Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο €134.5 εκατομμυρίων επέβαλε στην Apple η αντιμονοπωλιακή αρχή της Ιταλίας


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Κοίτα όμως που νόμιζα ότι ελεύθερη αγορά είναι και από τις δύο πλευρές όμως 😛 Και εσύ να μπορείς να αγοράσεις από όπου είναι available κι εγώ να κρίνω ποιος θέλω να προωθεί το προιόν μου.

Πολλές εταιρίες λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. Αν δεν κάνω λάθος και η amc με τις κατσαρόλες. Δεν τισ βρίσκεις σε κανένα μαγαζί πουθενά. Πρέπει να βρεις συγκεκριμένους πωλητές για να αγοράσεις. Απλά μάλλον δεν είναι τόσο popular αυτό για να μπει στο στόχαστρο που πλέον τα λέμε όλα αθέμιτο ανταγωνισμό.

Δεν λέω ότι δεν συμβαίνει και το κάνει μόνο η Apple. Μάλιστα είναι μία συνηθισμένη μέθοδος όταν μία εταιρία έχει δύναμη στην αγορά. Με το να ζητάς προεργασία υψηλού κόστους από κάποιον για να αγοράσει το προϊόν σου θεωρώ πως είναι αθέμιτη πρακτική και θα έπρεπε να σταματήσει. Πέραν απ' την δική μου θεωρία δεν είναι τυχαίο ότι αυτό συμβαίνει στα ολιγοπώλια ή μονοπώλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manolis940 είπε

Δεν λέω ότι δεν συμβαίνει και το κάνει μόνο η Apple. Μάλιστα είναι μία συνηθισμένη μέθοδος όταν μία εταιρία έχει δύναμη στην αγορά. Με το να ζητάς προεργασία υψηλού κόστους από κάποιον για να αγοράσει το προϊόν σου θεωρώ πως είναι αθέμιτη πρακτική και θα έπρεπε να σταματήσει. Πέραν απ' την δική μου θεωρία δεν είναι τυχαίο ότι αυτό συμβαίνει στα ολιγοπώλια ή μονοπώλια.

Γενικά η Apple, όπως όλοι ξέρουμε, ενδιαφέρεται για το image της και όλα τα γύρω γύρω και γι αυτό πολλά από αυτά που κάνει είναι γι αυτό ακριβώς τον σκοπό. Απλά έγινε πολύ διάσημη και αυτό είναι το θέμα τώρα.

Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου να μπαίνω σε ένα μαγαζί όμορφο και περιποιημένο (istorm, document) γιατί απλά το απολαμβάνω να κάτσω με την ησυχία μου να χαζέψω ότι συσκευή θέλω. Είναι part of the experience που έχει αναφέρει η Apple ότι θέλει να έχει ο πελάτης. Σε ένα καταγώγι σκρουτζομάγαζο στην ομόνοια νομίζω δεν θα έχεις το ίδιο feeling. Άσε που σε τέτοιες περιπτώσεις έχεις θέματα με εγγυήσεις και πρέπει να τους τρέχεις γι να σου δώσουν την 2ετία και άντε να βγάλεις άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Γενικά η Apple, όπως όλοι ξέρουμε, ενδιαφέρεται για το image της και όλα τα γύρω γύρω και γι αυτό πολλά από αυτά που κάνει είναι γι αυτό ακριβώς τον σκοπό. Απλά έγινε πολύ διάσημη και αυτό είναι το θέμα τώρα.

Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου να μπαίνω σε ένα μαγαζί όμορφο και περιποιημένο (istorm, document) γιατί απλά το απολαμβάνω να κάτσω με την ησυχία μου να χαζέψω ότι συσκευή θέλω. Είναι part of the experience που έχει αναφέρει η Apple ότι θέλει να έχει ο πελάτης. Σε ένα καταγώγι σκρουτζομάγαζο στην ομόνοια νομίζω δεν θα έχεις το ίδιο feeling. Άσε που σε τέτοιες περιπτώσεις έχεις θέματα με εγγυήσεις και πρέπει να τους τρέχεις γι να σου δώσουν την 2ετία και άντε να βγάλεις άκρη. 

