Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, yositosi είπε

εντάξει ο λόγος ύπαρξης του i-feel δεν είναι αυτός, γιατί ούτως ή άλλως όλα τα morris από περσι, σβήνουν για μισάωρο (ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα σβηστά μένουν), μετά διαβάζει ο ανεμιστήρας για 2 λεπτά, και αν ανέβηκε η υγρασία ανάβουν ξανά, αλλιώς ξανασβήνουν. Δεν είναι και πυρηνική φυσική ο προγραμματισμός νομίζω, εκτός και αν έχεις εντελώς μηχανικό ανεμιστήρα με πολύ βασική πλακέτα (υποθέτω!)

Σβήνουν απο την υγρασια που μετράει το χειριστήριο. Νομίζω ότι ο μονος λογος που το έβαλαν αυτο στους αφυγρνατήρες τους ήταν για να ξεπεράσουν το πρόβλημα λανθασμένης μέτρησης. Δε μπορώ να σκεφτώ αλλον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, yositosi είπε

ΙΔΙΑ Watt τραβάει είτε σε sleep είτε σε turbo

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: στις πρώτες μέρες τον αφήνουμε να δουλέψει ΕΝΤΟΝΑ στο ΦΟΥΛ (οποιο μοντέλο και αν έχουμε) ώστε να τραβήξει την υγρασία και από τα δομικά υλικά του σπιτιού μας και όχι μόνο από την ατμόσφαιρα! Σε βοηθάει μετά να κάνεις πολύ ευκολότερη και πιο οικονομική συντήρηση.

1. Αλλο παλι κι αυτο.. και ποιος ο λογος τοτε να καθεσαι και να το εχεις στο silent ή medium εφοσον μπορεις να κανεις την δουλεια στο τουρμπο..? ο θορυβος δεν νομιζω δεν εχει και τοσο μεγαλη διαφορα... 

 

2. Αυτο το εκανα το πρωτο 24ωρο σερι στο τουρμπο μετα το εκλεισα για να μην ζοριζω τον κινητηρα του πολλες ωρες..

δεν ειναι αρκετες 24ωρες πχ και λες για μερες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, elpenor είπε

Μπορείς να μου πεις εντυπώσεις από MDP-20400IW και EP3; Υπάρχουν σε κάποια προηγούμενη σελίδα;

Λοιπόν, για να είναι όσο πιο λεπτομερής, και συγκριτικά μετρήσιμη η όλη αναφορά τα έκανα σε΄εναν πίνακα, όπου έβαλα όσο πιο λεπτομερώς, όσο πιο πολλά στοιχεία βρήκα. Παρόλα αυτά η ανάγνωση θέλει μεγάλη προσοχή για να μην βγουν λανθασμένα συμπεράσματα!!! Αν έκανα κάπου λάθος, ή αν υπάρχει κάπου κάποια διαφωνία ή διαφορετική μέτρηση, ελεύθερα τα σχόλια για να το δούμε

  Eva II Pro / EP3 Eva II Pro / EVP MDP20300i MDP20400IW
Χωρητικότητα δηλωμένη (30C / RH80%) 20 20 20 20
Χωρητικότητα που μέτρησα (23C / RH55%~52%) σε laundry mode* ~5,95Lt / 24hrs ??? ??? ~5,85Lt / 24hrs
Ταχύτητες ανεμιστήρα Sleep/normal/turbo Sleep/normal/turbo Smart/low/high Smart/low/high
Θόρυβος (δηλωμένος) σε όλες τις ταχύτητες (db) 37/42/45 37/42/45 38/40 38/40
Θόρυβος που μέτρησα σε laundry mode (ελάχιστες τιμές ανά ταχύτητα)** 41,2/46,2/49,4 ??? ??? 39,2/44,4
Δηλωμένη κατανάλωση σε 26,7C / RH60% 260W 260W 222W 222W
Κατανάλωση που μέτρησα σε 23C / RH46% laundry mode *** 260~270W ??? ??? 207~209W
Παροχή αέρα σε κ.μ. (δηλωμένα ανά ταχύτητα) 110/141/165 110/141/165 150/180 150/180
Λειτουργίες dryer/cont./smart auto dryer/cont./smart auto smart auto/high/low/fan smart auto/high/low/fan
Ρυθμίσεις υγρασίας 35~80% με βήμα 5% 35~80% με βήμα 5% 35~80% με βήμα 5% 35~80% με βήμα 5%
Χειρισμός πίνακας με soft click πλήκτρα πίνακας με soft click πλήκτρα πίνακας με soft click πλήκτρα πίνακας με touch screen
Απομακρυσμένος χειρισμός WIFI (USB stick στα πλάγια)

WIFI (τύπος ???)

τηλεχειριστήριο τηλεχειριστήριο + WIFI (ΤYWE3S πλακέτα)
Εφαρμογή Invmate II Invmate II --- Tuya Smart
Ενδείξεις ψηφιακή στον πίνακα ψηφιακή στον πίνακα ψηφιακή/χρωματική στην πρόσοψη ψηφιακή/χρωματική στην πρόσοψη + ψηφιακή στον πίνακα
Δοχείο 3lt 3lt 4lt 4lt
Ξεχωριστή λειτουργία στεγνώματος ρούχων ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
Προγραμματισμός λειτουργίας με την επίτευξη της επιθυμητής υγρασίας Διαρκής λειτουργία του ανεμιστήρα Διαρκής λειτουργία του ανεμιστήρα Σβήσιμο εντελώς για 30', μέτρηση με fan για 2' και ανάλογα με την RH% ανάβει ή σβήνει για άλλα 30' Σβήσιμο εντελώς για 30', μέτρηση με fan για 2' και ανάλογα με την RH% ανάβει ή σβήνει για άλλα 30'
Φίλτρο αέρα εξωτερική σίτα εξωτερική σίτα εξωτερική σίτα με Nanosilver + άνθρακα (μισή επιφάνεια) εξωτερική σίτα με Nanosilver + άνθρακα (μισή επιφάνεια)
Ιονιστής / UV Ιονιστής ΌΧΙ Ιονιστής + UV Ιονιστής + UV
Συμπιεστής Danfu DFV5.5HF / R134a ??? / R290 Danfu DFR50HF / R290 Danfu DFR50HF / R290
Χρονοδιακόπτης 1~24 ώρες ωριαίος ή 1~10 ώρες ανά 30λπτ 1~24 ώρες ωριαίος ή 1~10 ώρες ανά 30λπτ 1~24 ώρες, ωριαίος 1~24 ώρες, ωριαίος / Ημερήσιος & εβδομαδιαίος προγραμματισμός μέσω Wifi app
Μεταφορά χούφτες + ροδάκια χούφτες + ροδάκια χειρολαβή + ροδάκια χειρολαβή + ροδάκια
Έξοδος αέρα σταθερή σταθερή ρυθμιζόμενη περσίδα ρυθμιζόμενη περσίδα
Παιδικό κλείδωμα ΌΧΙ ΌΧΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
Εγγύηση 5 έτη όλη η συσκευή 5 έτη όλη η συσκευή 5 έτη όλη η συσκευή / 10 έτη ο συμπιεστής 5 έτη όλη η συσκευή / 10 έτη ο συμπιεστής
Τιμές (as of today σε καταστήματα που δείχνουν διαθεσιμότητα…) από 242,9€ από 268€ από 290€ από 349€

 

ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ:

