Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yositosi είπε

Δεν τα λες και ακριβώς σωστά φίλε μου... 

1. Η Delonghi έχει προσέξει πως το σερβίρει το όλο θέμα. Στη σελίδα της γράφει τα ΚΑΝΟΝΙΚΑ λίτρα

https://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601

https://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dns65-0148112605

Αυτό που έχουν κάνει και έιναι λίγο γκρίζο, είναι ότι έχουν βάλει ένα στικεράκι στην πρόσοψη και λένε ότι είναι εφάμιλλο με έναν 16άρη ή 20άρη κλασικό αφυγραντήρα! Ναι παραπλανητικό αλλά με πολύ έμμεσο και πλάγιο τρόπο. Μεγάλα καταστήματα το υιοθέτησαν επίσης και στα χαρακτηριστικά που αναγράφουν στις σελίδες τους και εκεί προκύπτει το θεματάκι... 

Για τα επίπεδα θορύβου, ΔΥΣΤΥΧΩΣ πλέον αυτή είναι η πρακτική για τους 9 στους 10, να ανακοινώνουν τη στάθμη θορύβου ΜΟΝΟ στη χαμηλή ταχύτητα λειτουργίας... Και σε Rohnson, και σε Inventor, και σε Juropro, και... και... και... ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ δίνουν τη στάθμη θορύβου σε όλες τις ταχύτητες λειτουργίας. Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο σε ενοχλεί ΜΟΝΟ η Delonghi.

2. Πάμε στο ψυκτικό μέσο. Καταρχάς είναι R290 και όχι R210. Επίσης ναι είναι εύφλεκτο, όπως επίσης εύφλεκτο είναι και το R32. Οι περσινοί Morris ΔΕΝ είχαν ιονιστή (βασικά ήταν οι πρώτοι που κυκλοφόρησαν με R290). Φέτος που αναγκαστικά όλα τα νέα μοντέλα όλων είναι με R290, δεν έχουν ιονιστή (η Rohnson μόνο από ότι είδα έβαλε ένα φίλτρο ιονιστή), εκτός από της Morris που προφανώς βρήκε τρόπο να τον προσθέσει ακριβώς όπως υπάρχει και σε κλιματιστικά με R32 (προφανώς το κόστος παραγωγής και οι μονώσεις είναι υψηλότερα). Το R290 είναι βαρύ και αν διαφύγει φεύγει ΚΑΤΩ. Το κύριο "άγχος" είναι οι πιθανοί σπινθηρισμοί και αυτοί κυρίως προέρχονται από την πλακέτα τροφοδοσίας. Στην περίπτωση της Morris είναι σφραγισμένο κουτί με κόλλες (μη επιδιορθώσιμο). Στην περίπτωση πχ της Inventor δεν έχει καν μονώσεις αλλά από την άλλη έχει μεταλλικό casing οπότε λογικά είναι οκ.

Στο σχόλιο σου τώρα... Δεν καταλάβα τι δείχνεις με τη δήλωση συμμόρφωσης εισαγωγέα (κάτι αντίστοιχο έχουν όλοι σαν SELF-declaration) η οποία κιόλας συμπεριλαμβάνει τα πρότυπα LVD (που είναι αυτό και το οποίο απευθύνεται στα θέματα ασφαλείας). Το καλοκαίρι λοιπόν προέκυψε από 2 εταιρείες (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον) ένα θέμα που ερχόντουσαν και έλεγαν αυτά ακριβώς που αναφέρεις εσύ... Επειδή λοιπόν προέκυψε αυτό το θέμα, η απάντηση που δόθηκε από τη Morris ήταν τα πλήρη αντίγραφα των τεχνικών φακέλων. Βασικά ΕΙΝΑΙ από SGS και δεν είναι και μυστικά γιατί έχουν μοιραστεί σε καταστήματα.

image.png.7d3a510f6e51c0f22db28a2ec415ea1b.png

Είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ εταιρείες μεγέθους Inventor, Morris, κλπ κλπ κλπ, να μπουν σε ένα τρυπάκι που να φέρουν επικίνδυνα εμπορεύματα γιατί σε περίπτωση που γίνει ΜΙΑ στραβή, θα τρέχουν και δεν θα προλαβαίνουν αν αποδειχτεί ότι το προιόν δεν πληρούσε τα απαιτούμενα πρότυπα!!! Μιλάς για εταιρείες εκατομυρίων ευρώ! Άλλο το μαρκετινγκ και άλλο αυτό που λες εσύ.

