Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα, γρήγορη ερώτηση!

Ποιος από τους παρακάτω πιστεύετε πως είναι πιο vfm:

https://www.skroutz.gr/s/13042525/Toyotomi-TDE-20DTI.html

https://www.skroutz.gr/s/8139937/Puredry-PD-12L-Design-Low-Energy.html

https://www.skroutz.gr/s/12641390/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-16L.html

https://www.skroutz.gr/s/10202429/Midea-MDDF-16DEN3-QA3.html

https://www.skroutz.gr/s/12831485/Rohnson-Genius-R-9420.html

Θέλω να έχω αποφασίσει, μήπως πετύχω καμία προσφορά στο Black Friday.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2019 στις 4:49 ΜΜ, savas_71 είπε

Διαβάζοντας εδώ ότι όσον αφορά τον Puredry πολλές κριτικές μπορεί να είναι fake

Πάντως μία από τις ποιο θετικές και αναλυτικές κριτικές στο skroutz για τον Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift είναι από εμένα και δεν είναι fake. Αυτή ακριβώς ήταν και είναι η εμπειρία μου με αυτόν τον αφυγραντήρα και είναι πολύ παρόμοια με αυτό που γράφουν οι υπόλοιπες θετικές κριτικές. Επίσης μου έκαναν εντύπωση κάποιες αρνητικές κριτικές (ή θετικές που μιλάνε για θόρυβο σαν σκληρό δίσκο) οι οποίες μπορούν να εξηγηθούν με κακό QC της εταιρείας ή να είναι αυτές fake.

Τώρα που τον έχω ζήσει ένα χρόνο έχω να πω τα εξής:

α. Έχει πολύ χοντρά πλαστικά

β. 1/20 θα ξεκινήσει το μοτέρ του αέρα αλλά όχι η αντλία και θα πρέπει να τον βγάλω από την μπρίζα και να τον ξαναβάλω.

γ. Είναι αθόρυβος σε σχέση με όλους τους άλλους που έχω ακούσει. Δεν έχω ακούσει όμως ποτέ αφυγραντήρα με spec 36-37db. Αφυγραντήρες έχω δει σε δύο επισκέψεις σε μαγαζιά και 6-7 ποιο παλιά μοντέλα που έχω δει σε σπίτια άλλων (στην Κεφαλονιά που ζω έχουν όλοι).

δ. Τον κάθε όροφο στο σπίτι μου (70τμ περίπου) τον καλύπτει καλά και γρήγορα στη μεγάλη σκάλα ακόμα και όταν βρέχει απέξω. Το σπίτι είναι μεζονέτα τρίφατση με στέγη και οι όροφοι ενώνονται με εσωτερική σκάλα.

Από πέρσι θέλω να πάρω και ένα Inventor και είχα υποσχεθεί και σύγκριση αλλά μπλέχτηκε γνωστός που θα μου τον έπαιρνε πολύ φτηνά και πέρασα όλο το χειμώνα περιμένοντας. Τώρα που κοιτάω να παραγγείλω βλέπω δεν έχει βγει κάτι διαφορετικό από πέρσι, μόνο η Moris έχει κάτι καινούργια μοντέλα. Ξέρει κάποιος να μου πει κάποια θετικά / αρνητικά για Inventor EVA II PRO EVP-WF20L , Morris MDP-20300i ή κάτι άλλο καλύτερο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Cyberdemon87 είπε

Καλημέρα, γρήγορη ερώτηση!

Ποιος από τους παρακάτω πιστεύετε πως είναι πιο vfm:

https://www.skroutz.gr/s/13042525/Toyotomi-TDE-20DTI.html

https://www.skroutz.gr/s/8139937/Puredry-PD-12L-Design-Low-Energy.html

https://www.skroutz.gr/s/12641390/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-16L.html

https://www.skroutz.gr/s/10202429/Midea-MDDF-16DEN3-QA3.html

https://www.skroutz.gr/s/12831485/Rohnson-Genius-R-9420.html

Θέλω να έχω αποφασίσει, μήπως πετύχω καμία προσφορά στο Black Friday.

