Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες


talosah64

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στο forum

Θα ηθελα να  εκφρασω τη δυσαρεσκεια μου για μελη που ανεβαζουν αγγελιες,τα οποια απαξιουν να απαντησουν σε ερωτησεις ενδιαφερομενων ειτε θετικα ειτε αρνητικα.

Να υποθεσω δηλαδη οτι για οοοολες αυτες τις περιπτωσεις  προκυπτουν προσωπικες δυσκολιες  μετα απο καταχωρηση αγγελιας που καθιστουν αδυνατη μια καποια απαντηση?

Αμφιβαλλω οτι αυτος ειναι ο μονος λογος για ολες τις περιπτωσεις και αδυνατω να καταλαβω γιατι ανεβαζουμε αγγελιες απευθυνομενοι σε αγοραστες που μετα τους αγνοουμε

Μια "στοιχειωδη ευγενεια" καλο εινα να υπαρχει

Ευχαριστω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, talosah64 είπε

Καλημερα στο forum

Θα ηθελα να  εκφρασω τη δυσαρεσκεια μου για μελη που ανεβαζουν αγγελιες,τα οποια απαξιουν να απαντησουν σε ερωτησεις ενδιαφερομενων ειτε θετικα ειτε αρνητικα.

Να υποθεσω δηλαδη οτι για οοοολες αυτες τις περιπτωσεις  προκυπτουν προσωπικες δυσκολιες  μετα απο καταχωρηση αγγελιας που καθιστουν αδυνατη μια καποια απαντηση?

Αμφιβαλλω οτι αυτος ειναι ο μονος λογος για ολες τις περιπτωσεις και αδυνατω να καταλαβω γιατι ανεβαζουμε αγγελιες απευθυνομενοι σε αγοραστες που μετα τους αγνοουμε

Μια "στοιχειωδη ευγενεια" καλο εινα να υπαρχει

Ευχαριστω

Δώσε μας ένα παράδειγμα μηνύματος που έστειλες και δεν απαντήθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το status του καθε προφίλ μπορείς να δεις ποτε το μελος ηταν ενεργό (ειχε κανει logging στο forum) γιατι για παράδειγμα μπορει κάποιος να εχει βαλει αγγελία αλλα να μην μπαίνει κάθε μέρα.

Επισης και σε προσωπικό μήνυμα μπορείς να δεις αν εχει διαβαστεί απο τον παραληπτη η οχι.

Τωρα αν βλέπεις οτι αυτος που του εστειλες προσωπικό μήνυμα το εχει διαβάσει και μπαίνει στο forum αλλα δεν σου απαντάει εκει πλέον εχεις δίκιο. Απλα τον προσπερνάς και κοιτάς κάποιον αλλο πωλητή.

Οπως και να εχει ενα παράδειγμα (χωρις ονόματα, nickname) θα βοηθούσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην γενικότερη περίπτωση έχεις δίκιο.

Σε ειδικότερες όμως περιπτώσεις υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους μπορεί να μην απαντάει ο πωλητής. Παραδείγματα:


Στην αγγελία να αναφέρονται όλες οι λεπτομέρειες που αφορούν το προϊόν προς πώληση και ο ενδιαφερόμενος να ρωτάει πράγματα που γράφονται ήδη. Πχ γράφω άριστη κατάσταση και να ρωτάει ο άλλος αν είναι σε καλή κατάσταση, ή να γράφω περιοχή και να με ρωτάει περιοχή. Αγοραστής που δεν διαβάζει 2 γραμμές κείμενο πριν στείλει δεν ενδιαφέρεται πραγματικά και σπαταλάει τον χρόνο του πωλητή (και του ίδιου).
Επίσης, μπορεί να γράφεται για παράδειγμα ότι δεν στέλνεται αντικαταβολή αλλά μόνο κατάθεση και ο ενδιαφερόμενος να ζητάει αντικαταβολή. Τότε καταλαβαίνω και πάλι το να μην απαντήσει καν ο πωλητής. 

Κλασσική επίσης περίπτωση τα παζάρια. Σε παζάρια (τύπου 20% κάτω της αναγραφόμενης τιμής) προσωπικά σβήνω αμέσως το μήνυμα. Ούτε καλημέρα ούτε καλησπέρα Το ίδιο και σε μηνύματα του στιλ: kalispera kaliteri timi kaneis?

Είμαι κι εγώ της άποψης ότι απαντάμε σε όλους αλλά έχει τύχει να μην απαντήσω καν σε κάποιες περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρω.

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, djkostas84 είπε

Δώσε μας ένα παράδειγμα μηνύματος που έστειλες και δεν απαντήθηκε.