Σχετικά με το Ελληνικό site της Delonghi, δεν αναγράφονται οι αποδόσεις σε λίτρα στα τεχνικά χαρακτηριστικά επίτηδες, διότι οι περισσότερες εταιρίες- μεταπωλητές το κάνουν copy/paste

Η παραπλάνηση είναι καραμπινάτη και δεν καταλαβαίνω την ελαφρότητα που την αντιμετωπίζεις.... όταν π.χ. μπει κάποιος στο σκρουτζ για να επιλέξει αφυγραντήρα και βλέπει διπλάσια απόδοση ποιόν θα αγοράσει ???

Τώρα σχετικά με το ψυκτικό υγρό R290 η πιστοποίηση που ανέβασες είναι CE, αυτό που είπα εγώ είναι ότι δεν μπορεί να πάρει πιστοποίηση ασφαλούς λειτουργίας TUV όταν η συσκευή έχει ιονιστή και δεν έχει καμία σχέσει η πλακέτα που αναφέρεις άλλα οι ακίδες ιονισμού

Επεξ/σία από tipakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, tipakos είπε

Σχετικά με το Ελληνικό site της Delonghi, δεν αναγράφονται οι αποδόσεις σε λίτρα στα τεχνικά χαρακτηριστικά επίτηδες, διότι οι περισσότερες εταιρίες- μεταπωλητές το κάνουν copy/paste

Η παραπλάνηση είναι καραμπινάτη και δεν καταλαβαίνω την ελαφρότητα που την αντιμετωπίζεις.... όταν π.χ. μπει κάποιος στο σκρουτζ για να επιλέξει αφυγραντήρα και βλέπει διπλάσια απόδοση ποιόν θα αγοράσει ???

 

τι λες????!! Ή δεν βλέπεις τις απαντήσεις, ή εχεις άλλο σκοπό ρε φίλε

image.png.358342825c2b2a9b928035f2b3f0d48b.png

 

image.png.d427b2b6a6ae7288e2cf7053bf006aed.png

Η σελίδα τους που τα γράφει είναι! 

To είπα ξανά και παλαιότερα ότι αυτά τα θεωρώ καραγκοζιλίκια, και είναι ΚΑΚΟ marketing! Ναι παραπλανεί, αλλά εφόσον επίσημα σου το γράφει ότι είναι "αντίστοιχο με έναν ΚΛΑΣΙΚΟ 16 ή 20 λίτρων" τότε το θέμα πλέον από νομικής υφής γίνεται ηθικής! Εννοείται ότι ο μέσος καταναλωτής χαμπάρι δεν θα πάρει και θα φάει τον παπά και φυσικά εννοείται ότι οι ανταγωνιστές χάνουν άδικα πωλήσεις για αυτό τον λόγο!

Παρόλα αυτα σε βλέπω να επικεντρώνεσαι μόνο στην Delonghi και να προσπερνάς τα όσα άλλα μαγικά λένε άλλοι για άλλα χαρακτηριστικά εκβιάζοντας πωλήσεις και προκλητικά παραπληροφορόντας τον κόσμο, και εκεί είναι η μεγάλη μου ένσταση.

 

Για τον Morris, πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω. Ή δεν ξέρεις τι γίνεται με τις πιστοποιήσεις ή οτιδήποτε άλλο! Η Ε.Ε. ορίζει ότι αυτό που λέμε εμείς CE λαικά αποτελείται από κάποιες πιστοποιήσεις/τεστ. Στην προκειμένη είναι η EMC (ηλεκτρομαγνητική συμβατότητα), LVD (οδηγία χαμηλής τάσης που συμπεριλαμβάνει ΟΛΑ τα θέματα ασφαλείας), ROHS (υλικά φιλικά προς το περιβάλλον), και RED για μοντέλα με Wifi (ραδιοσυχνότητες)