Στη λίστα σου έχεις εντελώς διαφορετικά μοντέλα μεταξύ τους. Στο Black Friday δεν μπορείς από τώρα να ξέρεις τι... ποια και πόσο φθηνά γενικότερα θα παιξουν

19 λεπτά πριν, elpenor είπε

 Δεν έχω ακούσει όμως ποτέ αφυγραντήρα με spec 36-37db. Αφυγραντήρες έχω δει σε δύο επισκέψεις σε μαγαζιά και 6-7 ποιο παλιά μοντέλα που έχω δει σε σπίτια άλλων (στην Κεφαλονιά που ζω έχουν όλοι).

Εγώ με τα αφτιά μου και με τις όποιες μετρήσεις έχω κάνει πάντως ούτε 36 ούτε 37db έχω δει ποτέ πουθενά. Αυτό το νούμερο βγαίνει σε χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα, ΧΩΡΙΣ συμπιεστή σε λειτουργία... Με το που παίρνει μπρος ο συμπιεστής, είτε αυτός είναι πιστονάτος, είτε ρότορας, είτε πυρηνικός αντιδραστήρας,αρχίζει να ακούγεται το ΚΥΚΛΩΜΑ ΨΥΞΗΣ (το φρέον να γυρνάει) και ο θόρυβος τσιμπάει προς τα επάνω και ακούγονται οι συσκευές σαν ένα μικρό ψυγειάκι ξενοδοχείου (σε άλλες ελαφρά λιγότερο, σε άλλες ελαφρά περισσότερο αλλά όχι με τίποτα χαώδες διαφορετικό ώς προς το συγκεκριμένο σκέλος)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Παρε ενα τηλεφωνο το service και ρωτα να εισαι σιγουρος. Κατα 95% ειναι αυτο που σου ειπε ο yosi. Οταν παιρνει σωστη μετρηση παντως την δειχνει και αυτην.

Προς ολους τους φιλους. Ερχεται black friday k cyber Monday. Μην αγοραζεται τιποτα ερχονται εκπτωσεις περσι εδωσαν καλες τιμες και σε καινουργια μοντελα.

Πήρα. Ετσι μου είπε δουλεύει, μου λεει οτι ανοίγει μετα απο καμία ώρα και λειτουργεί οταν ενδιάμεσα μετα τους σποραδικούς ελέγχους αυξηθεί η υγρασία.

Μα του λέω δειχνει 80%, ακούστε με κυριε μου λεει 😁 εαν σταματήσει και μετα απο καμία μισώ ώρα μια ώρα δεν ξαναπάρει μπρος τότε φερτε το για service, αλλιώς δουλεύει όπως πρέπει να δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, great είπε

Πήρα. Ετσι μου είπε δουλεύει, μου λεει οτι ανοίγει μετα απο καμία ώρα και λειτουργεί οταν ενδιάμεσα μετα τους σποραδικούς ελέγχους αυξηθεί η υγρασία.

Μα του λέω δειχνει 80%, ακούστε με κυριε μου λεει 😁 εαν σταματήσει και μετα απο καμία μισώ ώρα μια ώρα δεν ξαναπάρει μπρος τότε φερτε το για service, αλλιώς δουλεύει όπως πρέπει να δουλεύει

