Προς το περιεχόμενο

Σαμπουάν - αφρόλουτρο vs Πράσινο σαπούνι


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/12/2021 στις 10:53 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

2. Το σαπούνι γλιστράει εύκολα από το χέρι και δύσκολα το πιάνεις να το πάρεις στο χέρι, μπορεί να σου πέσει επάνω στο πόδι η τα δάχτυλα του ποδιού και να σε "ξερανει" στον πόνο. 

...το μισόκιλο πήρες??? 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να κολλάνε τρίχες πάνω δεν το συνάντησα, αλλά απευθείας το βάζω μόνο στο κεφάλι για να κάνει σαπουνάδα (και ευτυχώς δεν μαδάω..ακόμα). Για το σώμα, κάνω αφρό στο σφουγγάρι και μετά απλώνω με αυτό.

Για το γλίστρημα. Πάρε μπάρες των 100-120γρ για αυτή την δουλειά, ή κόψε αυτές που έχεις σε μικρότερες (είναι πανεύκολο, απλά ζέστανε ένα μαχαίρι λίγο και κόψε). Είναι σχετικά εύκολο να τις γραπώσεις για να κάνεις σαπουνάδα σε σφουγγάρι πάνω.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σαπούνι δεν είναι μεγάλο, αλλά μάλλον είναι σε σχήμα μη βολικό, ένα πραγμα που μοιάζει σαν κύβος σχεδόν, δεν βολεύει να το διαλύσω στα χέρια. Στο θέμα τρίχας δυστυχώς "μαδαω" εύκολα εδώ και χρόνια κυρίως από μαλλιά, αλλά και σώμα. 

Σήμερα έφτασε το 4ημερο, αυτό που μπορώ να πω και να διορθώσω σε σχέση με το προηγούμενο post, είναι ότι στα μαλλιά έκανε καλύτερο καθαρισμό και πρέπει να μειώθηκαν τα προβλήματα ξηροδερμιας που είχα. 

Αυτό που είπα για την περισσότερη αποσμηση συγκεκριμένων σημείων στο σώμα δεν ισχύει, καθαρίζει ακριβώς το ίδιο το σώμα όπως τα υπόλοιπα, απλά μου αρέσει ότι δεν μυρίζει. Στο κεφάλι φαίνεται να με έχει βοηθήσει περισσότερο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι πάλι μετά από δοκιμές του πρασίνου σαπουνιού. Αισθάνομαι πράγματι το κεφάλι μου και τα μαλλιά μου πολύ καλύτερα καθαρισμενα. Η εμφάνιση ξηροδερμιας στο κεφάλι και η φαγούρα καθυστερεί περισσότερο σε σχέση με το τελευταίο κοινό σαμπουάν. Στο σώμα κάνει καλύτερη αποσμηση άρα λογικά και καθαρισμό από το αφρόλουτρο το οποίο μεν νομίζεις πως καθαρίζει καλύτερα επειδή υπερκαλύπτει με μυρωδιά, όμως μετά από καλό ξέβγαλμα και κάποιες δοκιμές καταλαβαίνω πως το σαπούνι είναι καλύτερο. 

Για το θέμα που είχα θειξει με την ταλαιπωρία να κάνεις σαπουνάδα στα χέρια κτλ, λύνεται εύκολα άμα τριψεις ελαφριά το σαπούνι στο κεφάλι, κάνει πολύ αφρό σαν το σαμπουάν από το 1ο χέρι, δεν τσούζουν τα μάτια τόσο έντονα. Το ίδιο και στο σώμα. Όσο για τις τρίχες που μαζεύονται, φεύγουν εύκολα αν ανοίξεις την βρύση στο τέρμα και ρίξεις νερό με πίεση επάνω στο σαπούνι τοτε καθαρίζει και αυτό. 

Αυτά τα λίγα. Γενικά απολαμβάνω το μπάνιο περισσότερο, δεν ξέρω αν είναι απλα ψυχολογικό, σύμπτωση η κατι αλλο που σχετίζεται με το σαπούνι. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2021 στις 10:53 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

2. Το σαπούνι γλιστράει εύκολα από το χέρι και δύσκολα το πιάνεις να το πάρεις στο χέρι, μπορεί να σου πέσει επάνω στο πόδι η τα δάχτυλα του ποδιού και να σε "ξερανει" στον πόνο. 