Όπως σου είπα, όταν είχε γινει θέμα και ερχόντουσαν και μας έλεγαν πωλητές 2 εταιρειών (οι οποίες θα έχουν μοντέλα με R290 και ΧΩΡΙΣ ιονιστή φέτος γιατί του εργοστάσιο από όπου αγοράζουν τους είπε ότι δεν μπορεί να μπει), η επίσημη απάντηση της Morris ήταν να στείλει τους πληρεις τεχνικούς φακέλους σε όσα μαγαζιά ρώτησαν. Επιπρόσθετα έστειλαν και το παρακάτω που είναι για τον ιονιστή σαν ιονιστή και είναι από την TUV την ίδια και είναι EXPLOSION PROTECTION TEST! SGS είπες ότι δεν έχει, TUV είπες ότι δεν έχει... αλλά τα έχει (και φωτό από τον ιονιστή ανοιγμένο από συσκευή που είδα με τα μάτια μου)

image.png

image.png

image.png

image.png

Έρχεσαι όμως και λες "να περάσει TUV"! τι είναι αυτό? η TUV είναι φορέας πιστοποίησης όπως είναι και ο ΕΛΟΤ στην Ελλάδα!!! Δεν υπάρχει κάποια σήμανση ασφαλείας, ειδικό δικό τους τεστ... Αυτό που υπάρχει είναι το GS mark που στην πράξη είναι το LVD για τη Γερμανία!!! 

Και φυσικά προσπέρασες να σχολιάσεις το πως γίνεται εδώ και κάποια χρόνια τόσα κλιματιστικά στην αγορά να φοράνε ιονιστή με R32 που είναι ΕΞΙΣΟΥ εύφλεκτο;;;; Την ίδια στιγμή φυσικά άλλα μοντέλα δεν μπορούν να έχουν και βάζουν φίλτρα... Μήπως λοιπόν έιναι θέμα κόστους;;;

Θα επαναλάβω ότι τέτοια μαγικά μονο μικρές εταιρείες μπορούν να τα κάνουν, γιατί και στραβή να γίνει πολύ απλά το κλείνουν και κάνουν το πουλί!! Μεγάλες εταιρείες εκατομυρίων ούτε για πλακα δεν ρισκάρουν να μπλέξουν με αποζημιώσεις, με ανακλήσεις, με... με... με... γιατί έχουν ΠΟΛΛΑ περισσότερα να χάσουν από όσα να κερδίσουν!!!

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgiok82 είπε

Τις πιο πολλές ώρες θα δουλεύει όταν λείπω από το σπίτι.. Όταν είμαι σπίτι επειδή λειτουργώ δύο air-condition για θέρμανση μου ρίχνουν την υγρασία αυτά. Όταν λείπω τον βάζω συνήθως και επειδή δεν κρατάει θέρμανση το σπίτι τις κρύες μέρες μπορεί να πέσει η θερμοκρασια 11-13 την μέρα. Απλά βλέπω ότι δεν έχει πολλά μοντέλα με ζεολιθο στην αγορά σαν επιλογές σε σχέση με συμπιεστή. Σε έναν inventor Rise έχω καταλήξει... 


αυτόν έχω και εγώ ,απλά μπορεί να με σε καλύψει το μικρό δοχείο αν λείπεις 12ωρα από το σπίτι (και αν έχεις τρελή υγρασία). Βέβαια αν έχεις τη δυνατότητα μπορείς το συνδέσεις σε αποχέτευση 

Υπόψιν δεν έχει ένδειξη της υγρασίας ,δεν ξαναλειτουργεί αν πέσει το ρεύμα (ο δικός μου τουλάχιστον) και ΔΕΝ θα σου θερμάνει το χώρο σαν αερόθερμο , το πολύ 2 βαθμούς . Απλά δε θα έχεις υγρασία .

Πάντως με όσα περιγράφεις ο ζεόλιθος  είναι η μόνη λύση μιας και για πιο ζεστές μέρες με υγρασία βάζεις το AC στην αφύγρανση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

Πάντως με όσα περιγράφεις ο ζεόλιθος  είναι η μόνη λύση μιας και για πιο ζεστές μέρες με υγρασία βάζεις το AC στην αφύγρανση .