1. Έβαλα στοιχεία δικών μου μετρήσεων στα 2 μοντέλα που μέτρησα. Ο MDP20300I είναι εσωτερικά/μηχανικά ολόιδιος με τον MDP20400IW, με διαφορά στην άνω πλακέτα που έχει πληκτρολόγιο αφής, με επιπρόσθετη οθόνη, και την πλακέτα WIFI. Τα λοιπά μέρη όπως συμπιεστής, στοιχεία συμπυκνωτή/εξατμιστή, γραμμάρια ψυκτικού μέσου, ανεμιστήρας, κλπ είναι 100% ίδια. Η Morris δηλώνει ότι έχουν ακριβώς ίδια στοιχεία απόδοσης, αλλά εγώ μέτρησα τον MDP20400IW

2. Δοκιμή χωρητικότητας. Σε χώρο 70~80τμ, θερμοκρασία 23C και υγρασία στο 55% στο ξεκίνημα της δοκιμής και 52% στο τέλος. Οι συσκευές σε αδράνεια άνω της 1 μέρας ώστε να μην έχουν τυχόν νερό στα στοιχεία. Δοκιμή ταυτόχρονης λειτουργίας σε full mode (laundry mode με ανεμιστήρες στο φουλ) για 3 ώρες ακριβώς, με 5λεπτη ανάπαυση στο τέλος για να τρέξουν τα όποια πλεονάζοντα νερά από τα στοιχεία. Ο EP3 5,95λτ, o MDP20400IW 5.85λτ σε αναγωγή ανά 24ωρο. Για τα δεδομένα της ήδη χαμηλής υγρασίας χώρου, αλλά και της θερμοκρασίας, οι τιμές είναι πολύ καλές και αναμενόμενες για πραγματικούς 20άρηδες.

Προσωπικό σχόλιο: Μου άρεσε στον inventor ότι έχει χερουλάκι στο δοχείο. Δεν μου άρεσε ότι επειδή το πλαστικό είναι "σκληρό" και το χερουλάκι είναι σε "κουμπωτό καπάκι" αν πας να το αδειάσεις σε λεκάνη το παίζεις κορώνα γράμματα να το κάνεις κόλαση το μπάνιο γιατί θα τρέξουν νερά από παντού (άκρες, μέσες παντού, και είναι και φαρδύ δοχείο). Προτείνεται άδειασμα στην μπανιέρα ή σε μεγάλο νιπτήρα και όλα οκ. Στον Morris δεν μου άρεσε που δεν έχει χερουλάκι, αλλά μου άρεσε ότι έχει μαλακό/εύκαμπτο πλαστικό δοχείο οπότε δεν έχεις φόβο για τριγμούς. 

3. Θόρυβος δηλωμένος... ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ πάντα οι μετρήσεις πρέπει να γίνονται στα εργοστάσια με τις ακόλουθες συνθήκες: χώρος με επικάλυψη στους τοίχους τύπου studio ώστε να μην γίνονται ηχητικές αντανακλάσεις. Ο αφυγραντήρας στο κέντρο, με 4 μικρόφωνα που στέκονται σε τρίποδες τοποθετημένα σε απόσταση 1 μέτρου από μπροστά, πίσω, αριστερά, δεξιά. Επίπεδο θορύβου στο χώρο 20db (νεκρική σιγή) και δηλώνεται η υψηλότερη τιμή. Ο χειριστής εκτός θαλάμου. Θέλω να πιστεύω ότι ειναι με συμπιεστή σε λειτουργία!

4. Θόρυβος που μέτρησα εγώ... Μέτρηση σε ενιαίο χώρο 70~80τμ χωρίς πολλά πολλά μέσα. Αυτό σημαίνει ότι όσο ανεβαίνει η ένταση ανεβαίνουν και οι αντανακλάσεις (το έχω παρατηρήσει). Επίπεδο θορύβου με όλα κλειστά 32db. Εργαλείο μέτρησης ένα Mastech MS6700, που μετράει με εύρος 30~130db. Μέτρηση σε ευθεία από κάθε συσκευή σε απόσταση 1 μέτρου. Όλες οι μετρήσεις με συμπιεστή ΑΝΑΜΜΕΝΟ. Ντεσιμπελόμετρο στο χέρι... και επειδη λόγω αυτού βλέπω αυξομείωση ως και 0.7db (χαμηλότερη με μέγιστη τιμή) οι τιμές που αναγράφω είναι οι ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ (παίζει με τη ροή να κάνουν αυξομείωση οι ανεμιστήρες... αλλα πιθανοτερο το κόβω το ελάχιστο τρεμόπαιγμα του χεριού μου να ευθύνεται περισσότερο). Σαν τιμές και σε σχέση και με άλλα μοντέλα που έχω μετρήσει τα νούμερα έχουν συνοχή. Σε χαμηλή ταχύτητα, ο ανεμιστήρας του Morris ίσα που ακούγεται, ενώ και του inventor αν και ένα τσικ πιο πάνω... είναι πολύ αθόρυβος.

ΠΡΟΣΟΧΗ για να μην βγουν τα όποια λάθος συμπεράσματα, τα νούμερα είναι πρακτικά μια προσομείωση ως προς το τι ακούει το αφτί ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ μεταξύ μοντέλων! Με άλλο μετρητή, ή και με τον ίδιο σε άλλο χώρο τα νούμερα θα διαφέρουν σε απόλυτους αριθμούς, αλλά οι συσχετισμοί θα παραμείνουν... σημείο το οποιο ουσιαστικά ήθελα να δω (ποιός είναι πιο θορυβώδης). Διαφορετικά ΜΟΝΟ σε εργαστήριο για ακριβή νούμερα!!!! Το τονίζω γιατί αντιστοιχα "φαινομενικά υψηλά" νουμερα έναντι των δηλωμένων έχω δει για όλα τα μοντέλα που έχω μετρήσει (και έχω μετρήσει μπόλικα, και έχω δει ποιά μοντέλα δηλώνονται ρεαλιστικά και ποιά μαρκετίστικα). Αυτό προς αποφυγή παρανοήσεων ή παρερμηνεύσεων.

ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ,, στην χαμηλή ταχύτητα θέλεις δεν θέλεις ακούς το χουρχούρισμα από το κύκλωμα ψύξης. Δεν μιλάω για συμπιεστές, αλλά για το ψυκτικό που ακούγεται να γυρνάει στο κύκλωμα, και το οποίο εκ των πραγμάτων είναι αναπόφευκτο. Αυτό λοιπόν εμένα με κάνει να πιστεύω με μεγάλη βεβαιότητα ότι στην πράξη έχουμε πιάσει "πάτο" (ή σχεδόν πάτο) σε εφικτό επίπεδο αθόρυβης λειτουργίας! Για την ακρίβεια, στις χαμηλές ταχύτητες ουσιαστικα περισσότερο ακούγονται σαν ένα ψυγειάκι ξενοδοχείου (στον eva και λίγο ο αέρας αλλά πολύ λίγο). Αν κάποιος κοιμάται άνετα σε ένα ξενοδοχείο με ψυγειάκι κομπρεσεράτο, τότε όλα οκ και για νυχτερινή χρήση στον ίδιο χώρο. Στη δεύτερη ταχύτητα ο Morris παραμένει πολύ ήσυχος (εδώ πλεον υπερκαλύπτει ο αέρας το κύκλωμα), και ο Eva λίγο πιο θορυβώδης αλλά και πάλι σε πολύ καλά επίπεδα. Στην ταχύτητα Turbo ο Eva αρχίζει και ακούγεται πλεόν καλούτσικα... και για βράδυ δεν είναι, εκτός και αν κλειστεί σε άλλο δωμάτιο με κλειστή πόρτα. Επειδή όμως οι εντάσεις δεν είναι στα απίστευτα ύψη γενικότερα, αυτά μπορούν να ειναι και υποκειμενικά ως προς την "ακουστικη ανοχή". 

