Προς το περιεχόμενο

Google photos auto backup problem


suffocater

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει καταφέρει κάποιος να βρει λύση ώστε το google photos να ΜΗΝ κανει backup στο google photos screenshots ,εικόνες saved απο facebook κλπ?
Θέλω να ανεβάζει στο cloud μονο τις φωτο και τα βιντεο απο την κάμερα, τίποτα άλλο.
Αυτό συμβαινει γιατί απο default οι φάκελοι των screenshot/facebook κλπ βρίσκονται μέσα στον ιδιο φάκελο DCIM που βρίσκεται και ο φακελος της καμερας , και για κάποιον ακατανόητο λόγο, ΔΕΝ μπορεις να αποεπιλέξεις να σωζονται και αυτά, και σώζει ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ στον φακελο DCIM.
Ξερω οτι το πρόβλημα υπάρχει σιγουρα σε samsung συσκευές (το εχω δει σε s9 και s21) .
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, suffocater είπε

Έχει καταφέρει κάποιος να βρει λύση ώστε το google photos να ΜΗΝ κανει backup στο google photos screenshots ,εικόνες saved απο facebook κλπ?
Θέλω να ανεβάζει στο cloud μονο τις φωτο και τα βιντεο απο την κάμερα, τίποτα άλλο.
Αυτό συμβαινει γιατί απο default οι φάκελοι των screenshot/facebook κλπ βρίσκονται μέσα στον ιδιο φάκελο DCIM που βρίσκεται και ο φακελος της καμερας , και για κάποιον ακατανόητο λόγο, ΔΕΝ μπορεις να αποεπιλέξεις να σωζονται και αυτά, και σώζει ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ στον φακελο DCIM.
Ξερω οτι το πρόβλημα υπάρχει σιγουρα σε samsung συσκευές (το εχω δει σε s9 και s21) .
 

Υπάρχει επιλογή να διαλέξεις φακέλους από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Δυστυχώς δεν μπορείς να αποκλείσεις τα screenshots. Απο samsung s10 η φωτογραφία.

43327491-9A64-444A-A7CA-7BE8EA44DCB8.jpeg

Επεξ/σία από koutsis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βολεύει καποιον ,γιατι με τις αναβαθμίσεις οπως το πανε γίνεται τεραστια εφαρμογη ,και προς το χειρότερο ,υπαρχει επιλογη για καταργηση εγκατάστασης  μέσω του play store  ,μένει η βασικη εφαρμογή .Μετα επιλογή απενεργοποίηση απο τις γενικές ρυθμίσεις

Μπορει καθένας να βαλει μια άλλη εφαρμογη για φωτο, ελαφρυτερη κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Fotia είπε

Αν δεν βολεύει καποιον ,γιατι με τις αναβαθμίσεις οπως το πανε γίνεται τεραστια εφαρμογη ,και προς το χειρότερο ,υπαρχει επιλογη για καταργηση εγκατάστασης  μέσω του play store  ,μένει η βασικη εφαρμογή .Μετα επιλογή απενεργοποίηση απο τις γενικές ρυθμίσεις

Μπορει καθένας να βαλει μια άλλη εφαρμογη για φωτο, ελαφρυτερη κλπ

Ποιά εναλλακτική θεωρείς καλύτερη από το Google photos? Γιατί εγώ την θεωρώ top και σου δίνει και 15gb δωρεάν.

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω κατεβαζω τις φωτο στο PC και δεν χρησιμοποιω google photos γιατι νομιζω οτι εκει τις κανει αυτοματα μετατροπη και συμπιεση και νομιζω και μικροτερη αναλυση για να εξοικονομισει χωρο. Κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sattack είπε

εγω κατεβαζω τις φωτο στο PC και δεν χρησιμοποιω google photos γιατι νομιζω οτι εκει τις κανει αυτοματα μετατροπη και συμπιεση και νομιζω και μικροτερη αναλυση για να εξοικονομισει χωρο. Κανω λαθος?

Έχει επιλογή αν θέλεις να τις κάνει συμπίεση η να τις αφήσει όπως είναι. Καλά αν είναι να κάθομαι να τις κάνω κάθε λίγο αντιγραφή  στο pc καήκαμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2021 στις 11:10 ΜΜ, Fotia είπε

Αν δεν βολεύει καποιον ,γιατι με τις αναβαθμίσεις οπως το πανε γίνεται τεραστια εφαρμογη ,και προς το χειρότερο ,υπαρχει επιλογη για καταργηση εγκατάστασης  μέσω του play store  ,μένει η βασικη εφαρμογή .Μετα επιλογή απενεργοποίηση απο τις γενικές ρυθμίσεις

Μπορει καθένας να βαλει μια άλλη εφαρμογη για φωτο, ελαφρυτερη κλπ

Mα με εξυπηρετεί πάρα πολύ η όλη λειτουργία του backup των φωτο. Έχω και συνδρομη για επιπλέον χώρο.
Απλά με εκνευρίζει που κάνει backup τον φάκελο που δεν θέλω. Και δυστυχώς είναι γνωστό πρόβλημα εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, suffocater είπε

Mα με εξυπηρετεί πάρα πολύ η όλη λειτουργία του backup των φωτο. Έχω και συνδρομη για επιπλέον χώρο.
Απλά με εκνευρίζει που κάνει backup τον φάκελο που δεν θέλω. Και δυστυχώς είναι γνωστό πρόβλημα εδώ και χρόνια.

Τη φωτογραφία που σου έστειλα την είδες;  μπορείς να διαλέξεις ποιους φακέλους θα κάνεις back up εκτός από το screenshots

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koutsis είπε

Τη φωτογραφία που σου έστειλα την είδες;  μπορείς να διαλέξεις ποιους φακέλους θα κάνεις back up εκτός από το screenshots

Nαι, είχα ήδη βρεθεί σε εκείνον τον φάκελο.
Αλλά τα screenshots είναι μεγάλο μερος του αρχείου μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...