θα σου βγάλει κρύο αέρα για να κάνει αφύγρανση :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yositosi είπε

θα σου βγάλει κρύο αέρα για να κάνει αφύγρανση :) 

σωστα τα λες, ο αφυγραντηρας ζεολιθου απο μαη έως οκτώμβρη ειναι ακαταλληλος, και το ac κανει αφυγρανση μονο στον κρυο αέρα οποτε για 4 μήνες τουλαχιστον δε θα εχει κατι για να κανει αφυγρναση. Για μενα μονοδρομος ο κομπρεσορας.

32 λεπτά πριν, korakios είπε


αυτόν έχω και εγώ ,απλά μπορεί να με σε καλύψει το μικρό δοχείο αν λείπεις 12ωρα από το σπίτι (και αν έχεις τρελή υγρασία). Βέβαια αν έχεις τη δυνατότητα μπορείς το συνδέσεις σε αποχέτευση 

Υπόψιν δεν έχει ένδειξη της υγρασίας ,δεν ξαναλειτουργεί αν πέσει το ρεύμα (ο δικός μου τουλάχιστον) και ΔΕΝ θα σου θερμάνει το χώρο σαν αερόθερμο , το πολύ 2 βαθμούς . Απλά δε θα έχεις υγρασία .

Πάντως με όσα περιγράφεις ο ζεόλιθος  είναι η μόνη λύση μιας και για πιο ζεστές μέρες με υγρασία βάζεις το AC στην αφύγρανση .

Τον λειτουργεις στο high όπου κάνει 8 λιτρα αφυγρανσης με 49db θόρυβο  ή στο low οπου κανει 4 λίτρα αφυγρανσης με 39dB θόρυβο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, yositosi είπε

τι λες????!! Ή δεν βλέπεις τις απαντήσεις, ή εχεις άλλο σκοπό ρε φίλε

image.png.358342825c2b2a9b928035f2b3f0d48b.png

image.png.d427b2b6a6ae7288e2cf7053bf006aed.png

Η σελίδα τους που τα γράφει είναι! 

To είπα ξανά και παλαιότερα ότι αυτά τα θεωρώ καραγκοζιλίκια, και είναι ΚΑΚΟ marketing! Ναι παραπλανεί, αλλά εφόσον επίσημα σου το γράφει ότι είναι "αντίστοιχο με έναν ΚΛΑΣΙΚΟ 16 ή 20 λίτρων" τότε το θέμα πλέον από νομικής υφής γίνεται ηθικής! Εννοείται ότι ο μέσος καταναλωτής χαμπάρι δεν θα πάρει και θα φάει τον παπά και φυσικά εννοείται ότι οι ανταγωνιστές χάνουν άδικα πωλήσεις για αυτό τον λόγο!

Παρόλα αυτα σε βλέπω να επικεντρώνεσαι μόνο στην Delonghi και να προσπερνάς τα όσα άλλα μαγικά λένε άλλοι για άλλα χαρακτηριστικά εκβιάζοντας πωλήσεις και προκλητικά παραπληροφορόντας τον κόσμο, και εκεί είναι η μεγάλη μου ένσταση.

Για τον Morris, πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω. Ή δεν ξέρεις τι γίνεται με τις πιστοποιήσεις ή οτιδήποτε άλλο! Η Ε.Ε. ορίζει ότι αυτό που λέμε εμείς CE λαικά αποτελείται από κάποιες πιστοποιήσεις/τεστ. Στην προκειμένη είναι η EMC (ηλεκτρομαγνητική συμβατότητα), LVD (οδηγία χαμηλής τάσης που συμπεριλαμβάνει ΟΛΑ τα θέματα ασφαλείας), ROHS (υλικά φιλικά προς το περιβάλλον), και RED για μοντέλα με Wifi (ραδιοσυχνότητες)

