Προς το περιεχόμενο

Dell Vostro 3500 στα 449€ @ cosmote.gr


ptsoros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, aristidis540 είπε

με ενα 50αρικο επάνω  πας σε 5500u.

https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/237440-nb-acer-a515-r5-5500u-8-512

έχω το ίδιο με άλλη cpu,δεν γράφει βεβαία ποιο μοντέλο είναι...αν έχει 8gb κολλημένα είναι εντάξει.

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i3-1115G4-vs-AMD-Ryzen-3-5300U/3877vs4288

Intel Core i3-1115G4 @ 3.00GHz vs AMD Ryzen 3 5300U vs AMD Ryzen 5 5500U [cpubenchmark.net] by PassMark Software

Τιμιο, αξιζει ξεχωριστο θεμα κατεμε... 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προχθές το παρέλαβα.Σημερα μπήκε και η επιστροφή 68 ευρώ περίπου.Το λάπτοπ έχει πολύ καλή οθόνη είναι το μόνο που με ανησυχούσε.

Αν θέλω να προσθέσω μνήμη με την εγγύηση τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπηρξε ποτε θέμα με αναβαθμισεις και Dell απο όσο θυμάμαι όλα αυτα τα χρόνια που έχω Dell laptops. Το θέμα με τα Vostro είναι το πόσο εύκολο είναι να το κάνεις,  αν έχεις προσβαση στις μνημες χωρις να χρειαστεις να το λυσεις ολοκληρο κοκ. Αυτός ειναι ο κυριος λογος που προσωπικά τα Vostro τα έχω απο μακριά (για "φθηνά" πάω στα Inspiron, για ακριβά στα Latitude) εκτος αν ειναι ακριβώς τα specs που θελω οσον αφορα ram και ssd οπότε δεν τιθεται θέμα.

Οσο για την αποδοσή του, μην τρελλαθουμε παιδες. Η cpu του έχει διπλάσια αποδοση απο τον i5-5300U του αρχαϊκου μου Ε7250 με Win10 Pro με το οποίο τα "καθημερινά" γινονται χωρις θέμα και μάλιστα το έχω στησει για να κανω και πολυκαναλες ηχογραφησεις (Reaper κοκ).

Τα 4Gb ίσως πέσουν λίγα απο ένα σημειο και μετα, το bare minimum εδω και χρόνια θα επρεπε να ηταν τα 8Gb αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αναγκαστικα θα υπαρξει και θέμα.

 

 

Επεξ/σία από fommof
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Τελικα το παρήγγειλα από την ιστοσελίδα της Dell κατευθειαν με το που μπήκε η 26/11!

379€ και σε 12 άτοκες δόσεις.

Πήρα και και μια έξτρα ram των 4 gb και είμαι κομπλέ. Θα την βάλω το Σ/Κ που θα έχω χρόνο.

Σύμφωνα με όσα έγραψε φίλος εδώ, αλλά.και με σχετικά βίντεο, η πίσω πλευρά του ανοίγει ευκολα.

Για το θέμα της εγγύησης επικοινώνησα και εγώ με την εταιρεία η οποία μου είπε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε.

Ενημερωτικά, χθες το βράδυ και αφού προσέθεσα αλλά 4 gb στην ram, είχα αφήσει το μηχάνημα να κατεβάζει ενημερώσεις. Δυστυχώς, κάτι δεν πήγε καλά με αυτές, καθώς πλέον αργεί υπερβολικά στο βήμα με το logo της Dell. Θέλει γύρω στα 2 λεπτά (!!!) για να προχωρήσει και να μπει σε περιβάλλον windows.

Μίλησα με την εταιρεία και μου συνέστησαν να αναβαθμίσω το bios. Το έκανα αλλά τζιφός. Συνεννοηθήκαμε να με καλέσουν από βδομάδα ώστε εάν έχει ακόμα θέμα, να με επισκεφθεί τεχνικός, με προτεινόμενη λύση την αλλαγή δίσκου και την επανεγκατάσταση των windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nk9 είπε

αργεί υπερβολικά στο βήμα με το logo της Dell. Θέλει γύρω στα 2 λεπτά

 

προτεινόμενη λύση την αλλαγή δίσκου και την επανεγκατάσταση των windows...

