Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω σε τι τιμή τον βρήκες, αλλά το βασικότερο ότι δεν ξέρω και τι τιμές σε όλα τα μοντέλα γενικότερα θα παίξουν στο black friday. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, yositosi είπε

Λέει αυτό που είναι κομματάκι διφορούμενο, πέρα από αυτή την γενικότερη αηδία πολλών που σου λένε ότι "αν δεν το κάνεις register σε 30 μέρες δεν ισχύει τίποτα", λες και είναι υποχρέωση όλων να έχουν ιντερνετ, ή να ασχολούνται με το ιντερνετ. Λογικά έτσι που το βλέπω ΔΕΝ σου ζητάει ντε και καλά να το κάνεις.

Ούτως ή άλλως βάση ευρωπαικής νομοθεσίας, όλες οι ηλεκτρικές συκσευές, δεν έχουν 2 χρόνια εγγύηση?

4 ώρες πριν, elpenor είπε

ο μόνο που αναφέρει η εγγύηση είναι το εξής:

Για την ορθή, αποδοτική και ασφαλή λειτουργία των ηλεκτρικών συσκευών συνιστάται ως καλή πρακτική ο καθαρισμός και η συντήρησή τους σε τακτά χρονικά διαστήματα ανάλογα και με την χρήση τους από εξειδικευμένους και πιστοποιημένους τεχνικούς.

Εντάξει, σωστό αυτό που λέει, αλλά δεν λέει ξεκάθαρα ότι για να ισχύει η εγγύηση πρέπει να γίνεται το service σε συνεργαζόμενους με την εταιρία τεχνικούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Fiv είπε

Είναι αδύνατο να είμαι ο μόνος που έχει ακατοίκητο το χειμώνα πατρικό που χτυπάει πολικές θερμοκρασίες και υγρασίες στο θεό. 

Εμεις ετσι δουλευουμε τον Meaco 10 μηνες το χρονο σε πετροχτιστο της ορεινης Φωκιδας. Μονιμα ανοικτος και συνδεδεμενος στην αποχετευση. Εκαψε μια πλακετα λογω πτωσης ρευματος στα 2 χρονια η οποια αντικατασταθηκε.

Η διαφορα ειναι τεραστια και σωζεις σπιτι και επιπλα. Απλα να εισαι προετοιμασμενος για αυξημενο λογαριασμο ρευματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά την βοήθεια σας.

Έχω 7 δωμάτια ενοικιαζόμενα το καλοκαίρι πάνω στην θάλασσα.

Η θερμοκρασία το χειμώνα πέφτει αλλά όχι και πάρα πολύ καθώς είμαι σε νησί των Κυκλάδων.

Η υγρασία όμως είναι σοβαρότατο πρόβλημα.

Τα τετραγωνικά των δωματίων είναι περίπου 32 τ.μ. 2,90 ύψος ενιαίος χώρος, οροφή χωρίς μόνωση.

Ας μη δώσουμε σημασία για  τον θόρυβο καθώς θα είναι κλειστά δωμάτια.

Ας πούμε ότι δεν μας ενδιαφέρουν τα φίλτρα καθαρισμού αέρα καθώς πρόκειται για κλειστά δωμάτια.

Να κοιτάξουμε την κατανάλωση καθώς θα δουλεύουν συνεχόμενα.

Είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω χρήματα για ποιοτικό μηχάνημα μπορώ να δω και μοντέλα ζεόλιθου καθώς θα δουλεύουν και μέσα στο καταχείμωνο.

Λαμβάνοντας τα παραπάνω υπόψη μπορείτε να μου προτείνετε δυό τρία μοντέλα να δω ή να περιμένω την black friday;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από geram
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, geram είπε

Παιδιά την βοήθεια σας.

Έχω 7 δωμάτια ενοικιαζόμενα το καλοκαίρι πάνω στην θάλασσα.

Η θερμοκρασία το χειμώνα πέφτει αλλά όχι και πάρα πολύ καθώς είμαι σε νησί των Κυκλάδων.

Η υγρασία όμως είναι σοβαρότατο πρόβλημα.

Τα τετραγωνικά των δωματίων είναι περίπου 32 τ.μ. 2,90 ύψος ενιαίος χώρος, οροφή χωρίς μόνωση.

