Προς το περιεχόμενο

Overclock σε 11700KF


PolonosJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες .

Θα ηθελα να κανω OC τον CPU μου 11700kf . Δεν εχω γνωσεις πανω στο OC . Θελω να τον κανω να δουλευει σταθερα 5.1ghz στο youtube δε βρηκα τιποτα παρα μονο εναν τυπα που τον παει 5.3 αλλα με καλη μητρικη. 

Εβαλα το core offset + 2 αλλα τιποτα. Το συστημα μου ειναι : 11700kf mobo: MSI mpg z590 carbon , cooler corsai h150i capellix 360 , ram 32gb 3600hz cl18 και τροφοδοτικο Corsair 750w plus gold.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ηθελες 5900x ηθελες 11700kf .........αντε καλη τυχη τωρα , παρε και μερικα σουβλακια να ψησεις 😊

5GHZ ολοι οι πυρηνες στα 1.39V , απο κει και περα δοκιμασε σιγα σιγα μηπως πας σε 5,1

Υ.Γ

Οταν ειναι να τον πουλησεις γραψε δεν εχει γινει ποτε overclock :-D:-D:-D

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαν, τι 11700k, και τι μνήμες είναι αυτές? :P Οτι βρήκες πήρες? Αυτές δουλεύουν σε gear 2. Ouch

Για το OC ξεκίνα με το core ratio, βάλε το 51 και χεράτα η τάση στο 1.40, τρέξε stress tests και δες αν είσαι stable. Αν είσαι stable κατεβάζεις τα volts 0.005 και ξανατρέχεις stresstests μέχρι να κρασάρις. Όταν κρασάρις, ανεβάζεις 2 κλικ και έτοιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Ρε μαν, τι 11700k, και τι μνήμες είναι αυτές? :P Οτι βρήκες πήρες? Αυτές δουλεύουν σε gear 2. Ouch

Για το OC ξεκίνα με το core ratio, βάλε το 51 και χεράτα η τάση στο 1.40, τρέξε stress tests και δες αν είσαι stable. Αν είσαι stable κατεβάζεις τα volts 0.005 και ξανατρέχεις stresstests μέχρι να κρασάρις. Όταν κρασάρις, ανεβάζεις 2 κλικ και έτοιμος.

Τι διαφορα εχει το gear 1 με το 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, PolonosJ είπε

Τι διαφορα εχει το gear 1 με το 2?

gear 1εισαι συγχρονισμενος ram με memory controller (ram 1:1) ,ενω gear2 ειναι ασυγχρονο πχ 1:2

πρεπει να πειραματιστεις τι εχει καλυτερες επιδοσεις αναλογα με το κιτακι που εχεις.

Οπως σε κοβω βαλε gear1 και σφιξε.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2021 στις 6:22 ΜΜ, PolonosJ είπε

Καλησπερα παιδες .

Θα ηθελα να κανω OC τον CPU μου 11700kf . Δεν εχω γνωσεις πανω στο OC . Θελω να τον κανω να δουλευει σταθερα 5.1ghz στο youtube δε βρηκα τιποτα παρα μονο εναν τυπα που τον παει 5.3 αλλα με καλη μητρικη. 

Εβαλα το core offset + 2 αλλα τιποτα. Το συστημα μου ειναι : 11700kf mobo: MSI mpg z590 carbon , cooler corsai h150i capellix 360 , ram 32gb 3600hz cl18 και τροφοδοτικο Corsair 750w plus gold.

Άλλο το AVX offset και άλλο το offset για την τάση της CPU.

Πρώτα επιλέγεις adaptive voltage ή όπως αλλιώς το αναφέρει η μητρική. Μετά ορίζεις μια γενική τάση για όλη την καμπύλη τάσεων. Μετά έχεις δύο επιλογές. Είτε παίζεις με την επιλογή offset για όλη την καμπύλη τάσεων, είτε με offset για μεμονωμένους πολλαπλασιαστές. Το καλύτερο είναι το τελευταίο γιατί δεν δημιουργεί αστάθεια σε idle ρολόγια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...