Προς το περιεχόμενο

Windows 7 setup "A media driver your computer needs is missing"


Georgz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!! Θέλω τα φώτα σας γιατί  τραβάω τα μαλλιά μου!

Εν συντομία σε μια αρχαιολογία HP (dual core, 2gb ram ddr2) χάλασε ο μηχανικός και είχα έναν μικρό SSD λέω why not..

Μιας και είχα αυθεντικό κλειδί απο windows 7, κατέβασα μια σχετικά untouched έκδοση (εκτός από περασμένα όλα τα updates και Sata, usb3 drivers) την πέρασα με το Rufus σε ένα (USB 2) 16gb flash και προχωράω.. 

Εκεί που κανονικά διαλέγω δίσκο βλέπω το κλασικό μήνυμα πως δεν βρίσκει driver κτλ κτλ και φυσικά δεν έδειχνε τον δίσκο..

Μετά από άπειρες προσπάθειες με διάφορα USB και σε όλα τα ports.. 

Δοκίμασα το εξής : όσο ακόμα ήμουν στην οθόνη που διαλέγεις δίσκο για format, έβγαλα το USB το ξανά έβαλα στην θέση του και απλά πάτησα Χ στο παράθυρο, με αποτέλεσμα να με ξαναβγάλει στην οθόνη που λέει "Windows 7 Install now"

Πατάω καταλάθος Install και προς μεγάλη μου έκπληξη μου εμφάνισε να διαλέξω έκδοση windows και εμφάνισε κανονικότητα και τον δίσκο!!! 

Έφαγα 3 ώρες!! Ας μου πει κάποιος σας παρακαλω καθαρά από περιέργεια... Γιατί δεν λειτουργεί απευθείας και πρέπει στο συγκεκριμένο μενού να βγάλω-βάλω USB να πάω back και μετά όλα καλά?? 

Φταίει το Rufus? Έχει καμία σχέση ο controller των USB του λάπτοπ? Προβληματικό iso? Απλά από περιέργεια αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει! 

Σόρρυ για το σεντόνι!!

 

Επεξ/σία από Georgz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Georgz είπε

Γιατί δεν λειτουργεί απευθείας και πρέπει στο συγκεκριμένο μενού να βγάλω USB να πάω back και μετά όλα καλά?? 

Εσείς το καταφέρατε, όλοι οι άλλοι με αντίστοιχο πρόβλημα απλά πούλησαν το δίσκο και πήραν Patriot Burst ή PNY CS900 που παίζουν με τη μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Εσείς το καταφέρατε, όλοι οι άλλοι με αντίστοιχο πρόβλημα απλά πούλησαν το δίσκο και πήραν Patriot Burst ή PNY CS900 που παίζουν με τη μία.

Είναι και αυτό μια λύση :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Georgz είπε

σε μια αρχαιολογία HP (dual core, 2gb ram ddr2)

Μπορείς να βάλεις άλλα 2gb ram και να πας σε 10άρια.

Το έχω κάνει σε hp compaq 615 15ετίας. Μια χαρά πάει για ίντερνετ και λίγο gaming σε παλιά παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, micos000 είπε

Μπορείς να βάλεις άλλα 2gb ram και να πας σε 10άρια.

Το έχω κάνει σε hp compaq 615 15ετίας. Μια χαρά πάει για ίντερνετ και λίγο gaming σε παλιά παιχνίδια.

Το πιθανότερο να κάνω αυτό, είναι κρίμα να πάει χαμένο και ας είναι παλιό.

Βέβαια η απορία μου παραμένει!! Έτσι από περιέργεια θέλω να δω πως τα κατάφερα 😂

Επεξ/σία από Georgz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Georgz είπε

κατέβασα μια σχετικά untouched έκδοση (εκτός από περασμένα όλα τα updates και Sata, usb3 drivers)

Τι εννοείς με αυτό; Το iso δεν ήταν καθαρό αλλά είχε drivers και updates; Μπορεί να είχε τους drivers και με τα βάλε-βγάλε να τους πέρασε τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, micos000 είπε

Τι εννοείς με αυτό; Το iso δεν ήταν καθαρό αλλά είχε drivers και updates; Μπορεί να είχε τους drivers και με τα βάλε-βγάλε να τους πέρασε τελικά.

Εάν κατάλαβα σωστά το iso το είχαν πειράξει από την άποψη ότι είχε κάποιους drivers όπως Sata και usb3 που παλαιότερα δεν υπήρχαν μέσα σε αντίστοιχα iso, επίσης είχε προεγκατεστημένες όλες τις αναβαθμίσεις για τα windows 7 μέχρι την στιγμή που το έφτιαξαν. Από εκεί και μετά στο readme δεν έλεγε πως είχαν προσθέσει, αφαιρέσει η πειράξει κάτι στο μητρώο πχ, όπως επίσης δεν ήταν preacrivated κτλ.

