Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικά νιώθω πολύ κορόιδο αυτή τη στιγμή. Έχω τον αφυγραντηρα σε ένα δωμάτιο 2 έπι 2 για να κάνω τις δοκιμές. Τον έβαλα σε υγρασία 80% έτσι για να δω το θα κάνει. Μέσα σε 10 λεπτά σύμφωνα με τον αφυγραντηρα η υγρασία του χώρου ανέβηκε σε 76%. Ε εντάξει τα έχω δει όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, suedehead είπε

προσωπικά νιώθω πολύ κορόιδο αυτή τη στιγμή. Έχω τον αφυγραντηρα σε ένα δωμάτιο 2 έπι 2 για να κάνω τις δοκιμές. Τον έβαλα σε υγρασία 80% έτσι για να δω το θα κάνει. Μέσα σε 10 λεπτά σύμφωνα με τον αφυγραντηρα η υγρασία του χώρου ανέβηκε σε 76%. Ε εντάξει τα έχω δει όλα. 

ΠΡΟΣΕΞΕ! Το να σου δείξει λάθος ένδειξη όταν σβήσουν όλα (βασικά ο ανεμιστήρας) είναι λογικό, αναμενόμενο αλλά και αναπόφευκτο! Έχεις υψηλή στατική υγρασία μέσα στη συσκευή, και εφόσον δεν έχεις ροή αέρα τότε λογικό να δεις λανθασμένες τιμές. Το θέμα είναι όμως τι κάνει η συσκευή με αυτές τις λανθασμένες τιμές... αν τις αγνοεί τότε οκ. Αν όμως αναβει συμπιεστή τότε έχεις θέμα!!!

Αν όμως λειτουργεί σωστά ο προγραμματισμός και ΔΕΝ ανάβει συμπιεστή τότε δεν μπορείς να έχεις και την απαίτηση να σου δείχνει και σωστή ένδειξη ενώ είναι σε standby με ανεμιστήρα/συμπιεστή κλειστά! Στην τελική είναι σαν να ζητάς από έναν τυφλό να δει κάτι!! Εκεί, για να έχεις διαρκώς σωστές ενδείξεις πας σε μόνιμη λειτουργία ανεμιστήρα, όπου έχεις όμως trade-off σε θόρυβο αλλά και κατανάλωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είσαι επιστήμονας και γνωστής του θέματος και σε ευχαριστώ πολύ. Όπως και όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν. Δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου να ασχοληθώ περισσότερο. Εργάζομαι 12+++ ώρες την ημέρα και έχω 3 παιδιά να ασχοληθώ. Φακ αγόρασα τον αφυγραντηρα το Σάββατο που μας πέρασε, ήθελα κάτι plug n play να το βάλω σε λειτουργία και να το ξεχάσω. Δεν ξέρω τι θα κάνω. Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από suedehead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, suedehead είπε

Είσαι επιστήμονας και γνωστής του θέματος και σε ευχαριστώ πολύ. Όπως και όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν. Δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου να ασχοληθώ περισσότερο. Εργάζομαι 12+++ ώρες την ημέρα και έχω 3 παιδιά να ασχοληθώ. Φακ αγόρασα τον αφυγραντηρα το Σάββατο που μας πέρασε, ήθελα κάτι plug n play να το βάλω σε λειτουργία και να το ξεχάσω. Δεν ξέρω τι θα κάνω. Ευχαριστώ πολύ.

Σίγουρα θα κάνεις κουράγιο, υπομονή (με όλα τα άλλα τα σημαντικά που ανέφερες) και κοίτα να πεις "να πάνε να μ@μηθούνε αυτά" γιατί καταλαβαίνεις στο πετσί σου ότι αυτά είναι από τα ασήμαντα προβλήματα της ζωής ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις δίκιο απόλυτο απλά δεν μπορώ να νιώθω ότι με κοροϊδεύουν η τουλάχιστον θα πρέπει να ενημερώνεται ο πελάτης πριν την αγορά για μια τέτοια λειτουργία . 279 ευρώ έδωσα, κάθε εταιρεία πρέπει να τιμαει τα χρήματα των πελατών της. Τεσπα, ευχαριστώ και καλό βράδυ :)

Επεξ/σία από suedehead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yositosi είπε

Το default mode πριν χρόνια ήταν να λειτουργεί μόνιμα ο ανεμιστήρας. Που και πότε κάποιοι το γύρισαν σε διακοπτόμενο ΔΕΝ το γνώριζα. Το πρόβλημα προέκυψε εκ των πραγμάτων από τον προγραμματισμό ΕΝΟΣ εργοστασίου και χτυπήθηκαν τα φασόν (αλλά και δικά του) που κυκλοφορούσαν στην αγορά. Για να σου το κάνω πιο λιανά, πριν το κάνετε θέμα μερικοί παθόντες εδώ μέσα πριν 2 χρόνια ΠΟΛΛΟΙ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑΝ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ. Εγώ προσωπικά πχ δεν είχα ιδέα για το θέμα ότι υπήρχε.