Ας μη δώσουμε σημασία για  τον θόρυβο καθώς θα είναι κλειστά δωμάτια.

Ας πούμε ότι δεν μας ενδιαφέρουν τα φίλτρα καθαρισμού αέρα καθώς πρόκειται για κλειστά δωμάτια.

Να κοιτάξουμε την κατανάλωση καθώς θα δουλεύουν συνεχόμενα.

Λαμβάνοντας τα παραπάνω υπόψη μπορείτε να μου προτείνετε δυό τρία μοντέλα να δω ή να περιμένω την black friday;

Ευχαριστώ.

Τα μέτρα είναι λίγα οπότε σε καλύπτουν μικρά μοντέλα. Περίπου τι θερμοκρασία να έχουν τα δωμάτια πιστεύεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, yositosi είπε

Τα μέτρα είναι λίγα οπότε σε καλύπτουν μικρά μοντέλα. Περίπου τι θερμοκρασία να έχουν τα δωμάτια πιστεύεις; 

10 βαθμοί Κελσίου μέσο όρο, Κυκλάδες είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, geram είπε

10 βαθμοί Κελσίου μέσο όρο, Κυκλάδες είμαι.

Ένας σωστός και πραγματικός 12άρης 2~3 λίτρα νερό την ημέρα θα σου τραβάει. Θεωρητικά θα την παλέψει γιατί ούτως ή άλλως δεν σε ενδιαφέρει να έχεις πολύ χαμηλή υγρασία αλλά ίσα ίσα για να μην έχεις φθορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, 

Ψάχνω έναν αφυγραντήρα για δωμάτιο (θα μεταφέρεται ανά κάποιες μέρες). Τα δωμάτια δεν είναι μεγαλύτερα από 30τμ. 

Το σπίτι έχει γενικά υγρασία, αλλά λόγο χειμώνα και το ότι τα ρούχα απλώνονται μέσα, το χειροτερεύει τρομερά.

Τα λεφτά που διαθέτω είναι στο 100+ άμα είναι να προσθέσω ένα 50άρικο και να έχω τρομερή βελτίωση θα το κάνω.

Από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα, βρήκα αρκετά, και μου άρεσαν αυτά τα δύο, που έχουν μια διαφορά στη τιμή.

ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ 12LT ΜΕ ΙΟΝΙΣΤΗ PRIMO YDO-12D/I στα 119 ευρώ

ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ 20LT ΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΙΟΝΙΣΜΟΥ PRIMO PD23E-20 στα 162 ευρώ

Και οι δύο είναι αθόρυβοι και χαμηλοί σε κατανάλωση ενέργειας και αν υπάρχει κάποια πρόταση να είναι και αυτοί έτσι.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα και έβαλα μπρος τον MDP-20400IW. Τα πρώτα συμπεράσματα σε σύγκριση με τον PD που έχω από πέρσι είναι:

1. Το ανεμιστηράκι του στην πρώτη σκάλα κάνει πολύ λίγο θόρυβο, και στη δεύτερη ακόμα δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο. Αν αυτό είναι 38 db τότε ο PD δεν είναι στα 39db που γράφει. Στην ίδια απόσταση (1m) που μέτραγα με το κινητό 39db από τον PD σε αυτόν μετράω λιγότερο από 37db. Ούτε αυτός όμως είναι αρκετά αθόρυβος για να μπει σε υπνοδωμάτιο με τα δικά μου κριτήρια.

2. Το κομπρεσέρ του κάνει ένα ενοχλητικό θόρυβο σαν ψυγείο, ακόμα και στη μεγάλη σκάλα το fan δεν τον καλύπτει πλήρως. Το κομπρεσέρ του PD κάνει λιγότερο ενοχλητικό θόρυβο (ακόμα και αν βάλεις δίπλα το αυτί σου ώστε να μην σκεπάζει τα πάντα ο θόρυβος του ανεμιστήρα), βέβαια ο συνολικός θόρυβος του Morris είναι πολύ λιγότερος, απλά λίγο πιο ενοχλητικός. Θα με φάει η περιέργεια στο τέλος και θα ανοίξω τον PD να δω τι κομπρεσέρ έχει μέσα. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι επίσης να καλύψω τον Morris απέξω με ηχομονωτικό, μετά λογικά θα γίνει dead silent, στον PD σκεφτόμουν να αλλάξω ανεμιστήρα (σιγά μην κάνω τίποτα στο τέλος...).