Πιθανά αλλά κατά βάση άσχετα. BIOS πιθανό ήταν, δίσκος ίσως, αλλά θα αργεί συνολικά όχι μόνο στο άνοιγμα. Windows δεν έχουν φορτώσει σε αυτό το σημείο, δεν ξέρω αν πειράχτηκε το Master File Table και καθυστερεί να βρει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nk9 είπε

Χαίρετε.

Ενημερωτικά, χθες το βράδυ και αφού προσέθεσα αλλά 4 gb στην ram, είχα αφήσει το μηχάνημα να κατεβάζει ενημερώσεις. Δυστυχώς, κάτι δεν πήγε καλά με αυτές, καθώς πλέον αργεί υπερβολικά στο βήμα με το logo της Dell. Θέλει γύρω στα 2 λεπτά (!!!) για να προχωρήσει και να μπει σε περιβάλλον windows.

Μίλησα με την εταιρεία και μου συνέστησαν να αναβαθμίσω το bios. Το έκανα αλλά τζιφός. Συνεννοηθήκαμε να με καλέσουν από βδομάδα ώστε εάν έχει ακόμα θέμα, να με επισκεφθεί τεχνικός, με προτεινόμενη λύση την αλλαγή δίσκου και την επανεγκατάσταση των windows...

Την μνήμη θα αναγκαστείς να την βγάλεις για να το παραδώσεις για εγγύηση. Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις χωρίς την μνήμη για το αν θα διορθωθεί η κατάσταση - μήπως είναι εκεί το πρόβλημα. Ακόμα κι αν δεν έχει πρόβλημα η ίδια, ίσως αργει να αναγνωριστεί 

Επίσης ο προλαλήσας έχει δίκιο για όσα ανέφερε για τον δίσκο.

Δε σε βάλανε να ανοιξεις τα διαγνωστικά της dell για να κάνεις τα τεστακια;;
https://www.dell.com/support/kbdoc/el-gr/000179493/dell-diagnostic-tools-to-diagnose-and-fix-hardware-problems-on-your-dell-pc-tablet-or-servers 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nk9 είπε

Χαίρετε.

Ενημερωτικά, χθες το βράδυ και αφού προσέθεσα αλλά 4 gb στην ram, είχα αφήσει το μηχάνημα να κατεβάζει ενημερώσεις. Δυστυχώς, κάτι δεν πήγε καλά με αυτές, καθώς πλέον αργεί υπερβολικά στο βήμα με το logo της Dell. Θέλει γύρω στα 2 λεπτά (!!!) για να προχωρήσει και να μπει σε περιβάλλον windows.

Μίλησα με την εταιρεία και μου συνέστησαν να αναβαθμίσω το bios. Το έκανα αλλά τζιφός. Συνεννοηθήκαμε να με καλέσουν από βδομάδα ώστε εάν έχει ακόμα θέμα, να με επισκεφθεί τεχνικός, με προτεινόμενη λύση την αλλαγή δίσκου και την επανεγκατάσταση των windows...

Τι bios η και αλλαγη δισκου ακουω;

Ελεος, απλα "δεν εκατσε καλα" η αναβαθμιση των windows.

Μια ειναι η λυση, καθαρη εγκατασταση format των windows απο ενα usb stick και τελος.

Δεν χρειαζεται κανενας τεχνικος για τα αυτονοητα εδω και χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Τι bios η και αλλαγη δισκου ακουω;

Ελεος, απλα "δεν εκατσε καλα" η αναβαθμιση των windows.

Μια ειναι η λυση, καθαρη εγκατασταση format των windows απο ενα usb stick και τελος.