Δινω αυτα τα προσφατα παραδειγματα αν και ειχα κι αλλα τα οποια εσβησα απο τα μνμ...στην μια περιπτωση δεν ειχα καμμια απαντηση και στην αλλη μετα απο μια απαντηση την Δευτερα 09¨52 σταματησε η επικοινωνια...εκρυψα τα στοιχεια για να μην προσαψω βιαστικα "κακη προθεση" στα μελη..οπως ειπα ειχα κι αλλες περιπτωσεις..επισης εχω ποτε ξεκινησει συνομιλια με παζαρι,και μαλιστα οπως φαινεται και στο παραδειγμα εκφραζω την προθεση μου να διευκολυνω την δοσοληψια με καταθεση χρηματων...κατανοω πληρως πως σε οποιονδηποτε μπορει να τυχει μια δυσκολια,αλλα τσεκαροντας την δραστηριοτητα των μελων που μιλαω μαλλον γινεται κατανοητο ποτε ειναι δυσκολια και ποτε αδιαφορια...ευχαριστω για την φιλοξενια

Screenshot 2021-11-24 101733.jpg

Screenshot 2021-11-24 102626.jpg

Επεξ/σία από talosah64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, talosah64 είπε

Δινω αυτα τα προσφατα παραδειγματα αν και ειχα κι αλλα τα οποια εσβησα απο τα μνμ...στην μια περιπτωση δεν ειχα καμμια απαντηση και στην αλλη μετα απο μια απαντηση την Δευτερα 09¨52 σταματησε η επικοινωνια...εκρυψα τα στοιχεια για να μην προσαψω βιαστικα "κακη προθεση" στα μελη..οπως ειπα ειχα κι αλλες περιπτωσεις..

Screenshot 2021-11-24 101733.jpg

Screenshot 2021-11-24 102626.jpg

Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να θέλει να τις δώσει όλες μαζί μόνο. Θα μου πεις για ποιο λόγο δεν απαντάει να στο πει; Έλα ντε. Όταν μου τυχαίνουν τέτοιες περιπτώσεις απλά θεωρώ ότι μου απάντησε όχι ο άλλος. Καλύτερο θα ήταν να απαντάνε να στο λένε από την αρχή και να μην περιμένεις άδικα, όμως υπάρχουν και αυτοί, τι να κάνεις.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, petran91 είπε

Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να θέλει να τις δώσει όλες μαζί μόνο. Θα μου πεις για ποιο λόγο δεν απαντάει να στο πει; Έλα ντε. Όταν μου τυχαίνουν τέτοιες περιπτώσεις απλά θεωρώ ότι μου απάντησε όχι ο άλλος. Καλύτερο θα ήταν να απαντάνε να στο λένε από την αρχή και να μην περιμένεις άδικα, όμως υπάρχουν και αυτοί, τι να κάνεις.
 

Τελος παντων...ας μην χαλαμε την καρδια μας...εχουμε και πιο σοβαρα θεματα..ευχαριστω φιλε petran 91

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσον αφορά το γιατί δεν απαντάνε, ίσως να μην θέλουν να χαλάσει το σετ ή δεν στέλνουν, μπορεί και τα δύο. Ίσως να τις θέλει κάποιο άλλο μέλος. Τώρα γιατί δεν απάντησαν, μπορεί να ξεχάστηκαν. Κι εγώ το παθαίνω κάποιες φορές και μου ξαναστέλνουν.

Στις αγγελίες μου αναφέρω υπογραμμισμένο και με έντονη γραφή συνάντηση στη περιοχή μου και να μου προτείνουν μια τιμή που προσφέρουν για το προϊόν που δίνω και τις περισσότερες φορές λαμβάνω μηνύματα για αποστολή σε νησιά, χωριά ή άλλες πόλεις και πόσο το δίνω. Τι άλλο να κάνω πια! Παρ' όλα αυτά τους απαντώ.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω αλλο νημα. Συγγνωμη αν κανω κατι λαθος.
Θα ηθελα και εγω να αναφαιρω κατι σχετικα με τις αγγελιες. Θα ηθελα να υπαρχει πεδιο καταχωρισης της τοποθεσιας για το που βρισκετε το προιον. Να ειναι απαραιτητο να γραψεις που βρισκεσαι. Θα βοηθουσε πολυ πιστευω. Ευχαριστω!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σορρυ για την επεμβαση, αλλα επισης....επειδη αφορα τις ΑΓΓΕΛΙΕΣ,   να πω κι εγω τον συλλογισμο μου-απορια-(δεν ξερω πως να το χαρακτηρισω πια..)........!! 

 

  βλεπω σε πολλες αγγελιες πολυ παλιων μητρικων-επεξεργαστων, κατι τιμες που δεν συναδουν με την παλαιοτητα των κομματιων.  Δλδ να πωλουνται μητρικες ΑΜ3-ΑΜ3+, 775 σοκετ σε τιμες (€50-60) που παιρνεις ανετα καινουριο-συγχρονο σετ....!!   