3. Τα πλαστικά του είναι ψεύτικα, όταν ανοίγεις να βγάλεις το δοχείο νερού το πορτάκι λυγίζει, αν τον περιλάβει ο μικρός θα τον σπάσει εύκολα ενώ τον PD πρέπει να βάλεις σοβαρή δύναμη για να λυγίσεις πλαστικό και δεν μπορώ να το φανταστώ να σπάει. Η διαφορά στο πάχος είναι μεγαλύτερη από 1 προς 2. Ίσως για αυτό ακούγεται τόσο έντονα το κομπρεσέρ, Υπάρχει και μία γλυκερη μυρωδιά πλαστικού (μόλις τον άνοιξα) η οποία ελπίζω ότι θα φύγει σύντομα.

4. Η ανταπόκριση της πλακέτας είναι εντυπωσιακά γρήγορη. Η επιλογή του mode δουλεύει με ηλίθιο τρόπο γιατί για να πας στο high από το low πρέπει να περάσεις από το fan όπου σταματάει τελείως το κομπρεσέρ του και μετά δεν ανοίγει για κάποια ώρα. Ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι να σκεπάζω τον sensor από το χειριστήριο και να το προχωράω μέχρι το smart (χωρίς να το αφήνω να δώσει σήμα) και μετά να πατάω να δώσει σήμα να πάει στο high.

5. Το χειριστήριο ενώ έχει τα "ακριβά" κουμπιά έχει και αυτό σχετικά λεπτά πλαστικά και οθόνη που θυμίζει άλλη δεκαετία, η αλήθεια είναι ότι καλύτερο δεν έχω δει από μικρή εταιρεία και ένα καλό έχει 85 ευρώ οπότε δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό.

6. Μου δίνει την εντύπωση ότι ρίχνει την υγρασία πιο γρήγορα αλλά είναι μόνο μία εντύπωση για την οποία ακόμα και εγώ αμφιβάλω και θα προσπαθήσω να κάνω κάποια σύγκριση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, elpenor είπε

Μόλις παρέλαβα και έβαλα μπρος τον MDP-20400IW. Τα πρώτα συμπεράσματα σε σύγκριση με τον PD που έχω από πέρσι είναι:

1. Το ανεμιστηράκι του στην πρώτη σκάλα κάνει πολύ λίγο θόρυβο, και στη δεύτερη ακόμα δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο. Αν αυτό είναι 38 db τότε ο PD δεν είναι στα 39db που γράφει. Στην ίδια απόσταση (1m) που μέτραγα με το κινητό 39db από τον PD σε αυτόν μετράω λιγότερο από 37db. Ούτε αυτός όμως είναι αρκετά αθόρυβος για να μπει σε υπνοδωμάτιο με τα δικά μου κριτήρια.

2. Το κομπρεσέρ του κάνει ένα ενοχλητικό θόρυβο σαν ψυγείο, ακόμα και στη μεγάλη σκάλα το fan δεν τον καλύπτει πλήρως. Το κομπρεσέρ του PD κάνει λιγότερο ενοχλητικό θόρυβο (ακόμα και αν βάλεις δίπλα το αυτί σου ώστε να μην σκεπάζει τα πάντα ο θόρυβος του ανεμιστήρα), βέβαια ο συνολικός θόρυβος του Morris είναι πολύ λιγότερος, απλά λίγο πιο ενοχλητικός. Θα με φάει η περιέργεια στο τέλος και θα ανοίξω τον PD να δω τι κομπρεσέρ έχει μέσα. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι επίσης να καλύψω τον Morris απέξω με ηχομονωτικό, μετά λογικά θα γίνει dead silent, στον PD σκεφτόμουν να αλλάξω ανεμιστήρα (σιγά μην κάνω τίποτα στο τέλος...).

