Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, skoulas είπε

Υπολογίζω 300 euro (max 350 αν αξίζει να στενευτώ γιατί με 2 παιδιά δεν περισεύουν...). Τα τετραγωνικά όπως τα υπολογίζω πολύ χοντρικά είναι 15 το υπνοδωμάτιο και 35 καθιστικό-κουζίνα...αλλά όπως είπα μόνο στο υπνοδωμάτιο υπάρχει εμφανές πρόβλημα...

με τα μέτρα που λες, ειδικά για το δωμάτιο όπου και έχεις το μεγάλο θέμα, και ένας 12άρης πιστεύω ότι σου κάνει μια χαρά τη δουλειά (στην τελική σε ενδιαφέρει να τραβήξεις το πλεόνασμα υγρασίας). Και με 16άρη θα έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα, ενώ έτσι όπως τα περιγράφεις, μιας και δεν είμαι στο σπίτι σου για να ξέρω, ένας 20άρης ίσως και να είναι πέταμα χρημάτων.

Τώρα σε 12άρηδες και ιδιαίτερα αθόρυβοι αλλά και με υψηλό EER (αποδοτικότητα) δεν παίζουν και πολλά μοντελα... Το σκεπτικό μου είναι ότι δεν ξέρω αν χρειάζεται να δουλεύεις τον αφυγραντήρα όλη μέρα. Γενικότερα εκτός extreme καταστάσεων για εμένα είναι υπερβολή. Επίσης,επειδή τόνισες τον όρο "αθόρυβο", εγώ αυτό που μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας είναι ότι στα ΄τόσα μοντέλα έχω δει, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αθόρυβος για να τον έχεις δίπλα στο κεφάλι σου, αφυγραντήρας δεν υπάρχει. Ίσως κάποιοι πιο ανεκτικοι να την παλεύουν με τα "αθόρυβα" μοντέλα της αγοράς, αλλά πραγματικα "να μην ακούγεται" αφυγραντήρας δεν έχει πέσει ακόμα στα χέρια μου.

Σε όλες των περιπτώσεων για τις ανάγκες σου όπως τις περιγράφεις θεωρώ το budget σου υπερβολικό, ειδικά όταν τονίζεις ότι δεν τα έχεις και για πέταμα.

7 λεπτά πριν, SavvasNavr είπε

Γεια σας, 

Σκέφτομαι να πάρω ένα από αυτούς τους 2 αφυγραντήρες Toyotomi TDEH16U (170 ευρώ) ή Singer SDHM-16L-55DIA (170 ευρώ), προτιμώ λίγο παραπάνω τον singer λόγο μεγαλύτερου κάδου.

Όπως είχα αναφέρει πιο πάνω, ο αφυγραντήρας θα χρησιμοποιείται σε δωμάτια που χρειάζεται πιο πολύ και σε μεγάλο βαθμό για στέγνωμα ρούχων.

Υπάρχει καμία καλύτερη πρόταση, πέρα από αυτούς τους 2 αφυγραντήρες και καμία προτίμηση σε κάποια μάρκα;

Σας ευχαριστώ 

Μεγάλο plus το μέγεθος του κάδου του Singer που έβαλες, αλλά μια απορία... Σε αυτά τα λεφτά παίζουν ένας σκασμός μοντέλα, με καλύτερα επίπεδα θορύβου, και χαμηλότερη ως αισθητά χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος, αλλά και μεγαλύτερη εγγύηση. Τι σε τράβηξε σε αυτούς τους συγκεκριμένους 2;;;; Σε ρωτάω γιατί πχ τα watt τους είναι περισσότερα από ότι έχουν αποδοτικοί αφυγραντήρες 24~25 λίτρων!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, yositosi είπε

με τα μέτρα που λες, ειδικά για το δωμάτιο όπου και έχεις το μεγάλο θέμα, και ένας 12άρης πιστεύω ότι σου κάνει μια χαρά τη δουλειά (στην τελική σε ενδιαφέρει να τραβήξεις το πλεόνασμα υγρασίας). Και με 16άρη θα έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα, ενώ έτσι όπως τα περιγράφεις, μιας και δεν είμαι στο σπίτι σου για να ξέρω, ένας 20άρης ίσως και να είναι πέταμα χρημάτων.