Όπως σου είπα, όταν είχε γινει θέμα και ερχόντουσαν και μας έλεγαν πωλητές 2 εταιρειών (οι οποίες θα έχουν μοντέλα με R290 και ΧΩΡΙΣ ιονιστή φέτος γιατί του εργοστάσιο από όπου αγοράζουν τους είπε ότι δεν μπορεί να μπει), η επίσημη απάντηση της Morris ήταν να στείλει τους πληρεις τεχνικούς φακέλους σε όσα μαγαζιά ρώτησαν. Επιπρόσθετα έστειλαν και το παρακάτω που είναι για τον ιονιστή σαν ιονιστή και είναι από την TUV την ίδια και είναι EXPLOSION PROTECTION TEST! SGS είπες ότι δεν έχει, TUV είπες ότι δεν έχει... αλλά τα έχει (και φωτό από τον ιονιστή ανοιγμένο από συσκευή που είδα με τα μάτια μου)

image.png

image.png

image.png

image.png

Έρχεσαι όμως και λες "να περάσει TUV"! τι είναι αυτό? η TUV είναι φορέας πιστοποίησης όπως είναι και ο ΕΛΟΤ στην Ελλάδα!!! Δεν υπάρχει κάποια σήμανση ασφαλείας, ειδικό δικό τους τεστ... Αυτό που υπάρχει είναι το GS mark που στην πράξη είναι το LVD για τη Γερμανία!!! 

Και φυσικά προσπέρασες να σχολιάσεις το πως γίνεται εδώ και κάποια χρόνια τόσα κλιματιστικά στην αγορά να φοράνε ιονιστή με R32 που είναι ΕΞΙΣΟΥ εύφλεκτο;;;; Την ίδια στιγμή φυσικά άλλα μοντέλα δεν μπορούν να έχουν και βάζουν φίλτρα... Μήπως λοιπόν έιναι θέμα κόστους;;;

Θα επαναλάβω ότι τέτοια μαγικά μονο μικρές εταιρείες μπορούν να τα κάνουν, γιατί και στραβή να γίνει πολύ απλά το κλείνουν και κάνουν το πουλί!! Μεγάλες εταιρείες εκατομυρίων ούτε για πλακα δεν ρισκάρουν να μπλέξουν με αποζημιώσεις, με ανακλήσεις, με... με... με... γιατί έχουν ΠΟΛΛΑ περισσότερα να χάσουν από όσα να κερδίσουν!!!

1. Αναφέρθηκαν στα τεχνικά χαρακτηριστικά https://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601

2. Οι πιστοποιήσεις που έβαλες δεν έχουν καμία σχέσει με το θέμα της επικινδυνότητος αν γίνει διαρροή ψυκτικού υγρού R290 σε συσκευή με ιονιστή και λάμπα uv.

3. Η κριτική μου δεν είναι στοχευμένη, ενημερώνω τον κόσμο να μη τρώει σανό, δεν μπορώ να καταλάβω εσύ γιατί εξάπτεσαι τόσο πολύ ??? μήπως πίσω από την και καλά διεξοδική σου ανάλυση κρύβεται κάτι άλλο ???? 

Επεξ/σία από tipakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, tipakos είπε

1. Αναφέρθηκαν στα τεχνικά χαρακτηριστικά https://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601

2. Οι πιστοποιήσεις που έβαλες δεν έχουν καμία σχέσει με το θέμα της επικινδυνότητος αν γίνει διαρροή ψυκτικού υγρού R290 σε συσκευή με ιονιστή και λάμπα uv.

3. Η κριτική μου δεν είναι στοχευμένη, ενημερώνω τον κόσμο να μη τρώει σανό, δεν μπορώ να καταλάβω εσύ γιατί εξάπτεσαι τόσο πολύ ??? μήπως πίσω από την και καλά διεξοδική σου ανάλυση κρύβεται κάτι άλλο ???? 

1. σου απάντησα με φωτό... και σου είπα και την προσωπική μου τοποθέτηση επί του θέματος γενικότερα, οπότε το θεωρώ άσκοπο να επαναληφθώ!

