Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, yositosi είπε

Τι ακριβώς κάνει αυτό;;;

Επιτρέπει σε προγραμματιστές να μπορούν πολύ έυκολα να φτιάξουν το δικό τους app για τον έλεγχο των συσκευών. Δεν είναι ότι με την εφαρμογή της εταιρείας δεν θα κάνει τα πάντα, αλλά όταν υπάρχει API μπορείς πχ να διαβάζεις το καιρό από weather API και αν βρέχει να ανοίγει το μηχάνημα αυτόματα ή ότι άλλη χαζομάρα μπορείς να φανταστείς. Καθαρά για όσους διασκεδάζουν προγραμματίζοντας.

Φαίνεται πολύ σοβαρή πλατφόρμα η tuya, αυτό με έκανε να ενδιαφερθώ για το wifi του αφυγραντήρα και να πληρώσω το premium.

Επίσης εκτιμώ ότι με αυτό δεν θα χρειάζεται να συνδέεται η συσκευή μου με το cloud, θα μπορώ να έχω τον έλεγχο καθαρά στο local network.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, elpenor είπε

Επιτρέπει σε προγραμματιστές να μπορούν πολύ έυκολα να φτιάξουν το δικό τους app για τον έλεγχο των συσκευών. Δεν είναι ότι η εφαρμογή της εταιρείας δεν θα κάνει τα πάντα, αλλά όταν υπάρχει API μπορείς πχ να διαβάζεις το καιρό από weather API και αν βρέχει να ανοίγει το μηχάνημα αυτόματα ή ότι άλλη χαζομάρα μπορείς να φανταστείς. Καθαρά για όσους διασκεδάζουν προγραμματίζοντας.

Φαίνεται πολύ σοβαρή πλατφόρμα η tuya, αυτό με έκανε να ενδιαφερθώ για το wifi του αφυγραντήρα και να πληρώσω το premium.

Επίσης εκτιμώ ότι με αυτό δεν θα χρειάζεται να συνδέεται η συσκευή μου με το cloud, θα μπορώ να έχω τον έλεγχο καθαρά στο local network.

Εντάξει... και επίσημα με τσάκισες τώρα γιατί "i am too old for this shit" όπως φαίνεται :D  :D  :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yositosi είπε

Εντάξει... και επίσημα με τσάκισες τώρα γιατί "i am too old for this shit" όπως φαίνεται :D  :D  :D 

Χαχα δύσκολο να είσαι ποιο μεγάλος από εμένα, απλά είναι η δουλειά μου και το hobby μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yositosi είπε

Τι προϊόν ακριβώς ψάχνεις; ποιες οι ανάγκες σου βασικά; 

Pdd10l σκέφτομαι να πάρω για αφυγρανση  χώρου 130τμ ,που έχει θερμοκρασία που πέφτει κάτω από 15 γύρω στους 13 βαθμούς, πετρόχτιστο με υγρασία γύρω στο 70-75%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, hf77 είπε

Pdd10l σκέφτομαι να πάρω για αφυγρανση  χώρου 130τμ ,που έχει θερμοκρασία που πέφτει κάτω από 15 γύρω στους 13 βαθμούς, πετρόχτιστο με υγρασία γύρω στο 70-75%

Ναι, εδώ έχεις θέμα... είναι και πολλά και τα τ.μ οπότε πας για ζεόλιθο. Σε 10 λίτρα... δεν είναι και πολλές οι επιλογές. O Puredry, 2 μοντέλα της Ecoair και 2 μοντέλα της Morris.

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην παραβιάζω κανόνα που ξαναρωτάω, αλλά χάθηκε η ερώτηση μου χθες:

------------------------------------------
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά αφυγραντήρα για το χωριό, που δεν κατοικείται τον χειμώνα και βαράει 85άρια και πάνω σε καθημερινή βάση μαζί με πολικές θερμοκρασίες μεταξύ 5 και 15 βαθμών. 

Μιας και λέμε να περισώσουμε έπιπλα, κουφώματα κτλ λέω να αγοράσω έναν αφυγραντήρα ο οποίος σκέφτομαι πως πρέπει να είναι μόνιμα συνδεδεμένος όσο το σπίτι είναι άδειο, π.χ. μπορεί να μην πατήσει κανένας επί δυο μήνες.