Τώρα σε 12άρηδες και ιδιαίτερα αθόρυβοι αλλά και με υψηλό EER (αποδοτικότητα) δεν παίζουν και πολλά μοντελα... Το σκεπτικό μου είναι ότι δεν ξέρω αν χρειάζεται να δουλεύεις τον αφυγραντήρα όλη μέρα. Γενικότερα εκτός extreme καταστάσεων για εμένα είναι υπερβολή. Επίσης,επειδή τόνισες τον όρο "αθόρυβο", εγώ αυτό που μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας είναι ότι στα ΄τόσα μοντέλα έχω δει, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αθόρυβος για να τον έχεις δίπλα στο κεφάλι σου, αφυγραντήρας δεν υπάρχει. Ίσως κάποιοι πιο ανεκτικοι να την παλεύουν με τα "αθόρυβα" μοντέλα της αγοράς, αλλά πραγματικα "να μην ακούγεται" αφυγραντήρας δεν έχει πέσει ακόμα στα χέρια μου.

Σε όλες των περιπτώσεων για τις ανάγκες σου όπως τις περιγράφεις θεωρώ το budget σου υπερβολικό, ειδικά όταν τονίζεις ότι δεν τα έχεις και για πέταμα.

Μεγάλο plus το μέγεθος του κάδου του Singer που έβαλες, αλλά μια απορία... Σε αυτά τα λεφτά παίζουν ένας σκασμός μοντέλα, με καλύτερα επίπεδα θορύβου, και χαμηλότερη ως αισθητά χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος, αλλά και μεγαλύτερη εγγύηση. Τι σε τράβηξε σε αυτούς τους συγκεκριμένους 2;;;; Σε ρωτάω γιατί πχ τα watt τους είναι περισσότερα από ότι έχουν αποδοτικοί αφυγραντήρες 24~25 λίτρων!!

Άνοιξα αυτό το λινκ που μου έδωσαν πιο πάνω. 

Και έβλεπα τους πιο οικονομικούς μεταξύ όλων αυτών, στον singer με τράβηξε ο κάδος, ενώ στον άλλο η τιμή που έγραφε (150 ευρώ), αλλά όταν το άνοιξα είδα ότι δε πάει τόσο.

Στο θέμα τον watt, από ότι έχω καταλάβει, όταν είναι σε χαμηλή λειτουργία τα watt είναι πιο χαμηλά και για αυτό δε το έψαξα παραπάνω. Αν έχεις κάτι να προτείνεις, θα ήθελα πολύ να μου το στείλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SavvasNavr είπε

Άνοιξα αυτό το λινκ που μου έδωσαν πιο πάνω. 

Και έβλεπα τους πιο οικονομικούς μεταξύ όλων αυτών, στον singer με τράβηξε ο κάδος, ενώ στον άλλο η τιμή που έγραφε (150 ευρώ), αλλά όταν το άνοιξα είδα ότι δε πάει τόσο.

Στο θέμα τον watt, από ότι έχω καταλάβει, όταν είναι σε χαμηλή λειτουργία τα watt είναι πιο χαμηλά και για αυτό δε το έψαξα παραπάνω. Αν έχεις κάτι να προτείνεις, θα ήθελα πολύ να μου το στείλεις. 

ΟΧΙ δεν το κατάλαβες σωστά! Αν κατεβάσεις ταχύτητα ανεμιστήρα έχεις την ΙΔΙΑ κατανάλωση μέσες άκρες (βασικά σε όσα έχω δει, είναι ολόιδια) και έχεις από λίγο ως αρκετά χαμηλότερη αφύγρανση! Κοινώς πχ σε έναν 20άρη σε Low speed καταλήγεις να καις για να λειτουργεί 20άρης, αλλά να κάνεις αγύγρανση σαν να έχεις 16άρη! (εντελώς μπακαλίστικα σου το λέω για να πιάσεις το νόημα). Το μόνο όφελος σε αυτές τις περιπτώσεις, ο μειωμένος θόρυβος... Για αυτό σου το λέω. ΓΕΝΙΚΑ αν θα τον δουλεύεις αρκετές ώρες τα watt πρέπει να τα κοιτάς. Αν πάλι σκοπεύεις να τον χρησιμοποιείς κάποιες συγκεκριμένες και στην πράξη λίγες ώρες, τότε έρχεται δευτερεύον σαν κριτήριο, ειδικά αν η αρχική τιμή κτήσης έχει αισθητή διαφορά.

