Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, yositosi είπε

Ένας σωστός και πραγματικός 12άρης 2~3 λίτρα νερό την ημέρα θα σου τραβάει. Θεωρητικά θα την παλέψει γιατί ούτως ή άλλως δεν σε ενδιαφέρει να έχεις πολύ χαμηλή υγρασία αλλά ίσα ίσα για να μην έχεις φθορές.

?????

Κάποιες προτάσεις να καταλάβω περίπου τι να ψάχνω;

Δεδομένου ότι θα λειτουργεί 24/7 τα μοντέλα ζεόλιθου θα έχουν μικρότερη ηλεκτρική  κατανάλωση ή όχι; 

Θα δουλεύουν ταυτόχρονα  7 αφυγραντήρες σε αντίστοιχα δωμάτια οπότε η οικονομία στο ηλεκτρικό ρεύμα είναι ζητούμενο.

Επεξ/σία από geram
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, geram είπε

?????

Κάποιες προτάσεις να καταλάβω περίπου τι να ψάχνω;

Δεδομένου ότι θα λειτουργεί 24/7 τα μοντέλα ζεόλιθου θα έχουν μικρότερη ηλεκτρική  κατανάλωση ή όχι; 

Θα δουλεύουν ταυτόχρονα  7 αφυγραντήρες σε αντίστοιχα δωμάτια οπότε η οικονομία στο ηλεκτρικό ρεύμα είναι ζητούμενο.

Είναι πολύ ιδιάζουσα η περίπτωση σου. Σαν παραμέτρους μερικά must που έχεις...

1. να έχουν οι συσκευές δυνατότητα σύνδεσης με αποχέτευση ώστε να βάλεις σωλήνες να τρέχουν στο σιφώνι του μπάνιου

2. Φιλτρα ούτως ή άλλως θα τα έχεις βγαλμένα οπότε δεν μας ενδιαφέρουν (μόνο με εξωτερικές σίτες θα πρέπει να έχεις τις οποίες θα πρέπει κάθε 2~3 εβδομάδες να ελέγχετε για να μην βουλώσουν όλα)

3. Αφύγρανση πρακτικά σε ενδιαφέρει ένα 60~65% (υποθέτω) ίσα ίσα να μην έχεις φθορές/μούχλες

4. Σε ενδιαφέρει εγγύηση γιατί θα τα έχεις να δουλεύουν όλη μέρα

5. Σε ενδιαφέρουν μοντέλα που να σβήνουν μόλις πιάσουν επιθυμητή υγρασία ώστε να μην σου τρώνε άσκοπα το έστω και λίγο ρεύμα που τραβάει ο ανεμιστήρας ενώ γυρνάει γιατί και τα 20~30W ολη μέρα στο τέλος βγάζουν μια σουμα.

6. Σε θερμοκρασία 10C και ΣΤΟ ΧΟΝΔΡΙΚΟ θεωρητικά ένας καλός 12άρης θα σου βγάλει 4λτ σε 80% που θα πέσει σε 1.5λτ σε 60% τραβώντας περίπου 150W. Ενας 16άρης αντίστοιχα 6λτ σε 80% και 2~2,2λτ σε 60% τραβώντας 155~160W. Ενας 20άρης 7,5λτ σε 80% και 2.5λτ σε 60% τραβώντας τραβώντας στα 170W. Ενας ζεόλιθος αντίστοιχα στη χαμηλή ταχύτητα όπου θα σου τραβάει στα 4 λίτρα σταθερά θα σου τραβάει 330W. 

Στα παραπάνω φυσικά τα νούμερα που σου δίνω είναι στο περίπου και χονδρικά και απευθύνονται με βάση τα πιο οικονομικά μοντέλα της αγοράς και νούμερα ON PAPER!!!... Δεν μπορώ να γνωρίζω τι θα παιχτεί με τους αντιπαγωτικούς κύκλους γιατί εμείς λέμε 10C αλλά είμαστε ΠΟΛΥ οριακά για έναν αφυγραντήρα συμπιεστή... και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου ούτε για πλάκα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!Όχι πολύ σχετικός με το ''άθλημα''...ψάχνω αφυγραντήρα με συμπιεστή για σπίτι περίπου 90τ.μ. στην Αττική.