Βεβαιως, και κατανοω οτι "οσο θελει ο καθενας πουλαει", απλα το τονιζω..., γιατι βλεπω τελευταια οτι εχουν ξεφυγει οι τιμες προς τα πανω, και ενω στα ιδια χρηματα αγοραζεις κατι πολυυυυ νεοτερο.   αυτα ως απλο σχολιο...... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, cabdik είπε

Σορρυ για την επεμβαση, αλλα επισης....επειδη αφορα τις ΑΓΓΕΛΙΕΣ,   να πω κι εγω τον συλλογισμο μου-απορια-(δεν ξερω πως να το χαρακτηρισω πια..)........!! 

 

  βλεπω σε πολλες αγγελιες πολυ παλιων μητρικων-επεξεργαστων, κατι τιμες που δεν συναδουν με την παλαιοτητα των κομματιων.  Δλδ να πωλουνται μητρικες ΑΜ3-ΑΜ3+, 775 σοκετ σε τιμες (€50-60) που παιρνεις ανετα καινουριο-συγχρονο σετ....!!   

Βεβαιως, και κατανοω οτι "οσο θελει ο καθενας πουλαει", απλα το τονιζω..., γιατι βλεπω τελευταια οτι εχουν ξεφυγει οι τιμες προς τα πανω, και ενω στα ιδια χρηματα αγοραζεις κατι πολυυυυ νεοτερο.   αυτα ως απλο σχολιο...... 

Iσα ισα ειναι λογικες οι τιμές υπο την εξής έννοια. Τετοια σετ/κιτ θα χρειαστεί κάποιος για τον Α,Β λογο που ΔΕ θελει να αλλαξει ένα παλιο του πισι ολοκληρο, να το κανει φορματ κτλ.

Ετσι λοιπον ψάχνει "παλιά" ανταλλακτικα, τα οποία θα πληρώσει.

Μη με ρωτάς αν ειναι δίκαιο, ή σωστό, έτσι απλά διαμορφώθηκε η αγορά.

Παθών προσφάτως φίλος, που χρυσοπλήρωσε μια μητρικη 1150, καθώς έψαχνε ολοιδια με αυτή που είχε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cabdik είπε

Σορρυ για την επεμβαση, αλλα επισης....επειδη αφορα τις ΑΓΓΕΛΙΕΣ,   να πω κι εγω τον συλλογισμο μου-απορια-(δεν ξερω πως να το χαρακτηρισω πια..)........!! 

 

  βλεπω σε πολλες αγγελιες πολυ παλιων μητρικων-επεξεργαστων, κατι τιμες που δεν συναδουν με την παλαιοτητα των κομματιων.  Δλδ να πωλουνται μητρικες ΑΜ3-ΑΜ3+, 775 σοκετ σε τιμες (€50-60) που παιρνεις ανετα καινουριο-συγχρονο σετ....!!   

Βεβαιως, και κατανοω οτι "οσο θελει ο καθενας πουλαει", απλα το τονιζω..., γιατι βλεπω τελευταια οτι εχουν ξεφυγει οι τιμες προς τα πανω, και ενω στα ιδια χρηματα αγοραζεις κατι πολυυυυ νεοτερο.   αυτα ως απλο σχολιο...... 

Το όσο θέλει ο καθένας πουλάει ισχύει πάντα και ούτως ή άλλως. Άλλωστε γι' αυτό δε λέγεται και το site insomnia; Παθαίνεις αυπνίες μέχρι να βρεις αυτό που ψάχνεις σε σωστή τιμή.

Σοβαρά τώρα, πέρα από την πλάκα. Η αγορά έχει αλλάξει σε σχέση με πέρσι-πρόπερσι, λόγω της εξόδου του ηνωμένου βασιλείου από την τελωνειακή του ένωση με την ΕΕ. Το Ην. Βασίλειο λειτουργούσε ως εξαγωγός μεταχειρισμένου υλικού η/υ μέσω ebay σε πολύ μεγάλο βαθμό και με τιμές σκοτωμένες λόγω υπερπροσφοράς. Έχουν ανέβει οι τιμές των μεταχειρισμένων παντού στην ΕΕ. Στα φτηνά, αναλογικά έχουν ανέβει περισσότερο, μέχρι και 100% αυξήσεις χωρίς τις εγγλεζάρες που τα σκοτώναν όσο όσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Το όσο θέλει ο καθένας πουλάει ισχύει πάντα και ούτως ή άλλως. Άλλωστε γι' αυτό δε λέγεται και το site insomnia; Παθαίνεις αυπνίες μέχρι να βρεις αυτό που ψάχνεις σε σωστή τιμή.