Τώρα για να σου προτείνω μηχάνημα, γενικά το αποφεύγω. Απλά απόρρησα γιατί αυτά τα συγκεκριμένα δύο. Πχ. μηχάνημα με εξίσου μεγάλο κάδο είναι και αυτό: https://www.skroutz.gr/s/20320558/Rohnson-R-9816.html  που και σε χαρακτηριστικά αλλά και σε δηλωμένες τουλάχιστον τιμές είναι ανώτερος των μοντέλων που σόρταρες. Αν από την άλλη πας σε μικρότερο κάδο, τότε το απόλυτο VFM είναι ο MDE16290 με τις τιμές που παίζουν αν τα πας spec προς spec, (αν και επ' ουδενί δεν τον λες ως "ο πλέον αθόρυβος" στην υψηλή ταχύτητα λειτουργίας του).

σε όλες των περιπτώσεων, απλά εξέφρασα έναν προβληματισμό. Μην με αφήσεις να σε επιρρεάσω και με κράζεις μετά :P :P :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, yositosi είπε

με τα μέτρα που λες, ειδικά για το δωμάτιο όπου και έχεις το μεγάλο θέμα, και ένας 12άρης πιστεύω ότι σου κάνει μια χαρά τη δουλειά (στην τελική σε ενδιαφέρει να τραβήξεις το πλεόνασμα υγρασίας). Και με 16άρη θα έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα, ενώ έτσι όπως τα περιγράφεις, μιας και δεν είμαι στο σπίτι σου για να ξέρω, ένας 20άρης ίσως και να είναι πέταμα χρημάτων.

Τώρα σε 12άρηδες και ιδιαίτερα αθόρυβοι αλλά και με υψηλό EER (αποδοτικότητα) δεν παίζουν και πολλά μοντελα... Το σκεπτικό μου είναι ότι δεν ξέρω αν χρειάζεται να δουλεύεις τον αφυγραντήρα όλη μέρα. Γενικότερα εκτός extreme καταστάσεων για εμένα είναι υπερβολή. Επίσης,επειδή τόνισες τον όρο "αθόρυβο", εγώ αυτό που μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας είναι ότι στα ΄τόσα μοντέλα έχω δει, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αθόρυβος για να τον έχεις δίπλα στο κεφάλι σου, αφυγραντήρας δεν υπάρχει. Ίσως κάποιοι πιο ανεκτικοι να την παλεύουν με τα "αθόρυβα" μοντέλα της αγοράς, αλλά πραγματικα "να μην ακούγεται" αφυγραντήρας δεν έχει πέσει ακόμα στα χέρια μου.

Σε όλες των περιπτώσεων για τις ανάγκες σου όπως τις περιγράφεις θεωρώ το budget σου υπερβολικό, ειδικά όταν τονίζεις ότι δεν τα έχεις και για πέταμα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες...απ'οτι καταλαβαίνω θα πρέπει να καταλήξω σε αφυγραντήρα ο οποίος θα λειτουργεί την ημέρα και απλά τη νύχτα θα μπαίνει σε "αναμονή" ώστε να ξεκινάει μόνο όταν/αν χρειαστεί...θα με ενδιέφερε αν υπάρχει κάποια πρόταση και στα 20lt (για μελλοντική χρήση σε μαγαλύτερο σπίτι) με ιονιστή,καθαριστή αέρα κτλ και ας εξαντλήσω το budget π.χ. Inventor Eva II E2-ION20L ή Meaco 20L Platinum

edit: θεωρείς οτι θα με κάλυπτε ο MORRIS MDE-16290;;;