Το σπίτι είναι παλιό και έχει περίεργη διαρρύθμιση(χωλάκι, όχι μεγάλους ενιαίους χώρους), όπως είχαν τα σπίτια πριν από 40 χρόνια.Θα ήταν σωστό να επιλέξω ένα μηχάνημα για 100-120τ.μ. για να μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα;

Με ενδιαφέρει πολύ η αξιοπιστία και η κατανάλωση...υπολογίζω ότι δε θα δουλεύει όλη την ημέρα αλλά κυρίως από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ που υπάρχουν άτομα στο σπίτι.

Ο ιονιστής είναι απαραίτητος;Αν έχει κάποια σημασία, κανείς μας δεν καπνίζει!

Στο skroutz έχω δει το γνωστό Inventor EVA II Pro των 20 λίτρων και τον Puredry PD 20L Design Low Energy Face lift 

Θα χαρώ να μου προτείνετε κάποια δοκιμασμένα μοντέλα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά ώστε να έχω μια εικόνα στο μυαλό μου, περιμένοντας και την Black Friday μήπως υπάρξει κάτι ενδιαφέρον :)

 

Επεξ/σία από efkola
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, efkola είπε

Καλησπέρα!Όχι πολύ σχετικός με το ''άθλημα''...ψάχνω αφυγραντήρα με συμπιεστή για σπίτι περίπου 90τ.μ. στην Αττική.

Το σπίτι είναι παλιό και έχει περίεργη διαρρύθμιση(χωλάκι, όχι μεγάλους ενιαίους χώρους), όπως είχαν τα σπίτια πριν από 40 χρόνια.Θα ήταν σωστό να επιλέξω ένα μηχάνημα για 100-120τ.μ. για να μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα;

Με ενδιαφέρει πολύ η αξιοπιστία και η κατανάλωση...υπολογίζω ότι δε θα δουλεύει όλη την ημέρα αλλά κυρίως από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ που υπάρχουν άτομα στο σπίτι.

Ο ιονιστής είναι απαραίτητος;Αν έχει κάποια σημασία, κανείς μας δεν καπνίζει!

Στο skroutz έχω δει το γνωστό Inventor EVA II Pro των 20 λίτρων και τον Puredry PD 20L Design Low Energy Face lift 

Θα χαρώ να μου προτείνετε κάποια δοκιμασμένα μοντέλα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά ώστε να έχω μια εικόνα στο μυαλό μου, περιμένοντας και την Black Friday μήπως υπάρξει κάτι ενδιαφέρον :)

Εχουν τελειως διαφορετικο τροπο λειτουργιας τα δυο αυτα μοντελα. Επέλεξε τι ακριβως θες και πως θες να δουλευει το μηχανημα οποτε θα μπορεσεις να μειώσεις τις επιλογες σου. Στον inventor o ανεμιστήρας λειτουργεί συνεχώς ενω στον puredry οταν πιάσει την επιθυμητή υγρασια τοτε ανεμιστήρας και συμπιεστης σταματένε και θα κάνει ξανά έλεγχο υγρασίας μετά από μισή ώρα, συνήθως ο αφυγραντήρας θα ξαναλειτουργήσει (ανεμιστήρας και κομπρέσορας) μετά απο μία ώρα (ανάλογα πάντα και το σπίτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Εχουν τελειως διαφορετικο τροπο λειτουργιας τα δυο αυτα μοντελα. Επέλεξε τι ακριβως θες και πως θες να δουλευει το μηχανημα οποτε θα μπορεσεις να μειώσεις τις επιλογες σου. Στον inventor o ανεμιστήρας λειτουργεί συνεχώς ενω στον puredry οταν πιάσει την επιθυμητή υγρασια τοτε ανεμιστήρας και συμπιεστης σταματένε και θα κάνει ξανά έλεγχο υγρασίας μετά από μισή ώρα, συνήθως ο αφυγραντήρας θα ξαναλειτουργήσει (ανεμιστήρας και κομπρέσορας) μετά απο μία ώρα (ανάλογα πάντα και το σπίτι).

