Προς το περιεχόμενο

Ποιον από τους δύο και γιατί;


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@rafinos Ο P300 είναι CMR @7200 στροφές, αν δεν θέλεις το δίσκο για αποθηκευτικό χώρο αλλά για να βάλεις παιχνίδια/εφαρμογές ή και λειτουργικό είναι καλύτερη επιλογή από τον WD. Είναι ιδιαίτερα θορυβώδης και με μεγάλα ποσοστά αστοχίας αν κρίνω από τα reviews στα παγκόσμια μαγαζιά. Αν έχεις αθόρυβο PC θα είναι το πιο θορυβώδες πράγμα πάνω του.

Ο WD είναι SMR @5400 ,σχετικά αθόρυβος και σαν εταιρεία έχει το καλύτερο QC με τις λιγότερες αστοχίες. Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη επιλογή για ένα δίσκο που τον θέλεις για να αποθηκεύεις τα αρχεία σου.

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα ένα δίσκο CMR@7200 της WD όπως ο WD20EFZX εκτός αν με ένοιαζε πολύ ο θόρυβος οπότε θα έπαιρνα ή τον blue που κοιτάς ή κάποιον WD20EFAX ( SMR @5400)

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα αντιληφθεί ότι δεν είναι η έκδοση των 7200 στροφών. 

Σε σύγκριση με αυτόν;
https://www.skroutz.gr/s/28083252/Western-Digital-Blue-2TB-HDD-Σκληρός-Δίσκος-3-5-SATA-III-7200rpm-με-256MB-Cache-για-Desktop-WD20EZBX.html

Οκ, καταννοώ πως κάνουν κάποιον θόρυβο, αλλά έχω στο pc μου πάνω 2 δίσκους των 250gb SATA2 των 7200rpm. Μου φαίνεται περίεργο ένας πιο σύγχρονος δίσκος να κάνει τόσο θόρυβο που να είναι ενοχλητικός. 

Επίσης, μόνο εγώ νιώθω ότι η ποιότητα των σκληρών μάλλον έχει πάει στα τάρταρα; Οι δίσκοι μου έχουν άπειρες ώρες λειτουργίας και πλέον βλέπω στις προτάσεις όλοι να λένε έπεσε τόσο η ζωή του σκληρού κτλ (χωρίς να μιλάμε για ssd).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, rafinos είπε

Δεν είχα αντιληφθεί ότι δεν είναι η έκδοση των 7200 στροφών. 

Σε σύγκριση με αυτόν;
https://www.skroutz.gr/s/28083252/Western-Digital-Blue-2TB-HDD-Σκληρός-Δίσκος-3-5-SATA-III-7200rpm-με-256MB-Cache-για-Desktop-WD20EZBX.html

Οκ, καταννοώ πως κάνουν κάποιον θόρυβο, αλλά έχω στο pc μου πάνω 2 δίσκους των 250gb SATA2 των 7200rpm. Μου φαίνεται περίεργο ένας πιο σύγχρονος δίσκος να κάνει τόσο θόρυβο που να είναι ενοχλητικός. 

Επίσης, μόνο εγώ νιώθω ότι η ποιότητα των σκληρών μάλλον έχει πάει στα τάρταρα; Οι δίσκοι μου έχουν άπειρες ώρες λειτουργίας και πλέον βλέπω στις προτάσεις όλοι να λένε έπεσε τόσο η ζωή του σκληρού κτλ (χωρίς να μιλάμε για ssd).

Κοίτα όσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνουν οι δίσκοι τόσο περισσότερο θόρυβο κάνουν. Εγώ δεν το πίστευα πόσο θόρυβο έκαναν κάτι 8tb που αγόρασα, φυσικά τους έχω σε κουτί και τους βάζω μόνο όταν χρειάζεται να γράψω κάτι. Επίσης τα PC γίνονται πιο αθόρυβα οπότε πλέον οι HDD είναι το μόνο θορυβώδες πράγμα που έχει παραμείνει. Δεν ξέρω πόσο θόρυβο κάνουν οι δίσκοι που έχεις αλλά ξέρω ότι αντικειμενικά ο θόρυβος των Toshiba είναι πολύ ενοχλητικός...