Επεξ/σία από skoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

ΟΧΙ δεν το κατάλαβες σωστά! Αν κατεβάσεις ταχύτητα ανεμιστήρα έχεις την ΙΔΙΑ κατανάλωση μέσες άκρες (βασικά σε όσα έχω δει, είναι ολόιδια) και έχεις από λίγο ως αρκετά χαμηλότερη αφύγρανση! Κοινώς πχ σε έναν 20άρη σε Low speed καταλήγεις να καις για να λειτουργεί 20άρης, αλλά να κάνεις αγύγρανση σαν να έχεις 16άρη! (εντελώς μπακαλίστικα σου το λέω για να πιάσεις το νόημα). Το μόνο όφελος σε αυτές τις περιπτώσεις, ο μειωμένος θόρυβος... Για αυτό σου το λέω. ΓΕΝΙΚΑ αν θα τον δουλεύεις αρκετές ώρες τα watt πρέπει να τα κοιτάς. Αν πάλι σκοπεύεις να τον χρησιμοποιείς κάποιες συγκεκριμένες και στην πράξη λίγες ώρες, τότε έρχεται δευτερεύον σαν κριτήριο, ειδικά αν η αρχική τιμή κτήσης έχει αισθητή διαφορά.

Τώρα για να σου προτείνω μηχάνημα, γενικά το αποφεύγω. Απλά απόρρησα γιατί αυτά τα συγκεκριμένα δύο. Πχ. μηχάνημα με εξίσου μεγάλο κάδο είναι και αυτό: https://www.skroutz.gr/s/20320558/Rohnson-R-9816.html  που και σε χαρακτηριστικά αλλά και σε δηλωμένες τουλάχιστον τιμές είναι ανώτερος των μοντέλων που σόρταρες. Αν από την άλλη πας σε μικρότερο κάδο, τότε το απόλυτο VFM είναι ο MDE16290 με τις τιμές που παίζουν αν τα πας spec προς spec, (αν και επ' ουδενί δεν τον λες ως "ο πλέον αθόρυβος" στην υψηλή ταχύτητα λειτουργίας του).

σε όλες των περιπτώσεων, απλά εξέφρασα έναν προβληματισμό. Μην με αφήσεις να σε επιρρεάσω και με κράζεις μετά :P :P :P 

Η αλήθεια είναι ότι ο κάδος είναι κάτι βασικό για μένα, γιατί ο αφυγραντήρας θα μπει στο σπίτι των γονιών μου και θα πρέπει να το αλλάζουν αυτοί και ξέρω ότι θα τους ταλαιπωρεί αν πρέπει να το κάνουν συχνά.

Το Rohnson που πρότεινες για κάποιο λόγο δε το πήρε το μάτι μου, σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και καταλαβαίνω τον ενδοιασμό σου για να μην προτείνεις κάτι.

Γνωρίζεις πάντως, αν κάποιες μάρκες είναι καλύτερες και πιο αξιόπιστες από τις άλλες ή γενικά σε αυτές τις τιμές όλα είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, skoulas είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες...απ'οτι καταλαβαίνω θα πρέπει να καταλήξω σε αφυγραντήρα ο οποίος θα λειτουργεί την ημέρα και απλά τη νύχτα θα μπαίνει σε "αναμονή" ώστε να ξεκινάει μόνο όταν/αν χρειαστεί...θα με ενδιέφερε αν υπάρχει κάποια πρόταση και στα 20lt (για μελλοντική χρήση σε μαγαλύτερο σπίτι) με ιονιστή,καθαριστή αέρα κτλ και ας εξαντλήσω το budget π.χ. Inventor Eva II E2-ION20L ή Meaco 20L Platinum

edit: θεωρείς οτι θα με κάλυπτε ο MORRIS MDE-16290;;;

