Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Michael1984 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν αφυγραντήρα γύρω στα 150 ευρώ;έχω δει αυτούς τους 2 αλλά κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-mddf-20-den-7-1228425.html

https://www.skroutz.gr/s/6977203/Gree-GDN12AH-K4EBB1C.html

 

1 ώρα πριν, Michael1984 είπε

Δεν με ενδιαφέρει τόσο αν είναι πιο δυνατός ή μεγαλύτερος αλλά περισσότερο αν είναι αξιόπιστος και αθόρυβος εννοείται βέβαια να αποδίδει αν μπορεί κάποιος να προτείνει και κατι άλλο δεν έχω πρόβλημα αν είναι δοκιμασμένο ειδικά γιατί είμαι εντελώς άσχετος και δεν έχω καμία εμπειρία με αφυγραντήρες το σπίτι είναι 80 τμ και θερμαίνεται κανονικά ο λόγος που θέλω να προβώ σε αγορά αφυγραντήρα είναι διότι τον χειμώνα οταν τα βράδια σβήνει η θέρμανση το πρωί τα τζάμια από μέσα είναι μούσκεμα (όχι ακόμα περσινή εμπειρία) και για στέγνωμα ρούχων

ευχαριστώ

Θα προτιμούσα τον 20 λιτρο . Τον Midea . Είναι και στα λεφτά που κοιτάζεις  και θεωρώ ότι θα καλύψει άνετα τους χώρους σου . 
Η Midea να ξέρεις δίνει 3 χρόνια εγγύηση . Άλλες μάρκες δίνουν 5 χρόνια  αλλά θα χρειαστεί να ανέβεις σε budget . 

1 ώρα πριν, DeareN είπε

Βρήκα το θέμα τελείως τυχαία γιατί παρήγγειλα αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/16121799/Kullhaus-Qualis-20L-Ion.html

στα 225 απο προσφορά του e-shop

την ακύρωσα γιατί διάβασα κάποια σχόλια στη 266 σελίδα και για πολλές μαζεμένες κριτικές στο σκρουτζ μάλλον fake

Σε αυτά τα χρήματα 200-250 ποιον έχετε να μου προτείνετε?

Με ενδιαφέρει να είναι ο πιο εύκολος και User friendly που γίνεται για σπιτι 120 τ.μ και στεγνωμα ρούχων

Δε μπορώ να περιμένω black friday η κατάσταση στο σπίτι έχει ξεφύγει...

Δελεαστική τιμή είναι αυτός

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-mddf-20-den-7-1228425.html

Το θέμα είναι θα με καλύψει?

Σε ενδιαφέρει να έχει έξτρα δυνατότητες πέρα απο στέγνωμα ρούχων; π.χ φίλτρα ή wi-fi  για να τον ελέγχεις απομακρυσμένα όταν λείπεις ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

 

Σε ενδιαφέρει να έχει έξτρα δυνατότητες πέρα απο στέγνωμα ρούχων; π.χ φίλτρα ή wi-fi  για να τον ελέγχεις απομακρυσμένα όταν λείπεις ;

Οχι δε θα ασχοληθώ καθόλου με wifi, με ενδιαφέρει στέγνωμα ρούχων και κυρίως να τον έχω κάπου στο σπίτι να ρυθμίζει αυτόματα την υγρασία ειδικά το βράδυ που κοιμόμαστε με τη γυναίκα και το παιδί φτάνει στο 85% .

Με λίγα λόγια 3 πράγματα είναι τα κυριότερα

1)Χαμηλή κατανάλωση στη μόνιμη λειτουργία

2) Να μπορεί να αποδώσει δυνατά στο στέγνωμα ρούχων

3) Να είναι user friendly δλδ να τον βάζει η γυναίκα μου και να ξεμπερδέυει, να έχει μόνο το δοχείο στο μυαλό της να αδειάζει τπτ άλλο.