2. Ξεκίνησες να λες ότι δεν είναι ασφαλής μια συσκευή και να προειδοποιείς τον κόσμο να προσέχει. ΜΑΖΙ ΣΟΥ! Τόνισες μάλιστα ότι είναι αστειότητα μια δήλωση συμμόρφωσης γιατί κατά λέξη είπες ότι..  "διότι δεν μπορεί να πάρει άλλη σοβαρή TUV ή SGS κ.τ.λ."  Σου απάντησα ότι πολύ συγκεκριμένα και ακριβώς με την τοποθέτηση σου είχε τεθεί στην αγορά το ίδιο θέμα, από πωλητές 2 συγκεκριμένων εταιρειών γιατί ο προμηθευτής τους, τους είπε ότι "δεν μπορεί"! Σου είπα επίσης ότι δόθηκε συγκεκριμένη απάντηση σε καταστήματα που ρώτησαν με τους τεχνικούς φακέλους (αν θέλεις μπορείς να τους ζητήσεις και εσύ πλήρεις). Οι τεχνικοί φάκελοι λοιπόν είναι από την SGS, και ειδικά ο ιονιστής είναι πιστοποιημένος από την TUV ότι ΔΕΝ κάνει ανάφλεξη! Αποφάσισε λοιπόν, γιατί με έχεις καταμπερδέψει, εκτός και αν η γραμμή είναι "ότι είναι επικίνδυνο κάτι επειδή το λες ΕΣΥ"... Να καταλάβω θέλω αν μας πούλησαν παπά, και αν ναι από που φαίνεται αυτό!

Παράλληλα μας είπες ότι η πλακέτα τροφοδοσίας (που φέρει πυκνωτές (!!) και ΡΕΥΜΑ) ΔΕΝ είναι πηγή ανάφλεξης και δεν έχει σημασία να είναι σφραγισμένη (ας σχολιάσει κάποιος που είναι μηχανολόγος μηχανικός τι "τσαφ" μπορεί να κάνει μια πλακέτα τροφοδοσίας)...

Εν ολίγοις, δηλώνεις ότι δεν έχουν καμία σημασία τι λένε τα πιστοποιητικά από πιστοποιημένους φορείς για αυτή τη δουλειά (το κράτος και κάθε κράτος της ΕΕ τα δέχεται πάντως), ΔΕΝ απαντάς σε ερωτήματα όπως "πως έχουν τα R32 κλιματιστικά ιονιστή", δεν απαντάς γιατί επικεντρώθηκες μόνο σε 2 εταιρείες αλλά προσπερνάς όλα τα άλλα.

Γενικά, βγήκες και κάνεις ένα ανακοινωθέν μόνος σου με τη μορφή του "σας λέω εγώ άρα έτσι είναι"... Να μάθω θέλω ρε φίλε να δω τι χάνω! Το ψάχνω, ανοίγω μοντέλα, κάνω μετρήσεις, να μην μάθω τι είναι αυτό που χάνω;;; Ή απλά δεν ισχύει τίποτα απλά επειδή εσύ, ή ο Χ λέει αυθαίρετα ότι δεν ισχύει;;;  

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, yositosi είπε

1. σου απάντησα με φωτό... και σου είπα και την προσωπική μου τοποθέτηση επί του θέματος γενικότερα, οπότε το θεωρώ άσκοπο να επαναληφθώ!

2. Ξεκίνησες να λες ότι δεν είναι ασφαλής μια συσκευή και να προειδοποιείς τον κόσμο να προσέχει. ΜΑΖΙ ΣΟΥ! Τόνισες μάλιστα ότι είναι αστειότητα μια δήλωση συμμόρφωσης γιατί κατά λέξη είπες ότι..  "διότι δεν μπορεί να πάρει άλλη σοβαρή TUV ή SGS κ.τ.λ."  Σου απάντησα ότι πολύ συγκεκριμένα και ακριβώς με την τοποθέτηση σου είχε τεθεί στην αγορά το ίδιο θέμα, από πωλητές 2 συγκεκριμένων εταιρειών γιατί ο προμηθευτής τους, τους είπε ότι "δεν μπορεί"! Σου είπα επίσης ότι δόθηκε συγκεκριμένη απάντηση σε καταστήματα που ρώτησαν με τους τεχνικούς φακέλους (αν θέλεις μπορείς να τους ζητήσεις και εσύ πλήρεις). Οι τεχνικοί φάκελοι λοιπόν είναι από την SGS, και ειδικά ο ιονιστής είναι πιστοποιημένος από την TUV ότι ΔΕΝ κάνει ανάφλεξη! Αποφάσισε λοιπόν, γιατί με έχεις καταμπερδέψει, εκτός και αν η γραμμή είναι "ότι είναι επικίνδυνο κάτι επειδή το λες ΕΣΥ"... Να καταλάβω θέλω αν μας πούλησαν παπά, και αν ναι από που φαίνεται αυτό!