Μηχανικά ο MDE16290 (και ο οποιοσδήποτε πραγματικός 16άρης βασικά) με βαση τα όσα έχεις περιγράψει, σε καλύπτουν. Απλά εδώ αναφέρεσαι σε ένα μηχάνημα που έχεις πιο "economy" προσανατολισμό. Εχει μεν λειτουργίες όπως πχ ρύθμιση ανά 5% στην επιθυμητή υγρασία, 2 ταχύτητες, υποδοχή για Hepa, χωρίς όμως ο συγκεκριμενος να το συμπεριλαμβάνει, UV, άνθρακα, αυτόματη πλήρη απενεργοποίηση όταν επιτύχει την επιθυμητή υγρασία και άναμα για έλεγχο ανά μισάωρα, στοιχεία που βρίσκεις σε μεγαλύτερα μοντέλα, ΑΛΛΑ στον αντίποδα, έχεις μια compact υλοποίηση και ως εκ τούτου έχεις μικρό κάδο, έναν συμβιβασμό στα watt (πχ 245 έναντι 200W στο ακριβότερο μοντέλο της ίδιας εταιρείας), υψηλότερο θόρυβο ως προς το ακριβότερο/μεγαλύτερο αδερφάκι του. Γενικά είναι μοντέλο που στοχεύει στο price-conscious ή "περιορισμένου χώρου" αγοράστικό κοινό.

Αν πας στις "υψηλές σειρές" των εταιρειών όπως τον Meaco, τότε πλέον κοιτάς σε πιο εξελιγμένα μοντέλα (και πιο ακριβά)... και πλέον κοιτάς άλλα μοντέλα με χαμηλότερα επίπεδα θορύβου, χαμηλότερες καταναλώσεις, εξτρά γκατζετάκια και λειτουργίες, κλπ κλπ. Τον E2-ION20L εγώ προσωπικά δεν τον βάζω σε αυτή την κατηγορία πάντως. Εϊναι παλαιό μοντέλο το οποίο ανασύρθηκε φέτος. Σε μια νύχτα άλλαξαν τα δηλωμένα στοιχεία του (είναι αποκλειστικός αλυσίδας και άρα δεν μπορω να τον δω/μετρήσω εύκολα και δεν ξέρω τι παίζει, μιας και συνήθως η Inventor όταν υπάρχουν εσωτερικές αλλαγές αλλάζει ονομασία μοντέλου, κάτι που εδώ δεν έγινε!).

Σημαντική σημείωση... Αναφέρεις "αφυγραντήρα ο οποιος θα λειτουργεί την ημέρα και απλά τη νύχτα θα μπαίνει σε αναμονή ώστε να ξεκινάει μόνο όταν/αν χρειαστεί". Αυτό με μαγικό τρόπο δεν γίνεται. Είτε θα πάρεις μοντέλο το οποίο μόλις επιτύχει την επιθυμητή/ορισμένη υγρασία θα μπαίνει σε πλήρες hybernation και θα ανάβει μετά από μισάωρο για 2 λεπτά για να πάρει μέτρηση (πχ Meaco, Morris, κλπ), είτε θα πρέπει ΕΣΥ να τον σβήνεις για το βράδυ μιας και σε αρκετά μοντέλα είτε μένουν μόνιμα αναμμένα (πχ Inventor), ή αναβοσβήνουν σαν βλαμμένα (υλοποιήσεις πρακτικά ενός συγκεκριμένου εργοστασίου)

37 λεπτά πριν, SavvasNavr είπε

Η αλήθεια είναι ότι ο κάδος είναι κάτι βασικό για μένα, γιατί ο αφυγραντήρας θα μπει στο σπίτι των γονιών μου και θα πρέπει να το αλλάζουν αυτοί και ξέρω ότι θα τους ταλαιπωρεί αν πρέπει να το κάνουν συχνά.

Το Rohnson που πρότεινες για κάποιο λόγο δε το πήρε το μάτι μου, σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και καταλαβαίνω τον ενδοιασμό σου για να μην προτείνεις κάτι.

Γνωρίζεις πάντως, αν κάποιες μάρκες είναι καλύτερες και πιο αξιόπιστες από τις άλλες ή γενικά σε αυτές τις τιμές όλα είναι το ίδιο.

Ναι το κατάλαβα ότι ο κάδος αποτελεί κάτι πολύ σημαντικό για εσένα από τον τρόπο με τον οποίο το ανέφερες/τόνισες. Για αυτό το λόγο κιόλας σου υπέδειξα σαν εναλλακτική και το εν λόγω μοντέλο ώστε να το βάλεις στη σύγκριση σου. 

