Προς το περιεχόμενο

Yellowjackets [Showtime; 2021]


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δεν υπηρχε το τελευταιο, εντελως mindfuck, εκει που λες οτι οκ ολα εχουν παρει τη σειρα τους, boom και αντε τωρα να περιμενεις την επόμενη σεζόν!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No return no returnnn.Απροσδοκητα καλη σειρα για εμενα ,ωραιο κλεισιμο της σεζον που αφηνει υποσχεσεις,αρκει να διατηρηθει η ισορροπια μεταξυ φανταστικου και πραγματικου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Θα συμφωνήσω ότι ήταν ανέλπιστα καλό, και επιτέλους μια πρωτότυπη ιστορία, με την έννοια ότι δεν είναι remake ή μεταφορά κόμικ, παιχνιδιού ή βιβλίου.

Δεν θα έλεγα πάντως πως θυμίζει Άρχοντα των Μυγών. Πιο πολύ μου θύμισε Lost, αλλά σε μια βελτιωμένη εκδοχή του σχεδόν σε κάθε επίπεδο (τουλάχιστον για την ώρα - ελπίζω να μην τα χαλάσει κι αυτό στη συνέχεια). Δεν είναι μόνο η αφήγηση με τα flashback, αλλά και το ότι 

Spoiler

το δάσος δεν τους αφήνει να φύγουν (όπως το νησί στο Lost), που εξηγεί μια χαρά κάτι που στο πρώτο επεισόδιο μου είχε φανεί ως σεναριακό κενό: το ότι δηλαδή δεν υπήρχε περίπτωση εδώ και 1,5 χρόνο να μην είχαν βρει έστω τα συντρίμμια, με δεδομένο ότι η πτώση δεν έγινε στον ωκεανό. 

Επίσης, με τον τρόπο που τελείωσε, δεν θα μου έκανε εντύπωση αν στη δεύτερη σεζόν επικεντρωνόταν στην ιστορία των υπόλοιπων μελών της ομάδας (όπως η 2η σεζόν του Lost). 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα καλη η 1η σεζον συνολικα.

Spoiler

Ειχε ενα α' μυστηριο χωρις να γινεται και περιπλοκη,μεχρι τωρα τουλαχιστον,ειχε εντονες καταστασεις και στο παρελθον και στο παρον που εναλασονταν με αρκετα οργανικο τροπο.
Επισης ειχε αρκετους ενδιαφεροντες χαρακτηρες με αρκετες διακυμανσεις στη συμπεριφορα τους και αναμενομενα εχει αρκετα ερωτηματα για τη 2η σεζον και την απαγωγη της Ναταλι στο τελος και την αναφορα της Λοτι απ'την τραπεζικο που αναμενομενα ανοιγει θεματα.

Υ.Γ.
Ο θανατος της Τζακι παντως ηταν στο επιπεδο της καθαρης ηλιθιοτητας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, johny f είπε
Spoiler

Ο θανατος της Τζακι παντως ηταν στο επιπεδο της καθαρης ηλιθιοτητας.

 

Ναι καλα οσο για αυτο καμια αμφιβολια και ειναι και το μονο μελανο σημειο κατα τη γνωμη μου στην πλοκη μεχρι στιγμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωσα πριν λιγο το εκτο επεισοδιο.

Spoiler

Μια τιμια σειρα μεχρι στιγμης καπως αργη κατι που δεν μου αρεσει ειναι οτι lostizei σε σημεια επικινδυνα και ελπιζω να πανε σε κατι πιο to the ground αποκαλυψη για το τελος. Με χαλαει πολυ η ιστορια με τη Λοτι με τα πνευματα το αγιο πνευμα κτλ ελπιζω να μην παρει εκεινο το δρομο της φαντασιας γιατι θα χαλαστω παρα πολυ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την είχα τσεκάρει τυχαία μέσω imdb πριν την πρεμιέρα, διαβάζοντας την περιγραφή μου έφερε μνήμες " Lord of Flies " που είχα δει λίγες μέρες νωρίτερα. 

Κάθομαι με περιέργεια να δω χθες το πρώτο επεισόδιο. Βάζει γερές βάσεις σαν ιδέα και είδα στοιχεία που αν εξελιχθούν σωστά θα μιλάμε για μίξη Lord of Flies & Lost λίγο πολύ. Πολύ δυναμικό ξεκίνημα. Επίσης πολύ καλή επιλογή καστ χαρακτήρων. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι και 100% σίγουρος ότι με ενθουσίασε...σενάριο που σου έδωσε κατευθείαν το μυστήριο...λίγο κουραστικό flashback....ναι μεν..πολλά μυστικά αλλά....