Αυτό δεν είναι το χειρότερο που μπορείς να πάθεις αν σου "πέσει" το σαπούνι κάτω. Το νου σου..

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Αυτό δεν είναι το χειρότερο που μπορείς να πάθεις αν σου "πέσει" το σαπούνι κάτω. Το νου σου..

Οταν μας πεσει το σαπουνι το σηκωνουμε αμεσως, δε περιμενουμε να το πατησουμε για να σκοτωθουμε. Αν τωρα ειμαστε σε φυλακες οπως υπονοοεις, ε τοτε χρησιμοποιουμε αφρολουτρο 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, εγώ κάνω μπάνιο καθιστός στο πεζούλι της μπανιέρας οπότε δεν έχω θέμα. Μια φορά σε κάθε μπάνιο θα μου φύγει από τα χέρια. Το πρόβλημα υπάρχει όταν πάω να το πάρω από την σαπουνοθηκη που το έχω αφήσει, κάπως κολλάει επάνω της και πρέπει να το πιάσεις με περισσότερη δυναμη, αλλα τότε γλιστράει από τα δάχτυλα. 

Πάντως άμα πέσει κάτω, το σηκώνω αμέσως. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και άλλα προϊόντια με μη επιβλαβή συστατικά. Δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω (συγκεκριμένα) πράσινο σαπούνι. Αλλά γενικά τα σαπούνια για μπάνιο δε τα εκτιμώ λόγω... δυσχρηστίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2021 στις 12:41 ΜΜ, Haldol είπε

Υπάρχουν και άλλα προϊόντια με μη επιβλαβή συστατικά. Δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω (συγκεκριμένα) πράσινο σαπούνι. Αλλά γενικά τα σαπούνια για μπάνιο δε τα εκτιμώ λόγω... δυσχρηστίας. 

Σε σχέση με το υγρό, μια παραπάνω δυσχρηστία την έχουν σίγουρα, αλλά είναι και θέμα συνήθειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα!

παλιά, το lidl έφερνε ένα υγρό σαπούνι χεριών σε δοχείο γκρι κάπως...εμπριμέ. Ε, λοιπόν για μεγάλο διάστημα το χρησιμοποιούσα για...όλα: χέρια, μαλλιά, σώμα. Δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό, και ήταν και πολύ οικονομικό. Επίσης, το χρησιμοποιούσα και στο ....σφουγγάρισμα του σπιτιού με καλά αποτελέσματα (έριχνα λίγες δόσεις κατ'ευθείαν στο πάτωμα και μετά το περνούσα με υγρή σφουγγαρίστρα). Μόνο στο πλυντήριο δεν το είχα χρησιμοποιήσει....

Επεξ/σία από chemkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα ταπεινα του παπουτσανη χρησιμοποιω χωρις κανενα προβλημα, αλλα εχετε παρατηρησει και εσεις πιο συχνα βουλωματα των σωληνων σε μπανιερα, νιπτηρα κ.ο.κ. μετα απο χρηση με μπαρες σαπουνιου; Γενικα, αυτο το πηχτο residue του αφρου που αφηνουν πως το απομακρυνουμε αποτελεσματικα απο τις σωληνωσεις;

Καθε χειμωνα χρησιμοποιω αποκλειστικα μπαρες γιατι τα υγρα σαπουνια μου ξεραινουν εντελως τα χερια, και παντα μετα απο 2-3 βδομαδες αρχιζουν να ψιλοβουλωνουν νιπτηρες, μπανιερες κτλ. Ενω σε αντιστοιχη χρηση με υγρα περνουν μηνες χωρις κανενα προβλημα. 

Εχω δοκιμασει αυτο που λενε να τρεξει ζεστο νερο να λιωσει οτι σαπουνι εχει στερεοποιηθει, αλλα δεν βλεπω θεαματικα αποτελεσματα. Οποτε στο τελος δουλευει τουμποφλο η τρομπα. Εκτος αν θελει να τρεχει πραγματικα βρασμενο νερο για κανα μισαωρο, πραγμα το οποιο δεν νομιζω οτι θα εκτιμησουν και πολυ οι pvc σωληνωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

Εγω τα ταπεινα του παπουτσανη χρησιμοποιω χωρις κανενα προβλημα, αλλα εχετε παρατηρησει και εσεις πιο συχνα βουλωματα των σωληνων σε μπανιερα, νιπτηρα κ.ο.κ. ..............