Ευχαριστώ!Θα προτιμούσα το δεύτερο, να σταματάει δηλαδή η λειτουργία όταν πιάσει το επιθυμητό ποσοστό υγρασίας.Φαντάζομαι ότι έτσι καταναλώνει και λιγότερο ρεύμα.

Υπάρχουν άλλες αξιόπιστες λύσεις με τον ίδιο τρόπο λειτουργίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, efkola είπε

Ευχαριστώ!Θα προτιμούσα το δεύτερο, να σταματάει δηλαδή η λειτουργία όταν πιάσει το επιθυμητό ποσοστό υγρασίας.Φαντάζομαι ότι έτσι καταναλώνει και λιγότερο ρεύμα.

Υπάρχουν άλλες αξιόπιστες λύσεις με τον ίδιο τρόπο λειτουργίας;

Τώρα τι να σου πω. Υποτίθεται ότι γι αυτο τον λογο εφτιαξαν αυτή τη λογικη λειτουργίας (low energy) αλλα σίγουρα θα έχεις αρκετα διαστήματα ησυχίας. Οπότε αφού έχεις τέτοια προτίμηση στον τροπο λειτουργίας ρώτα εδω να σου πουν ποιοι αλλοι δουλευουν έτσι. Προσωπικά έχω εναν meaco που και αυτος σταματαει τελειως υπάρχουν όμως και αλλοι.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας και είμαι εντελώς άσχετος με τον τομέα των αφυγραντήρων θα ήθελα τις προτάσεις σας...πρόκειται να τοποθετηθεί σε υπνοδωμάτιο στο οποίο δεν έχω μετρήσει υγρασία πρόσφατα (αν θυμάμαι καλά τελευταία φορά ήταν περίπου 75%) αλλά το χειμώνα εμφανίζεται μούχλα σε μία από τις γωνίες στο ταβάνι και στο εσωτερικό της ντουλάπας...το καλοκαίρι, μετά από καθαρισμό, η μούχλα εξαφανίζεται αλλά τον χειμώνα επανέρχεται παρά το γεγονός ότι το δωμάτιο συνεχίζουμε να το αερίζουμε όσο μπορούμε..στο υπνοδωμάτιο κοιμάται και παιδί (ενός έτους) και υπάρχει θερμοπομπός για θέρμανση, αν και η θερμοκρασία του δωματίου δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλή. Θα ήθελα λοιπόν, έναν όσο πιο αθόρυβο αφυγραντήρα γίνεται για το υπνοδωμάτιο ο οποίος να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο καθιστικό για αφύγρανση και να καθαρίζει την ατμόσφαιρα...Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος με προσωπική άποψη για τον Morris MDP24400IW Wi-Fi ; Αν αγνοήσουμε την υψηλή τιμή πως τον βλέπετε; Τον έχει κάποιος για να μας πει αν το wifi δουλευει άψογα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα μετά απο καιρό . Ειχα αγοράσει το 2016 τον Olimpia Splendid Secco 16 Eco λειτουργεί με συμπιεστή ,  ειναι οικονομικός , δυσκολευεται να ρίξει την υγρασία κάτω απο 60 % ακόμα και τώρα που δεν έχει κρυα. Μετα τα 2,5 χρόνια συντονιζουν τα πλαστικα του κ κανει εναν πολυ σπαστικο θορυβο . Το σπιτι ειναι 50 τμ  με κακη μονωση  σε ρετιρέ με εξωτερικα παραθυρα αυτη την στιγμη εχει 70 % και θερμοκρασια 20.4 βαθμους και καιει 189W στο απλωμα ρουχων γιατι ειναι πιο δυνατο . Δυστηχως ειναι απο τις χειροτερες αγορες που εχω κανει  προσωπικα καθως επρεπε να παρω με ζεολιθο . Το χειμώνα φυσικά η θερμοκρασια στο βορεινο δωματιο φτανει στους 11-13 βαθμους, επισης μονιμα έχει μια ασχημη μυρωδια το σπιτι( έχει σκασει ο τοιχος λιγο κ εχει αλλαξει χρωμα σε καποιο σημειο του δωματιου μονο ) που δν φευγει με τπτ ξερω οτι παρα μονο το καλοκαιρι κ παλι αν δν κλεισω το σπιτι τελειως κ φυγω για μερες καθως οταν επιστρεφω μυριζει . Στα πολυ πολυ κρυα κανει αποψυξη ανοιγοκλεινει  κ λειτουργει ολη μερα για να φτασει την υγρασια μαξ 65-67% μαξ . Ειμαι μεταξύ puredry kai ecoair με ζεολιθο φυσικά ...

