Προς το περιεχόμενο

Σαμπουάν - αφρόλουτρο vs Πράσινο σαπούνι


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, nickmanak είπε

@Dante80 Δοκιμασε το Αρκαδι , γενικά είναι καλύτερη εταιρεία απο την Παπουτσανης.

https://www.arkadiproducts.com/arkadi-classic/arkadi-prasino-sapoyni/

Oντως το συγκεκριμενο ειναι καλυτερο απ το αντιστοιχο του Παπουτσανη, γλιτσωνει το τοπο λιγοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλο ειναι αν καποιος εχει προβληματα δερματικα ή τριχοπτωσης κλπ να πηγαινει σε καποιο δερματολογο που θα του συστησει φαμακευτικα προιοντα και οχι γιατροσοφια με λαδια ξυδια πετρελαια κλπ απο την κυρα μας τη μαμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

@Dante80Τι έγινε τελικά μετα τις δοκιμές που έκανες με το σαπούνι; Παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα ή όλα καλά; 

Συνεχίζω ακάθεκτος, με τον συνδυασμό σαπούνι και ξέβγαλμα με λίγο ξύδι για τα μαλλιά. Σώμα κανονικά. Αποσμητικό δεν χρειάζεται, το κεφάλι μια χαρά και η λιπαρότητα στην επιδερμίδα έχει φύγει σχεδόν.

Μόνο αρνητικό που βλέπω είναι πως η τρίχα στο μαλλί την νοιώθω πιο σκληρή, αλλά..εχέσθημεν καθ'ήν στιγμήν περδόμεθα!

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dante80 είπε

 Αποσμητικό δεν χρειάζεται, 

Ποιος το λέει αυτό; Έχουμε φάει μπόχα στην ζωή μας από άτομα με τέτοια άποψη, μπόλικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tasep είπε

Ποιος το λέει αυτό; Έχουμε φάει μπόχα στην ζωή μας από άτομα με τέτοια άποψη, μπόλικη.

Δεκτόν, αλλά την δικιά μου μασχάλη μυρίζω οπότε..

Από την άλλη, με δεδομένο πως κάνω ντούς κάθε μέρα, ενδεχομένως δεν προλαβαίνει η περιοχή να αναπτύξει βακτήρια, τα οποία και ευθύνονται για την..εχμ..ευωδία σε τέτοια σημεία. 😅

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dante80 είπε

Συνεχίζω ακάθεκτος, με τον συνδυασμό σαπούνι και ξέβγαλμα με λίγο ξύδι για τα μαλλιά. Σώμα κανονικά. Αποσμητικό δεν χρειάζεται, το κεφάλι μια χαρά και η λιπαρότητα στην επιδερμίδα έχει φύγει σχεδόν.

Μόνο αρνητικό που βλέπω είναι πως η τρίχα στο μαλλί την νοιώθω πιο σκληρή, αλλά..εχέσθημεν καθ'ήν στιγμήν περδόμεθα!

 Ωραίος. 

Εγώ αγόρασα ένα σαπούνι παραγωγής στην Κρήτη. Κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω. Μετά θα προτιμήσω λευκό σαπούνι ελαιολαδου από Μυτιλήνη από κανονικό ελαιόλαδο και οχι μούργα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Δεκτόν, αλλά την δικιά μου μασχάλη μυρίζω οπότε..

 

Την δικιά μας ''ευωδία'' δεν την αντιλαμβανόμαστε όταν το κάνουν οι άλλοι, γιατί εμφανίζεται σταδιακά και συνηθίζει η μύτη. Οπότε όταν την αντιληφθούμε είναι αργά για τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχω θέμα με ξηροδερμία 

Στα χέρια υγρό έχω το https://www.skroutz.gr/s/26186124/Αρκάδι-Υγρό-Πράσινο-Σαπούνι-Χεριών-Refill-500ml.html#reviews

Για το σώμα έχω σαπούνι που το παίρνω από φαρμακείο με άρωμα χαμομήλι 

Για τα μαλλιά έχω από το κομμωτήριο που είναι φτηνό και είναι κατάλληλο για πυτιρίδα κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tasep είπε

Την δικιά μας ''ευωδία'' δεν την αντιλαμβανόμαστε όταν το κάνουν οι άλλοι, γιατί εμφανίζεται σταδιακά και συνηθίζει η μύτη. Οπότε όταν την αντιληφθούμε είναι αργά για τους άλλους.

Ορθόν αλλά δεν αλλάζει σε τπτ αυτό που γράφω. Ως πειραματόζωο, βρίσκω την καθημερινή, σχολαστική χρήση πράσινου σαπουνιού πολύ αποτελεσματική για την εξάλειψη της προβληματικής σωματικής οσμής. Και καταγράφω πως έχω κόψει προσωπικά την χρήση αποσμητικού εδώ και λίγο καιρό, χωρίς καμία έκπτωση στο παρόν ζήτημα. 👍

Αυτό ισχύει για μένα. Προφανώς, δεν υποστηρίζω πως το αποσμητικό "δεν χρειάζεται" γενικά, ή σε κάποιον άλλο, ή σε μένα το καλοκαίρι/όταν αθλούμαι/όταν ιδρώνω περισσότερο κλπ. Απλά καταγράφω την εμπειρία μου σε αυτό το πείραμα. 😎

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/28689875/PanSoap-Αγνό-Φυτικό-Σαπούνι-Μασσαλίας-120gr.html

Για τα χέρια είναι καλό για όσους δεν θέλουν να έχουν την "γλίτσα" του κρεμοσάπουνου. Δεν το έχω δοκιμάσει στα μαλλιά.