Ποια είναι η καλύτερη λύση για την περίπτωσή μου;  

Οι θερμοκρασίες «φωνάζουν» λύση με ζεόλιθο, αλλά σε αυτούς δεν γίνεται να υπάρχει προγραμματισμός μέσω πρίζας αφού μετά το πέρας ενός προγράμματος το μηχάνημα θέλει μερικά λεπτά επιπλέον να στεγνώσει το αφυγραντικό στοιχείο. Επίσης, δε υπάρχει wifi για να βασιστώ σε χειροκίνητα και εξ αποστάσεως άναψε-σβήσε. 

Αν τον αφήσω στο αυτόματο, θα πληρώσω τις μελλοντικές ζημιές σε ρεύμα; Ή μπορεί να δουλέψει στο ρελαντί αυτόνομα κρατώντας την υγρασία σε ένα πιο λογικό επίπεδο;

Τέλος, είναι ασφαλές να αφήσεις μια τέτοια συσκευή μόνιμα αναμμένη πρακτικά επί εβδομάδες; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων τους γνώστες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fiv είπε

Ελπίζω να μην παραβιάζω κανόνα που ξαναρωτάω, αλλά χάθηκε η ερώτηση μου χθες:

------------------------------------------
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά αφυγραντήρα για το χωριό, που δεν κατοικείται τον χειμώνα και βαράει 85άρια και πάνω σε καθημερινή βάση μαζί με πολικές θερμοκρασίες μεταξύ 5 και 15 βαθμών. 

Μιας και λέμε να περισώσουμε έπιπλα, κουφώματα κτλ λέω να αγοράσω έναν αφυγραντήρα ο οποίος σκέφτομαι πως πρέπει να είναι μόνιμα συνδεδεμένος όσο το σπίτι είναι άδειο, π.χ. μπορεί να μην πατήσει κανένας επί δυο μήνες.

Ποια είναι η καλύτερη λύση για την περίπτωσή μου;  

Οι θερμοκρασίες «φωνάζουν» λύση με ζεόλιθο, αλλά σε αυτούς δεν γίνεται να υπάρχει προγραμματισμός μέσω πρίζας αφού μετά το πέρας ενός προγράμματος το μηχάνημα θέλει μερικά λεπτά επιπλέον να στεγνώσει το αφυγραντικό στοιχείο. Επίσης, δε υπάρχει wifi για να βασιστώ σε χειροκίνητα και εξ αποστάσεως άναψε-σβήσε. 

Αν τον αφήσω στο αυτόματο, θα πληρώσω τις μελλοντικές ζημιές σε ρεύμα; Ή μπορεί να δουλέψει στο ρελαντί αυτόνομα κρατώντας την υγρασία σε ένα πιο λογικό επίπεδο;

Τέλος, είναι ασφαλές να αφήσεις μια τέτοια συσκευή μόνιμα αναμμένη πρακτικά επί εβδομάδες; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων τους γνώστες!

αν δεν υπάρχει wifi τότε δύσκολα τα πράγματα φίλε μου για τους λόγους που προανέφερες.

ΓΕΝΙΚΑ και για λόγους ασφαλείας ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να σου πει "άφησε συσκευή αναμμένη και φύγε". Πρακτικά μία στο εκατομύριο που λένε, να γίνει το οτιδήποτε, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις, κανείς δεν θα μπορέσει να σου πει με το χέρι στην καρδιά "κάντο" ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

αν δεν υπάρχει wifi τότε δύσκολα τα πράγματα φίλε μου για τους λόγους που προανέφερες.

ΓΕΝΙΚΑ και για λόγους ασφαλείας ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να σου πει "άφησε συσκευή αναμμένη και φύγε". Πρακτικά μία στο εκατομύριο που λένε, να γίνει το οτιδήποτε, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις, κανείς δεν θα μπορέσει να σου πει με το χέρι στην καρδιά "κάντο" ;) 

Ρωτάω γιατί μπορεί να μου έχει διαφύγει κάποια λύση, ή κάποιο άλλο ζήτημα που θα εμφανιστεί.

