει καθόλου και το πλύσιμο των χεριών δεν μου αφήνει κάποιο κατάλοιπο ή ξηρότητα.

Στο δεύτερο λούσιμο σήμερα (έχω κοντά μαλλιά και τα λούζω κάθε μέρα στο ντούζ από συνήθεια μιας και έχω λιπαρή επιδερμίδα) μου είπε η μάνα να ρίξω λίγο άσπρο ξύδι στο μαλλί στο ξέπλυμα. Το έκαναν παλιά στο χωριό της. Υποθέτω πως η λογική είναι να ισιώσει λίγο το Ph στην κουρούπα που επηρεάζεται από το αλκαλικό σαπούνι. Το δοκίμασα πάντως, και τα μαλλιά μετά το λούσιμο ήταν ταμάμ. Φυσικά, μπορεί όλα αυτά να είναι και placebo/αυθυποβολή, οπότε ymmv..😅

Ίδωμεν. Αν δεν το έχετε δοκιμάσει, ρίξτε μια ματιά.

Εξαιρετικά! Οπότε έχουμε και μια άμεση εμπειρία εφαρμογής του πράσινου σαπουνιού. Λογικά αν δεν έχεις δει κάποια αρνητική επίπτωση σε καμιά βδομάδα με 2 λουσίματα την ημέρα που κάνεις, δεν θα παρουσιαστεί τίποτε άλλο. Το ξύδι που έβαλες στα μαλλιά δεν μυρίζει μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εξαιρετικά! Οπότε έχουμε και μια άμεση εμπειρία εφαρμογής του πράσινου σαπουνιού. Λογικά αν δεν έχεις δει κάποια αρνητική επίπτωση σε καμιά βδομάδα με 2 λουσίματα την ημέρα που κάνεις, δεν θα παρουσιαστεί τίποτε άλλο. Το ξύδι που έβαλες στα μαλλιά δεν μυρίζει μετά;

Ένα λούσιμο την μέρα (απλά το κάνω δύο μέρες τώρα). Θα αναφέρω μετά από εβδομάδα το αποτέλεσμα. 😅

 

υγ: Όχι, το ξύδι δεν μυρίζει καθόλου όταν στεγνώνει, αυτό το ήξερα και παλιά όμως. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2021 στις 5:50 ΠΜ, randomcat είπε

Εγώ λούζομαι με το ελαιόλαδο από τη χωριάτικη, αφού αναμιχθεί για αρκετή ώρα με τη φέτα και τις ντομάτες.

Τις προαλλες ειχα παρει απο ενα ψιλικατζικο σαπουνια ελαιολαδου "Λεσβιακη γη". Περιεχουν και αλατι, οποτε θα αλατιζεις και τη σαλατα σου

XYUHLYJYYL.jpg

Στις 25/11/2021 στις 8:28 ΜΜ, Dante80 είπε

Λοιπόν, είπα να κάνω το πειραματόζωο. Πήρα χθες μια μπάρα παπουτσάνη πράσινο (0.4€ από το SM), και έχω αντικαταστήσει σαμπουάν, αφρόλουτρο, κρεμοσάπουνο και αποσμητικό δύο μέρες τώρα..................

Αφρολουτρο, κρεμοσαπουνο και αποσμητικο τι τα θες? πεταμενα λεφτα, κακο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της πλάκας για χέρια σώμα το παραδοσιακό σαπούνι ελαιολάδου (κοινώς Μασσαλίας) που έχει λευκό χρώμαείναι καλό για σώμα και χέρια. Δεν το συνιστώ για λούσιμο. Το χρησιμοποιώ χρόνια από σαπούνια που φτιάχνω μόνος από δικά μου παλιά λάδια. (εικόνα) 😊Αν πλύνω χέρια με άλλο σαπούνι αμέσως τα νοιώθω ξερά και χρειάζομαι να τους βάλω μαλακτικό.

Τα δικά μου έχουν διάφορα χρώματα διότι πειραματίζομαι από χόμπυ με κανέλα , κουρκουμά , κάρυ , τσάι μαύρο , αποξηραμένη φλούδα πορτοκαλιού και κάποιες χρωστικές .

 

STA70012.jpg

 

 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, papoys1 said:

Πέραν της πλάκας για χέρια σώμα το παραδοσιακό σαπούνι ελαιολάδου (κοινώς Μασσαλίας) που έχει λευκό χρώμαείναι καλό για σώμα και χέρια. Δεν το συνιστώ για λούσιμο. Το χρησιμοποιώ χρόνια από σαπούνια που φτιάχνω μόνος από δικά μου παλιά λάδια. (εικόνα) 😊Αν πλύνω χέρια με άλλο σαπούνι αμέσως τα νοιώθω ξερά και χρειάζομαι να τους βάλω μαλακτικό.

Τα δικά μου έχουν διάφορα χρώματα διότι πειραματίζομαι από χόμπυ με κανέλα , κουρκουμά , κάρυ , τσάι μαύρο , αποξηραμένη φλούδα πορτοκαλιού και κάποιες χρωστικές .