3. Τα πλαστικά του είναι ψεύτικα, όταν ανοίγεις να βγάλεις το δοχείο νερού το πορτάκι λυγίζει, αν τον περιλάβει ο μικρός θα τον σπάσει εύκολα ενώ τον PD πρέπει να βάλεις σοβαρή δύναμη για να λυγίσεις πλαστικό και δεν μπορώ να το φανταστώ να σπάει. Η διαφορά στο πάχος είναι μεγαλύτερη από 1 προς 2. Ίσως για αυτό ακούγεται τόσο έντονα το κομπρεσέρ, Υπάρχει και μία γλυκερη μυρωδιά πλαστικού (μόλις τον άνοιξα) η οποία ελπίζω ότι θα φύγει σύντομα.

4. Η ανταπόκριση της πλακέτας είναι εντυπωσιακά γρήγορη. Η επιλογή του mode δουλεύει με ηλίθιο τρόπο γιατί για να πας στο high από το low πρέπει να περάσεις από το fan όπου σταματάει τελείως το κομπρεσέρ του και μετά δεν ανοίγει για κάποια ώρα. Ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι να σκεπάζω τον sensor από το χειριστήριο και να το προχωράω μέχρι το smart (χωρίς να το αφήνω να δώσει σήμα) και μετά να πατάω να δώσει σήμα να πάει στο high.

5. Το χειριστήριο ενώ έχει τα "ακριβά" κουμπιά έχει και αυτό σχετικά λεπτά πλαστικά και οθόνη που θυμίζει άλλη δεκαετία, η αλήθεια είναι ότι καλύτερο δεν έχω δει από μικρή εταιρεία και ένα καλό έχει 85 ευρώ οπότε δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό.

6. Μου δίνει την εντύπωση ότι ρίχνει την υγρασία πιο γρήγορα αλλά είναι μόνο μία εντύπωση για την οποία ακόμα και εγώ αμφιβάλω και θα προσπαθήσω να κάνω κάποια σύγκριση.

το κύκλωμα ψύξης ακούς (φρέον να γυρνάει)... Δεν είναι οι συμπιεστές γενικότερα εκτός και αν αρχίσεις να κοιτάς φθηνά μηχανήματα με του κ@λου συμπιεστές. Και ανοιγμένες συσκεύες που έχω ακούσει η διαφορά που θα καλύψει το κέλυφος είναι αστεία. Για αυτό κιόλας εξέφρασα την άποψη ότι κάτω από τα 37db (σε αυτά τα μεγέθη αφυγραντήρων πάντα) από χλωμό ως κίτρινο να πέσεις γιατί το κύκλωμα ψύξης ακούγεται εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, yositosi είπε

Δεν ξέρω σε τι τιμή τον βρήκες, αλλά το βασικότερο ότι δεν ξέρω και τι τιμές σε όλα τα μοντέλα γενικότερα θα παίξουν στο black friday. 

175€ τον βρήκα σε Σκλαβενίτη, όχι καμιά τρελή προσφορά αλλά νομίζω πιο φτηνό από Σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, eaglos είπε

Εμεις ετσι δουλευουμε τον Meaco 10 μηνες το χρονο σε πετροχτιστο της ορεινης Φωκιδας. Μονιμα ανοικτος και συνδεδεμενος στην αποχετευση. Εκαψε μια πλακετα λογω πτωσης ρευματος στα 2 χρονια η οποια αντικατασταθηκε.

Η διαφορα ειναι τεραστια και σωζεις σπιτι και επιπλα. Απλα να εισαι προετοιμασμενος για αυξημενο λογαριασμο ρευματος.

Πόσο πήγε η αντικατάσταση;

 

Ποιο μοντέλο έχεις και για πόσο επιπλέον λογαριασμό ρεύματος μιλάμε στο πρόγραμμα που τον βάζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fiv είπε

Πόσο πήγε η αντικατάσταση;

Ποιο μοντέλο έχεις και για πόσο επιπλέον λογαριασμό ρεύματος μιλάμε στο πρόγραμμα που τον βάζετε;

Meaco DD8L και η αντικατάσταση ήταν εντός εγγύησης αλλά μιλάμε για ένα κόστος 30 Ευρώ.
Το πρόγραμμα είναι αυτό με τη μια σταγόνα και τον έναν ανεμιστήρα αλλά θα το επιβεβαιώσω.