Μηχανικοί θόρυβοι, ή τριγμοί ή οτιδήποτε άλλο ανύπαρκτα και στα 2 μοντέλα όσο τα δοκίμασα εγώ τουλάχιστον. Στο άναμα και σβήσιμο κάνουν και οι δύο ένα τρανταγματάκι (οπτικό και οχι ακουστικό) αλλά γενικά πολύ αθόρυβοι οι συμπιεστές αυτοί καθ'αυτοί.

Σχεδιαστικά, δύο εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις. Ο EP3 κοντός και χοντρός, με αποτέλεσμα να έχει μικρότερης επιφάνειας στοιχεία συμπυκνωτή/εξατμιστή, ενώ στον αντίποδα ο Morris από τους πιο λεπτούς αλλά και ψηλους που στηρίζεται στα μεγάλα στοιχεία συμπυκνωτή/εξατμιστή... Εντελώς άλλη σχεδιαστική προσέγγιση για να επιτύχει ο καθένας το αποτέλεσμα του.

5. Κατανάλωση ρεύματος δηλωμένη: Και οι δυο δηλώνουν με βάση την "πεπατημένη" σε 26,7C / RH60%

6. Κατανάλωση που μέτρησα. Χρησιμοποίησα έναν απλό μετρητή (Κινεζιά) ο οποίος ιστορικά δεν μου έχει βγάλει ποτέ τίποτα παράξενα νούμερα. Συνθήκες μέτρησης σε 23C και υγρασία 46% (συνθήκες όπου περιμένουμε χαμηλά Watt αλλά και αντίστοιχα όπως φάνηκε παραπάνω μειωμένη αφύγρανση). Ρύθμιση σε λειτουργία στεγνώματος ρούχων (full mode) αρχικά και μετά εναλλαγή και σε λοιπές ταχύτητες. Λειτουργία και παρακολούθηση για 3 λεπτά +++ με αναμμένους συμπιεστές ώστε να έχουν σταμπιλάρει οι συμπιεστές (να έχει γυρίσει το ψυκτικό). Παροχή ρεύματος μέσω σταθεροποιητή τάσης στα 220V (σε παραπάνω V ενδεχομένως να ανεβαίνει πολύ ελαφρά η κατανάλωση)

Στον Eva ξεκινάει με soft start ο συμπιεστής όπου είδα 250W τα οποία άρχισαν να ανεβαίνουν, φτάσαμε 272W και μετά άρχισε το παίξιμο μεταξύ 260~270W όσο δούλευε και έπαιζα με τις ταχύτητες (ΔΕΝ ξέρω γιατί αλλά σε φάση που έβαλα silent μου ανέβασε 270W, και με το που γύρισα σε turbo μου κατέβασε σε 262W... παράξενο, και ίσως τυχαίο, ίσως στη χαμηλή να "μπούκωνε" το στοιχείο επειδή δεν τραβούσε ο ανεμιστήρας, πραγματικά δεν ξέρω)! Στον Morris ανάποδη συμπεριφορά, ξεκινάει από πιο ψηλά και πέφτει και σταθεροποιείται σε ένα εύρος 207~209W άσχετα με την ταχύτητα ανεμιστήρα. Σε αυτές τις συνθήκες θερμοκρασίας υγρασίας θα περίμενα από τον EP3 να δουλεύει κάπου στα 245W... αλλά και πάλι η κατανάλωση του για τα δεδομένα της αγοράς δεν ειναι υψηλή για 20άρη.

Συγκεντρωτικα, και εντελώς υποκειμενική άποψη, βλέποντας τα και ανοιγμένα, δύο αρκετά ποιοτικές υλοποιήσεις. Παρόλα αυτά αισθάνομαι ότι είναι άδικη η σύγκριση μεταξύ τους, είτε για το ένα μοντέλο, είτε για το άλλο... και αυτό το δείχνω στην τελευταία γραμμή όπου έχω βάλει τις τιμές πώλησης όπως τις είδα σήμερα! Παραπάνω απόδοση/χαρακτηριστικά αλλά και παραπάνω τιμή... Σε πολλά σημεία μη συγκρίσιμα βασικά έτσι όπως το βλέπω εγώ. Πιστεύω ότι πιο τίμια θα ήταν η σύγκριση του EP3 πχ με τον MDE20200i που έχει λίγο υψηλότερη στάθμη θορύβου, και κατανάλωση πολύ κοντά με τον EP3. Βασικά στην αγορά είναι σαν "σκαλοπάτια" τοποθετημένοι μεταξύ τους λειτουργικά αλλά και τιμολογιακα... MDE20200i χωρίς χειριστήριο, με στενότερο σε πάχος συμπυκνωτή (έναντι των ακριβών morris), μετά ο EP3 με αντίστοιχα νούμερα κατανάλωσης/θορύβου (στις "πραγματικές" ταχύτητες αφύγρανσης), αλλά με Wifi, και μετά οι μαύροι morris όπου έχουν τα όποια εξτρά αλλά και αρκετά πιο πάνω τιμές. 

Εκκρεμότητες: 

1. να πέσει στα χέρια μου και ο νέος EVP να τον δω γιατί σίγουρα τα εντόσθια θα έχουν αλλαγές.

2. να μετρήσω (δεν ξέρω γιατί ήδη δεν το έκανα) την αφυγραντική τους ικανότητα και με χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα! (αυτό θα έχει πράγματι ενδιαφέρον πιστεύω)

Συγγνώμη για το σεντόνι, αλλά προσπάθησα να είμαι όσο πιο αναλυτικός μπορούσα ώστε να δώσω όλες τις παραμέτρους για να είναι τα στοιχεία συγκρίσιμα και μετρήσιμα και από άλλους ώστε αν κάπου έχω κάνει καμία πατάτα, να μπορούμε να το τσεκάρουμε εύκολα!

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Σβήνουν απο την υγρασια που μετράει το χειριστήριο. Νομίζω ότι ο μονος λογος που το έβαλαν αυτο στους αφυγρνατήρες τους ήταν για να ξεπεράσουν το πρόβλημα λανθασμένης μέτρησης. Δε μπορώ να σκεφτώ αλλον λόγο.

Μα δεν είχαν ποτέ θεμα με τη μέτρηση... Τα morris μέχρι πρόπερσι δούλευαν σερί (ανεμιστήρας always on)... Μετά προέκυψε το θέμα με τα Eva, και πήγε η Inventor και υιοθέτησε το always on για τον ανεμιστήρα και αυτή, και ταυτόχρονα την ίδια περίοδο η Morris αντέγραψε το μοτίβο της Meaco (με τα μισάωρα πλήρους αδράνειας). Το i-feel ήταν ένα gimmick που μπήκε παράλληλα στα τηλεκοντρόλ (γιατί στην πράξη για gimmick πρόκειται)

18 λεπτά πριν, Marley είπε

1. Αλλο παλι κι αυτο.. και ποιος ο λογος τοτε να καθεσαι και να το εχεις στο silent ή medium εφοσον μπορεις να κανεις την δουλεια στο τουρμπο..? ο θορυβος δεν νομιζω δεν εχει και τοσο μεγαλη διαφορα... 