Αν στατικά και ενώ δεν δουλεύει τίποτα (ανεμιστήρας δηλαδη) σου δείχνει 80% εφόσον έχει λειτουργήσει πιο πριν είναι 100% φυσιολογικό όπως σου είπα. Σε άλλους έχω δει μέχρι και ένδειξη Hi (άνω του 80% δηλαδή) με το που ανάβουν και βλέπουν υψηλή υγρασία από το στοιχείο, και πριν προλάβει να γυρίσει αέρας, ενώ στο χώρο η υγρασία ήταν στο 50% μέσα στο χώρο (!!!), ένδειξη η οποία φυσικά κατευθείαν αρχίζει να πέφτει όσο γυρνάει ο αέρας, αυτό είναι αναπόφευκτο για οποιονδήποτε αφυγραντήρα. Το πρόβλημα θα ήταν αν από τη "εικονική" αυτή ένδειξη σου άναβε όλη την ώρα ο συμπιεστής (θέμα που είχε υπεραναλυθεί για τα παλιά Inventor, και όχι μόνο για να είμαστε δίκαιοι, και το οποίο έχουν λύσει από πέρσι), που μπέρδευαν από αυτή τη λάθος ένδειξη και άναβαν άσκοπα όλη την ώρα τον συμπιεστή.

Το παραπάνω φυσικά εφόσον λειτουργεί έτσι. Σου είπα, βάλε ένα υγρόμετρο του κ@λου από δίπλα να δεις τι πραγματικά επικρατεί μέσα στο χώρο σου. Αν σε κρατάει κοντά σε αυτά που ορίζεις τότε είσαι 100% οκ, αν όχι... τους παίρνεις τηλέφωνο να στείλουν κούριερ να σου το μαζέψει πακέτο :P :P 

2 ώρες πριν, elpenor είπε

κάποιος να μου πει κάποια θετικά / αρνητικά για Inventor EVA II PRO EVP-WF20L , Morris MDP-20300i ή κάτι άλλο καλύτερο;

Γιατί τον EVP-WF20L και όχι δηλαδή τον παλιό, που ακόμα κυκλοφορεί στην αγορά, EP3-Wifi που έχει και ιονιστή και πωλείται πολύ φθηνότερα;;; Επίσης αν θέλεις το Wifi, τότε με λάθος μοντέλο Morris πας να συγκρίνεις γιατί ο MDP-20300i δεν έχει. Εκεί κοιτάς τον MDP-20400IW. Τον EVP δεν τον έχω δει ακόμα, οπότε άποψη δεν έχω, τον EP3 τον έχω δει και μετρήσει. Από τους Morris, εχω δει και μετρήσει τον MDP-20400IW (μηχανικά στα εντόσθια, δίνεται ως ίδιος με τον MDP-20300i με εξτρά το wifi και άλλο σχεδιασμό του πίνακα λειτουργιών), αλλά τον MDP20300i δεν τον έχω μετρήσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yositosi είπε

Γιατί τον EVP-WF20L και όχι δηλαδή τον παλιό, που ακόμα κυκλοφορεί στην αγορά, EP3-Wifi που έχει και ιονιστή και πωλείται πολύ φθηνότερα;;; Επίσης αν θέλεις το Wifi, τότε με λάθος μοντέλο Morris πας να συγκρίνεις γιατί ο MDP-20300i δεν έχει. Εκεί κοιτάς τον MDP-20400IW. Τον EVP δεν τον έχω δει ακόμα, οπότε άποψη δεν έχω, τον EP3 τον έχω δει και μετρήσει. Από τους Morris, εχω δει και μετρήσει τον MDP-20400IW (μηχανικά στα εντόσθια, δίνεται ως ίδιος με τον MDP-20300i με εξτρά το wifi και άλλο σχεδιασμό του πίνακα λειτουργιών), αλλά τον MDP20300i δεν τον έχω μετρήσει 

Το wifi δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, ούτε ο ιονιστής και οι extra λειτουργίες. Σκέφτηκα απλά ότι όσο ποιο καινούργιο το μοντέλο τόσο περισσότερο R&D από την εταιρεία άρα και ποιο βελτιωμένο. Τώρα που συνειδητοποιώ ότι το κύριο μέρος της συσκευής είναι αναλογικό, η αντλία ίδια αφού είναι ίδια τα watt/db αντιλαμβάνομαι ότι οι διαφορές θα είναι μικρές ενώ η τιμή αλλάζει πολύ.

