Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Dare-Devil είπε

Λειτουργία συνεχόμενης αφύγρανσης με σκάλα 2 . Θες να κάνω ένα test αύριο  σε laundry ; 

κάτσε γιατί τώρα ξαναβλέπω τα νούμερα μου και πρέπει να τα είχα σημειώσει λάθος. 280 peak μου έκανε σε laundry, 272 κατέβηκε στη 2η και μετά μου έπαιζε 260 με 272, χωρίς αλλαγή μεταξύ 1ης και 2ης ουσιαστικά (έκανε διακυμάνσεις). Αυτά σε 23C / RH45%. Θα το τεστάρω ξανά και εγώ γιατί πχ στη λειτουργία fan βλέπουμε τα ίδια νούμερα αλλά αναλογικά σε καταναλώσεις έχω την εντύπωση ότι έχουμε αποκλίσεις (ίσως, δεν ξέρω).

Για να δεις πάντως τις τιμές πρέπει να λειτουργείς σε full mode / laundry που πρακτικά είναι και η ταχύτητα που γίνεται και η δηλωμένη αφύγρανση.

Για το υγρόμετρο ρε συ, εμένα μου δείχνει πάντα λιγάκι παραπάνω. ΔΕΝ έχω σοβαρό υγρόμετρο. Εχω μια χαζομάρα της Avent... Αλλά με τη χαζομάρα συμφωνουν πχ 100% οι juropro, έχω πάντα ίδια τιμή, το πολύ 1% απόκλιση με τους Morris, ή τον Eva, αλλά με τον Atmosphere έχω μόνιμα 3~5% παραπάνω ένδειξη. Ισως να φταίει και το υγρόμετρο της συσκευής μου, δεν ξέρω (διολου απιθανο). Δεν πολυασχολήθηκα, γιατι ούτως ή άλλως να'χαμε να λέγαμε το συγκεκριμένο γιατί πάντα πας με μπούσουλα του πως αισθάνεσαι καλά στο σπιτι, και ακόμα και με απόκλιση μια συσκευή αν δεν ειναι τεράστια (άνω του 5%) και αν είναι σταθερή, για τον τελικό χρήστη μικρή η διαφορά!

7 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Κοιτα καλα κανεις να αμφισβητεις τα 35db αλλα προσωπικα δε θα το κανω. Το πιστευω οπως πιστευω τα 42 που λεει για τον 20 λιτρων που εχω. Τωρα αν δεν ειναι 35 αλλα 39 db, οπως αναφερεις και εσυ αναλογικα θα ειναι χαμηλοτερα απο αυτους που λενε 40 αλλα ειναι 44 οποτε το ιδιο και το αυτο. Αν δεχτουμε  πατνως τη τιμη ως αληθινή, πραγματικα ειναι πρωτοποριακη. 

Για το dc μοτερ δεν εχω δει να εχει αλλος. Το τι ειναι ευκολο και δυσκολο, μου φαινεται οτι μπαινουμε σε μια συζητηση χωρις να καταληγουμε καπου. Και το να μετραει σωστα ενας αφυγραντηρας δεν ειναι δυσκολο, και το να εχει ενας i feel δεν ειναι δυσκολο, και το να εχει καλα πλαστικα δεν ειναι δυσκολο, και το να μην εχει επιλογη υγρασια με βημα 10% αλλα 1% δεν ειναι δυσκολο , το θεμα ειναι παντα θεμα τιμης. Και το dc μοτερ αλλα και το hot gas ειναι μπορστα απο τον ανταγωνισμο.  Ο 25 λιτρος στους 10 βαθμους κελσιου, για 80% υγρασια βγαζει 3,54 λιτρα με 142 watt, δε τα λες λιγα αν στον αντιποδα εχεις ζεολιθο με 330watt και 39db θορυβο.

Σε ποια θερμοκρασια μπαινουν σε συχνες αποψυξεις οι αφυγραντηρες μηπως γνωριζεις?

Προς Θεού, δεν το είπα με ΚΑΜΙΑ μομφή αμφισβήτησης! Τη Meaco τη θεωρώ από τους σοβαρούς εισαγωγείς!!