Τώρα για τα φίλτρα ευπρόσδεκτα είναι μιας και έχουμε βρεφάκι στο σπίτι αλλά είναι σχετικά καινούργια η οικοδομή και η μικρή δεν έχει κανένα θέμα ευτυχώς με το αναπνευστικό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βλακώδες ερώτηση :

Όταν λέμε ότι ένας αφυγραντηρας έχει WiFi και μπορούμε να τον δουλέψουμε μέσω αυτού, θα πρέπει να είμαστε κι εμείς συνδεδεμένοι στο ίδιο WiFi ή μπορούμε και εκτός σπιτιού (με data) ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, terry308 said:

Μια βλακώδες ερώτηση :

Όταν λέμε ότι ένας αφυγραντηρας έχει WiFi και μπορούμε να τον δουλέψουμε μέσω αυτού, θα πρέπει να είμαστε κι εμείς συνδεδεμένοι στο ίδιο WiFi ή μπορούμε και εκτός σπιτιού (με data) ; 

Για εκτός σπιτιού διαχείρηση... με data ή αλλο wifi!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DeareN είπε

Οχι δε θα ασχοληθώ καθόλου με wifi, με ενδιαφέρει στέγνωμα ρούχων και κυρίως να τον έχω κάπου στο σπίτι να ρυθμίζει αυτόματα την υγρασία ειδικά το βράδυ που κοιμόμαστε με τη γυναίκα και το παιδί φτάνει στο 85% .

Με λίγα λόγια 3 πράγματα είναι τα κυριότερα

1)Χαμηλή κατανάλωση στη μόνιμη λειτουργία

2) Να μπορεί να αποδώσει δυνατά στο στέγνωμα ρούχων

3) Να είναι user friendly δλδ να τον βάζει η γυναίκα μου και να ξεμπερδέυει, να έχει μόνο το δοχείο στο μυαλό της να αδειάζει τπτ άλλο.

Τώρα για τα φίλτρα ευπρόσδεκτα είναι μιας και έχουμε βρεφάκι στο σπίτι αλλά είναι σχετικά καινούργια η οικοδομή και η μικρή δεν έχει κανένα θέμα ευτυχώς με το αναπνευστικό της.

Αν σε ενδιαφερει πολυ το στεγνωμα των ρουχων να δεις μοντελα που συνοδευονται με υφασματινη ντουλαπα-κρεμαστρα. Εκει θα στεγνωνουν σε 2-3 ωρες και θα κανεις οικονομια. Καποια moris και καποια puredry  ξερω οτι εχουν και ειναι και σοβαρα μηχανηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Αν σε ενδιαφερει πολυ το στεγνωμα των ρουχων να δεις μοντελα που συνοδευονται με υφασματινη ντουλαπα-κρεμαστρα. Εκει θα στεγνωνουν σε 2-3 ωρες και θα κανεις οικονομια. Καποια moris και καποια puredry  ξερω οτι εχουν και ειναι και σοβαρα μηχανηματα.

Σε μικρό δωματιάκι με κλειστή πόρτα θα τα στεγνώνω οπότε νομίζω με ένα τέτοιο είμαι κομπλέ για όλο το σπιτι

https://www.skroutz.gr/s/14027007/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy-Face-Lift.html

 

Tώρα αφού το μπάτζετ ανέβηκε το θέμα είναι ο απο πάνω ή ένας inventor atmosphere 25 που τον βρήκα σχεδόν ίδια τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά ενός αφυγραντήρα γιατί το σπίτι που μετακόμισα είναι ισόγειο και μαζεύει αρκετή υγρασία. Ο χώρος είναι συνολικά 65τμ.

Θα ήθελα κάτι καλό να κάνει τη δουλειά σωστά. Απ'ότι έψαξα θα με ενδιάφεραν οι λειτουργίες wi-fi και στέγνωμα ρούχων.

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων για κάθε απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DeareN είπε

Σε μικρό δωματιάκι με κλειστή πόρτα θα τα στεγνώνω οπότε νομίζω με ένα τέτοιο είμαι κομπλέ για όλο το σπιτι

https://www.skroutz.gr/s/14027007/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy-Face-Lift.html

Tώρα αφού το μπάτζετ ανέβηκε το θέμα είναι ο απο πάνω ή ένας inventor atmosphere 25 που τον βρήκα σχεδόν ίδια τιμή?