Κάτι που έχει μεγάλη σημασία στο μέρος που μένω είναι η ποιότητα της τροφοδοσίας ρεύματος γιατί κάθε χειμώνα το ρεύμα καίει τα πάντα (ακούς ότι έρχεται καταιγίδα και αρχίζεις να κλείνεις διακόπτες από τον πίνακα και να βγάζεις μπρίζες).

Μπορείς να μου πεις εντυπώσεις από MDP-20400IW και EP3; Υπάρχουν σε κάποια προηγούμενη σελίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, elpenor είπε

Το wifi δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, ούτε ο ιονιστής και οι extra λειτουργίες. Σκέφτηκα απλά ότι όσο ποιο καινούργιο το μοντέλο τόσο περισσότερο R&D από την εταιρεία άρα και ποιο βελτιωμένο. Τώρα που συνειδητοποιώ ότι το κύριο μέρος της συσκευής είναι αναλογικό, η αντλία ίδια αφού είναι ίδια τα watt/db αντιλαμβάνομαι ότι οι διαφορές θα είναι μικρές ενώ η τιμή αλλάζει πολύ.

Κάτι που έχει μεγάλη σημασία στο μέρος που μένω είναι η ποιότητα της τροφοδοσίας ρεύματος γιατί κάθε χειμώνα το ρεύμα καίει τα πάντα (ακούς ότι έρχεται καταιγίδα και αρχίζεις να κλείνεις διακόπτες από τον πίνακα και να βγάζεις μπρίζες).

Μπορείς να μου πεις εντυπώσεις από MDP-20400IW και EP3; Υπάρχουν σε κάποια προηγούμενη σελίδα;

Η "αντλία", δηλαδή το κομπρεσέρ, ΔΕΝ είναι ίδια στα νέα μοντέλα (από R134 σε R290 εννοώ). Τα εντόσθια μπορεί να είναι αλλαγμένα, και αν έχεις άλλο συμπιεστή, άλλου μεγέθους στοιχεία (εξατμιστή / συμπυκνωτή), ακόμα και άλλη ποσότητα ψυκτικού υγρού ή και πιέσεις μπορείς να έχεις από μικρές ως και πιο μεγάλες μεταβολές ως προς την απόδοση ;) . Αντίστοιχα αν αλλάζει πχ ο ανεμιστήρας στο ίδιο κέλυφος, αλλάζεις τα κυβικά αέρα, οπότε αυξάνεις και τον θόρυβο. Γενικά αν δεν ανοίξεις συσκευές δεν βγάζεις και πολύ εύκολα άκρη. 

Θα σου κάνω έναν αναλυτικό πίνακα στοιχείο προς στοιχείο και για τα 4 μόντέλα. Οπου έχω δει/μετρήσει κάτι θα σου το αναγράψω, απλά δώσε μου λίγο χρόνο γιατί θέλει ώρα για να το κάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yositosi είπε

Η "αντλία", δηλαδή το κομπρεσέρ, ΔΕΝ είναι ίδια στα νέα μοντέλα (από R134 σε R290 εννοώ). Τα εντόσθια μπορεί να είναι αλλαγμένα, και αν έχεις άλλο συμπιεστή, άλλου μεγέθους στοιχεία (εξατμιστή / συμπυκνωτή), ακόμα και άλλη ποσότητα ψυκτικού υγρού ή και πιέσεις μπορείς να έχεις από μικρές ως και πιο μεγάλες μεταβολές ως προς την απόδοση ;) . Αντίστοιχα αν αλλάζει πχ ο ανεμιστήρας στο ίδιο κέλυφος, αλλάζεις τα κυβικά αέρα, οπότε αυξάνεις και τον θόρυβο. Γενικά αν δεν ανοίξεις συσκευές δεν βγάζεις και πολύ εύκολα άκρη. 