Βλέπεται ...αλλά δεν είναι και ..η σειρά

Βασικώς αυτό που με ενόχλησε ήταν οι τραγικές - αστείες  παιδικές ασάφειες του τύπου:

Spoiler

Δηλαδή βρήκαμε μια δίπατη καλυβα στην μέση του πουθενά...απο που προήλθαν υλικά - εργαλεία - εφόδια..... ..μπορούσε να την χτίσει 1 άνθρωπος (?!?) ... και γιατί...

Δεδομένου ότι η περιοχή είνα απάτητη το μόνο λογικό συμπέρασμα είναι ότι τα έφερε απο την λίμνη..γιατί το Τσεσνα δεν μου πολυγεμίζει το μάτι...άρα στην άλλη άκρη της λίμνης υπάρχει κάτι λίγο πιο κοντά στον πολιτισμό....δεν έπρεπε να σκεφτούν πως θα διασχίσουν αυτη την ρημάδα την λίμνη ?...δεν είναι και ο Ειρηνικός.

Άλλο κουφό...οι μήνες περνάνε και κανείς δεν ψάχνει/έρχεται ....οκ..την κάτσαμε την "βάρκα"... και ΝΑΙ όλοι αναρωτιούνται για τον χειμώνα και πεινάνε ...κ.ο.κ... αλλά άντε...θα μείνεις εκεί ή θα ρισκάρεις να πας κάπου όπως ξεκίνησε η μαυρούλα...και άντε η 1η εξόρμηση δεν πέτυχε...δεν έπρεπε να πούνε ή ζούμε ή πεθαίνουμε στον δρόμο.

και γενικώς αυτό το στυλάκι κάθομαι στην τρυπούλα μου (καλύβα) και περιμένω θεική βοήθεια...κάπου είναι αστείο

 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Spoiler

Α) Δε σημαίνει ότι έφτιαξε αυτός την καλύβα

 

Β) προσπάθησαν να φύγουν αλλά πάντα κάτι συμβαίνει. Σαν να τους κρατάει εκεί κάτι μεταφυσικό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Yellowjackets είναι ο ορισμός της fun to watch mindless σειράς. Δεν αποτελεί τομή στην ιστορία της τηλεόρασης, πατάς play, σβήνεις εγκέφαλο και περνάς όμορφα.

Το δυνατό του σημείο είναι η μίξη της νοσταλγίας που πάντα πουλάει (για μένα που φτάνω την ηλικία των πρωταγωνιστών η πιο badass σκηνή ήταν αυτή του τελευταίου επεισοδίου που πάνε οι 4 στο reunion με το Come out and play στο background) μαζί με όλα τα κλισέ που είχε το tv series revival πριν από 15-20 χρόνια, στα μέσα της δεκαετίας του 2000. Μεγάλο καστ, πολύ εύπεπτο σενάριο με αρκετές ευκολίες, ίσες δόσεις μυστηρίου και μυστικισμού, υπερφυσικού, whodunnit και δράματος, cliffhangers κτλ.

Ένα αρνητκό ήταν ο ρυθμός, πλάτιαζε σε κάποια σημεία οπότε αν αντί για 10 επεισόδια είχαμε 7 ή 8 θα είχαμε καλύτερο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα δε θέλω να είναι όλο αυτό μεταφυσικό, άσχετα που αυτό πλανάται στην ατμόσφαιρα

θα ήθελα όλα να εξηγηθούν με τη λογική στο τέλος και απλά τα paranormal που φαίνεται να συμβαίνουν να είναι για να δημιουργήσει έξτρα φόβο

σεναριακές ευκολίες, ή τρύπες στο σενάριο δεν είναι κάτι που με χαλάει αρκεί να μην είναι τόσο εξόφθαλμα που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι. τουλάχιστον για εμένα. ίσως να μην τα πιάνω τόσο εύκολα 🙃

η σειρά είναι από αυτές που μου κρατάνε το ενδιαφέρον και αυτό είναι αρκετό για εμένα

έχει αυτό το κάτι που με ιντριγκάρει, με κάνει να νιώθω έναν φόβο και μια ανασφάλεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2022 στις 9:32 ΜΜ, vasioula1 είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Α) Δε σημαίνει ότι έφτιαξε αυτός την καλύβα

 

Β) προσπάθησαν να φύγουν αλλά πάντα κάτι συμβαίνει. Σαν να τους κρατάει εκεί κάτι μεταφυσικό

 

Spoiler

Α) Κάποιος την έφτιαξε....στην μέση του πουθενά...εαν δεν την έκανε το πτώμα ...τότε ποιός εκτός εαν έχουμε κανένα παλαβό twist τύπου :https://www.imdb.com/title/tt1259521/ ...αλλά το κόβω δύσκολο.

Β)....Μεταφυσικό πολύ δεν είδα..."ανησυχίες" παντώς καιρού.... και γενικώς εαν υπάρχει φαι στον πιάτο όλα καλά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...