Καποια άλλη προταση  εκτος του οτι πρεπει να αλλαξω σπιτι ή τι πρεπει να προσεξω αυτη την φορά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Κάποιος με προσωπική άποψη για τον Morris MDP24400IW Wi-Fi ; Αν αγνοήσουμε την υψηλή τιμή πως τον βλέπετε; Τον έχει κάποιος για να μας πει αν το wifi δουλευει άψογα;

Για το smart σκέλος, φοράει Tuya (πλακέτα TYWE3S που από ότι έχω δει πρέπει να είναι η πιο σύγχρονη). Ανοιχτό λογισμικό και όχι κλειδωμένο πρόγραμμα "βαφτισμένο" σαν Morris. Αυτό σημαίνει χρήση της εφαρμογής Tuya Smart (ή Tuya Smart Living) οι οποίες έχουν αρκετά καλές κριτικές από χρήστες, και οι οποίες ενημερώνονται μηνιαίως.

Παρόλα αυτά, γενικά οι smart συσκευές είναι κάτι σαν τους γιατρούς, όπου είναι να φοβάσαι να προτείνεις γιατί πάντα μπροεί να γίνει η στραβή. Επομένως, για εμένα η καλύτερη λύση είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή και να πας σε ένα κατάστημα να κάνεις δοκιμή. Με ένα άλλο κινητό στήνεις ένα wifi hotspot και κάνεις μια σύνδεση για έλεγχο ;) 

Στα θετικά που είδα στον 20άρη που δοκιμασα, ότι έχει άμεση/real time ανταπόκριση μεταξύ συσκευής και εφαρμογής. Ελέγχεις τα πάντα, με εξτραδάκι ότι έχει και εβδομαδιαίο προγραμματισμό λειτουργίας. Επίσης είναι δυνατή η ταυτόχρονη σύνδεση παραπάνω του ενός χρήστη με τη συσκευή. Εχει κάτι επιλογές για διαχείριση οικογένειας, δωματίων, κλπ κλπ αλλά δεν πολυασχολήθηκα με αυτά γιατί τα θεωρώ ψιλο-ανούσια εκτός και αν έχεις πολλές διαφορετικές έξυπνες συσκευές σε αυτή την πλατφόρμα (το καλό βέβαια είναι ότι με μια εφαρμογή μπορείς να έχεις σε μια μάσκα και άλλες συσκευές που δουλεύουν με Tuya). Το μοναδικό που δεν βρήκα κάπου την ένδειξη για πλήρες δοχείο. 