Θα σου κάνω έναν αναλυτικό πίνακα στοιχείο προς στοιχείο και για τα 4 μόντέλα. Οπου έχω δει/μετρήσει κάτι θα σου το αναγράψω, απλά δώσε μου λίγο χρόνο γιατί θέλει ώρα για να το κάνω.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους μετα απο 5 μερες με τον 20αρη ινβεντορ ειπα να κανω μια ανασκόπηση..

Τα αρχικα δεδομενα μου ηταν υγρασια περι του 75-80% σε σπιτι 45 μετρων..

Με την πρώτη χρηση στην υψηλη ταχύτητα κατευθειαν επεσε 55 περίπου... Μολις τον κλεινω ομως ξαναανεβαινει στο 65 ισως κ παραπάνω αν το αφήσω κλειστό

Υπαρχουν διάφοροι τροποι να τον δουλευω  και δεν ξερω ποιος ειναι ο σωστος.

1) να τον εχω ολη μερα σε λειτουργία στην χαμηλή ταχύτητα και να ειμαι σταθερα στο 57-58% ?

2) να τον εχω κλειστο για περιπου 10-12 ωρες την ημέρα που λειπω απ το σπίτι και οταν γυρναω να το βάζω 1-2 ωρες στην υψηλη ταχύτητα και μετα στην χαμηλη ταχύτητα ωστε να διατηρείται στο 55-60 μεχρι τις 11-12  το πρωί που φευγω ξανα απ το σπιτι?

Κατα μεσο ορο μαζευω 3 λιτρα νερο την ημερα

Την μεσαια σκαλα δεν την λειτουργώ σχεδόν καθολου δεν ξερω αν κανω καλα η οχι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Marley είπε

Καλημερα σε ολους μετα απο 5 μερες με τον 20αρη ινβεντορ ειπα να κανω μια ανασκόπηση..

Τα αρχικα δεδομενα μου ηταν υγρασια περι του 75-80% σε σπιτι 45 μετρων..

Με την πρώτη χρηση στην υψηλη ταχύτητα κατευθειαν επεσε 55 περίπου... Μολις τον κλεινω ομως ξαναανεβαινει στο 65 ισως κ παραπάνω αν το αφήσω κλειστό

Υπαρχουν διάφοροι τροποι να τον δουλευω  και δεν ξερω ποιος ειναι ο σωστος.

1) να τον εχω ολη μερα σε λειτουργία στην χαμηλή ταχύτητα και να ειμαι σταθερα στο 57-58% ?

2) να τον εχω κλειστο για περιπου 10-12 ωρες την ημέρα που λειπω απ το σπίτι και οταν γυρναω να το βάζω 1-2 ωρες στην υψηλη ταχύτητα και μετα στην χαμηλη ταχύτητα ωστε να διατηρείται στο 55-60 μεχρι τις 11-12  το πρωί που φευγω ξανα απ το σπιτι?

Κατα μεσο ορο μαζευω 3 λιτρα νερο την ημερα

Την μεσαια σκαλα δεν την λειτουργώ σχεδόν καθολου δεν ξερω αν κανω καλα η οχι. 

ΙΔΙΑ Watt τραβάει είτε σε sleep είτε σε turbo (βασικά εμένα σε sleep μου τσιμπούσε και καμία 10άρα παραπάνω που παίζει να είναι "μπούκωμα" στα στοιχεία). Επομένως σε συμφέρει από πλευράς κατανάλωσης να τον "κοπανάς" σε υψηλή ταχύτητα να τελειώνει με την αφύγρανση και μετά αν θέλεις τον χαμηλώνεις ή κλείνεις.

Αποδοτικά, ένα 55% στόχευση είναι ότι πιο καλό για την τσέπη σου (πιο κάτω καταλήγεις να καις άσκοπα ρεύμα εκτός και αν κάνεις στέγνωμα ρούχων).