Η ποιότητα των δίσκων και συγκεκριμένα της WD έχει ανέβει πολύ... στο λέω από προσωπική εμπειρία. Οι τελευταίοι 5 HDD που έχω αγοράσει μοιάζουν ως τώρα αθάνατοι (ο ένας έχει κλείσει 5-6 χρόνια πάνω στο PC) ενώ παλαιότερα μου χάλαγαν για πλάκα.

Όσο αφορά τον WD20EZBX είναι ένας δίσκος με καλύτερο QC από τον Toshiba αλλά με την χειρότερη τεχνολογία SMR. Ο Red που σου έκανα link πάνω είναι καλύτερος από όλες τις απόψεις. Δεν έχεις αναφέρει ακόμα όμως για τι χρήση τον θέλεις... εγώ δεν θα χρησιμοποιούσα SMR αν δεν ήθελα χαμηλό θόρυβο (οπότε 5400rpm) και χρήση μόνο για αποθήκευση.

https://nascompares.com/answer/list-of-wd-cmr-and-smr-hard-drives-hdd/

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω έναν εξωτερικό ώστε να αποθηκεύω εκεί ταινίες και λοιπά αρχεία, απλά σκέφτομαι πως αν θέλω να παίξω κάνα game ό,τι ίσως χρειαστώ και εσωτερικό χώρο στο pc γιατί προτιμώ ο nvme που έχω να μην χρησιμοποιηθεί για κάτι τέτοιο... κυρίως για να μην είναι γεμάτος. Έχω έναν 250 SSD με 60% ζωή και ίσως αρχίσω να τον χρησιμοποιώ για games. 

Με όλα αυτά που μου λες, άρχισα και πάλι να σκέφτομαι πως η χρήση εξωτερικού ίσως είναι προτιμότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, rafinos είπε

Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω έναν εξωτερικό ώστε να αποθηκεύω εκεί ταινίες και λοιπά αρχεία, απλά σκέφτομαι πως αν θέλω να παίξω κάνα game ό,τι ίσως χρειαστώ και εσωτερικό χώρο στο pc γιατί προτιμώ ο nvme που έχω να μην χρησιμοποιηθεί για κάτι τέτοιο... κυρίως για να μην είναι γεμάτος. Έχω έναν 250 SSD με 60% ζωή και ίσως αρχίσω να τον χρησιμοποιώ για games. 

Με όλα αυτά που μου λες, άρχισα και πάλι να σκέφτομαι πως η χρήση εξωτερικού ίσως είναι προτιμότερη.

 Τον P300 τον εχω  περισσοτερο απο 6 μηνες στο 1TB καθαρα για αποθηκη και μπορω να πω οτι δεν ακουγεται καθολου , τωρα αν καποιος ειναι ψειρας και βαζει και ακουστικο για να ακουσει τον δισκο τι να σε πω , οτι πιο vfm απ'αυτους που κοιτας στην εκδοση των 2TB

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba P300 σε 1,2,3 tb εχω πλεον στα δυο μου pc τον τελευταιο 1,5 χρονο τεσσερα κομματια.

Εχω βαλει σε αλλα pc αλλα 7-8 κομματια χωρις κανενα προβλημα τα τελευταια 2 χρονια.

Ειναι παντελως αθορυβοι και αρκετα γρηγοροι μπορω να πω.Σε βαθος χρονου θα δειξουν και αν αξιζε η αγορα τους.

Σημειωτεον οτι την τελευταια δεκαετια ειχα WD black αντιστοιχα και μου ειχαν παρει τα αυτια.

Περι αξιοπιστιας βεβαια εχω να πει μονο καλα λογια για τους WD.Δεν ειχα ποτε θεμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω P300 της Toshiba αλλά X300 και όντως κάνει θόρυβο. Τώρα για να είμαι ειλικρινής, τόσο θόρυβο που να το θεωρήσω πρόβλημα σε καμιά περίπτωση. Έχω 4 κομμάτια από τον ίδιο δίσκο σε διαφορετικές χρήσεις (desktop, file server) μέχρι τώρα, χτύπα ξύλο, δεν μου έχει βγει κάποιο θέμα. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι είναι σαφέστατα πιο γρήγορος από WD Blue (αναμενόμενο από τα specs), απλά το αναφέρω γιατί είδα ότι έγραψες ότι τον κοιτάς και αυτό. Τον WD Blue με τη καμία για primary storage - μόνο secondary. Ουσιαστικά εγώ τον χρησιμοποιώ για storage σε φωτογραφίες που έχω τελειώσει την επεξεργασία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...