Και ναι θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου, αλλά όλα είναι θέμα κόστους στο τέλος της ημέρας, όπως και επαγγελματισμού (άλλο το να πας να αγοράσεις πχ κάτι "έτοιμο" όπως προσφέρεται, και άλλο το να ασχοληθείς με το επι μέρους fine-tuning που απαιτεί, χρόνο, χρήμα και γνώσεις)

Σε έναν του κιλού από τους 15C και κάτω αρχίζουμε τους κύκλους απόψυξης. Σε έναν "μέσο" από 10C. Σε έναν "αρκουδιάρη που ανεβάζει τρελές πιέσεις και πατάει την απόδοση του σε τεράστιο εξατμιστή που ζεσταίνεται πολύ" κάτω από τους 10C. Εξαρτάται από τη σχεδίαση ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, yositosi είπε

κάτσε γιατί τώρα ξαναβλέπω τα νούμερα μου και πρέπει να τα είχα σημειώσει λάθος. 280 peak μου έκανε σε laundry, 272 κατέβηκε στη 2η και μετά μου έπαιζε 260 με 272, χωρίς αλλαγή μεταξύ 1ης και 2ης ουσιαστικά (έκανε διακυμάνσεις). Αυτά σε 23C / RH45%. Θα το τεστάρω ξανά και εγώ γιατί πχ στη λειτουργία fan βλέπουμε τα ίδια νούμερα αλλά αναλογικά σε καταναλώσεις έχω την εντύπωση ότι έχουμε αποκλίσεις (ίσως, δεν ξέρω).

Για να δεις πάντως τις τιμές πρέπει να λειτουργείς σε full mode / laundry που πρακτικά είναι και η ταχύτητα που γίνεται και η δηλωμένη αφύγρανση.

Για το υγρόμετρο ρε συ, εμένα μου δείχνει πάντα λιγάκι παραπάνω. ΔΕΝ έχω σοβαρό υγρόμετρο. Εχω μια χαζομάρα της Avent... Αλλά με τη χαζομάρα συμφωνουν πχ 100% οι juropro, έχω πάντα ίδια τιμή, το πολύ 1% απόκλιση με τους Morris, ή τον Eva, αλλά με τον Atmosphere έχω μόνιμα 3~5% παραπάνω ένδειξη. Ισως να φταίει και το υγρόμετρο της συσκευής μου, δεν ξέρω (διολου απιθανο). Δεν πολυασχολήθηκα, γιατι ούτως ή άλλως να'χαμε να λέγαμε το συγκεκριμένο γιατί πάντα πας με μπούσουλα του πως αισθάνεσαι καλά στο σπιτι, και ακόμα και με απόκλιση μια συσκευή αν δεν ειναι τεράστια (άνω του 5%) και αν είναι σταθερή, για τον τελικό χρήστη μικρή η διαφορά!

Προς Θεού, δεν το είπα με ΚΑΜΙΑ μομφή αμφισβήτησης! Τη Meaco τη θεωρώ από τους σοβαρούς εισαγωγείς!!

Και ναι θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου, αλλά όλα είναι θέμα κόστους στο τέλος της ημέρας, όπως και επαγγελματισμού (άλλο το να πας να αγοράσεις πχ κάτι "έτοιμο" όπως προσφέρεται, και άλλο το να ασχοληθείς με το επι μέρους fine-tuning που απαιτεί, χρόνο, χρήμα και γνώσεις)

Σε έναν του κιλού από τους 15C και κάτω αρχίζουμε τους κύκλους απόψυξης. Σε έναν "μέσο" από 10C. Σε έναν "αρκουδιάρη που ανεβάζει τρελές πιέσεις και πατάει την απόδοση του σε τεράστιο εξατμιστή που ζεσταίνεται πολύ" κάτω από τους 10C. Εξαρτάται από τη σχεδίαση ;) 

Ρώτησα γιατι ενα παλικαρι ζηταγε πριν μια δυο σελιδες τι επιλογες εχει για 15 βαθμους κελσιου σπιτι και πιστευω ότι θα ήταν λαθος ο ζεολιθος. Παντως συμφωνω ότι η τεχνολογια εχει αλλαξει και αυτα που λεγανε εδω για τον κανονα των 15 βαθμων δεν ισχυει πλεον ή τουλαχιστον δεν ισχυει για ολα τα μοντελα. Παντως καποτε ειχες κανει μια αναφορα για τις κατηγοριες των φασον και των made in china και καλο ειναι να θυμιζεις συχνα. Ολα τα εργοστασια στη κινα ειναι, το θεμα ειναι να εχεις τμημα ερευνας και να παραγγελνεις αυτο που προδιαγραφεις και οχι να αγοραζεις ετοιμους πχ αφυγραντηρες και απλα να σου αλλαζουν το ταμπελακι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ρώτησα γιατι ενα παλικαρι ζηταγε πριν μια δυο σελιδες τι επιλογες εχει για 15 βαθμους κελσιου σπιτι και πιστευω ότι θα ήταν λαθος ο ζεολιθος. Παντως συμφωνω ότι η τεχνολογια εχει αλλαξει και αυτα που λεγανε εδω για τον κανονα των 15 βαθμων δεν ισχυει πλεον ή τουλαχιστον δεν ισχυει για ολα τα μοντελα. Παντως καποτε ειχες κανει μια αναφορα για τις κατηγοριες των φασον και των made in china και καλο ειναι να θυμιζεις συχνα. Ολα τα εργοστασια στη κινα ειναι, το θεμα ειναι να εχεις τμημα ερευνας και να παραγγελνεις αυτο που προδιαγραφεις και οχι να αγοραζεις ετοιμους πχ αφυγραντηρες και απλα να σου αλλαζουν το ταμπελακι. 