Ούτε εμένα με χαλάει σαν καταναλωτή αλλά η apple για να έχει αυτή την εικόνα έχει μερικές παρακάτω απ' τις επιλογές:

  1. - Να φτιάξει μόνη της το κατάστημα και να προσλάβει προσωπικό για να λειτουργεί
  2. - Να κάνει το ίδιο και να βρει ένα συνεργάτη και εκεί όσον αφορά τα έξοδα μπορεί και να τα βρούνε κάπου στην μέση
  3. - Να εκβιάσει τον τελικό πωλητή ότι έτσι θα το φτιάξεις αλλιώς δεν σε προμηθεύω !

Εεεε η Apple κάνει το 3ο!
Όσον αφορά την εγγύηση εκεί η Apple είναι που έχει κάνει κατάχρηση των δικαιωμάτων του καταναλωτή. Σου πετάει στη αρχή το τι ισχύει σύμφωνα με την νομοθεσία και μετά σου πετάει από κάτω:

Αναφορά σε κείμενο


Η Apple Distribution International of Hollyhill Industrial Estate Hollyhill, Cork, Republic of Ireland (ή ο νόμιμος διάδοχός της) (στο εξής η «Apple») εγγυάται ότι το προϊόν υλικού που φέρει χαρακτηριστικά εμπορικής ταυτότητας (brand) της Apple καθώς και τα αξεσουάρ που περιλαμβάνονται στην αρχική συσκευασία (στο εξής το «Προϊόν Apple») δεν θα εμφανίσουν ελαττώματα στο υλικό και την κατασκευή, εφόσον χρησιμοποιούνται σύμφωνα με τα εγχειρίδια χρήσης και τις τεχνικές προδιαγραφές της Apple καθώς και άλλες δημοσιευμένες οδηγίες για Προϊόντα Apple, για μια περίοδο ΕΝΟΣ (1) ΕΤΟΥΣ από την ημερομηνία αρχικής αγοράς από τον τελικό καταναλωτή (στο εξής η «Περίοδος εγγύησης»).

https://www.apple.com/legal/warranty/products/iphone-greek.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Εεεε η Apple κάνει το 3ο!
Όσον αφορά την εγγύηση εκεί η Apple είναι που έχει κάνει κατάχρηση των δικαιωμάτων του καταναλωτή. Σου πετάει στη αρχή το τι ισχύει σύμφωνα με την νομοθεσία και μετά σου πετάει από κάτω:

https://www.apple.com/legal/warranty/products/iphone-greek.html

Αν πάρεις από επίσημο, σου καλύπτουν 2ετία χωρίς ερωτήσεις κανονικά από την Apple. Αν πάρεις από τρίτους, καλή τύχη! Ανάλογα που θα πέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, KostasKri είπε

Αν πάρεις από επίσημο, σου καλύπτουν 2ετία χωρίς ερωτήσεις κανονικά από την Apple. Αν πάρεις από τρίτους, καλή τύχη! Ανάλογα που θα πέσεις

Αν η πολιτική της Apple είναι η παραπάνω και ισχύει αυτό που λες μάλλον που ο επίσημος τα βάζει απ' την τσέπη του!

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Αν η πολιτική της Apple είναι η παραπάνω και ισχύει αυτό που λες μάλλον που ο επίσημος τα βάζει απ' την τσέπη του!

Όχι δεν τα βάζουν από τσέπη. Η Apple είναι υποχρεωμένη να σε καλύψει. Το ξέρω γιατί έχω γνωστό που δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2021 στις 3:23 ΜΜ, KostasKri είπε

Όχι δεν τα βάζουν από τσέπη. Η Apple είναι υποχρεωμένη να σε καλύψει. Το ξέρω γιατί έχω γνωστό που δουλεύει

Η Apple έχει υποχρέωση να καλύψει τη δική της εμπορική εγγύηση που υπόσχεται (θα μπορούσε να δίνει 6 μήνες ή και καθόλου, δεν υπάρχει περιορισμός απ' τον νόμο). Ο (Ευρωπαίος) πωλητής είναι αυτός που υποχρεούται να καλύψει δύο χρόνια (νομική εγγύηση), σύμφωνα με την ευρωπαϊκή οδηγία. Αν η Apple καλύπτει το κόστος των μεταπωλητών της σε περίπτωση επισκευής ή αντικατάστασης μετά τον πρώτο χρόνο, το κάνει για τις καλές σχέσεις με τους πελάτες της, δεν είναι υποχρεωμένη, εκτός αν μιλάμε για ευρωπαϊκό Apple Store που αν και ανήκει στην Apple (κατασκευαστής), κατά τον νόμο θεωρείται πωλητής. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...