Εκ των υστέρων έμαθα ότι σε πελάτες που το σχολίαζαν (ελάχιστοι) τους το δικαιολογούσαν, και αυτοί δεν το τραβούσαν παραπέρα. Στα όποια μοντέλα στην αγορά μας οι αλλαγές έγιναν μετά από εκείνο το "μπαμ" που το έιχατε κάνει υπερπαραγωγή εδώ μέσα (από όσο θυμάμαι και ο Juropro, και η Morris πχ έκαναν την αλλαγή τότε).

Απλα δεν γνωρίζω προσωπικά τουλάχιστον μοντέλα που έκαναν την αλλαγή σε διακοπτόμενη λειτουργία μετά από το όλο τζέρτζελο και να είχαν προβλημα με αυτό! (τώρα βέβαια ο φίλος @suedehead περιγράφει μια προβληματική κατάσταση η οποία και φυσικά είναι αντικειμενικά μιλώντας άκρως αδικαιολογητη δεδομένου του ότι έχει συμβεί στην αγορά μας πριν 2 έτη)

Μέχρι πριν 2 χρόνια ίσχυε. Από πέρσι το καλοκαίρι επειδή την έφαγαν, και την έφαγαν ΑΣΧΗΜΑ, ειδικά από ανταγωνιστές merchandisers που έδιναν ρέστα... το γύρισαν σε συνεχιζόμενη λειτουργία. Το θέμα πήρε μεγάλες διαστάσεις από παθόντες εδώ μέσα τότε, όπου το κράξιμο πήγε σύννεφο. Αμέσως μετά, εντός ημερών, το κράξιμο μεταφέρθηκε στα καταστήματα από τους merchandisers.

ΔΕΝ είναι νορμάλ λειτουργία! ΔΕΝ είναι φυσιολογικό! ΔΕΝ ειναι καλό για ένα συμπιεστή να αναβοσβήνει άσκοπα κάθε 5 λεπτά για τους λόγους που προανέφερα μερικά post παραπάνω!

Ok, τωρα σε επιασα. Η συζήτηση ήταν στο αν θεωρείται αναβάθμιση η μετάβαση σε συνεχή λειτουργία ανεμιστήρα σε σχέση με τη διακοπτόμενη και όχι αυτο που λες. Ιστορική ηταν η συζήτηση. Επιμένω λοιπόν πως προυπήρχε η συνεχόμενη λειτουργια απο την διακοπτόμενη που ηρθε ως αναβαθμιση και τώρα που αναφέρεις και λιγο το ιστορικό, καταλαβαίνω πως έγινε η ιστορία. Γι αυτο γράφω πως δεν έχουν ολοι προβλημα. Πήγαν στην διακοπτόμενη λειτουργία με τη λογική της αναβάθμισης αφου αντιμετωπιζόταν ο συνεχής θόρυβος. Λιγο που γκουλαρα τωρα ειδα οτι απο το 2014 στο εξωτερικο (βρηκα τους danby που τους θεωρουν καλους) εγινε η μεταβαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ok, τωρα σε επιασα. Η συζήτηση ήταν στο αν θεωρείται αναβάθμιση η μετάβαση σε συνεχή λειτουργία ανεμιστήρα σε σχέση με τη διακοπτόμενη και όχι αυτο που λες. Ιστορική ηταν η συζήτηση. Επιμένω λοιπόν πως προυπήρχε η συνεχόμενη λειτουργια απο την διακοπτόμενη που ηρθε ως αναβαθμιση και τώρα που αναφέρεις και λιγο το ιστορικό, καταλαβαίνω πως έγινε η ιστορία. Γι αυτο γράφω πως δεν έχουν ολοι προβλημα. Πήγαν στην διακοπτόμενη λειτουργία με τη λογική της αναβάθμισης αφου αντιμετωπιζόταν ο συνεχής θόρυβος. Λιγο που γκουλαρα τωρα ειδα οτι απο το 2014 στο εξωτερικο (βρηκα τους danby που τους θεωρουν καλους) εγινε η μεταβαση.