Η απόκλιση πο βλέπεις είναι 100% φυσιολογική. Αν τον αφήσεις να δουλέψει 2-3 λεπτά θα κατέβει γρήγορα η υγρασία, αλλά και γενικά 65% δεν αποτελεί κάτι σοβαρό από πλευράς υγρασίας ;) 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: στις πρώτες μέρες τον αφήνουμε να δουλέψει ΕΝΤΟΝΑ στο ΦΟΥΛ (οποιο μοντέλο και αν έχουμε) ώστε να τραβήξει την υγρασία και από τα δομικά υλικά του σπιτιού μας και όχι μόνο από την ατμόσφαιρα! Σε βοηθάει μετά να κάνεις πολύ ευκολότερη και πιο οικονομική συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2019 στις 10:57 ΠΜ, terry308 είπε

Ανάμεσα σε αυτούς τους 2;

edit : o 2016 είναι συμβατός νε την θήκη στεγνώματος ρούχων...ενώ ο 2046i όχι, τι να επιλέξω; 

Εντάξει και να μη μπορώ να συνδέσω τη θήκη στεγνώματος δε με πειράζει ιδιαίτερα. 

Εξαρτάται τί ψάχνεις . 

Αν θες με wi-fi για να τον ελέγχεις απομακρυσμένα απο το κινητό και να βλέπεις την υγρασία του χώρου,  σε αυτά τα λεφτά που κοιτάς  μονόδρομος ο Inventor . 

Αν αυτό το κομμάτι δεν σε ενδιαφέρει , ο Morris έχει έξτρα φίλτρα  και κάποιες έξτρα λειτουργίες .  Δες τα χαρακτηριστικά των δύο ιεράρχησε τις ανάγκες σου και επέλεξε με βάση τί είναι πιο σημαντικό για σένα .  Καλό είναι να τους ρίξεις και μια ματιά απο κοντά και αν υπάρχει η δυνατότητα να τους ακούσεις σε λειτουργία και να παίξεις με τις ρυθμίσεις τους . 

Στο κομμάτι των πλαστικών, πιο ποιοτικά θεωρώ τα πλαστικά του Inventor . Πιο στιβαρά πιο καλά συναρμολογημένα .  Όσον αφορά το κομμάτι της αξιοπιστίας δεν  έχω να προσθέσω κάτι αρνητικό και για τις δύο μάρκες . 

16 ώρες πριν, yositosi είπε

οι νεότεροι Morris έτσι όπως θέλεις λειτουργούν. Οι Meaco επίσης έτσι λειτουργούν (από εκεί αντιγράφηκε από όλους βασικά). Νομίζω ότι και Juropro κάποια μοντέλα σίγουρα έτσι λειτουργούν. η Puredry έτσι λέει ότι λειτουργεί. Για Rohnson / Toyotomi δεν έχω προσέξει οπότε θα πρέπει κάποιος άλλος να σου πει. Οι Inventor (τουλάχιστον τα τρέχοντα μοντέλα) δεν διακόπτουν τη λειτουργία του ανεμιστήρα ποτέ (ΔΕΝ γνωρίζω μόνο για τον Atmosphere γιατί δεν το πρόσεξα κιόλας, αλλά μπορώ να το δω), εκτός και αν άλλαξε κάτι και το έχω χάσει.

Βασικά κατέληξε σε μοντέλα ή έστω λίτρα... budget, κλπ κλπ για να γίνει πιο εύκολο το ψάξιμο γιατί απαιτεί ενδεχομένως και ψαχτήρι σε εγχειρίδια.

Δεν διακόπτει την λειτουργία του ανεμιστήρα ο atmosphere .  Επίσης αν τον έχεις στην δεύτερη σκάλα λειτουργίας στην αφύγρανση και πιάσει την επιθυμητή υγρασία ο χώρος γυρνάει στην σκάλα ένα τον ανεμιστήρα . 

Μέσα στην ημέρα λογικά θα γράψω μια αναλυτική άποψη για το μοντέλο . 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλη την παρέα,

Αν και έχω μάθει πολλά από το νήμα αυτό για αφυγραντήρες, χρειάζομαι λίγη βοήθεια ακόμα για να αποφασίσω ποιος είναι ο κατάλληλος για το σπίτι μου.