 

STA70012.jpg

 

 

Ποιας εταιρείας είναι πιο κοντά σε μασαλιας; Από αυτά που υπάρχουν στο εμπόριο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostakiss είπε

Ποιας εταιρείας είναι πιο κοντά σε μασαλιας; Από αυτά που υπάρχουν στο εμπόριο ;

Προτίμισε κάποιο καλό λευκό Μασσαλίας ή Καστίλης να γράφει είναι το ίδιο , χωρίς την προσθήκη αρωμάτων γιατί συνήθως βάζουν χημικά αρώματα και όχι αιθέρια έλαια. 

Η Λέσβος φημίζεται για παραγωγή καλών σαπουνιών αλλά υπάρχουν και άλλες εταιρείες. Δες να γράφει εξωτερικά ότι παράγεται από ελαιόλαδο. Από κει και πέρα μπορείς  να το χρησιμοποιήσεις και για άλλες χρήσεις π.χ. μαλλιά , μπορείς με προσθήκες κάποιων άλλων υλικών που θα βρεις στο ίντερνετ να το κάνεις.

Αν θέλεις ν είσαι 100% σίγουρος μπορείς να το ψάξεις σε ράφια με βιολογικά προιόντα. Ενδεχομένως θα το πληρώσεις λίγο παραπάνω αλλά θα είσαι πιο σίγουρος.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πέραν της πλάκας για χέρια σώμα το παραδοσιακό σαπούνι ελαιολάδου (κοινώς Μασσαλίας) που έχει λευκό χρώμαείναι καλό για σώμα και χέρια. Δεν το συνιστώ για λούσιμο. Το χρησιμοποιώ χρόνια από σαπούνια που φτιάχνω μόνος από δικά μου παλιά λάδια. (εικόνα) 😊Αν πλύνω χέρια με άλλο σαπούνι αμέσως τα νοιώθω ξερά και χρειάζομαι να τους βάλω μαλακτικό.

Τα δικά μου έχουν διάφορα χρώματα διότι πειραματίζομαι από χόμπυ με κανέλα , κουρκουμά , κάρυ , τσάι μαύρο , αποξηραμένη φλούδα πορτοκαλιού και κάποιες χρωστικές .

 

STA70012.jpg

 

 

Δικά σου είναι αυτά τα σαπούνια;

Αν προσθέτεις κανέλα και κουρκουμα, φτιάξε κανένα με γεύση από γύρο να είσαι τζιτζι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αν προσθέτεις κανέλα και κουρκουμα, φτιάξε κανένα με γεύση από γύρο να είσαι τζιτζι. 

και μετά να το δώσει στον άλλο που λούζεται με τη χωριάτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως με το ταπεινό το παπουτσάνης μια χαρά λούζω ΚΑΙ το μαλλί από την Τετάρτη..δλδ..δεν μου έχει πέσει ακόμα. Θα επανέλθω για review την άλλη εβδομάδα. 😋

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2021 στις 8:28 ΜΜ, Dante80 είπε

Στο δεύτερο λούσιμο σήμερα (έχω κοντά μαλλιά και τα λούζω κάθε μέρα στο ντούζ από συνήθεια μιας και έχω λιπαρή επιδερμίδα) μου είπε η μάνα να ρίξω λίγο άσπρο ξύδι στο μαλλί στο ξέπλυμα. Το έκαναν παλιά στο χωριό της. Υποθέτω πως η λογική είναι να ισιώσει λίγο το Ph στην κουρούπα που επηρεάζεται από το αλκαλικό σαπούνι. Το δοκίμασα πάντως, και τα μαλλιά μετά το λούσιμο ήταν ταμάμ. Φυσικά, μπορεί όλα αυτά να είναι και placebo/αυθυποβολή, οπότε ymmv..😅

Δεν είναι ιδέα σου, φτιάχνει το pH. Αλλά το ξύδι μου φαίνεται λίγο ακραίο. Βάλε λεμονάκι, πιο ήπιο. Πρόσφατα έμαθα οτι το χρησιμοποιούσαν παλιά πριν εφευρεθεί το ζελέ για τα μαλλιά. (το άφηναν πάνω στα μαλλιά δηλαδή.)

Ετσι το κάνω χρόνια τώρα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν τελειώσει η μπάρα έλεγα να πάρω αυτό για δοκιμή.

MJ9Td18.jpg

 

https://www.skroutz.gr/s/19678230/Papoutsanis-Olivia-Extra-Organic-Olive-Oil-Bar-Soap-125gr.html

Αλλά θα έχω και το Αρκάδι υπόψιν. Νομίζω το έχει στο SM και αυτό.

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2021 στις 8:28 ΜΜ, Dante80 είπε

μου είπε η μάνα να ρίξω λίγο άσπρο ξύδι στο μαλλί στο ξέπλυμα. Το έκαναν παλιά στο χωριό της.

Δεν πλένομαι με πράσινο σαπούνι (μέχρι τώρα τουλάχιστον), αλλά θυμάμαι η μητέρα μου βουτούσε τη τσατσάρα στο ξύδι και με χτένιζε νηπιαγωγείο-δημοτικό για τις ψείρες έλεγε. Υποθέτω έκανε δουλειά. Δεν κόλλησα ποτέ, ούτε εμφάνισα κάποιο δερματικό, ούτε μύριζε κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...