2. Αυτο το εκανα το πρωτο 24ωρο σερι στο τουρμπο μετα το εκλεισα για να μην ζοριζω τον κινητηρα του πολλες ωρες..

δεν ειναι αρκετες 24ωρες πχ και λες για μερες? 

1. έγραψα αναλυτικά εγώ τι είδα πιο πάνω. το medium, silent έχεις μικρότερη αφύγρανση αλλά και χαμηλότερη βαβούρα ;) . Αν κοιμάσαι τότε ναι έχει μεγάλη διαφορά. Αν κάθεσαι στο καθιστικό και τον έχεις δίπλα σου επίσης κάνει διαφορά το μέσο με το turbo... Γενικα δεν είναι κακό να υπάρχουν επιλογές και αχρείαστες να είναι.

2. Ο "κινητήρας" δεν ζορίζεται. On/off συμπιεστές είναι και όχι inverter. Τα φορτία του θα τα πάρει με το που θα μπει σε λειτουργία ανεξάρτητα με την ταχύτητα του ανεμιστήρα. Για εμένα στην αρχή ένα "full mode" για 2~3 μέρες σερί μόνο καλό κάνει για να στεγνώσει όσο γίνεται όλο το σπιτι! Προσωπική μου άποψη πάντα.

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, yositosi είπε

Μα δεν είχαν ποτέ θεμα με τη μέτρηση... Τα morris μέχρι πρόπερσι δούλευαν σερί (ανεμιστήρας always on)... Μετά προέκυψε το θέμα με τα Eva, και πήγε η Inventor και υιοθέτησε το always on για τον ανεμιστήρα και αυτή, και ταυτόχρονα την ίδια περίοδο η Morris αντέγραψε το μοτίβο της Meaco (με τα μισάωρα πλήρους αδράνειας). Το i-feel ήταν ένα gimmick που μπήκε παράλληλα στα τηλεκοντρόλ (γιατί στην πράξη για gimmick πρόκειται)

 

Δεν είπα ότι οι morris είχαν πρόβλημα. προφανώς για να μην έχουν το έκαναν. Πρόβλημα μέτρησης και συνεχων επανεκκινήσεων δεν είχαν μονο τα inventor, εχει αναφερθεί και αλλο μοντελο που δε το θυμαμαι. Παντως προσωπικα τη θεωρω χρησιμη λειτουργία αυτή του i feel και ως παράδειγμα στον χώρο μου, έχω τοποθετήσει τον αφυγραντήρα (meaco) σε ΄μία άκρη και η μέτρησή του επιρρεάζεται επειδή ο χώρος είναι μεγάλος και η συσκευή μετράει τον γυρω αέρα που έχει υποστεί αφύγρανση. Αν πχ θέλω 60% στον χώρο έμαθα πλέον ότι πρέπει να το βαζω στο 55% για να το πετύχω. Με το i-feel αυτό το προβληματάκι δε θα το είχα.

Ωράια έρευνα έχεις κάνει πάντως. Νομίζω οτι είμαστε σε περίοδο που επιτέλους τα μηχανήματα περισσοτέρων εταιρειων βελτιώνονται και αν κάποιος θέλει να βάλει 50-100€ παραπάνω δεν έχει μόνο επιλογες meaco και olympia. Νομίζω οτι αυτό έχει ως αποτέλεσμα στο να πέσουν οι τιμες.  H meaco στην αγγλία έχει παρουσιάσει εδω και ένα χρόνο τουλάχιστον νέα σειρα που δεν βλεπω να κυκλοφορεί ακόμα εδω και θα είναι και πιο φτηνά.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Σχετικά με τον Inventor Atmosphere 25L πού τον έχω εδώ και μερικές μέρες :
 

Πλαστικά και συναρμολόγηση: 

Καλής ποιότητας πλαστικά καλή συναρμολόγηση. Τίποτα το αρνητικό .  

Λειτουργία και θόρυβοι 

Τίποτα δεν συντονίζει και τίποτα δεν τρίζει  κατά την λειτουργία του.
Η διακοπή του συμπιεστή όταν πιάσει το ποσοστό υγρασίας γίνεται σχεδόν ομαλά  δίχως κάποιο έντονο θόρυβο ή χτύπημα . Θα τον ακούσεις όταν κλείνει αν είσαι αρκετά κοντά αλλά  ο ήχος είναι..."διακριτικός" . 
Όταν πιάσει την επιθυμητή υγρασία ο χώρος ο ανεμιστήρας συνεχίζει να δουλεύει στην χαμηλή σκάλα . Όταν ενεργοποιηθεί ο συμπιεστής, ο ανεμιστήρας γυρίζει στην σκάλα που τον είχες ρυθμίσει.
Δε παρατήρησα ήχους απο το φρέον του κυκλώματος .  (Δεν έβαλα όμως το αυτί μου πάνω στον αφυγραντήρα )

Ανεμιστήρας και σκάλες:

  Ο αφυγραντήρας έχει 3 σκάλες ανεμιστήρα . Οι δύο πρώτες σκάλες έιναι διαθέσιμες κατά την λειτουργία της αφύγρανσης . Η τρίτη σκάλα αφορά την λειτουργία στεγνώματος ρούχων. Στη λειτουργία καθαρισμού αέρα είναι διαθέσιμες και οι τρεις σκάλες . 
Όσον αφορά το θόρυβο αν και αυτό το κομμάτι είναι καθαρά υποκειμενικό :Στη σκάλα ένα απλώς ακούγεται χωρίς να ενοχλεί . Στη δύο ακούγεται περισσότερο χωρίς να με κουράζει .Αν και δεν υπάρχει λόγος κάποιος να κοιμάται αγκαλιά με τον αφυγραντήρα, στη σκάλα 2 δεν είναι να τον έχεις μέσα στο υπνοδωμάτιο όταν κοιμάσαι. Αν τον έχεις σε άλλο χώρο του σπιτιού π.χ στο σαλόνι όταν κοιμάσαι δεν τίθεται θέμα .  
Η τρίτη σκάλα  του ακούγεται πολύ και δε νιώθεις άνετα για πολύ ώρα στον ίδιο χώρο. 

Κατανάλωση:
Πριν αναφερθώ  στην κατανάλωση θα αναφέρω τα εξής: Χρησιμοποίησα ένα ψηφιακό υγρόμετρο /θερμόμετρο χώρου της oregon scientific . Είναι απο τις πιο γνωστές και αξιόπιστες εταιρίες στο τομέα αυτό . Μοντέλο που κοστίζει 40 ευρώ να το αγοράσεις . Οι αποκλίσεις του οργάνου έχουν ως εξής  : +-  5% για την υγρασία που μετράει και +- 1 βαθμό κελσίου για την θερμοκρασία  οι οποίες είναι τυπικές αποκλίσεις που έχουν όλα τα όργανα αυτής της κατηγορίας .
Για την μέτρηση της κατανάλωσης χρησιμοποίησα ένα οικιακό βατόμετρο πρίζας αξιόλογο με απόκλιση ενδείξεων  +- 2 %

Η ισχύς λειτουργίας του με 75 % υγρασία στο χώρο και θερμοκρασία 25 κελσίου ήταν περίπου στα 278 watts .