Δεν χρειαζεται κανενας τεχνικος για τα αυτονοητα εδω και χρονια

Το "αν δεν έκατσε καλά" σημαίνει Windows.old φάκελος στο Windows partition. Την επαναφορά (σαν restore) την κάνουν τα windows. Να μην κάνει καμμια ενέργεια από μόνος του. Να επικοινωνήσει με Dell 

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Το "αν δεν έκατσε καλά" σημαίνει Windows.old φάκελος στο Windows partition. Την επαναφορά (σαν restore) την κάνουν τα windows. Να μην κάνει καμμια ενέργεια από μόνος του. Να επικοινωνήσει με Dell 

100% με ενα καθαρο φορματ θα εφτιαχνε, εγω εννοειτε αυτο θα εκανα γι αυτο και το προτεινω, τωρα βεβαια αν δεν ξερει απ αυτα, οκ ας κανονισει με την dell, αλλα δεν εχει να κανει ουτε με bios  ουτε με προβλημα δισκου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διαγνωστικά τα έτρεξα και δεν βγάζουν κάποιο σφάλμα.

Εάν το μηχάνημα το είχα καιρό απλά θα έκανα format και τέλος. Αλλά έχοντας το στα χέρια μου από την Δευτέρα και σκεπτόμενος ότι μπορεί 1% να παίζει κάτι άλλο κάλεσα την εταιρεία.

Για την ram δεν μου ανέφεραν κάτι περί αφαίρεσης της. Το bios άλλωστε την είδε άμεσα κανονικα οπότε δεν θεωρώ πως έχει οποιαδήποτε εμπλοκή στην ιστορία.

Η καθυστέρηση είναι μόνο στο βήμα με το λογοτυπο. Μετά συνεχίζει κανονικά και απροβληματιστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα διαγνωστικά της Dell δε βγαζουν σφάλμα, τότε πας στην περίπτωση προβλήματος στο λογισμικό. Εκτός απο καθαρή εγκατάσταση, μπορείς να επαναφέρεις το λειτουργικό σε προγενέστερη ημερομηνία και να δεις αν διορθωθεί.

Αποτι μου ειχαν πει δεν έχει την "καλη" εγγυηση της Dell για επισκευή στο σπίτι, οπότε δε θα πρότεινα τα πηγαινελα μεσω ταχυδρομείου σε καινούριο μηχανημα για ένα τόσο λαητ (αποτι φαινεται) πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dith είπε

Αν τα διαγνωστικά της Dell δε βγαζουν σφάλμα, τότε πας στην περίπτωση προβλήματος στο λογισμικό. Εκτός απο καθαρή εγκατάσταση, μπορείς να επαναφέρεις το λειτουργικό σε προγενέστερη ημερομηνία και να δεις αν διορθωθεί.

Αποτι μου ειχαν πει δεν έχει την "καλη" εγγυηση της Dell για επισκευή στο σπίτι, οπότε δε θα πρότεινα τα πηγαινελα μεσω ταχυδρομείου σε καινούριο μηχανημα για ένα τόσο λαητ (αποτι φαινεται) πρόβλημα

Δεν μπορώ να το επαναφέρω σε προγενέστερη ημερομηνία, διότι δεν ήταν ενεργοποιημένη η εν λόγω λειτουργία.

Μία άλλη λύση είναι να καταργήσω τις αναβαθμίσεις από την ημερομηνία που παρουσιάστηκε το πρόβλημα και μετά.

Σύμφωνα με όσα μου είπαν στο τηλέφωνο, έρχεται κανονικά τεχνικός στο χώρο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nk9 είπε

Σύμφωνα με όσα μου είπαν στο τηλέφωνο, έρχεται κανονικά τεχνικός στο χώρο μου.

Προφανώς πρόκειται τότε για άλλη εισαγωγή μηχανημάτων (σε σχέση με το δικό μου) που έχουν την φουλ υπηρεσία. Οπότε όλα καλα, θα λυθεί το πρόβλημά σου χωρις να βγεις απο την πορτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο πρόβλημα με το αργό logo έτυχε και σε 2 δικά μου. Μολις εγκαταστάθηκαν καποιες προαιρετικές ενημερώσεις στην επόμενη επανεκκίνηση αργούσε. Έγινε format και διαγραφή των 4 έξτρα partition για να ειναι τελείως άδειος ο σκληρός, επανεγκατάσταση κι είναι οκ πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...