Τώρα για τις μάρκες... να'χαμε να λέγαμε. Εγώ έτσι που το έχω δει υπάρχουν κάποιοι που "είδαν φως και μπηκαν". Αγορά που ακμάζει... βρήκαν ένα από τα φασονατζίδικα της σειράς (και το οποίο πουλάει σε ΠΟΛΛΟΥΣ) και εισάγουν ξερά αυτό που βρήκαν χωρίς να το κουράσουν (είτε γιατί δεν ξέρουν, είτε γιατί δεν έχουν και όρεξη). Υπάρχουν άλλοι που την ψιλιάστηκαν πρώτοι και παίζουν χρόνια έχοντας εμπειρία. Υπαρχουν άλλοι που την είδαν κάπως και πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και αντί να κοιτάξουν να φέρουν σοβαρά προιόντα προτιμάνε να τα σκάνε σε merchandisers και να τους βάζουν να λένε τις βλακείες της αρκούδας στον κοσμάκη. Υπάρχουν άλλοι που είναι πιο επαγγελματίες και το ψάχνουν και παρουσιάζουν εξελίξεις. Σε όλα αυτά πάντα, να έχουμε κατά νου ότι σε κάθε εταιρεία υπάρχουν τα "δυνατά της" και τα "λιγότερο δυνατά της" μοντέλα!!. Σε απλά Ελληνικά, από όλα έχει ο μπαξές, αλλά δεν είναι θέμα να αναλύσουμε γιατί σε πολύ μεγάλο βαθμό καταλήγει να στηρίζεται σε εντελώς υποκειμενικά κριτήρια που ναι μεν βασίζονται σε κάποιες αντικειμενικές καταστάσεις, αλλά και πάλι μεταφράζονται εντελώς υποκειμενικά ;) 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, μια μικρή βοήθεια. Αγόρασα πολύ πρόσφατα έναν Juro pro eco 20lt. Ωραία κατασκευή, δείχνει ποιοτικός, hepa και φίλτρο ενεργού άνθρακα, ιονίστη και καθαριστή αέρα αλλά....όταν ρυθμίζω πχ την έπιθυμητη υγρασία πχ στο 60% μόλις την πιάσει, σβήνει ο συμπιέστης αλλά ο ανεμιστήρας συνεχίζει και λειτουργεί...τον έχω πετύχει μερικές φορές που σβήνει και ο ανεμιστήρας αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνει..δεν είμαι όλη μέρα πάνω από τον αφυγραντηρα. Από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι μολις πιάσει την επιθυμητή υγρασία μετά από 3 λεπτά σβήνει και ο ανεμιστήρας ο οποίος δεν είναι αθόρυβος. Έχετε καμία ιδέα; Σκέφτομαι να τον γυρίσω πίσω σαν DOA, εκτός αν κάτι δεν κάνω εγώ καλά.

Επεξ/σία από suedehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, suedehead είπε

Καλησπέρα σας, μια μικρή βοήθεια. Αγόρασα πολύ πρόσφατα έναν Juro pro eco 20lt. Ωραία κατασκευή, δείχνει ποιοτικός, hepa και φίλτρο ενεργού άνθρακα, ιονίστη και καθαριστή αέρα αλλά....όταν ρυθμίζω πχ την έπιθυμητη υγρασία πχ στο 60% μόλις την πιάσει, σβήνει ο συμπιέστης αλλά ο ανεμιστήρας συνεχίζει και λειτουργεί...τον έχω πετύχει μερικές φορές που σβήνει και ο ανεμιστήρας αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνει..δεν είμαι όλη μέρα πάνω από τον αφυγραντηρα. Από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι μολις πιάσει την επιθυμητή υγρασία μετά από 3 λεπτά σβήνει και ο ανεμιστήρας ο οποίος δεν είναι αθόρυβος. Έχετε καμία ιδέα; Σκέφτομαι να τον γυρίσω πίσω σαν DOA, εκτός αν κάτι δεν κάνω εγώ καλά.

Θα πας να ζητήσεις Doa για κάτι που δεν είδες αν ισχύει;;;; Με μπέρδεψες τώρα λιγάκι!