(Θα κάνω και άλλα tests κατανάλωσης όταν πέσει η θερμοκρασία ) 

Ενδείξεις:
Όλες οι ενδείξεις κάθε ενεργοποιημένης λειτουργίας, κατάστασης κτλ  εμφανίζονται με σύμβολο στην οθόνη του αφυγραντήρα . Το panel χειρισμού είναι με κουμπιά αφής. 
Η οθόνη είναι ευανάγνωστη (μαύρη με λευκές ενδείξεις),καλή σε μέγεθος, με φωτεινότητα αρκετά καλή και με εξαιρετικές γωνίες θέασης που χωρίς να είμαι υπερβολικός θα ζήλευαν και κάποια smartphones.

Ο αφυγραντήρας έχει τις παρακάτω ενδείξεις:

  • Ένδειξη ποσοστού υγρασίας στο χώρο
  • Ένδειξη θερμοκρασίας χώρου
  • Ένδειξη θερμοκρασίας του εξατμιστή (!!?!) .  Αδιάφορο αλλά μου έκανε εντύπωση . 
  • Αισθητήριο ποιότητας αέρα PM 2.5 sensor : Επιγραμματικά είναι ένας αισθητήρας όπου μετράει την συγκέντρωση μικροσωματιδιών σκόνης στον αέρα.  Υπάρχει ένδειξη συγκέντρωσης επάνω στην οθόνη του αφυγραντήρα (σε ug/m3) . Επίσης ο αφυγραντήρας στη δεξιά γωνία του έχει LED ένδειξη . Αυτό το φως αλλάζει χρώμα ανάλογα την συγκέντρωση μικροσωματιδιών .  Πράσινο , μπλε , κόκκινο χρώμα .

Το υγρόμετρο του αφυγραντήρα έδειχνε σωστά , με μια απόκλιση μεταξύ των οργάνων που κυμαινόταν κατά την διάρκεια των μετρήσεων από  0 εώς 3% 

Η ένδειξη του αισθητήρα θερμοκρασίας χώρου του αφυγραντήρα επίσης ήταν σωστή.

Σημείωση:  Η ένδειξη της θερμοκρασίας χώρου πάνω στον αφυγραντήρα είναι με βήμα 1 βαθμό κελσίου ενώ στο oregon scientific είναι με βήμα 0.1   . Έχει καλύτερο resolution δηλαδή . 
Παρ όλα αυτά ο αφυγραντήρας διάβαζε σωστά. . Όταν το oregon έδειχνε  π.χ 24.7 ή 24.8 κελσίου ο αφυγραντήρας έδειχνε 25.

Γενικότερα τα αισθητήρια του αφυγραντήρα διάβαζαν σωστά. Δεν παρατήρησα τίποτα το περίεργο . 


Λειτουργίες:

Απο βασικές λειτουργίες έχει : Στέγνωμα ρούχων , συνεχόμενη αφύγρανση , manual αφύγρανση  , λειτουργία καθαριστή αέρα, λειτουργία καθαριστή αέρα στο auto . 
Στη λειτουργία καθαριστή αέρα στο auto η ταχύτητα του ανεμιστήρα ελέγχεται απο τον αφυγραντήρα με βάση την συγκέντρωση μικροσωματιδίων που διαβάζει ο αισθητήρας . 

Λειτουργία κλειδώματος των κουμπιών αφής . 
Λειτουργία απενεργοποίησης φωτεινών ενδείξεων :Την πρώτη φορά που πατάς το κουμπί απανεργοποιείτε το LED του αισθητήρα αέρα . Όταν το ξαναπατήσεις απενεργοποιείται και η οθόνη .
Auto restart (όπως όλοι άλλωστε) . 
Ένδειξη αντικατάστασης φιλτρου HEPA (στην ουσία μετράει ώρες λειτουργίας και ενημερώνει όταν συμπληρωθούν οι ώρες )
Λειτουργία κίνησης της περσίδας πάνω-κάτω και λειτουργία ρύθμισης γωνίας .


Επιπλέον έχει:
 Αποθηκευτικό χώρο στο πίσω μέρος για το καλώδιο . Ξεκουμπώνεις ένα καπάκι χαμηλά εκεί που βρίσκεται το καλώδιο και αποθηκεύεις το καλώδιο μέσα . 
Ροδάκια τεσσάρων κατευθύνσεων
Χειρολαβές χωνευτές στα πλάγια . 
Ο κάδος συλλογής βγαίνει απο το πλάι συρταρωτά . Η λαβή που τον τραβάς είναι διάφανη και απο κει βλέπεις τη στάθμη του νερού . 


Συνοψίζοντας : Καλά πλαστικά , δεν συντονίζει , δεν τρίζει ,πολιτισμένος συμπιεστής, συμπεριφέρεται σωστά κατά την λειτουργία της αφύγρανσης , οι αισθητήρες θερμοκρασίας και υγρασίας διαβάζουν σωστά και με καλή ακρίβεια .  


Αρνητικά : Θα ήθελα λιγότερο θόρυβο στην τρίτη σκάλα του  και θα μπορούσε να ταν ένα κλικ καλύτερος σε θόρυβο και στη δεύτερη σκάλα . 



Απορίες, παρατηρήσεις όλες ευπρόσδεκτες !

Edit: Παραθέτω και ένα post του @yositosi όπου έκανε μετρήσεις θορύβου μεταξύ juro pro eco 25L και Atmosphere να έχετε μία εικόνα :

Δεύτερο edit:  Καταναλώσεις  όταν λειτουργεί σε mode καθαριστή:
Σκάλα 1 : 30 Watts 
Σκάλα 2: 39.5 watts
Σκάλα 3: 52 watts 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Δεν είπα ότι οι morris είχαν πρόβλημα. προφανώς για να μην έχουν το έκαναν. Πρόβλημα μέτρησης και συνεχων επανεκκινήσεων δεν είχαν μονο τα inventor, εχει αναφερθεί και αλλο μοντελο που δε το θυμαμαι. Παντως προσωπικα τη θεωρω χρησιμη λειτουργία αυτή του i feel και ως παράδειγμα στον χώρο μου, έχω τοποθετήσει τον αφυγραντήρα (meaco) σε ΄μία άκρη και η μέτρησή του επιρρεάζεται επειδή ο χώρος είναι μεγάλος και η συσκευή μετράει τον γυρω αέρα που έχει υποστεί αφύγρανση. Αν πχ θέλω 60% στον χώρο έμαθα πλέον ότι πρέπει να το βαζω στο 55% για να το πετύχω. Με το i-feel αυτό το προβληματάκι δε θα το είχα.

Ωράια έρευνα έχεις κάνει πάντως. Νομίζω οτι είμαστε σε περίοδο που επιτέλους τα μηχανήματα περισσοτέρων εταιρειων βελτιώνονται και αν κάποιος θέλει να βάλει 50-100€ παραπάνω δεν έχει μόνο επιλογες meaco και olympia. Νομίζω οτι αυτό έχει ως αποτέλεσμα στο να πέσουν οι τιμες.  H meaco στην αγγλία έχει παρουσιάσει εδω και ένα χρόνο τουλάχιστον νέα σειρα που δεν βλεπω να κυκλοφορεί ακόμα εδω και θα είναι και πιο φτηνά.

