Προς το περιεχόμενο

Αγορά από το επίσημο Site της Insta360 και τελωνείο


Angeln1ck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..
όπως αναγράφω και στον τίτλο, προβληματίζομαι αν αγοράσω από το επίσημο site της insta360, μια κάμερα, αν θα περάσει τελωνείο το δέμα.
Έχει παραγγείλει κάποιος από το site; 
Να αναφέρω ότι θέλω να παραγγείλω από εκεί γιατί έχει προσφορά black friday. 

Επίσης μιλώντας με το support τους, μου είπαν ότι η αποστολή γίνεται από Κίνα είτε με Fedex είτε με DHL και στην τιμή περιλαμβάνονται το import tax και τα customs duties, αλλά όχι τα δικά μας local tax και sales tax. γνωρίζεται κάτι βάση αυτών; 

Θα χαρώ να βρω κάποιον να μου απαντήσει. Ευχαριστώ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό ειναι το κόστος της κάμερας ; Αν μιλάμε για πάνω από 150 Ευρώ δεν γλιτώνεις το τελωνείο , εκτός αν έχουν καποιο πρόγραμμα όπως το Amazon Global Shipping ή το αντιστοιχο στο ebay.com όπου τα έξοδα εκτελωνισμου προυπολογίζονται και προπληρώνονται από τον αγοραστή

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση...
Το κόστος της κάμερας είναι κοντά στα 500€ πολύ πάνω από τα 150. Κάτι Αναγράφει για υπολογισμό των εξόδων αλλά δεν είμαι σίγουρος! 

Στα FaQ (https://store.insta360.com/faq), αναφέρει:

4. What is "Tax and Others" and how is it calculated?

"Tax and Others" include but are not limited to tariffs and customs declaration fees. The number is calculated according to your local policies. The actual cost will be higher than the total amount calculated, and Insta360 will pay the exceeding part for you.

Δεν τους εμπιστεύομαι και η διαφορά είναι γύρω στα 100€. Και αν όντως περάσει τελωνείο...
κάτι τα έξοδα εκτελωνισμού και αποθήκευσης, κάτι ο εξτρά ΦΠΑ, το βλέπω το 200€ να 'ρχεται! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η διαφορά είναι 100€ και πληρώσεις τελωνείο  , θα πληρώσεις διπλάσιο φέσι . Το τελωνείο , είναι μια εφιαλτική εμπειρία για ακριβές αγορές. Το "καλό" είναι

ότι όποιος το έχει ζήσει μια φορά, δεν το ξανασυζητά καν για να μπλέξει πάλι . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πρότεινα να μην το ρισκάρεις. Η πιθανότητα να γλυτώσεις το τελωνειο ειναι μηδαμινή.

Καλύτερα ψάξε σε καταστήματα εντός Ευρωπαϊκής ένωσης..

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δεν θα το ρισκάρω... καλύτερα να χάσω στα σίγουρα ένα Φιξ ποσό. Παρά να περιμένω και να με τρώει η αγωνία αν θα περάσει και στείλε αποδείξεις κτλ.

Ευχαριστώ πολύ και τους 2. Καλό ΣΚ. Καλές προσφορές σήμερα :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα @Angeln1ck, επειδή είναι κλασικό άγχος δικό μου κάθε φορά που αγοράζω θα ήθελα να βοηθήσω.

Είμαι χαρούμενος κάτοχος της Insta360 GO2 από τον Ιούλιο :) 

Αγορασμένη από το επίσημο website της Insta360. Σου παραθέτω την απάντηση της εταιρείας στην ερώτηση αν όλα τα μεταφορικά καλύπτονται:

"Please kindly note that our price includes the shipping fee and the taxes. And the taxes refer to import tax and customs duty.
If there are additional fees to be charged by the customs or the shipping company, please kindly contact us for further checking and assistance.
"

Μου απάντησαν σε 2 μέρες και σε μια εβδομάδα την είχα στα χέρια μου με όλα τα accessories.

Αυτά όλα συνέβησαν τον Ιούλιο δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι αλλά θα σου πρότεινα να στείλεις στο E-Commerce Support (Support) <[email protected]>

Funny story: Σκέψου ότι στην αρχή σκεφτόμουν να την πουλήσω και τώρα η Insta360 ανέβασε την φώτο μου στο account τους: https://www.instagram.com/p/CWCZ5QdPExn/?utm_source=ig_web_copy_link

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...