Ο λογαριασμός είναι ανεβασμένος αφού δουλεύει 10 μήνες 24/7 καθώς το σπίτι είναι κατώ το
ήμι ση κάτω από την επίπεδο της οπότε όλο το ισόγειο τραβάει μόνιμα νερά.

Θα βρω λογαριασμούς και θα σου πω συγκεκριμένα νούμερα.

Edit: Όντως στη χαμηλή σκάλα είναι (μια σταγόνα και έναν ανεμιστήρα). Το ρεύμα είναι σαν να
λειτουργεί κανονικά το σπίτι, περίπου 200 Ευρώ το τετράμηνο. Κάναμε αλλαγή από ΔΕΗ σε
άλλο πάροχο (δεν θυμάμαι) ποιόν μήπως και έρθει κάπως φθηνότερα.

Επεξ/σία από eaglos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/11/2019 στις 1:34 ΠΜ, yositosi είπε

hot gas στην πράξη δεν ειναι μια τρίοδη και σετάρισμα σαν PAC ψύξης/θέρμανσης έστω και επιμέρους; Δεν το έχω σωστά;;;

εννοώ σαν τα κλιματιστικά, απλά αναστροφή το condenser να λειτουργεί ως evaporator, και το evaporator ως condenser ώστε το κρύο να ζεσταθει και το ζεστό να κρυώσει

https://www.compressorsunlimited.com/blog/electric-defrost-compared-to-hot-gas-defrost

 

Στις 8/11/2019 στις 8:48 ΠΜ, terry308 είπε

Τον EVA II PRO EVP-WF20L εννοείς;R134a λεει η επίσημη σελίδα του 

@Dare-Devil

Στα 249€ είναι καλή τιμή;θεωρείται vfm; μέχρι 200€ έλεγα.... 😎

Δε βρίσκω λόγο να πάρεις το R290 μοντέλο απο την στιγμή που το R134a μοντέλο κοστίζει 212 ευρώ :
https://www.bestprice.gr/item/2155129139/inventor-eva-ii-pro-ep3-wifi20l.html




 

9 ώρες πριν, SavvasNavr είπε

Γεια σας, 

Ψάχνω έναν αφυγραντήρα για δωμάτιο (θα μεταφέρεται ανά κάποιες μέρες). Τα δωμάτια δεν είναι μεγαλύτερα από 30τμ. 

Το σπίτι έχει γενικά υγρασία, αλλά λόγο χειμώνα και το ότι τα ρούχα απλώνονται μέσα, το χειροτερεύει τρομερά.

Τα λεφτά που διαθέτω είναι στο 100+ άμα είναι να προσθέσω ένα 50άρικο και να έχω τρομερή βελτίωση θα το κάνω.

Από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα, βρήκα αρκετά, και μου άρεσαν αυτά τα δύο, που έχουν μια διαφορά στη τιμή.

ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ 12LT ΜΕ ΙΟΝΙΣΤΗ PRIMO YDO-12D/I στα 119 ευρώ

ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ 20LT ΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΙΟΝΙΣΜΟΥ PRIMO PD23E-20 στα 162 ευρώ

Και οι δύο είναι αθόρυβοι και χαμηλοί σε κατανάλωση ενέργειας και αν υπάρχει κάποια πρόταση να είναι και αυτοί έτσι.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Αν οι θερμοκρασία στους χώρους αυτούς είναι πάνω απο 15 βαθμούς θα κοιτάξεις αφυγραντήρα με συμπιεστή :
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_137_183_296_1088_1204_3784/Delonghi_or_Singer_or_Rohnson_or_Toyotomi_or_Morris_or_Juro-Pro_or_Inventor/f/582470_698107/16-19-lt-me-sympiesti.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Αν είναι κάτω απο 15 βαθμούς , αφυγραντήρα με ζεόλιθο :
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_137_183_296_1088_1204_3784_6926_26312/Delonghi_or_Singer_or_Rohnson_or_Toyotomi_or_Morris_or_Juro-Pro_or_Inventor_or_Meaco_or_Puredry/f/698106/me-zeolitho-desiccant.html?order_by=pricevat&order_dir=asc