Για πρόσωπο - σώμα - μαλλιά κτλ - > https://www.skroutz.gr/s/3622751/Pharmasept-Tol-Velvet-Hygienic-Calendula-Αφρόλουτρο-1000ml.html 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dante80 είπε

Αποσμητικό δεν χρειάζεται,

Συμφωνω, επισης δε χρειαζεται ουτε αφρολουτρο.

11 ώρες πριν, tasep είπε

Ποιος το λέει αυτό; Έχουμε φάει μπόχα στην ζωή μας από άτομα με τέτοια άποψη, μπόλικη.

Εννοεις μποχα απο ατομα που δε πλενονται και προσπαθουν να καλυφθουν με αποσμητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2021 στις 5:59 ΠΜ, papoys1 είπε

Πέραν της πλάκας για χέρια σώμα το παραδοσιακό σαπούνι ελαιολάδου (κοινώς Μασσαλίας) που έχει λευκό χρώμαείναι καλό για σώμα και χέρια. Δεν το συνιστώ για λούσιμο. Το χρησιμοποιώ χρόνια από σαπούνια που φτιάχνω μόνος από δικά μου παλιά λάδια. (εικόνα) 😊Αν πλύνω χέρια με άλλο σαπούνι αμέσως τα νοιώθω ξερά και χρειάζομαι να τους βάλω μαλακτικό.

Τα δικά μου έχουν διάφορα χρώματα διότι πειραματίζομαι από χόμπυ με κανέλα , κουρκουμά , κάρυ , τσάι μαύρο , αποξηραμένη φλούδα πορτοκαλιού και κάποιες χρωστικές .

 

STA70012.jpg

 

 

Λάτρεψα τα σαπουνια αρκουδακια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα δοκίμασα το σαπούνι ελαιολαδου για όλο το σώμα. 

Γενικές εντυπώσεις, σχετικά θετικές. 

Στα κεφάλι έκανα λούσιμο 2 χέρια, στο πρώτο χέρι δεν κατάφερνα να κάνω πολύ αφρό και κατά το ξέβγαλμα τα μαλλιά μου ήταν σαν παστωμενα, λέω τι γίνεται εδώ ρε φουστη μου.... Στο δεύτερο χέρι έγινε αρκετός αφρός και μετά το ξέβγαλμα τα μαλλιά ήταν πολύ καλύτερα, σχεδόν σαν τα είχα πλύνει με σαμπουαν. 

Στο σώμα οκ δεν έχω κάποια άποψη αν καθάρισα καλύτερα η όχι. 

Στα θετικά: 

1. Σχετικά άοσμο προιον. Δεν μυρίζω ούτε αισθάνομαι τις μυρωδιές από τα υπόλοιπα σαμπουάν και αφρόλουτρα, πράγμα που μου αρέσει εμένα προσωπικά, άλλοι μπορεί να μην έχουν θέμα η να έχουν βρει ένα προϊόν που επίσης να μην μυρίζει. 

2. Διαφαίνεται να υπάρχει ίδια η και  καλύτερη αποσμηση και επίδραση στην ικανότητα αφαίρεσης οσμών σε διάφορα ευαίσθητα σημεία πχ μασχάλες, αυτό θα το πω με μεγαλύτερη βεβαιοτητα σε 1-2 ημέρες. 

3. Αισθάνομαι το δέρμα από το τριχωτο της κεφαλης μου σχετικά πιο καθαρό σε σύγκριση με το λούσιμο από σαμπουάν. 

Στα αρνητικά 

1. Κολλάνε τρίχες επάνω στο σαπούνι, ταλαιπωρία ο καθαρισμός και η αφαίρεση των τριχών από το σαπούνι, απαιτείται μπόλικο νερό που σε συχνή βάση καταντάει σπατάλη νερού. 

2. Το σαπούνι γλιστράει εύκολα από το χέρι και δύσκολα το πιάνεις να το πάρεις στο χέρι, μπορεί να σου πέσει επάνω στο πόδι η τα δάχτυλα του ποδιού και να σε "ξερανει" στον πόνο. 

Πιθανη λύση σε όλα αυτά πιθανόν αν μπορεί να διαλυθεί μέσα σε νερό και να χρησιμοποιηθεί ως υγρό αλλά δεν ξέρω πως. Πουλάνε και υγρό πράσινο σαπούνι αλλά δεν έχει καλές κριτικές και είναι μόνο για χέρια. 

Για θέματα ξηροδερμιας που έχω γενικα στο κεφάλι, προς το παρόν δεν έχω άποψη κατά πόσο επιδρά καλύτερα η όχι, θα έχω άποψη σε 4 ημέρες. 

Γενικά αν υπάρχει τρόπος να εξαλειφθουν τα 2 αυτα αρνητικά, το θεωρώ πιθανόν ως το απόλυτο προϊόν γενκκου καθαρισμού για όλο το σώμα, μόνη εξαίρεση όσοι έχουν δερματολογικο πρόβλημα που απαιτεί την χρήση συγκεκριμένου φαρμακευτικου προϊόντος μετά από σύσταση δερματολόγου.

 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...