Ο ενας (puredry με 5 χρόνια εγγύηση (λολ)) οταν πιασει την υγρασια που θελει σταματαει για μιση ώρα τελειως (και ο ανεμιστήρας) ενω ο αλλος (inventor) δεν σταματαει τον ανεμιστήρα (και ο Inventor 5 νομιζω εχει). Για τον puredry να κοιταξεις να γραφει face lift στο κουτι γιατι ο προηγουμενος λειτουργούσε διαφορετικά.  Σε μικρο δωματιο θα κανει δουλεια αλλα και παλι δε θα πιασει τους χρονους της ντουλαπας.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ο ενας (puredry με 5 χρόνια εγγύηση (λολ)) οταν πιασει την υγρασια που θελει σταματαει για μιση ώρα τελειως (και ο ανεμιστήρας) ενω ο αλλος (inventor) δεν σταματαει τον ανεμιστήρα (και ο Inventor 5 νομιζω εχει).

ποιον θα πρότεινες εσύ φίλε μου?

τον puredry τον βρήκα και εδώ που μένω επαρχία σε μαγαζί ενώ τον Inventor πρέπει να τον παραγγείλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, DeareN είπε

ποιον θα πρότεινες εσύ φίλε μου?

τον puredry τον βρήκα και εδώ που μένω επαρχία σε μαγαζί ενώ τον Inventor πρέπει να τον παραγγείλω

Κοιτα δεν τον εχω αγορασει, και προσωπικα δε θελω να προτεινω αν δεν τον εχω δουλεψει (πολλοι προτεινουν μοντελα χωρις να τα εχουν αγορασει και με χαλαει αφανταστα αυτο, εχουμε γινει η χαρα των εμπορων) αλλα προσωπικα τη puredry τη θεωρω εξειδικευμένη στους αφυγραντηρες. Αφου τον βρηκες κοντα σου (εδω χανια δεν τον βρισκεις παρα μονο ηρακλειο) θα τον προτιμουσα μονο και μονο απο τον τροπο λειτουργιας του. Εχω meaco που δουλευει ετσι, και παρα τα στραβα που εχει, μονο και μονο απο αυτη τη λειτουργια με ικανοποιει ως μηχανημα. Ο Inventor τον βλεπω πανακριβο και στα ιδια λεφτα θα επαιρνα ειτε mitsubishi είτε olimpia splendid. Δες και τη χωρητικότητα του καδου που ειναι μεγαλη ανεση. Στο meaco που εχω ειναι 5 λιτρα και τον αλλαζω καθε 1,5-2 μερες πλέον. Στη τιμή του o puredry μαλλον ειναι vfm, αλλά εχω μείνει λίγο πίσω στα μοντελα που κυκλοφορουν φέτος. Ψαξτο λιγο ακομα. περιμενε και black friday και κράτα στο μυαλό σου ότι είναι συσκευές με ημερομηνία λήξης.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 3 primo του eshop λένε κάτι; Είναι vfm; Ρωτάω γενικότερα για μικρά και μεγάλα σπίτια, το δικό μου και φίλων.

Λέω να πάρω τον Morris MDE-16290 γύρω στα 150. Τον πήραμε πριν 1 μήνα για το πατρικό μου και φαίνεται καλός. Σε σχέση με τον morris του eshop εδώ, τι διαφορές έχουν; (mdb 16100)

Είμαι σε 60 τμ περίπου, με αρκετή υγρασία, θέλω αυτόματη επανεκκίνηση, ενώ wifi, ιονιστής και στέγνωμα ρούχων μου είναι ψιλοαδιαφορα. Μέχρι 150 ευρώ χοντρικά. Ιδανικά θα ήθελα καθαριστή αέρα με αφυγραντήρα, αλλά είδα τιμές πολύ ψηλά.

IMG_20191113_233153.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες αυτοματη επανεκκινηση τι ακριβως εννοείς? Μετά απο διακοπή ρεύματος? Παντως με τα μοντελα της morris εχω παθει πλακα. Ειναι τοσα πολλα τα μοντελα και μοιαζουν εμφανισιακα που αν καποιος μπορει να μας τα βαλει σε μια σειρα θα βοήθαγε κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DeareN είπε

ποιον θα πρότεινες εσύ φίλε μου?