Η Primo δίνει μόνο 2 χρόνια εγγύηση . Στα ίδια λεφτά βρίσκεις αφυγραντήρες με 5ετή εγγύηση   και μερικά μοντέλα  δηλώνουν καλύτερες καταναλώσεις . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/11/2019 στις 12:52 ΠΜ, yositosi είπε

κάτσε γιατί τώρα ξαναβλέπω τα νούμερα μου και πρέπει να τα είχα σημειώσει λάθος. 280 peak μου έκανε σε laundry, 272 κατέβηκε στη 2η και μετά μου έπαιζε 260 με 272, χωρίς αλλαγή μεταξύ 1ης και 2ης ουσιαστικά (έκανε διακυμάνσεις). Αυτά σε 23C / RH45%. Θα το τεστάρω ξανά και εγώ γιατί πχ στη λειτουργία fan βλέπουμε τα ίδια νούμερα αλλά αναλογικά σε καταναλώσεις έχω την εντύπωση ότι έχουμε αποκλίσεις (ίσως, δεν ξέρω).

Για να δεις πάντως τις τιμές πρέπει να λειτουργείς σε full mode / laundry που πρακτικά είναι και η ταχύτητα που γίνεται και η δηλωμένη αφύγρανση.

Για το υγρόμετρο ρε συ, εμένα μου δείχνει πάντα λιγάκι παραπάνω. ΔΕΝ έχω σοβαρό υγρόμετρο. Εχω μια χαζομάρα της Avent... Αλλά με τη χαζομάρα συμφωνουν πχ 100% οι juropro, έχω πάντα ίδια τιμή, το πολύ 1% απόκλιση με τους Morris, ή τον Eva, αλλά με τον Atmosphere έχω μόνιμα 3~5% παραπάνω ένδειξη. Ισως να φταίει και το υγρόμετρο της συσκευής μου, δεν ξέρω (διολου απιθανο). Δεν πολυασχολήθηκα, γιατι ούτως ή άλλως να'χαμε να λέγαμε το συγκεκριμένο γιατί πάντα πας με μπούσουλα του πως αισθάνεσαι καλά στο σπιτι, και ακόμα και με απόκλιση μια συσκευή αν δεν ειναι τεράστια (άνω του 5%) και αν είναι σταθερή, για τον τελικό χρήστη μικρή η διαφορά!

 

Μην το ψάχνεις με τα οικιακά όργανα   . Όλα έχουν μια απόκλιση +- 5% Rh (άντε να βρεις με +- 4 Rh στα 40 ευρώ και πάνω) και +- 1 βαθμό κελσίου . Ίδια απόκλιση θεωρώ ότι έχουν και οι αφυγραντήρες . 

Αν σκεφτείς ότι τα όργανα μετρήσεων σχετικής υγρασία και αυτά έχουν +- 5 %  Rh και τα αμέσως καλύτερα έχουν κάπου στο +- 3.5%   με τιμή απο 50 ευρώ και πάνω . 
Με ακρίβεια  +- 2.5 % Rh δε νομίζω ότι βρίσκεις κάτι φθηνότερο απο Fluke https://www.skroutz.gr/s/7279243/Fluke-971.html

0- 3 % είχα απόκλιση εγώ . Το μεγαλύτερο διάστημα που παρακολουθούσα την υγρασία έβλεπα απόκλιση 2-3 %  μεταξύ των οργάνων .  +- 5 % απόκλιση το  όργανο μου. Άλλο τόσο πιστεύω ότι έχουν οι αφυγραντήρες . Ε δε γίνεται να συμφωνούν οι ενδείξεις και αν συμφωνούν και πάλι ξέρεις ότι υπάρχει πιθανότητα και τα δύο να δείχνουν λάθος  λόγω της απόκλισης .  Δεν κυνηγάμε τους απόλυτους αριθμούς, πόσο μάλλον με όργανα ερασιτεχνικά. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η απόκλιση των μετρήσεων να δικαιολογείται και αυτό το 0-3 % που είδα εγώ ή το 3- 5 %  που είδες εσύ είναι φυσιολογικές αποκλίσεις .

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...