Κανονικά θα πρέπει να δεις τι και πως κάνει στην πράξη και αν αυτό συμβαδίζει με τα λεγόμενα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που βλέπω είναι ότι πχ ο χώρος έχει υγρασία 60%, ο αφυγραντηρας είναι ρυθμισμένος σε 65 και ο ανεμιστήρας δουλεύει. Δεν έχω κάτσει να το δοκιμάσω πλήρως τι και πως. Αυτό που ήθελα να γράψω (και έχεις δίκιο ότι σε μπέρδεψα) είναι ότι ΑΝ δεν λειτουργεί όπως πρέπει (δεν κλείνει ο ανεμιστήρας) θα ζητήσω doa.

έχει κανείς εμπειρία από juro pro τρόπο λειτουργίας; 
 

απο προηγούμενα posts πάντως διαβάζω ότι κάθε εταιρία έχει διαφορετικό τρόπο απενεργοποίησης. Σε άλλες εταιρίες σβήνει ο ανεμιστήρας, σε άλλες όχι, σε άλλες ανάβει και σβυνει. Ένας inventor που είχα δει, ανάβει και σβυνει.

 

Επεξ/σία από suedehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, suedehead είπε

Αυτό που βλέπω είναι ότι πχ ο χώρος έχει υγρασία 60%, ο αφυγραντηρας είναι ρυθμισμένος σε 65 και ο ανεμιστήρας δουλεύει. Δεν έχω κάτσει να το δοκιμάσω πλήρως τι και πως. Αυτό που ήθελα να γράψω (και έχεις δίκιο ότι σε μπέρδεψα) είναι ότι ΑΝ δεν λειτουργεί όπως πρέπει (δεν κλείνει ο ανεμιστήρας) θα ζητήσω doa.

έχει κανείς εμπειρία από juro pro τρόπο λειτουργίας; 
 

απο προηγούμενα posts πάντως διαβάζω ότι κάθε εταιρία έχει διαφορετικό τρόπο απενεργοποίησης. Σε άλλες εταιρίες σβήνει ο ανεμιστήρας, σε άλλες όχι, σε άλλες ανάβει και σβυνει. Ένας inventor που είχα δει, ανάβει και σβυνει.

DOA (DEAD on arival) ζητάς για κάτι που δεν λειτουργεί  όπως έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί .  Ρώτα πρώτα την juro-pro  πώς δουλεύει ο  συγκεκριμένος αφυγραντήρας . Τι προγραμματισμό έχει . Αν δεν δουλεύει όπως σου πουν, τότε ζήτα DOA  αν και 99 % έτσι όπως περιγράφεις δουλεύει αυτό το μοντέλο όπως και  αρκετά άλλα του εμπορίου . 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, suedehead είπε

Αυτό που βλέπω είναι ότι πχ ο χώρος έχει υγρασία 60%, ο αφυγραντηρας είναι ρυθμισμένος σε 65 και ο ανεμιστήρας δουλεύει. Δεν έχω κάτσει να το δοκιμάσω πλήρως τι και πως. Αυτό που ήθελα να γράψω (και έχεις δίκιο ότι σε μπέρδεψα) είναι ότι ΑΝ δεν λειτουργεί όπως πρέπει (δεν κλείνει ο ανεμιστήρας) θα ζητήσω doa.

έχει κανείς εμπειρία από juro pro τρόπο λειτουργίας; 
 

απο προηγούμενα posts πάντως διαβάζω ότι κάθε εταιρία έχει διαφορετικό τρόπο απενεργοποίησης. Σε άλλες εταιρίες σβήνει ο ανεμιστήρας, σε άλλες όχι, σε άλλες ανάβει και σβυνει. Ένας inventor που είχα δει, ανάβει και σβυνει.