Αν πάρεις έναν high efficiency εννοείται ότι ως προς το EER σε συμφέρει το κομπρεσερ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ, η μειωμένη αφύγρανση του, δεν σε καλύπτει 100% ως προς την ανάγκη που έχεις για τράβηγμα νερού! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν τρείς διαδεδομένοι τρόποι αποπάγωσης :

1.Με αντιστάσεις

2.Με τον ανεμιστήρα σε λειτουργία 

3.Με hot gas  (αντιστροφη κύκλου) . 

Με τη μέθοδο 2 (με μια μικρή επιφύλαξη) δουλεύουν όλοι οι αφυγραντήρες της αγοράς  πλυν δύο μοντέλων της Mitsubishi και της Meaco  που συζητάτε  που δεν το ήξερα ότι έχει βγάλει τέτοιο μοντέλο . 


Η βασική διαφορά είναι ότι με τη μέθοδο hot gas γίνονται πιο γρήγορα τα defrosts . Επίσης η μέθοδος hot gas είναι πιο οικονομική σε σύγκριση με την μέθοδο 1
Συγκριτικά με την μέθοδο δύο δε ξέρω να σας πω . 

Mειώνοντας το defrost cycle μερικά λεπτά με αυτή τη μέθοδο , θα αυξήσεις την αφυγραντική ικανότητα του μοντέλου ανά μονάδα χρόνου .  Πάλι το ίδιο θα συμβαίνει . Θα σταματά και θα κάνει defrosts, με διαφορετικό τρόπο, πιο περίπλοκο τεχνολογικά αλλά σε συντομότερο χρονικό διάστημα . 

Tο αν αξίζει πραγματικά αυτή η μέθοδος σε αφυγραντήρα  δεν ξέρω . 


 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Υπάρχουν τρείς διαδεδομένοι τρόποι αποπάγωσης :

1.Με αντιστάσεις

2.Με τον ανεμιστήρα σε λειτουργία 

3.Με hot gas  (αντιστροφη κύκλου) . 

Με τη μέθοδο 2 (με μια μικρή επιφύλαξη) δουλεύουν όλοι οι αφυγραντήρες της αγοράς  πλυν δύο μοντέλων της Mitsubishi και της Meaco  που συζητάτε  που δεν το ήξερα ότι έχει βγάλει τέτοιο μοντέλο . 


Η βασική διαφορά είναι ότι με τη μέθοδο hot gas γίνονται πιο γρήγορα τα defrosts . Επίσης η μέθοδος hot gas είναι πιο οικονομική σε σύγκριση με την μέθοδο 1
Συγκριτικά με την μέθοδο δύο δε ξέρω να σας πω . 

Mειώνοντας το defrost cycle μερικά λεπτά με αυτή τη μέθοδο , θα αυξήσεις την αφυγραντική ικανότητα του μοντέλου ανά μονάδα χρόνου .  Πάλι το ίδιο θα συμβαίνει . Θα σταματά και θα κάνει defrosts αλλά με διαφορετικό τρόπο, πιο περίπλοκο τεχνολογικά και σε συντομότερο χρονικό διάστημα . 

Tο αν αξίζει πραγματικά αυτή η μέθοδος σε αφυγραντήρα  δεν ξέρω . 