Σοβαρά τώρα, πέρα από την πλάκα. Η αγορά έχει αλλάξει σε σχέση με πέρσι-πρόπερσι, λόγω της εξόδου του ηνωμένου βασιλείου από την τελωνειακή του ένωση με την ΕΕ. Το Ην. Βασίλειο λειτουργούσε ως εξαγωγός μεταχειρισμένου υλικού η/υ μέσω ebay σε πολύ μεγάλο βαθμό και με τιμές σκοτωμένες λόγω υπερπροσφοράς. Έχουν ανέβει οι τιμές των μεταχειρισμένων παντού στην ΕΕ. Στα φτηνά, αναλογικά έχουν ανέβει περισσότερο, μέχρι και 100% αυξήσεις χωρίς τις εγγλεζάρες που τα σκοτώναν όσο όσο.

 σεβαστο αυτο.  αλλα παρ' ολα αυτα, δεν γινεται σε μεταχειρισμενο προιον δεκαετιας, χωρις εγγυησεις κλπ,  να εχεις -αν οχι ιδια και μεγαλυτερη τιμη- παραπλησια τιμη με νεα, συγχρονα, και με εγγυησεις, προιοντα..!    οσο και καλο και ακριβο να ηταν ενα προιον πριν 10 χρονια, η τεχνολογια του σημερα το εχει για πλακα..! Αρα δεν μπορεις Π.Χ. μια 775 καλη Μητρικη του 2012 να ειναι ακριβοτερη απο μια AM4/1200 του 2021...!!! Σημερα...... εναν φθηνο σετακι  MOBO-CPU σε AM4-1200 παιζει αρκετα κατω απο €100..!! Εεεε, δεν θα δωσω €70-80 για πακετο 10ετιας...!!!  εννοειται οτι αγοραζεις καινουριο......!  

 

ΕΚΤΟΣ και αν μιλαμε για ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ κομματια...!! οπου μετραει η σπανιοτητα...!!!!  αλλο θεμα αυτο.....

 

απλα για την συζητηση το ανεφερα. Σαφεστατα και δεν οριζουμε τιμες πωλησης-αγoρας. αλλα επειδη ετυχε και εψαχνα καποια πραγματα, ειδα τα παραλογα της αγορας.    οποτε Π.Χ εμενα (αλλα φανταζομαι και πολυ αλλο κοσμο) με αποτρεπουν απο μια αγοραπωλησια μεταχειρισμενου, στελνοντας με να αγορασω καινουρια κομματια, εστω κι αν μου κοστισουν και +10-20€..!  αφου θα εχω και φουλ εγγυηση..! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 24/11/2021 at 2:41 ΜΜ, Τέρης Α. said:

Όσον αφορά το γιατί δεν απαντάνε, ίσως να μην θέλουν να χαλάσει το σετ ή δεν στέλνουν, μπορεί και τα δύο. Ίσως να τις θέλει κάποιο άλλο μέλος. Τώρα γιατί δεν απάντησαν, μπορεί να ξεχάστηκαν. Κι εγώ το παθαίνω κάποιες φορές και μου ξαναστέλνουν.

Στις αγγελίες μου αναφέρω υπογραμμισμένο και με έντονη γραφή συνάντηση στη περιοχή μου και να μου προτείνουν μια τιμή που προσφέρουν για το προϊόν που δίνω και τις περισσότερες φορές λαμβάνω μηνύματα για αποστολή σε νησιά, χωριά ή άλλες πόλεις και πόσο το δίνω. Τι άλλο να κάνω πια! Παρ' όλα αυτά τους απαντώ.

Και πολυ σωστα κανεις και απαντας και εγω απανταω ακομα και αν εχει ερθει ανθρωπος να αγορασει αυτο που πουλαω. Με ενοχλει και μενα να στελνω μηνυμα για μια αγγελια και να βλεπω οτι το εχει διαβασει ο αλλος και δεν απανταει.

Απαντηστε ρε παιδια, το εχω κλεισει να το δωσω δεν μου αρεσει το νικ σου και δεν στο δινω. Τουλαχιστον απαντηστε.

Φυσικα τις περισσοτερες φορες το μηνυμα μου γραφει "Με ενδιαφερει σε ποια πολη εισαι;" γιατι σχεδον κανεις δεν γραφει την πολη.

Τουλαχιστον δεν ειμαστε Facdebook που πουλας κατι σου στελνουν αυτο το ετοιμο "Ειναι διαθεσιμο;" τους απαντας ναι το βλεπουν δεν απαντανε τους ρωτας αν τους ενδιαφερει το βλεπουν δεν απαντανε καμια φορα βαζουν χερακι like ε μετα εγω φταιω που τους μπλοκαρω;:lol:

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...