Σύμφωνα με το εγχειρίδιο του θα πρέπει να κάνει τα ακόλουθα....

image.png.26afabd55f2dd70a8c9058880fdc8973.png

Έχω πρόσβαση σε έναν ECO 25L οπότε μπορώ να ρίξω μια ματιά να δω πως λειτουργεί και εκείνος στην πράξη. Σε όλες των περιπτώσεων, DOA ΔΕΝ βγάζεις για τέτοια περίπτωση. Αξιώνεσαι επιδιόρθωση, ή σε περίπτωση αδυναμίας, και πάντα επικαλούμενος δηλώσεις του κατασκευαστή για διαφορετική λειτουργία μπορείς να αξιωθείς επιστροφή. Στην προκειμένη οι επιστροφές γίνονται στο κατάστημα (cash back δύσκολα παίζει). Αυτά τα αναφέρω γενικότερα για το θέμα "επιστροφών"!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, yositosi είπε

Σύμφωνα με το εγχειρίδιο του θα πρέπει να κάνει τα ακόλουθα....

image.png.26afabd55f2dd70a8c9058880fdc8973.png

Έχω πρόσβαση σε έναν ECO 25L οπότε μπορώ να ρίξω μια ματιά να δω πως λειτουργεί και εκείνος στην πράξη. Σε όλες των περιπτώσεων, DOA ΔΕΝ βγάζεις για τέτοια περίπτωση. Αξιώνεσαι επιδιόρθωση, ή σε περίπτωση αδυναμίας, και πάντα επικαλούμενος δηλώσεις του κατασκευαστή για διαφορετική λειτουργία μπορείς να αξιωθείς επιστροφή. Στην προκειμένη οι επιστροφές γίνονται στο κατάστημα (cash back δύσκολα παίζει). Αυτά τα αναφέρω γενικότερα για το θέμα "επιστροφών"!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το ενδιαφέρον. DOA μου πρότειναν από το κατάστημα που έγινε η αγορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, yositosi είπε

Σύμφωνα με το εγχειρίδιο του θα πρέπει να κάνει τα ακόλουθα....

image.png.26afabd55f2dd70a8c9058880fdc8973.png

Έχω πρόσβαση σε έναν ECO 25L οπότε μπορώ να ρίξω μια ματιά να δω πως λειτουργεί και εκείνος στην πράξη. Σε όλες των περιπτώσεων, DOA ΔΕΝ βγάζεις για τέτοια περίπτωση. Αξιώνεσαι επιδιόρθωση, ή σε περίπτωση αδυναμίας, και πάντα επικαλούμενος δηλώσεις του κατασκευαστή για διαφορετική λειτουργία μπορείς να αξιωθείς επιστροφή. Στην προκειμένη οι επιστροφές γίνονται στο κατάστημα (cash back δύσκολα παίζει). Αυτά τα αναφέρω γενικότερα για το θέμα "επιστροφών"!

Είχα διαβάσει και εγώ το manual. Στο σημείο που γράφουν " αλλά θα είναι σε κατάσταση αναμονής" , κατάσταση αναμονής τί ορίζουν ; Να είναι standby ο συμπιεστής και να κάνει σάρωση ο ανεμιστήρας ή συμπιεστής και ανεμιστήρας off ; Θα μου πείς το λογικό είναι απο την στιγμή που γράφουν "κατάσταση αναμονής" να μην δουλεύει ούτε ο ανεμιστήρας αλλα.. who knows .... Για αυτό του έγραψα να μιλήσει καλύτερα με την αντιπροσωπεία . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Είχα διαβάσει και εγώ το manual. Στο σημείο που γράφουν " αλλά θα είναι σε κατάσταση αναμονής" , κατάσταση αναμονής τί ορίζουν ; Να είναι standby ο συμπιεστής και να κάνει σάρωση ο ανεμιστήρας ή συμπιεστής και ανεμιστήρας off ; Θα μου πείς το λογικό είναι απο την στιγμή που γράφουν "κατάσταση αναμονής" να μην δουλεύει ούτε ο ανεμιστήρας αλλα.. who knows .... Για αυτό του έγραψα να μιλήσει καλύτερα με την αντιπροσωπεία . 

Λέει "ο αφυγραντήρας δεν θα αρχίσει να λειτουργεί". Αφυγραντήρας η συσκευή... Συμπιεστής θα έπρεπε να λέει στην προκειμένη.

Σε όλες των περιπτώσεων ΔΕΝ θα διαφωνήσω μαζί σου, γιατί η ορθή προσέγγιση είναι αυτό που λες. Θα τσεκάρω και τον ECO 25L να δω τι κάνει, αν και "στα χαρτιά" είναι άλλο μοντέλο οπότε κανείς δεν δεσμεύει κανέναν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...