 

hot gas στην πράξη δεν ειναι μια τρίοδη και σετάρισμα σαν PAC ψύξης/θέρμανσης έστω και επιμέρους; Δεν το έχω σωστά;;;

εννοώ σαν τα κλιματιστικά, απλά αναστροφή το condenser να λειτουργεί ως evaporator, και το evaporator ως condenser ώστε το κρύο να ζεσταθει και το ζεστό να κρυώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hf77 είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για την εταιρiα puredry ??Bασικα ενδιαφέρομαι για αφυγραντηρα με ζεολιθο 

Τι προϊόν ακριβώς ψάχνεις; ποιες οι ανάγκες σου βασικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yositosiΑπίστευτη και αναλυτική η σύγκριση σου, με βοήθησες πολύ. Πήρα ένα MDP-20400IW μόλις με την λογική ότι μπορεί στο μέλλον να ενδιαφερθώ για τον απομακρυσμένο έλεγχο. Σίγουρα η επιλογή μου δεν ήταν το best value for money (ο EP3 φαίνεται να είναι με διαφορά) αλλά το R290 είναι καλύτερο για τον πλανήτη και θα αισθανόμουν άσχημα αν αγνοούσα αυτή την παράμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Υπάρχουν τρείς διαδεδομένοι τρόποι αποπάγωσης :

1.Με αντιστάσεις

2.Με τον ανεμιστήρα σε λειτουργία 

3.Με hot gas  (αντιστροφη κύκλου) . 

Με τη μέθοδο 2 (με μια μικρή επιφύλαξη) δουλεύουν όλοι οι αφυγραντήρες της αγοράς  πλυν δύο μοντέλων της Mitsubishi και της Meaco  που συζητάτε  που δεν το ήξερα ότι έχει βγάλει τέτοιο μοντέλο . 


Η βασική διαφορά είναι ότι με τη μέθοδο hot gas γίνονται πιο γρήγορα τα defrosts . Επίσης η μέθοδος hot gas είναι πιο οικονομική σε σύγκριση με την μέθοδο 1
Συγκριτικά με την μέθοδο δύο δε ξέρω να σας πω . 

Mειώνοντας το defrost cycle μερικά λεπτά με αυτή τη μέθοδο , θα αυξήσεις την αφυγραντική ικανότητα του μοντέλου ανά μονάδα χρόνου .  Πάλι το ίδιο θα συμβαίνει . Θα σταματά και θα κάνει defrosts, με διαφορετικό τρόπο, πιο περίπλοκο τεχνολογικά αλλά σε συντομότερο χρονικό διάστημα . 

Tο αν αξίζει πραγματικά αυτή η μέθοδος σε αφυγραντήρα  δεν ξέρω . 


 

  Βασικό είναι ότι με το hot gas δεν επιστρέφει υγρασια στον χωρο, ενω με τις αλλες μεθοδους αυξάνεται η υγρασια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, elpenor είπε

@yositosiΑπίστευτη και αναλυτική η σύγκριση σου, με βοήθησες πολύ. Πήρα ένα MDP-20400IW μόλις με την λογική ότι μπορεί στο μέλλον να ενδιαφερθώ για τον απομακρυσμένο έλεγχο. Σίγουρα η επιλογή μου δεν ήταν το best value for money (ο EP3 φαίνεται να είναι με διαφορά) αλλά το R290 είναι καλύτερο για τον πλανήτη και θα αισθανόμουν άσχημα αν αγνοούσα αυτή την παράμετρο.

εεε εντάξει και ο EVP που κυκλοφορεί τώρα ρε συ είναι με R290 ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, yositosi είπε

εεε εντάξει και ο EVP που κυκλοφορεί τώρα ρε συ είναι με R290 ;) 

Τον EVA II PRO EVP-WF20L εννοείς;R134a λεει η επίσημη σελίδα του 

@Dare-Devil

Στα 249€ είναι καλή τιμή;θεωρείται vfm; μέχρι 200€ έλεγα.... 😎

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, terry308 είπε

Τον EVA II PRO EVP-WF20L εννοείς;R134a λεει η επίσημη σελίδα του 

μήπως βλέπεις κάτι λάθος; https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/eva-ii-pro-wi-fi-evp-wf 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

μήπως βλέπεις κάτι λάθος; https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/eva-ii-pro-wi-fi-evp-wf 

έχεις δίκιο, ακολούθησα την αναζήτηση του γουγλη και με πήγε https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/eva-ii-pro-wi-fi😔

Αρα; αξίζει; στα 249 €; ή να περιμένω; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, yositosi είπε

εεε εντάξει και ο EVP που κυκλοφορεί τώρα ρε συ είναι με R290 ;) 

Ναι το είδα αλλά η διαφορά τιμής με τον Morris είναι μόνο 50 ευρώ και υπάρχουν μερικές διαφορές που για εμένα τα δικαιολογούν. Πχ ότι υπάρχει αυτό.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...