Εμένα πάλι η εντύπωση μου είναι διαφορετικη για να είμαι απολύτως ειλικρινής. Οι merchandisers άλλων εταιρειών τότε έλεγαν στα μαγαζιά μαγικά τύπου "κάνουν μόνιμα βαβούρα", "δεν σβήνουν ποτέ οι ανεμιστήρες και καίγονται", "γεμίζουν βρωμιά μόνιμα"... Γενικά οι merchandisers κάποιων εταιρειών το ξεσκιζουν (στην τελική και καλά κάνουν γιατί σκουντάνε τα συμφέροντα του εργοδότη τους φυσικά, για να είμαστε ακριβοδίκαιοι). Εγινε λοιπόν τότε το "μπαμ" με τη δυσλειτουργία στον προγραμματισμό ενός συγκεκριμένου εργοστασίου από το οποίο αγόραζαν κάποιοι. Επί της ουσίας το πρόβλημα ήταν ότι είχε bug ο προγραμματισμός, ο οποίος είχε την ίδια λογική σαν του προμηθευτή της Meaco, αλλά στην υλοποίηση ο υγροστάτης έκανε bypass το πρόγραμμα και οδηγούσε σε ασταμάτητα restart λόγω λανθασμένης προσωρινής ανάγνωσης, τον συμπιεστή (ακούγεται 100% σαν software bug, εκτός και αν η χάραξη της πλακέτας δημιουργούσε το πρόβλημα!). Επειδή το τμήμα marketing της Inventor είναι σε άλλο επίπεδο (πραγματικά τους θεωρώ κορυφαίους στον κλάδο) και επειδή έχουν μάτια παντού, και επειδή τότε έπεσαν όλοι να τους φάνε για αυτό (βλέπε πωλητές ανταγωνιστών τους που βρήκαν πάτημα να πουν την μ@κ@κία τους) ήταν ΔΕΔΟΜΕΝΟ το ότι θα έψαχναν με την πρώτη ευκαιρία να το στρώσουν κάπως! Εγώ προσωπικά πίστευα ότι θα το έφτιαχναν να δουλεύει σωστά, αλλά τελικά έκαναν γύρισμα και πήγαν στη "ασφαλή οδό" της διαρκούς λειτουργίας του ανεμιστήρα (στην τελική ίσως και από τον προμηθευτή τους να μην υπήρχε άλλη λυση, δεν ξέρω). Πιστεύω ότι ταυτόχρονα λοιπόν η Morris το γύρισε από φόβο μην βγει ΚΑΙ η Inventor με σωστή διακοπτόμενη λειτουργία, και αρχίσουν όλοι μαζί να το λανσάρουν σαν "sales point". Τώρα, το να το υλοποιήσεις με τη μια σωστά, εφόσον ήδη την έπαθε ο άλλος, είναι το μόνο εύκολο. Εγώ έτσι τουλάχιστον πιστεύω ότι παίχτηκε το παιχνίδι. Το αστείο είναι ότι η Inventor το έφτιαξε... αλλά ο επικός Κινέζος το έφτιαξε μόνο για τα μοντέλα της, ενώ σε άλλους πουλάει ακόμα με το πρόβλημα από ότι έχω δει (απίστευτη κίτρινη φυλή!).

Για το i-feel ναι μεν αλλά! Πρέπει να έχεις το χειριστήριο σε σημείο όπου λειτουργεί ως χειριστήριο με τη συσκευή (να πιάνει σήμα). ΜΟΝΟ τότε δουλεύει. Επίσης, επειδή το χειριστήριο έχει παθητική ροή αέρα (δεν έχει φουρφουράκι), οι ενδείξεις του έχουν μια χρονική απόκλιση (μπορεί πχ να του πάρει και κανένα μισάωρο να αντιληφθεί μια μεταβολή). Για να το "παρκάρεις" και να δουλέψει με τις συνθήκες που επικρατούν στο σημείο όπου αυτό βρίσκεται τότε ναι... Να το δουλεύεις όμως "δυναμικά" έχει μεγάλο lag. Για αυτό και το αποκαλώ gimmick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yositosi είπε

Εμένα πάλι η εντύπωση μου είναι διαφορετικη για να είμαι απολύτως ειλικρινής. Οι merchandisers άλλων εταιρειών τότε έλεγαν στα μαγαζιά μαγικά τύπου "κάνουν μόνιμα βαβούρα", "δεν σβήνουν ποτέ οι ανεμιστήρες και καίγονται", "γεμίζουν βρωμιά μόνιμα"... Γενικά οι merchandisers κάποιων εταιρειών το ξεσκιζουν (στην τελική και καλά κάνουν γιατί σκουντάνε τα συμφέροντα του εργοδότη τους φυσικά, για να είμαστε ακριβοδίκαιοι). Εγινε λοιπόν τότε το "μπαμ" με τη δυσλειτουργία στον προγραμματισμό ενός συγκεκριμένου εργοστασίου από το οποίο αγόραζαν κάποιοι. Επί της ουσίας το πρόβλημα ήταν ότι είχε bug ο προγραμματισμός, ο οποίος είχε την ίδια λογική σαν του προμηθευτή της Meaco, αλλά στην υλοποίηση ο υγροστάτης έκανε bypass το πρόγραμμα και οδηγούσε σε ασταμάτητα restart λόγω λανθασμένης προσωρινής ανάγνωσης, τον συμπιεστή (ακούγεται 100% σαν software bug, εκτός και αν η χάραξη της πλακέτας δημιουργούσε το πρόβλημα!). Επειδή το τμήμα marketing της Inventor είναι σε άλλο επίπεδο (πραγματικά τους θεωρώ κορυφαίους στον κλάδο) και επειδή έχουν μάτια παντού, και επειδή τότε έπεσαν όλοι να τους φάνε για αυτό (βλέπε πωλητές ανταγωνιστών τους που βρήκαν πάτημα να πουν την μ@κ@κία τους) ήταν ΔΕΔΟΜΕΝΟ το ότι θα έψαχναν με την πρώτη ευκαιρία να το στρώσουν κάπως! Εγώ προσωπικά πίστευα ότι θα το έφτιαχναν να δουλεύει σωστά, αλλά τελικά έκαναν γύρισμα και πήγαν στη "ασφαλή οδό" της διαρκούς λειτουργίας του ανεμιστήρα (στην τελική ίσως και από τον προμηθευτή τους να μην υπήρχε άλλη λυση, δεν ξέρω). Πιστεύω ότι ταυτόχρονα λοιπόν η Morris το γύρισε από φόβο μην βγει ΚΑΙ η Inventor με σωστή διακοπτόμενη λειτουργία, και αρχίσουν όλοι μαζί να το λανσάρουν σαν "sales point". Τώρα, το να το υλοποιήσεις με τη μια σωστά, εφόσον ήδη την έπαθε ο άλλος, είναι το μόνο εύκολο. Εγώ έτσι τουλάχιστον πιστεύω ότι παίχτηκε το παιχνίδι. Το αστείο είναι ότι η Inventor το έφτιαξε... αλλά ο επικός Κινέζος το έφτιαξε μόνο για τα μοντέλα της, ενώ σε άλλους πουλάει ακόμα με το πρόβλημα από ότι έχω δει (απίστευτη κίτρινη φυλή!).

Για το i-feel ναι μεν αλλά! Πρέπει να έχεις το χειριστήριο σε σημείο όπου λειτουργεί ως χειριστήριο με τη συσκευή (να πιάνει σήμα). ΜΟΝΟ τότε δουλεύει. Επίσης, επειδή το χειριστήριο έχει παθητική ροή αέρα (δεν έχει φουρφουράκι), οι ενδείξεις του έχουν μια χρονική απόκλιση (μπορεί πχ να του πάρει και κανένα μισάωρο να αντιληφθεί μια μεταβολή). Για να το "παρκάρεις" και να δουλέψει με τις συνθήκες που επικρατούν στο σημείο όπου αυτό βρίσκεται τότε ναι... Να το δουλεύεις όμως "δυναμικά" έχει μεγάλο lag. Για αυτό και το αποκαλώ gimmick.