Γενικά υποτίθεται πως οι συσκευές με dessicant είναι πιο ασφαλείς από ότι έχω καταλάβει. Ο Meaco DD8L Zambezi π.χ. έχει πιο εξελιγμένο εσωτερικό σύστημα με On / off καθημερινό, αλλά διαβάζω πως τα settings αυτά χάνονται αν κοπεί το ρεύμα ενώ ο αφυγραντήρας είναι στο off.

Μιας και το thread είναι 400+ σελίδες, ελπίζω πως κάποιος θα έχει ρωτήσει κάτι αντίστοιχο κάποια στιγμή. Είναι αδύνατο να είμαι ο μόνος που έχει ακατοίκητο το χειμώνα πατρικό που χτυπάει πολικές θερμοκρασίες και υγρασίες στο θεό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2019 στις 6:51 ΠΜ, elpenor είπε

Πάντως μία από τις ποιο θετικές και αναλυτικές κριτικές στο skroutz για τον Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift είναι από εμένα και δεν είναι fake. Αυτή ακριβώς ήταν και είναι η εμπειρία μου με αυτόν τον αφυγραντήρα και είναι πολύ παρόμοια με αυτό που γράφουν οι υπόλοιπες θετικές κριτικές. Επίσης μου έκαναν εντύπωση κάποιες αρνητικές κριτικές (ή θετικές που μιλάνε για θόρυβο σαν σκληρό δίσκο) οι οποίες μπορούν να εξηγηθούν με κακό QC της εταιρείας ή να είναι αυτές fake.

Τώρα που τον έχω ζήσει ένα χρόνο έχω να πω τα εξής:

α. Έχει πολύ χοντρά πλαστικά

β. 1/20 θα ξεκινήσει το μοτέρ του αέρα αλλά όχι η αντλία και θα πρέπει να τον βγάλω από την μπρίζα και να τον ξαναβάλω.

γ. Είναι αθόρυβος σε σχέση με όλους τους άλλους που έχω ακούσει. Δεν έχω ακούσει όμως ποτέ αφυγραντήρα με spec 36-37db. Αφυγραντήρες έχω δει σε δύο επισκέψεις σε μαγαζιά και 6-7 ποιο παλιά μοντέλα που έχω δει σε σπίτια άλλων (στην Κεφαλονιά που ζω έχουν όλοι).

δ. Τον κάθε όροφο στο σπίτι μου (70τμ περίπου) τον καλύπτει καλά και γρήγορα στη μεγάλη σκάλα ακόμα και όταν βρέχει απέξω. Το σπίτι είναι μεζονέτα τρίφατση με στέγη και οι όροφοι ενώνονται με εσωτερική σκάλα.

Από πέρσι θέλω να πάρω και ένα Inventor και είχα υποσχεθεί και σύγκριση αλλά μπλέχτηκε γνωστός που θα μου τον έπαιρνε πολύ φτηνά και πέρασα όλο το χειμώνα περιμένοντας. Τώρα που κοιτάω να παραγγείλω βλέπω δεν έχει βγει κάτι διαφορετικό από πέρσι, μόνο η Moris έχει κάτι καινούργια μοντέλα. Ξέρει κάποιος να μου πει κάποια θετικά / αρνητικά για Inventor EVA II PRO EVP-WF20L , Morris MDP-20300i ή κάτι άλλο καλύτερο;

Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες τις εντυπώσεις σου από τον συγκεκριμένο αφυγραντήρα. Καλό είναι να λένε όλοι την εμπειρία τους για τον αφυγραντήρα που έχουν. Πιστεύω ότι απόψεις των μελών του forum Μπορεί να έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα και να βοηθούν υποψήφιους αγοραστές. Θέλω μόνο να ρωτήσω το εξής. Αναφέρει πουθενά ότι όσον αφορά την εγγύηση θα πρέπει να κάνεις κάθε χρόνο service όπως ζητάει και η JORO PRO στα προϊόντα της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, savas_71 είπε

Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες τις εντυπώσεις σου από τον συγκεκριμένο αφυγραντήρα. Καλό είναι να λένε όλοι την εμπειρία τους για τον αφυγραντήρα που έχουν. Πιστεύω ότι απόψεις των μελών του forum Μπορεί να έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα και να βοηθούν υποψήφιους αγοραστές. Θέλω μόνο να ρωτήσω το εξής. Αναφέρει πουθενά ότι όσον αφορά την εγγύηση θα πρέπει να κάνεις κάθε χρόνο service όπως ζητάει και η JORO PRO στα προϊόντα της?