 

Εχω ηδη επισημανει οτι αυτα τα σαπουνια γλιτσωνουν το τοπο και κατα συνεπεια βουλωνουν και τους σωληνες. Προτιμησε Αρκαδι αντι Παπουτσανη που κανει λιγοτερη ζημια. Να εχεις προστατευτικο στις τρυπες και να αφαιρεις τη πρασινη γλινα, να μη πεφτει μεσα.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

Εγω τα ταπεινα του παπουτσανη χρησιμοποιω χωρις κανενα προβλημα, αλλα εχετε παρατηρησει και εσεις πιο συχνα βουλωματα των σωληνων σε μπανιερα, νιπτηρα κ.ο.κ. μετα απο χρηση με μπαρες σαπουνιου; Γενικα, αυτο το πηχτο residue του αφρου που αφηνουν πως το απομακρυνουμε αποτελεσματικα απο τις σωληνωσεις;

Καθε χειμωνα χρησιμοποιω αποκλειστικα μπαρες γιατι τα υγρα σαπουνια μου ξεραινουν εντελως τα χερια, και παντα μετα απο 2-3 βδομαδες αρχιζουν να ψιλοβουλωνουν νιπτηρες, μπανιερες κτλ. Ενω σε αντιστοιχη χρηση με υγρα περνουν μηνες χωρις κανενα προβλημα. 

Εχω δοκιμασει αυτο που λενε να τρεξει ζεστο νερο να λιωσει οτι σαπουνι εχει στερεοποιηθει, αλλα δεν βλεπω θεαματικα αποτελεσματα. Οποτε στο τελος δουλευει τουμποφλο η τρομπα. Εκτος αν θελει να τρεχει πραγματικα βρασμενο νερο για κανα μισαωρο, πραγμα το οποιο δεν νομιζω οτι θα εκτιμησουν και πολυ οι pvc σωληνωσεις.

Έχει αναφέρει κάποιος χρήστης εδώ, νομίζω ο @rusότι τα πράσινα του παπουτσάνη βουλώνουν τις σωλήνες. Φαίνεται τα κάνουν από μούργα ελιάς η έχουν παραπανω αναλογία ελαιολαδου από το κανονικό. Ο αφρός πάντως από αυτά που πήρα είναι normal δεν βλέπω κάτι.

Ξεβπυλωμα είτε με σόδα και ζεστό ξύδι είτε με υγρό τουμποφλο. Μετά πάμε σε πιο βαριά οξέα με κίνδυνο διάβρωσης. Βραστό νερό ποτέ μέσα, μέχρι τους 50-60 βαθμούς ρίξε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ξεβπυλωμα είτε με σόδα και ζεστό ξύδι είτε με υγρό τουμποφλο. Μετά πάμε σε πιο βαριά οξέα με κίνδυνο διάβρωσης. Βραστό νερό ποτέ μέσα, μέχρι τους 50-60 βαθμούς ρίξε. 

Υπαρχει και τουμποφλο με κρυο νερο.

23 λεπτά πριν, Clytoceyx είπε

Καθε χειμωνα χρησιμοποιω αποκλειστικα μπαρες γιατι τα υγρα σαπουνια μου ξεραινουν εντελως τα χερια

Ειχα την εντυπωση οτι τα σαπουνια ξεραινουν τα χερια περισσοτερο απο τα υγρα σαπουνια.

Αποφευγω τα υγρα σαπουνια γιατι θελουν πολυ νερο στο ξεπλυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Η αληθεια ειναι οτι μεχρι πριν απο ενα χρονο και κατι, χρησιμοποιουσα χειροποιητα πρασινα σαπουνια απο το χωριο που υπηρχαν ξεχασμενα σε ενα ντουλαπι για χρονια. Οταν τελειωσαν απλα τα αντικατεστησα με τα πρωτα που βρηκα στο SM. Με αυτα, απ' οσο μπορω να θυμηθω, δεν υπηρξε προβλημα. Αρα θα αλλαξω μαρκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...