για αυτό σε ρωτούσα ξανά και ξανά και το κάναμε διάλογο από τη Λάμψη :P . Έτσι που το έγραψες αρχικά εντελώς διαφορετικά διαβαζόταν (τουλάχιστον από εμένα). Σημασία έχει ότι το έχουμε τώρα! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, suedehead είπε

Ρυθμίζω υγρασία στο 65%, περιμένω φτάνει στο 66% σβυνει συμπίεστης και μετά από λίγο και ο ανεμιστήρας. Μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά η μετρούμενη υγρασία ανέβηκε στο 71% και ξεκίνησαν συμπίεστης με ανεμιστήρα. Πλασματική φυσικά αύξηση. 

Φίλε έχεις και συ το ίδιο πρόβλημα που εχουμε κουβεντιασει εδω για καποιες μαρκες. Είτε πας συνεχόμενη λειτουργία ανεμιστήρα που είναι παλια και δοκιμασμένη μεθοδος, είτε σε μισάωρη παυση που εχουν καποια μοντελα (θεωρούνται οτι κανουν οικονομια) είτε βρίσκεις μοντελα που δουλεύουν με την ίδια λογική με τον αφυγραντηρα που εχεις αλλα δουλευουν σωστα (olympia splendid). Στη τελική αν τελικα τον αλλαξεις, ρωτα πρωτα για την νεα σου επιλογη εδω.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/11/2019 at 16:38, yositosi said:

Για το smart σκέλος, φοράει Tuya (πλακέτα TYWE3S που από ότι έχω δει πρέπει να είναι η πιο σύγχρονη). Ανοιχτό λογισμικό και όχι κλειδωμένο πρόγραμμα "βαφτισμένο" σαν Morris. Αυτό σημαίνει χρήση της εφαρμογής Tuya Smart (ή Tuya Smart Living) οι οποίες έχουν αρκετά καλές κριτικές από χρήστες, και οι οποίες ενημερώνονται μηνιαίως.

Παρόλα αυτά, γενικά οι smart συσκευές είναι κάτι σαν τους γιατρούς, όπου είναι να φοβάσαι να προτείνεις γιατί πάντα μπροεί να γίνει η στραβή. Επομένως, για εμένα η καλύτερη λύση είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή και να πας σε ένα κατάστημα να κάνεις δοκιμή. Με ένα άλλο κινητό στήνεις ένα wifi hotspot και κάνεις μια σύνδεση για έλεγχο ;) 

Στα θετικά που είδα στον 20άρη που δοκιμασα, ότι έχει άμεση/real time ανταπόκριση μεταξύ συσκευής και εφαρμογής. Ελέγχεις τα πάντα, με εξτραδάκι ότι έχει και εβδομαδιαίο προγραμματισμό λειτουργίας. Επίσης είναι δυνατή η ταυτόχρονη σύνδεση παραπάνω του ενός χρήστη με τη συσκευή. Εχει κάτι επιλογές για διαχείριση οικογένειας, δωματίων, κλπ κλπ αλλά δεν πολυασχολήθηκα με αυτά γιατί τα θεωρώ ψιλο-ανούσια εκτός και αν έχεις πολλές διαφορετικές έξυπνες συσκευές σε αυτή την πλατφόρμα (το καλό βέβαια είναι ότι με μια εφαρμογή μπορείς να έχεις σε μια μάσκα και άλλες συσκευές που δουλεύουν με Tuya). Το μοναδικό που δεν βρήκα κάπου την ένδειξη για πλήρες δοχείο. 

budget? τετραγωνικά που θέλεις να καλύψεις ως προς αφύγρανση;

 

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες ... Θα χτυπήσω τον 20άρη και σε λίγες μέρες θα επιστρέψω με τις πρώτες εντυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν αφυγραντήρα γύρω στα 150 ευρώ;έχω δει αυτούς τους 2 αλλά κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-mddf-20-den-7-1228425.html

https://www.skroutz.gr/s/6977203/Gree-GDN12AH-K4EBB1C.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Michael1984 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν αφυγραντήρα γύρω στα 150 ευρώ;έχω δει αυτούς τους 2 αλλά κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-mddf-20-den-7-1228425.html

https://www.skroutz.gr/s/6977203/Gree-GDN12AH-K4EBB1C.html

ο ένας 12άρης, ο άλλος 20άρης... Συγκρίνεις μήλα με αχλάδια κοινώς. 