τον puredry τον βρήκα και εδώ που μένω επαρχία σε μαγαζί ενώ τον Inventor πρέπει να τον παραγγείλω

Πάρε τον Primo OL22-271EA. Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο, φθηνότερο και πανελλαδικό service [σε αντίθεση με τον άλλο που έχει μόνο στη Δράμα]. Είναι σε προσφορά εδώ https://www.e-shop.gr/afygrantiras-22lt-me-leitoyrgia-ionismoy-primo-ol22-271ea-p-HAP.002814

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Οταν λες αυτοματη επανεκκινηση τι ακριβως εννοείς? Μετά απο διακοπή ρεύματος? Παντως με τα μοντελα της morris εχω παθει πλακα. Ειναι τοσα πολλα τα μοντελα και μοιαζουν εμφανισιακα που αν καποιος μπορει να μας τα βαλει σε μια σειρα θα βοήθαγε κόσμο. 

στα μαγαζιά παίζουν περσινά και προπέρσινα μοντέλα... Ουσιαστικά εξελίξεις από έτος σε έτος είναι...

54 λεπτά πριν, Everest είπε

Λέω να πάρω τον Morris MDE-16290 γύρω στα 150. Τον πήραμε πριν 1 μήνα για το πατρικό μου και φαίνεται καλός. Σε σχέση με τον morris του eshop εδώ, τι διαφορές έχουν; (mdb 16100)

Ο MDE16290 είναι περσινό μοντέλο (πρώτος με R290). Ο MDB-16100i είναι η φετινή του εξέλιξη, όπου οι αλλαγές είναι η προσθήκη του ιονιστή, η προσθήκη του φίλτρου Hepa (και ο παλιός το παίρνει αλλά δεν το έχει στη συσκευασία), και νομίζω λίγο μεγαλύτερο καλώδιο ρεύματος. Από μηχανικής πλευράς (εξαρτήματα, καταναλώσεις, θόρυβος, λοιπές λειτουργίες) ακριβώς ίδια.

47 λεπτά πριν, Agelosdim είπε

Πάρε τον Primo OL22-271EA. Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο, φθηνότερο και πανελλαδικό service [σε αντίθεση με τον άλλο που έχει μόνο στη Δράμα]. Είναι σε προσφορά εδώ https://www.e-shop.gr/afygrantiras-22lt-me-leitoyrgia-ionismoy-primo-ol22-271ea-p-HAP.002814

Πάντως είναι η μαγική και επική στιγμή που ΄καποιοι εισαγωγείς για να μην πληρώσουν 5 φράγκα να βγάλουν τεχνικο φάκελο, κοτσάρουν το μοντέλο του Κινέζου κατασκευαστη΄ώστε να "δανειστούν" και όλα τα πιστοποιητικά στο τζαμπέ και εκεί αρχίζουν τα μαγικά...

image.png.6a5a4b112c15c05f321dc133e0dd7669.png

https://www.istanbulbilisim.com/olefini-ol22-271ea-nem-alma-cihazi-fiyati-290722.html#product-tabs

Ο αντίστοιχος τουρκαλιώτης που είχε την ίδια ιδέα λοιπόν, εντελώς άλλα χαρακτηριστικά. Όποιος δεν βαριέται ας κάνει και έναν γκούγκλη κατά Κίνα μεριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, yositosi είπε

MDE16290 είναι περσινό μοντέλο (πρώτος με R290). Ο MDB-16100i είναι η φετινή του εξέλιξη, όπου οι αλλαγές είναι η προσθήκη του ιονιστή, η προσθήκη του φίλτρου Hepa (και ο παλιός το παίρνει αλλά δεν το έχει στη συσκευασία), και νομίζω λίγο μεγαλύτερο καλώδιο ρεύματος. Από μηχανικής πλευράς (εξαρτήματα, καταναλώσεις, θόρυβος, λοιπές λειτουργίες) ακριβώς ίδια.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το uv του 16290 δεν τον κάνει να έχει "ιονιστη με uv" όπως νόμιζα; Μέσα στη συσκευασία βρήκαμε σε ζελατίνα ένα γκρι φίλτρο άνθρακα, που προσθέσαμε μέσα από το πορτάκι του φίλτρου.

Αν έχεις κάποια άλλη πρόταση μοντέλου μου λες. Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...