Νομίζω ότι ολοι οι μετρητες υγρασιας που έχουμε στα σπίτια μας δεν εχουν φουρφουράκι (λολ). Ο χρόνος μεταβολής είναι κάπου στα 5-10 λεπτά, μισή ώρα είναι πολυ που αναφέρεις.

Τα έχεις μπρδέψει ομως λίγο γιατί ο προγραμματισμός της inventor δεν ηταν ίδιος με αυτον της meaco. H meaco σταματάει τη λειτουργία για μισή ώρα, δε κοιτάει συνεχώς τη μεταβολή της υγρασίας αλλά ελέγχει κάθε μισή ώρα αφού πρώτα πάρει μπρος ο ανεμιστήρας. Το πρόβλημα πάτνως δεν ήταν στη πλακέτα αλλά στον υδροστάτη και στο σημειο που είχε τοποθετηθει μέσα στο μηχάνημα, το πρόγραμμα μια χαρά ήταν.  Οι olympia που δουλεύουν με συνεχή έλεγχο δεν έχουν πρόβλημα στη λειτουργία τους. Πάντως έστω και κατά τύχη η morris το πάει το θέμα ακόμα πιο μπροστά απο τους ανταγωνιστές της, αλλά στο εξωτερικό η meaco είναι ακομα πολυυ μπροστα (δες το link που εβαλα πιο πανω). Μιλάμε για dc μοτερ, για 35 db θόρυβο και για hot gas defrost ( το έχει πολλα χρόνια η mitsubishi και η olympia) για να λειτουργουν σωστά σε χαμηλες θερμοκρασίες (κάτω των 10 βαθμων κελσιου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

αλλά στο εξωτερικό η meaco είναι ακομα πολυυ μπροστα (δες το link που εβαλα πιο πανω). Μιλάμε για dc μοτερ, για 35 db θόρυβο και για hot gas defrost ( το έχει πολλα χρόνια η mitsubishi και η olympia) για να λειτουργουν σωστά σε χαμηλες θερμοκρασίες (κάτω των 10 βαθμων κελσιου).

για ποιό ακριβώς μοντέλο μιλάς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yositosi είπε

για ποιό ακριβώς μοντέλο μιλάς; 

το abc line που ειναι 12 λιτρων και μαλλον θελουν να καλυψουν την διαφορα τιμής (ειναι οικονομικα) τα αναφερουν με 35 db ενω το θηριο ultra low energy των 25 λιτρων εχει το hot gas και dc μοτερ. Τα εχουν βγαλει πανω απο χρόνο (2017 νομιζω τα πρωτο ειδα) και νόμιζα ότι θα εχουν έρθει και εδω αλλα μαλλον πρεπει να ξεστοκαρουν πρωτα.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, yositosi είπε

Αν τον χειμώνα έχεις 55~65% υγρασία μέσα στο σπίτι σου, τότε αντικειμενικά μιλώντας ΔΕΝ έχεις υγρασία, τουλάχιστον όχι άξια αναφοράς... και άρα ότι και αν βάλεις θα ρίξει εύκολα το ότι αισθάνεσαι από υγρασία, ειδικά αν πρακτικά το προβλημα σου είναι όταν απλώνεις ρούχα, όπου και σε καίει η τοπική αφύγρανση ;) 

Τα παραπάνω αν κατάλαβα καλά αυτά που λες.

Ναι καλά το κατάλαβες. Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες. Θα περιμένω λίγο black friday μήπως πέσουμε σε καμιά ευκαιρία και θα επανέλθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

το abc line που ειναι 12 λιτρων και μαλλον θελουν να καλυψουν την διαφορα τιμής (ειναι οικονομικα) τα αναφερουν με 35 db ενω το θηριο ultra low energy των 25 λιτρων εχει το hot gas και dc μοτερ. Τα εχουν βγαλει πανω απο χρόνο (2017 νομιζω τα πρωτο ειδα) και νόμιζα ότι θα εχουν έρθει και εδω αλλα μαλλον πρεπει να ξεστοκαρουν πρωτα.

Στο ABC 12 λίτρων τι το "πρωτοποριακό" είδες που δεν βλέπω εγώ? Μιλάς για τα db? Αν ναι, δεν ξέρουμε αν ειναι με ανοιχτό ή κλειστό συμπιεστή γιατι ειλικρινά σου μιλάω δεν έχω δει κύκλωμα ψύξης που να είναι τόσο αθόρυβο όταν λειτουργεί (δεν έχει να κάνει με ποιότητα αυτό, αλλά τεχνικά με την φύση ενός κυκλώματος). Σαν κατανάλωση δεν βλέπω κάτι φοβερό... Επισης, ΔΕΝ είναι νέο μοντέλο, με R134a είναι που κυκλοφορούσαν και πέρσι Αγγλία

Για το μεγάλο... το DC μοτέρ είναι στον ανεμιστήρα. Σαν υλοποίηση δεν είναι κάτι δύσκολο... απλά κοστίζει ΑΡΚΕΤΑ παραπάνω. Πλεονέκτημα ενός μοτέρ DC είναι ότι μπορείς να έχεις περισσότερες ταχύτητες λειτουργίας, και από λιγότερα watt να βγάλεις παραπάνω σαλ. Στην προκειμένη αν δεις, έχει θόρυβο στα ύψη η συσκευή, αλλά σου δίνει την επιλογή 4 ταχυτήτων. Σαν κατανάλωση συνολικά είναι απλά πολύ καλά νούμερα, αλλά όχι κάτι πρωτοποριακό. Αυτό με το αντιπαγωτικό, είναι κάτι must για εκέι πάνω! Αλλιώς δύσκολα πουλάς στον Αγγλάρα συμπιεστή αντί για ζεόλιθο. Έχε κατά νου βέβαια ότι σε βόρειες χώρες οι αντιπαγωτικές τεχνολογίες είναι πεπατημένη και στα κλιματιστικά πχ. Κοστίζουν παραπάνω, και κλιματολογικά δεν δικαιολογούνται στην χώρα μας... (αναλογικά πολύ μικρή ουσιαστική ζήτηση).

Παρεπιπτόντως, χωρίς να εννοώ τίποτα απολύτως ως προς την ποιότητα, τα μοντέλα αυτά είναι απευθείας φασόν από Κίνα ;) 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, yositosi είπε

Αν τον χειμώνα έχεις 55~65% υγρασία μέσα στο σπίτι σου, τότε αντικειμενικά μιλώντας ΔΕΝ έχεις υγρασία, τουλάχιστον όχι άξια αναφοράς... και άρα ότι και αν βάλεις θα ρίξει εύκολα το ότι αισθάνεσαι από υγρασία, ειδικά αν πρακτικά το προβλημα σου είναι όταν απλώνεις ρούχα, όπου και σε καίει η τοπική αφύγρανση ;) 

Τα παραπάνω αν κατάλαβα καλά αυτά που λες.

Ναι καλά το κατάλαβες. Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες. Θα περιμένω λίγο black friday μήπως πέσουμε σε καμιά ευκαιρία και θα επανέλθω.