Ξεκάθαρο ότι μεταξύ των 2, πιο value for money είναι ο Midea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με ενδιαφέρει τόσο αν είναι πιο δυνατός ή μεγαλύτερος αλλά περισσότερο αν είναι αξιόπιστος και αθόρυβος εννοείται βέβαια να αποδίδει αν μπορεί κάποιος να προτείνει και κατι άλλο δεν έχω πρόβλημα αν είναι δοκιμασμένο ειδικά γιατί είμαι εντελώς άσχετος και δεν έχω καμία εμπειρία με αφυγραντήρες το σπίτι είναι 80 τμ και θερμαίνεται κανονικά ο λόγος που θέλω να προβώ σε αγορά αφυγραντήρα είναι διότι τον χειμώνα οταν τα βράδια σβήνει η θέρμανση το πρωί τα τζάμια από μέσα είναι μούσκεμα (όχι ακόμα περσινή εμπειρία) και για στέγνωμα ρούχων

ευχαριστώ

Επεξ/σία από Michael1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα το θέμα τελείως τυχαία γιατί παρήγγειλα αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/16121799/Kullhaus-Qualis-20L-Ion.html

στα 225 απο προσφορά του e-shop

την ακύρωσα γιατί διάβασα κάποια σχόλια στη 266 σελίδα και για πολλές μαζεμένες κριτικές στο σκρουτζ μάλλον fake

Σε αυτά τα χρήματα 200-250 ποιον έχετε να μου προτείνετε?

Με ενδιαφέρει να είναι ο πιο εύκολος και User friendly που γίνεται για σπιτι 120 τ.μ και στεγνωμα ρούχων

Δε μπορώ να περιμένω black friday η κατάσταση στο σπίτι έχει ξεφύγει...

Δελεαστική τιμή είναι αυτός

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-mddf-20-den-7-1228425.html

Το θέμα είναι θα με καλύψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση σχετικά με την απόδοση και την κατανάλωση ενός αφυγραντήρα. Αν διαιρέσουμε την αναγραφόμενη ισχύ με τα λίτρα μας δίνει τα watt/lt . Αυτό είναι ένα ενδεικτικό για το κόστος λειτουργείας ή λέω κουταμάρες; Αν ισχύει τότε όσο πιο μικρός είναι ο λόγος αυτός τόσο πιο αποδοτικός είναι ο αφυγραντήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, melas_pavlos είπε

Παιδιά μια ερώτηση σχετικά με την απόδοση και την κατανάλωση ενός αφυγραντήρα. Αν διαιρέσουμε την αναγραφόμενη ισχύ με τα λίτρα μας δίνει τα watt/lt . Αυτό είναι ένα ενδεικτικό για το κόστος λειτουργείας ή λέω κουταμάρες; Αν ισχύει τότε όσο πιο μικρός είναι ο λόγος αυτός τόσο πιο αποδοτικός είναι ο αφυγραντήρας.

η αναγραφόμενη αφύγρανση (πχ) πρέπει να διαιρεθεί με τη ΜΕΓΙΣΤΗ κατανάλωση, την οποία ΔΕΝ δηλώνουν όλοι, ώστε να έχεις πραγματική εικόνα ;) 

Αυτό ισχύει γιατί η μέγιστη κατανάλωση είναι σε 35C / RH80%. Η δηλωμένη αφύγρανση είναι ΣΥΝΗΘΩΣ (στο 99% των περιπτώσεων) σε 30C / RH80%, οπότε εκεί είσαι κοντά.

Οι περισσότεροι δίνουν rated wattage που υποτίθεται ότι είναι η κατανάλωση σε 26,7C / RH60% (όπου συνήθως και η αφυγραντική ικανότητα είναι κοντά αλλα με αρκετά συν πλην στην πράξη, στα ΜΙΣΑ από την αρχική δηλωμένη). Σου βάζω τα "υποτίθεται" γιατί έχω δει αρκετά μαγικά, από μοντέλα που πωλούνται για άλλα λίτρα και είναι στην πράξη άλλα λίτρα, από μοντέλα που δηλώνουν άλλα αντί άλλων watt... από... από... από... Αν δεν πιάσει βατόμετρο στο χέρι, την αλήθεια δύσκολο να την δεις!

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...