1 ώρα πριν, skoulas είπε

Καλησπέρα, μιας και είμαι εντελώς άσχετος με τον τομέα των αφυγραντήρων θα ήθελα τις προτάσεις σας...πρόκειται να τοποθετηθεί σε υπνοδωμάτιο στο οποίο δεν έχω μετρήσει υγρασία πρόσφατα (αν θυμάμαι καλά τελευταία φορά ήταν περίπου 75%) αλλά το χειμώνα εμφανίζεται μούχλα σε μία από τις γωνίες στο ταβάνι και στο εσωτερικό της ντουλάπας...το καλοκαίρι, μετά από καθαρισμό, η μούχλα εξαφανίζεται αλλά τον χειμώνα επανέρχεται παρά το γεγονός ότι το δωμάτιο συνεχίζουμε να το αερίζουμε όσο μπορούμε..στο υπνοδωμάτιο κοιμάται και παιδί (ενός έτους) και υπάρχει θερμοπομπός για θέρμανση, αν και η θερμοκρασία του δωματίου δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλή. Θα ήθελα λοιπόν, έναν όσο πιο αθόρυβο αφυγραντήρα γίνεται για το υπνοδωμάτιο ο οποίος να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο καθιστικό για αφύγρανση και να καθαρίζει την ατμόσφαιρα...Ευχαριστώ προκαταβολικά...

budget? τετραγωνικά που θέλεις να καλύψεις ως προς αφύγρανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπερα,

πριν 2 μερες παρελαβα τον Morriw MDE 20291 και οι πρωτες ενρυπωσεις εχουν ως εξης, 

τα θετικα ....καλη κατασκευη φαινεται και με ποιοτικα πλαστικα, αρκετα βαρυς και στιβαρος. Στη λειτουργια smart και Low ειναι σχετικα αθορυβος. Επισης ειναι και ομορφος αν αυτο ενδιαφερει καποιους. Την πρωτη μερα σε 4 ωρες λειτουργιας κατεβασε την υγρασια απο 64% σε 56% σε 88τμ σπιτι.

Τα αρνητικα.....λεει δοχειο 4 λτ αλλα ειναι 3λτ το πολυ! Επισης το φιλτρο carbon δεν καλυπτει ολη την επιφανεια του φιλτρου αλλα το 1/2!   Δεν εχει ιονιστη αλλα UV Light...δεν ξερω αν ειναι προτιμοτερο αλλα δεν υπαρχει τροπος να καταλαβω αν οντως προσφερει κατι.

Αν υπαρξει καποια παρατηρηση θα επανελθω στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Τα αρνητικα.....λεει δοχειο 4 λτ αλλα ειναι 3λτ το πολυ! Επισης το φιλτρο carbon δεν καλυπτει ολη την επιφανεια του φιλτρου αλλα το 1/2!   Δεν εχει ιονιστη αλλα UV Light...δεν ξερω αν ειναι προτιμοτερο αλλα δεν υπαρχει τροπος να καταλαβω αν οντως προσφερει κατι.

 

Ο ιονιστής είναι για την σκόνη και δεν είναι πάντα καλό, ναι μεν κάνει την σκόνη να κολλάει στο πάτωμα/έπιπλα και δεν την αναπνέεις αλλά αν δεν είναι καλή υλοποίηση μπορεί να ελευθερώνει και όζον μέσα στο σπίτι.

Το uv light υποτίθεται είναι για τα μικρόβια ότι τα σκοτώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yositosi είπε

budget? τετραγωνικά που θέλεις να καλύψεις ως προς αφύγρανση;

Υπολογίζω 300 euro (max 350 αν αξίζει να στενευτώ γιατί με 2 παιδιά δεν περισεύουν...). Τα τετραγωνικά όπως τα υπολογίζω πολύ χοντρικά είναι 15 το υπνοδωμάτιο και 35 καθιστικό-κουζίνα...αλλά όπως είπα μόνο στο υπνοδωμάτιο υπάρχει εμφανές πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, 

Σκέφτομαι να πάρω ένα από αυτούς τους 2 αφυγραντήρες Toyotomi TDEH16U (170 ευρώ) ή Singer SDHM-16L-55DIA (170 ευρώ), προτιμώ λίγο παραπάνω τον singer λόγο μεγαλύτερου κάδου.

Όπως είχα αναφέρει πιο πάνω, ο αφυγραντήρας θα χρησιμοποιείται σε δωμάτια που χρειάζεται πιο πολύ και σε μεγάλο βαθμό για στέγνωμα ρούχων.

Υπάρχει καμία καλύτερη πρόταση, πέρα από αυτούς τους 2 αφυγραντήρες και καμία προτίμηση σε κάποια μάρκα;

Σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...