Θα ήθελα αρχικά να κάνω μια θεωρητική ερώτηση σχετικά με την κατανάλωση των αφυγραντήρων με συμπιεστή. Έστω ότι έχουμε 2 αφυγραντήρες , και για λόγους σύγκρισης, της ίδιας εταιρίας, ίδιο μοντέλο, αλλά διαφορετικής αφυγραντικής ικανότητας. Ο ένας είναι 10lt/24h με ισχύ 200w και ο άλλος 20lt/24h με ισχύ 400w. Αν ξεκινήσουμε από τις ίδιες συνθήκες υγρασίας-θερμοκρασίας και για τον ίδιο χώρο, για να επιτύχουμε το ίδιο ποσοστό αφύγρανσης δεν θα έχουμε σχεδόν την ίδια κατανάλωση? Απλά ο μικρός θα δουλεύει περισσότερο χρόνο από τον μεγάλο, αλλά η κατανάλωση θα είναι περίπου η ίδια. Αυτό είναι βασικό ερώτημα γιατί αν και προσανατολιζόμουν στην αγορά ενός 16lt, λόγω μικρότερου κόστους αγοράς, βλέπω ότι για τα τετραγωνικά μου προτείνεται 20lt.

Το σπίτι μου είναι 96τ.μ. με όγκο 270κ.μ περίπου. Θεωρητικά χρειάζομαι παροχή αέρα γύρω στα 135 κ.μ /h. Συνήθης υγρασία 55% -65%, αλλά όταν έχουμε την απλώστρα μέσα χτυπάει 75%. Με βοριά και αερισμό του σπιτιού η υγρασία πέφτει μέχρι και 42%. Ο αφυγραντήρας θα μπει στο σαλόνι 35 τ.μ., όπου βρίσκεται και η απλώστρα.

Χρειάζομαι ένα αφυγραντήρα (16lt ή 20lt) για περιστασιακή χρήση όπως καταλαβαίνω συνήθως το απόγευμα και μετά. Το μόνο που θέλω να κάνει είναι αφύγρανση, όλα τα υπόλοιπα τα θεωρώ περιττά. Τι λειτουργίες θέλω να έχει: 1) Οθόνη ενδείξεων, 2) Ρύθμιση υγρασίας, 3)μεγάλο δοχείο συλλογής (καλά δεν είναι και εντελώς απαραίτητο, απλά βολικό) 4) Χαμηλή κατανάλωση 5) φυσιολογικά επίπεδα θορύβου (εδώ δυστυχώς τα db δεν μου λένε τίποτα, οπότε απλά να μην κάνει σαν ελικόπτερο που απογειώνεται θα είναι ικανοποιητικό) και 6)χαμηλή τιμή

Δεν με ενδιαφέρουν: 1)wifi, 2) ιονιστής, 3)φίλτρα (ποιος τρέχει να αγοράσει καινούργια κάθε 3 μήνες;), 4)αυτόματη επανεκκίνηση, 5) βάρος-φορητότητα

Αυτά, και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, melas_pavlos είπε

 

Θα ήθελα αρχικά να κάνω μια θεωρητική ερώτηση σχετικά με την κατανάλωση των αφυγραντήρων με συμπιεστή. Έστω ότι έχουμε 2 αφυγραντήρες , και για λόγους σύγκρισης, της ίδιας εταιρίας, ίδιο μοντέλο, αλλά διαφορετικής αφυγραντικής ικανότητας. Ο ένας είναι 10lt/24h με ισχύ 200w και ο άλλος 20lt/24h με ισχύ 400w. Αν ξεκινήσουμε από τις ίδιες συνθήκες υγρασίας-θερμοκρασίας και για τον ίδιο χώρο, για να επιτύχουμε το ίδιο ποσοστό αφύγρανσης δεν θα έχουμε σχεδόν την ίδια κατανάλωση? Απλά ο μικρός θα δουλεύει περισσότερο χρόνο από τον μεγάλο, αλλά η κατανάλωση θα είναι περίπου η ίδια. Αυτό είναι βασικό ερώτημα γιατί αν και προσανατολιζόμουν στην αγορά ενός 16lt, λόγω μικρότερου κόστους αγοράς, βλέπω ότι για τα τετραγωνικά μου προτείνεται 20lt.