Λέει αυτό που είναι κομματάκι διφορούμενο, πέρα από αυτή την γενικότερη αηδία πολλών που σου λένε ότι "αν δεν το κάνεις register σε 30 μέρες δεν ισχύει τίποτα", λες και είναι υποχρέωση όλων να έχουν ιντερνετ, ή να ασχολούνται με το ιντερνετ. Λογικά έτσι που το βλέπω ΔΕΝ σου ζητάει ντε και καλά να το κάνεις..

image.png.73a299951a42737c5b7c3fb3cf1e3ec3.png

Επίσης λέει και αυτό που θέλει προσοχή... 

image.png.f703fe29776c9d31cb0b695e235ee4d8.png

... γιατί αν θυμάμαι καλά κάποιος εδώ παλαιότερα είχε αναφέρει ότι το σέρβις τους βρίσκεται κάπου Δράμα... Βέβαια βλέπω ότι δίνουν και μια διεύθυνση στην Αθήνα οπότε δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει. Βασικά θέλει ξεκαθάρισμα πως το δουλεύουν το service ώστε να μην υπάρχουν τυχόν θεματάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτυχα τον morris mde 1642i σε καλή τιμή αλλά δεν ξέρω αν είναι από τα μοντέλα που κόβει ο ανεμιστήρας. Ξέρει κανείς;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω που υστερούν τα φτηνά μοντέλα τύπου praktiker, ή της μάρκας του Σκλαβενίτη πχ. Κατανάλωση, θόρυβο, αξιοπιστία, όλα μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πέτυχα τον morris mde 1642i σε καλή τιμή αλλά δεν ξέρω αν είναι από τα μοντέλα που κόβει ο ανεμιστήρας. Ξέρει κανείς;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω που υστερούν τα φτηνά μοντέλα τύπου praktiker, ή της μάρκας του Σκλαβενίτη πχ. Κατανάλωση, θόρυβο, αξιοπιστία, όλα μαζί;

https://morris.gr/product.asp?catid=1797&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-1642i-αφυγραντηρασ-16l

image.png.7b9ab19b6c5365d45a68386480f4ded9.png

Για το 2ο σκέλος,... εξαρτάται. Συνήθως, είναι μοντέλα όπου έμφαση δίνεται στο όσο χαμηλότερο κόστος, ενώ πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο θέμα του after sales αλλά και διαθεσιμότητας ανταλλακτικών αύριο μεθαύριο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, savas_71 είπε

Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες τις εντυπώσεις σου από τον συγκεκριμένο αφυγραντήρα. Καλό είναι να λένε όλοι την εμπειρία τους για τον αφυγραντήρα που έχουν. Πιστεύω ότι απόψεις των μελών του forum Μπορεί να έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα και να βοηθούν υποψήφιους αγοραστές. Θέλω μόνο να ρωτήσω το εξής. Αναφέρει πουθενά ότι όσον αφορά την εγγύηση θα πρέπει να κάνεις κάθε χρόνο service όπως ζητάει και η JORO PRO στα προϊόντα της?

Το μόνο που αναφέρει η εγγύηση είναι το εξής:

Για την ορθή, αποδοτική και ασφαλή λειτουργία των ηλεκτρικών συσκευών συνιστάται ως καλή πρακτική ο καθαρισμός και η συντήρησή τους σε τακτά χρονικά διαστήματα ανάλογα και με την χρήση τους από εξειδικευμένους και πιστοποιημένους τεχνικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yositosi είπε

https://morris.gr/product.asp?catid=1797&title=morris.gr-αφυγραντήρες-morris-mde-1642i-αφυγραντηρασ-16l

image.png.7b9ab19b6c5365d45a68386480f4ded9.png

Για το 2ο σκέλος,... εξαρτάται. Συνήθως, είναι μοντέλα όπου έμφαση δίνεται στο όσο χαμηλότερο κόστος, ενώ πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο θέμα του after sales αλλά και διαθεσιμότητας ανταλλακτικών αύριο μεθαύριο.

Σ' ευχαριστώ! Θεωρείς ότι είναι καλή επιλογή ή να περιμένω για καμιά προσφορά στη black friday;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...