4 ώρες πριν, yositosi είπε

εντάξει ο λόγος ύπαρξης του i-feel δεν είναι αυτός, γιατί ούτως ή άλλως όλα τα morris από περσι, σβήνουν για μισάωρο (ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα σβηστά μένουν), μετά διαβάζει ο ανεμιστήρας για 2 λεπτά, και αν ανέβηκε η υγρασία ανάβουν ξανά, αλλιώς ξανασβήνουν. Δεν είναι και πυρηνική φυσική ο προγραμματισμός νομίζω, εκτός και αν έχεις εντελώς μηχανικό ανεμιστήρα με πολύ βασική πλακέτα (υποθέτω!)

Δεν είναι πιο οικονομικό να σβήνουμε τον αφυγραντήρα αφού πιάσει την επιθυμητή υγρασία; Γιατί να δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας; Βέβαια προϋποθέτει να έχεις υγρόμετρο και να μετράς την υγρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Η ισχύς λειτουργίας του με 75 % υγρασία στο χώρο και θερμοκρασία 25 κελσίου ήταν περίπου στα 278 watts .

(Θα κάνω και άλλα tests κατανάλωσης όταν πέσει η θερμοκρασία ) 
 

Αν επιτρέπεται σε τι ρυθμίσεις ήταν η συσκευή κατά τη μέτρηση; Σε ρωτάω γιατί έχουμε μεγάλες αποκλίσεις (αναλογικά πάντα γιατί εγώ μέτρησα 280W σε laundry mode, σε 23C / RH45%, 272 σε speed 2), οπότε είτε κάτι μετρήσαμε μεταξύ μας διαφορετικά, είτε μετρήσαμε λάθος, είτε όλα τα γραφήματα απόδοσης που έχουμε μελετήσει κατά καιρούς πάνε περίπατο.

Αυτή η απόκλιση μου βγαίνει αναλογικά αν είχες τον ανεμιστήρα στο 1 με στόχευση 35% στο manual (εγώ αντίστοιχα σε αυτή τη ρύθμιση πχ είδα 260W)...

Πχ και οι πίνακες της Meaco για αντίστοιχο high efficiency μηχάνημα με επιβεβαιώνουν...

image.png.2539b411cf06260a9e41ac3caa9cdc41.png

 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

Αν επιτρέπεται σε τι ρυθμίσεις ήταν η συσκευή κατά τη μέτρηση; Σε ρωτάω γιατί έχουμε μεγάλες αποκλίσεις (αναλογικά πάντα γιατί εγώ μέτρησα 272W σε laundry mode, σε 23C / RH45%), οπότε είτε κάτι μετρήσαμε μεταξύ μας διαφορετικά, είτε μετρήσαμε λάθος, είτε όλα τα γραφήματα απόδοσης που έχουμε μελετήσει κατά καιρούς πάνε περίπατο.

Αυτή η απόκλιση μου βγαίνει αναλογικά αν είχες τον ανεμιστήρα στο 1 με στόχευση 35% στο manual (εγώ αντίστοιχα σε αυτή τη ρύθμιση πχ είδα 260W)...

Πχ και οι πίνακες της Meaco για αντίστοιχο high efficiency μηχάνημα με επιβεβαιώνουν...

image.png.2539b411cf06260a9e41ac3caa9cdc41.png

Λειτουργία συνεχόμενης αφύγρανσης με σκάλα 2 . Θες να κάνω ένα test αύριο  σε laundry ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

Στο ABC 12 λίτρων τι το "πρωτοποριακό" είδες που δεν βλέπω εγώ? Μιλάς για τα db? Αν ναι, δεν ξέρουμε αν ειναι με ανοιχτό ή κλειστό συμπιεστή γιατι ειλικρινά σου μιλάω δεν έχω δει κύκλωμα ψύξης που να είναι τόσο αθόρυβο όταν λειτουργεί (δεν έχει να κάνει με ποιότητα αυτό, αλλά τεχνικά με την φύση ενός κυκλώματος). Σαν κατανάλωση δεν βλέπω κάτι φοβερό... Επισης, ΔΕΝ είναι νέο μοντέλο, με R134a είναι που κυκλοφορούσαν και πέρσι Αγγλία

Για το μεγάλο... το DC μοτέρ είναι στον ανεμιστήρα. Σαν υλοποίηση δεν είναι κάτι δύσκολο... απλά κοστίζει ΑΡΚΕΤΑ παραπάνω. Πλεονέκτημα ενός μοτέρ DC είναι ότι μπορείς να έχεις περισσότερες ταχύτητες λειτουργίας, και από λιγότερα watt να βγάλεις παραπάνω σαλ. Στην προκειμένη αν δεις, έχει θόρυβο στα ύψη η συσκευή, αλλά σου δίνει την επιλογή 4 ταχυτήτων. Σαν κατανάλωση συνολικά είναι απλά πολύ καλά νούμερα, αλλά όχι κάτι πρωτοποριακό. Αυτό με το αντιπαγωτικό, είναι κάτι must για εκέι πάνω! Αλλιώς δύσκολα πουλάς στον Αγγλάρα συμπιεστή αντί για ζεόλιθο. Έχε κατά νου βέβαια ότι σε βόρειες χώρες οι αντιπαγωτικές τεχνολογίες είναι πεπατημένη και στα κλιματιστικά πχ. Κοστίζουν παραπάνω, και κλιματολογικά δεν δικαιολογούνται στην χώρα μας... (αναλογικά πολύ μικρή ουσιαστική ζήτηση).

Παρεπιπτόντως, χωρίς να εννοώ τίποτα απολύτως ως προς την ποιότητα, τα μοντέλα αυτά είναι απευθείας φασόν από Κίνα ;) 

Κοιτα καλα κανεις να αμφισβητεις τα 35db αλλα προσωπικα δε θα το κανω. Το πιστευω οπως πιστευω τα 42 που λεει για τον 20 λιτρων που εχω. Τωρα αν δεν ειναι 35 αλλα 39 db, οπως αναφερεις και εσυ αναλογικα θα ειναι χαμηλοτερα απο αυτους που λενε 40 αλλα ειναι 44 οποτε το ιδιο και το αυτο. Αν δεχτουμε  πατνως τη τιμη ως αληθινή, πραγματικα ειναι πρωτοποριακη. 

Για το dc μοτερ δεν εχω δει να εχει αλλος. Το τι ειναι ευκολο και δυσκολο, μου φαινεται οτι μπαινουμε σε μια συζητηση χωρις να καταληγουμε καπου. Και το να μετραει σωστα ενας αφυγραντηρας δεν ειναι δυσκολο, και το να εχει ενας i feel δεν ειναι δυσκολο, και το να εχει καλα πλαστικα δεν ειναι δυσκολο, και το να μην εχει επιλογη υγρασια με βημα 10% αλλα 1% δεν ειναι δυσκολο , το θεμα ειναι παντα θεμα τιμης. Και το dc μοτερ αλλα και το hot gas ειναι μπορστα απο τον ανταγωνισμο.  Ο 25 λιτρος στους 10 βαθμους κελσιου, για 80% υγρασια βγαζει 3,54 λιτρα με 142 watt, δε τα λες λιγα αν στον αντιποδα εχεις ζεολιθο με 330watt και 39db θορυβο.

Σε ποια θερμοκρασια μπαινουν σε συχνες αποψυξεις οι αφυγραντηρες μηπως γνωριζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...