Το σπίτι μου είναι 96τ.μ. με όγκο 270κ.μ περίπου. Θεωρητικά χρειάζομαι παροχή αέρα γύρω στα 135 κ.μ /h. Συνήθης υγρασία 55% -65%, αλλά όταν έχουμε την απλώστρα μέσα χτυπάει 75%. Με βοριά και αερισμό του σπιτιού η υγρασία πέφτει μέχρι και 42%. Ο αφυγραντήρας θα μπει στο σαλόνι 35 τ.μ., όπου βρίσκεται και η απλώστρα.

 

και ναι και όχι! Αναλογικά έχεις τα ίδια λίτρα νερού ανά watt που θα κάψεις. Αν όμως ο 12άρης είναι πολύ μικρός θα δουλεύει όλη μέρα για να προσπαθήσει να του κατεβάσει την υγρασία, και θα δίνει έναν "άδικο αγώνα" καταναλώνοντας ρεύμα. Αν έχεις έναν μεγαλύτερο όμως, θα σου πιάσει την επιθυμητή υγρασία πιο γρήγορα και άρα θα σβήσει ;) 

Για 35τμ σε καλύπτει άνετα και 16άρης. Με ρούχα μέσα, κλπ κλπ ο 12άρης δύσκολα, αν και με όσα λες ΔΕΝ έχεις πρόβλημα υγρασίας και άρα θέλεις κάτι βοηθητικό, οπότε ίσως και να σου κάνει.

Αναλογικά, λόγω κατασκευαστικών περιορισμών... στην αγορά τα πιο EER αποδοτικά μοντέλα είναι στα 20~25 λίτρα. Πιο κάτω και συνήθως πιο πάνω καίνε αναλογικά με το τι τραβάνε από λίγο ως πολύ περισσότερο ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

και ναι και όχι! Αναλογικά έχεις τα ίδια λίτρα νερού ανά watt που θα κάψεις. Αν όμως ο 12άρης είναι πολύ μικρός θα δουλεύει όλη μέρα για να προσπαθήσει να του κατεβάσει την υγρασία, και θα δίνει έναν "άδικο αγώνα" καταναλώνοντας ρεύμα. Αν έχεις έναν μεγαλύτερο όμως, θα σου πιάσει την επιθυμητή υγρασία πιο γρήγορα και άρα θα σβήσει ;) 

Για 35τμ σε καλύπτει άνετα και 16άρης. Με ρούχα μέσα, κλπ κλπ ο 12άρης δύσκολα, αν και με όσα λες ΔΕΝ έχεις πρόβλημα υγρασίας και άρα θέλεις κάτι βοηθητικό, οπότε ίσως και να σου κάνει.

Αναλογικά, λόγω κατασκευαστικών περιορισμών... στην αγορά τα πιο EER αποδοτικά μοντέλα είναι στα 20~25 λίτρα. Πιο κάτω και συνήθως πιο πάνω καίνε αναλογικά με το τι τραβάνε από λίγο ως πολύ περισσότερο ;) 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, όμως το σπίτι είναι 95 τμ. Με ένα 16άρη θα κάνω δουλειά ή να κοιτάξω μόνο 20άρηδες; Αν κατάλαβα καλά μου λες ότι οι 20άρηδες είναι πιο αποδοτικοί, το οποίο φαντάζομαι έχει να κάνει με την καμπύλη λειτουργίας του συμπιεστή. Επειδή δεν το ανέφερα αρχικά, η θερμοκρασία είναι σταθερά πάνω από 20 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...