Όπως ακριβώς πολύ σωστά το είπες με τα βάλε βγάλε του USB οι drivers δούλεψαν, απλά ψάχνω να βρω το πώς! Έτσι να μη χρειάζεται κάθε φορά σε αντίστοιχα φορμάτ να κάνω το ίδιο (όχι πως είναι και κανένας κόπος δηλαδή) ίσως κάποιος που ασχολείται με software σε μεγαλύτερο βαθμό να μας διαφωτίσει αν χρειάζεται να πειράξω κάτι μέσα στο iso για να παίζει native.

Συγκεκριμένα και δεν ξέρω αν βοηθάω κάπως με αυτό, στο readme έλεγε χαρακτηριστικά :

"Integrated drivers:

* USB3.x drivers in boot.wim and winre.wim

* nVME drivers in boot.wim, winre.wim and install.wim

* (W)Lan drivers in winre.wim and install.wim"

 

 

 

 

Επεξ/σία από Georgz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο το σημείο το bios δεν δηλώνει σωστά τον ssd στο λειτουργικό τώρα τι εγινε με το βαλε βγάλε κανεις δεν ξέρει ουτε η microsoft  αλλά τσέκαρε οτι βλέπει κανονικά τον δίσκο με το όνομα του στο device manager και πέρασε intel driver αν υπάρχει 

αν δεν βαριέσαι κατέβασε μια linux διανομή πχ ubuntu και δες πως την βλέπει στην αρχή τον intel ssd μην κανεις εγκατάσταση πήγαινε manual να δεις πως τον βλέπει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Aris_ είπε

σε αυτο το σημείο το bios δεν δηλώνει σωστά τον ssd στο λειτουργικό τώρα τι εγινε με το βαλε βγάλε κανεις δεν ξέρει ουτε η microsoft  αλλά τσέκαρε οτι βλέπει κανονικά τον δίσκο με το όνομα του στο device manager και πέρασε intel driver αν υπάρχει 

αν δεν βαριέσαι κατέβασε μια linux διανομή πχ ubuntu και δες πως την βλέπει στην αρχή τον intel ssd μην κανεις εγκατάσταση πήγαινε manual να δεις πως τον βλέπει

Στο bios, στο boot menu και στο device manager το όνομα του δίσκου είναι κομπλέ!

Έβαλα τα Linux Mint και ο δίσκος εμφανίζεται κανονικά στην οθόνη εγκατάστασης!

Επίσης προσπάθησα με 3 διαφορετικά στικάκια και με rufus και με easy2boot.

Δοκίμασα και αλλο δίσκο και κάνει το ίδιο!

Αρχιζω να πιστεύω πως για κάποιο λόγο, ενώ ξεκινά το iso των windows δεν αναγνωρίζει όλες τις πληροφορίες που έχει μέσα σε αυτό ή δεν διαβάζει τα πάντα από το φλασάκι, γιατί όταν πατάω "browse" για να βρω χειροκίνητα τους drivers, δεν εμφανίζει το συγκεκριμένο φλασάκι...και ας είχε κάνει νωρίτερα boot από αυτό!

Ενώ αν το βγάλω και το ξαναβάλω και πατήσω browse το εμφανίζει κανονικά..

Ίσως φταίει κάτι στο iso λοιπόν (το οποίο και θέλω να φτιάξω να παίζει σωστά γιατί μαρεσει σαν έκδοση!)

Η αλήθεια είναι πως όλα αυτά σε άλλο λάπτοπ δεν τα έχω δοκιμάσει μιας και δεν έχω άλλο αντίστοιχης χρονολογίας, στα νεότερα μηχανήματα θεωρώ πως δε θα είχε θέμα. 

Επεξ/σία από Georgz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Georgz είπε

Ίσως φταίει κάτι στο iso λοιπόν (το οποίο και θέλω να φτιάξω να παίζει σωστά γιατί μαρεσει σαν έκδοση!)

Το ότι μπορεί να φταίει η μητρική δεν παίζει; Κανένα bios update είδες αν υπάρχει;

Βασικά, ποια μητρική είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, micos000 είπε

Το ότι μπορεί να φταίει η μητρική δεν παίζει; Κανένα bios update είδες αν υπάρχει;

Βασικά, ποια μητρική είναι;

Δεν άντεξα! Από την περιέργεια να δω τι φταίει πήγα σε παλιό υπολογιστή φίλου (Q6600) και δοκιμάζοντας την ίδια κατάσταση και  εκεί κάνει ακριβώς το ίδιο!!

Άρα πράγματι είναι κάτι στο iso, στο οποίο όμως δεν έχω ιδέα τι πρέπει να πειράξω (ή να περάσω με διαφορετικό τρόπο στο φλασάκι) για να παίζει κατευθείαν!

Ψάχνω σε ξένα φόρουμ μήπως έχει κανένας αντίστοιχο θέμα αλλά δε βρίσκω κάτι 😭

Δεν είναι κάτι σημαντικό αλλά λίγο η περιέργεια λίγο το ότι βρήκαμε τι του φταίει, είναι κρίμα να μην το σεταρω και σωστά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Georgz είπε

Δεν άντεξα! Από την περιέργεια να δω τι φταίει πήγα σε παλιό υπολογιστή φίλου (Q6600) και δοκιμάζοντας την ίδια κατάσταση και  εκεί κάνει ακριβώς το ίδιο!!

Ποιο δίσκο είχε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...