Προς το περιεχόμενο

Σαμπουάν - αφρόλουτρο vs Πράσινο σαπούνι


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευριπίδου πριν την Αθηνάς στο ύψος του Μπαχάρ περίπου έχει δύο που πουλάνε παραδοσιακά άσπρα και πράσινα με το κιλό από Λέσβο. Πολύ καλή ποιότητα, αν ξεμείνετε ρίχτε τους μια ματιά. Το άσπρο ελαιολάδου τους κάνει και καλό υγρό σαπούνι για κουζίνα ή χέρια (τρίψτε μια μπάρα σε ένα μπωλ, βάλτε νερό να καλύψει το σαπούνι και αφήστε το για ένα 24ωρο).

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/12/2021 στις 12:32 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Α, εγώ κάνω μπάνιο καθιστός στο πεζούλι της μπανιέρας οπότε δεν έχω θέμα. Μια φορά σε κάθε μπάνιο θα μου φύγει από τα χέρια. Το πρόβλημα υπάρχει όταν πάω να το πάρω από την σαπουνοθηκη που το έχω αφήσει, κάπως κολλάει επάνω της και πρέπει να το πιάσεις με περισσότερη δυναμη, αλλα τότε γλιστράει από τα δάχτυλα. 

Πάντως άμα πέσει κάτω, το σηκώνω αμέσως. 

Αν το αφήνεις στη σαπουνοθήκη, γίνεται μια γλίτσα ολόκληρο. Εγώ το αφήνω σ ένα ραφάκι μακρυά από νερά και μέχρι την επόμενη έχει στεγνώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, costis ni είπε

Αν το αφήνεις στη σαπουνοθήκη, γίνεται μια γλίτσα ολόκληρο. Εγώ το αφήνω σ ένα ραφάκι μακρυά από νερά και μέχρι την επόμενη έχει στεγνώσει.

Εννοώ, την ώρα του μπάνιου αυτό. Οταν τελειώσω, καθαρίζω το σαπούνι, το αφήνω μια ημέρα σε ένα σημείο να στεγνώσει και μετά το βάζω μέσα σε μια άλλη θήκη. 

9 ώρες πριν, Dante80 είπε

Ευριπίδου πριν την Αθηνάς στο ύψος του Μπαχάρ περίπου έχει δύο που πουλάνε παραδοσιακά άσπρα και πράσινα με το κιλό από Λέσβο. Πολύ καλή ποιότητα, αν ξεμείνετε ρίχτε τους μια ματιά. Το άσπρο ελαιολάδου τους κάνει και καλό υγρό σαπούνι για κουζίνα ή χέρια (τρίψτε μια μπάρα σε ένα μπωλ, βάλτε νερό να καλύψει το σαπούνι και αφήστε το για ένα 24ωρο).

Από αυτούς θα αγοράσω και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, chemkyr είπε

καλημέρα!

παλιά, το lidl έφερνε ένα υγρό σαπούνι χεριών σε δοχείο γκρι κάπως...εμπριμέ. Ε, λοιπόν για μεγάλο διάστημα το χρησιμοποιούσα για...όλα: χέρια, μαλλιά, σώμα. Δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό, και ήταν και πολύ οικονομικό. Επίσης, το χρησιμοποιούσα και στο ....σφουγγάρισμα του σπιτιού με καλά αποτελέσματα (έριχνα λίγες δόσεις κατ'ευθείαν στο πάτωμα και μετά το περνούσα με υγρή σφουγγαρίστρα). Μόνο στο πλυντήριο δεν το είχα χρησιμοποιήσει....

Κακώς που δεν το δοκίμασες και στο μαγείρεμα. :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Κάτι τέτοιο δεν είναι καλύτερο από πράσινο σαπούνι; 

Δεν ειμαι σίγουρος. Εδώ έχουμε την περιπτωση σαπουνιού που αρχίζουν και προσθέτουν αλλά συστατικά, για τα οποία δεν γνωρίζουμε και τι προσφέρουν στο δέρμα με βάση μελέτες και σε τι ποσοστό, είναι σαν κάτι προϊόντα που σου λένε τάδε σαπούνι η σαμπουάν με βιταμίνη Β κτλ. Η πρόπολη είναι μια ουσία που βοηθάει σε κάποιον βαθμό έχοντας κάποιες ιδιότητες αλλά χρειάζεσαι γνώσεις γιατρού και φαρμακοποιού για να αξιολογήσεις αν είναι αναγκαία. Πχ σε δέρμα χωρίς φλεγμονές και λοιμώξεις είναι μάλλον άχρηστη. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τελευταίο διάστημα χρησιμοποιώ πράσινο σαπούνι.

το θέμα είναι ότι έχω φαγούρα στο σώμα μόλις τελειώσω το μπάνιο.

έριξα μια ματιά στο ιντερνετ για τους λόγους που μπορεί να συμβαίνει. γενικά δεν έχω κάποιο θέμα που θα το δικαιολογούσε.