Παράλληλα μας είπες ότι η πλακέτα τροφοδοσίας (που φέρει πυκνωτές (!!) και ΡΕΥΜΑ) ΔΕΝ είναι πηγή ανάφλεξης και δεν έχει σημασία να είναι σφραγισμένη (ας σχολιάσει κάποιος που είναι μηχανολόγος μηχανικός τι "τσαφ" μπορεί να κάνει μια πλακέτα τροφοδοσίας)...

Εν ολίγοις, δηλώνεις ότι δεν έχουν καμία σημασία τι λένε τα πιστοποιητικά από πιστοποιημένους φορείς για αυτή τη δουλειά (το κράτος και κάθε κράτος της ΕΕ τα δέχεται πάντως), ΔΕΝ απαντάς σε ερωτήματα όπως "πως έχουν τα R32 κλιματιστικά ιονιστή", δεν απαντάς γιατί επικεντρώθηκες μόνο σε 2 εταιρείες αλλά προσπερνάς όλα τα άλλα.

Γενικά, βγήκες και κάνεις ένα ανακοινωθέν μόνος σου με τη μορφή του "σας λέω εγώ άρα έτσι είναι"... Να μάθω θέλω ρε φίλε να δω τι χάνω! Το ψάχνω, ανοίγω μοντέλα, κάνω μετρήσεις, να μην μάθω τι είναι αυτό που χάνω;;; Ή απλά δεν ισχύει τίποτα απλά επειδή εσύ, ή ο Χ λέει αυθαίρετα ότι δεν ισχύει;;;  

Μηχανολόγος μηχανικός είμαι φίλε μου και ασχολούμαι με τους αφυγραντήρες από το 2010, από τότε δηλαδή που μόνο Olimpia Splendid και meaco είχε στην αγορά.....

Πραγματικά θεωρώ ανώφελη την όλη κουβέντα μαζί σου.... δεν καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις την επικινδυνότητα, δυστυχώς ή ευτυχώς είναι πολύ περιορισμένος ο χρόνος μου για να ασχολούμαι με το θέμα.

Ότι είχα να πω το είπα...όποιος κατάλαβε κατάλαβε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tipakos είπε

Μηχανολόγος μηχανικός είμαι φίλε μου και ασχολούμαι με τους αφυγραντήρες από το 2010, από τότε δηλαδή που μόνο Olimpia Splendid και meaco είχε στην αγορά.....

Πραγματικά θεωρώ ανώφελη την όλη κουβέντα μαζί σου.... δεν καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις την επικινδυνότητα, δυστυχώς ή ευτυχώς είναι πολύ περιορισμένος ο χρόνος μου για να ασχολούμαι με το θέμα.

Ότι είχα να πω το είπα...όποιος κατάλαβε κατάλαβε

Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω ρε φίλε, αλλά πραγματικά ως τώρα δεν μου εξήγησες και κάτι, δεν μου απάντησες στο παραμικρό ερώτημα... ή έστω να μου δώσεις ένα link να διαβάσω να μάθω (γιατί όσο ζούμε μαθαίνουμε) ή κάτι το οτιδήποτε. Ίσως να είμαι και βλάκας, παίζει δυνατά και αυτό, αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα...  