σήμερα πάλι τα ίδια. πως μου ήρθε όμως η αναλαμπή και στο τέλος ενώ με είχε πιάσει φαγούρα, δοκίμασα να χρησιμοποιήσω ένα από τα κλασικά σαπούνια. όταν τελείωσα δεν είχα φαγούρα. αρχίζω να υποψιάζομαι ότι οφείλεται στο σαπούνι. ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα παλαιότερα.

θα δοκιμάσω να κάνω μερικές φορές ακόμα μπάνιο με κλασικό σαπούνι να δω πως θα πάει.

ίσως μου προκαλεί κάποια αλλεργία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filidonas είπε

το τελευταίο διάστημα χρησιμοποιώ πράσινο σαπούνι.

το θέμα είναι ότι έχω φαγούρα στο σώμα μόλις τελειώσω το μπάνιο.

έριξα μια ματιά στο ιντερνετ για τους λόγους που μπορεί να συμβαίνει. γενικά δεν έχω κάποιο θέμα που θα το δικαιολογούσε.

σήμερα πάλι τα ίδια. πως μου ήρθε όμως η αναλαμπή και στο τέλος ενώ με είχε πιάσει φαγούρα, δοκίμασα να χρησιμοποιήσω ένα από τα κλασικά σαπούνια. όταν τελείωσα δεν είχα φαγούρα. αρχίζω να υποψιάζομαι ότι οφείλεται στο σαπούνι. ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα παλαιότερα.

θα δοκιμάσω να κάνω μερικές φορές ακόμα μπάνιο με κλασικό σαπούνι να δω πως θα πάει.

ίσως μου προκαλεί κάποια αλλεργία

Μηπως ξεπλενεσαι με πολυ ζεστο νερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dbrillis είπε

Μηπως ξεπλενεσαι με πολυ ζεστο νερο;

ναι ισχύει. αλλά πάντα έτσι έκανα. δεν έχω αλλάξει καμια συνήθεια μου εκτός από το σαπούνι.

και ειδικά η φαγούρα με πιάνει μόλις τελειώσω το μπανιο όχι κατά τη διάρκεια. Μόλις στεγνώσω είμαι μια χαρά

Δε λέω ότι φταίει αυτό αλλά θα το δω τις επόμενες μέρες, θα χρησιμοποιώ τα σαπούνια που χρησιμοποιούσα και παλιά και θα αφήσω στην άκρη το πράσινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filidonas είπε

ναι ισχύει. αλλά πάντα έτσι έκανα. δεν έχω αλλάξει καμια συνήθεια μου εκτός από το σαπούνι.

και ειδικά η φαγούρα με πιάνει μόλις τελειώσω το μπανιο όχι κατά τη διάρκεια. Μόλις στεγνώσω είμαι μια χαρά

Δε λέω ότι φταίει αυτό αλλά θα το δω τις επόμενες μέρες, θα χρησιμοποιώ τα σαπούνια που χρησιμοποιούσα και παλιά και θα αφήσω στην άκρη το πράσινο

Πολύ σημαντική αυτή η εμπειρία. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, δοκίμασα και σήμερα, ειδικά στο κεφάλι η αίσθηση καθαρότητας και δέρματος που το αισθάνομαι σαν βελούδο με ικανοποιεί απόλυτα. 

Μία συμβουλή. Αν τελικά δεις ότι συνεχίζει το πρόβλημα, δοκίμασε κάποια στιγμή σαπούνι ελαιολαδου άλλης εταιρίας. Δες αν η φαγούρα είναι από συγκεκριμενα σημεια του σώματος η γενικα παντού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2022 στις 1:02 ΠΜ, filidonas είπε

ναι ισχύει. αλλά πάντα έτσι έκανα. δεν έχω αλλάξει καμια συνήθεια μου εκτός από το σαπούνι.

Το ότι πάντα έτσι έκανες δε συνεπάγεται ότι ποτέ δε θα σου έβγαζε θεματάκι το πλύσιμο με πολύ ζεστό νερό.

Γενικά δεν κάνει καθόλου καλό, ρώτα όποιο δερματολόγο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έχει πειράξει η τεχνολογική πρόοδος και προσπαθούμε να πιαστούμε από παραδοσιολαγνικές κουταμάρες, μου φαίνεται.

Το πράσινο σαπούνι είναι υπερβολικά απολυμαντικό και καθαριστικό για το ανθρώπινο σώμα, διαταράσσει τη μικροχλωρίδα. Αυτό έχει ως συνέπεια δερματίτιδες, κνησμό, ξηροδερμία και γενικά μην το κάνετε, δεν υπάρχει λόγος. Υπάρχουν δεκάδες δερματολογικά ελεγμένες επιλογές.

Για πλύσιμο χεριών είναι πολύ καλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι η εξελιξη της χημειας τον 20ο μας κατεστρεψε εκουσια και για αυτο θεριζει ο καρκινος και αλλες ασθενειες. Οταν βλεπεις πισω απο ενα σαπουνι να αναγραφει 30 χημικα συστατικα, εγω δεν το βλεπω για καλο. Το ιδιο και στις τροφες και σε πολλα ακομα.

Η δικαιολογια ηταν και θα ειναι η μαζικη παραγωγη για την εξυπηρετηση 7+ δις ανθρωπων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...