Δεν πειράζει, σε όλες των περιπτώσεων δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας κιόλας, και σίγουρα δεν θα ήθελα με τίποτα να σου αναλώσω και άλλον από τον πολύτιμο χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην Παρέα.
Διάβασα πολλές σελίδες για να μπορέσω να αποφασίσω τι αφυγραντήρα θα πάρω αλλά τελικά δεν έβγαλα άκρη.
Μέχρι πρότινος είχα έναν αφυγραντήρα badget που είχα πάρει από praktiker εδώ και πανω από 10 χρόνια. Το χρησιμοποιούσα περιστασιακά και μια χαρά έκανε την δουλειά του μέχρι που τα έπαιξε. (δουλέυει μόνο ο ανεμιστήρας και όχι ο κομπρέσορας). Αποφάσισα λοιπόν, τώρα με τις πολλές βροχές που η υγρασία χτυπά 80άρια να πάρω καινούργιο. 
Ψάχνοντας στον skroutz και βλέποντας τις κριτικές είχα καταλήξει σε 2 μοντέλα.  Στον Puredry PD 20L και στον Toyotomi TDE-20DTI. Διαβάζοντας εδώ ότι όσον αφορά τον Puredry πολλές κριτικές μπορεί να είναι fake, αποφάσισα να πάω στο media markt να δω κάποια από κοντά. Βλέποντας εκεί τον Toyotomi και τα φίλτρα που έχει (το μέγεθός τους) με έπιασαν τα γέλια. Εκεί λοιπόν μου πρότειναν τον Juro-Pro Perla 22L. Περιστροφικός συμπιεστής, 3 φίλτρα,(τα είδα όντως και καλύπτουν όλη την επιφάνεις) και 10 χρόνια εγγύηση στον συμπιεστή και 5 χρόνια στον αφυγραντήρα. Αυτό που δεν μου είπαν, το διάβασα σε κάποια κρητική είναι ότι για να ισχύει η εγγύηση θα πρέπει κάθε χρόνο να γίνεται servise σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα με κόστος 15-20€. Εκεί κόλλησα. Για μένα που τον χρησιμοποιώ περιστασιακά αυτό σημαίνει +100€ για κόστος συντήρησης στα 5 χρόνια (για να ισχύει η εγγύηση).

Να αναφέρω ότι στο media markt τον Νοέμβρη με αγορά αφυγραντήρα, μπορείτε να τον επιστρέψετε πίσω μέσα σε ένα μήνα, αν δεν σας αρέσει,  στην αρχική του συσκευασία χωρίς γρατζουνιές.

Στον Κοτσόβολο επίσης είδα προσφορά τον Morris MDE2417 στα 178,9€. Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να το έχει ή τον Toyotomi TDE-20DTI ή τον Puredry PD 20L και να μου πει την γνώμη του ώστε να αποφασίσω προς τα που να κινηθώ. Να αναφέρω ότι αυτή την στιγμή μένω σε σπίτι 100 m2 αλλά από του χρόνου θα μετακομίσω σε σπίτι 75m2.

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, savas_71 είπε

Αυτό που δεν μου είπαν, το διάβασα σε κάποια κρητική είναι ότι για να ισχύει η εγγύηση θα πρέπει κάθε χρόνο να γίνεται servise σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα με κόστος 15-20€. Εκεί κόλλησα. Για μένα που τον χρησιμοποιώ περιστασιακά αυτό σημαίνει +100€ για κόστος συντήρησης στα 5 χρόνια (για να ισχύει η εγγύηση).

Ισχύει..Από Perla 22L με τηλεχειριστήριο είναι αυτή η εγγύηση.

image.png.263cc538c44521dc9ce7d4d689b0d6d4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, savas_71 είπε

Αξίζει σαν αφυγραντήρας το επιπλέον κόστος?

Καμιά γνώμη για τα υπόλοιπα μοντέλα παίζει?

Τον Puredry δυστυχώς δεν τον εχω δει καν από κοντά. Από Toyotomi έχω ρίξει μια-δυο ματιές στον Zen2 και όχι στον απλό Zen. Ισως κάποιος άλλος να σου απαντήσει που να τα έχει δοκιμάσει.

Για τον perla, μεγάλη ιστορία που θα πρέπει να γράψω μεγάλη ανάλυση γιατί τον έχω ανοίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yositosi είπε

Εεε αν δεν το είδες, τότε το πιθανότερο να έχει γεμίσει το δοχείο και για αυτό να μην παίρνει μπρος ;) 

μπα τζίφος. καμία ένδειξη και το δοχείο μέχρι την μέση.

Το έβαλα πάλι τώρα, θα το δω και σήμερα. Πάντως δεν παίζει κάτι άλλο σε ρύθμιση έτσι; αμα δεν ξαναπάρει μπρος απο το πρώτο σταμάτημα πάμε για service;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...