Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Πρέπει να πάρω αφυγραντήρα και επειδή παίζουν άπειρα μοντέλα είπα να απευθυνθώ εδώ.

Σπίτι 90 τετραγωνικά στα βόρεια προάστεια, κάνει το κρύο του τον χειμώνα και όσο νά'ναι προσπαθούμε να το πάμε με κουβέρτες και ρούχα και να μην λειτουργούμε καλοριφέρ και θερμάστρες.

Για λειτουργίες δεν ξέρω να σας πω τι θέλω να έχει, καλό είναι αυτό το στέγνωμα ρούχων που είδα ότι παίζει αλλά γενικά δεν ξέρω τι κάνουν οπότε δεν πολυ-ασχολούμαι με εξτραδάκια. Ψάχνω απλά μια καλή, vfm συσκευή. Είδα τον Midea της MediaMarkt σε προσφορά, είναι καλή περίπτωση; Μήπως ο MDE 16290?

Πείτε μου απλά ποιοί είναι mainstream, δοκιμασμένες επιλογές στα 150-200 ευρώ που να κάνουν την δουλειά τους και μου φτάνει αυτό.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, woofwoofwoof είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Πρέπει να πάρω αφυγραντήρα και επειδή παίζουν άπειρα μοντέλα είπα να απευθυνθώ εδώ.

Σπίτι 90 τετραγωνικά στα βόρεια προάστεια, κάνει το κρύο του τον χειμώνα και όσο νά'ναι προσπαθούμε να το πάμε με κουβέρτες και ρούχα και να μην λειτουργούμε καλοριφέρ και θερμάστρες.

Για λειτουργίες δεν ξέρω να σας πω τι θέλω να έχει, καλό είναι αυτό το στέγνωμα ρούχων που είδα ότι παίζει αλλά γενικά δεν ξέρω τι κάνουν οπότε δεν πολυ-ασχολούμαι με εξτραδάκια. Ψάχνω απλά μια καλή, vfm συσκευή. Είδα τον Midea της MediaMarkt σε προσφορά, είναι καλή περίπτωση; Μήπως ο MDE 16290?

Πείτε μου απλά ποιοί είναι mainstream, δοκιμασμένες επιλογές στα 150-200 ευρώ που να κάνουν την δουλειά τους και μου φτάνει αυτό.

Ευχαριστώ πολύ.

ο midea 20άρης, ο άλλος 16άρης. Άρα με το καλημέρα ξεκινάς με μια σημαντικότατη διαφορά. Για σπίτι 90τμ, ένας 16άρης είναι λίγος, οπότε με αυτά και με αυτά γίνεται ένα "ξεσκαρτάρισμα" αυτόματα ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάνω κάτω ένας αφυγραντήρας γύρω στα 100-150 ευρώ ειναι οκ για να σου τραβάει την υγρασία απο ένα μεγάλο δωμάτιο 30 τετραγωνικά περίπου ,

αν ο χώρος δεν ειναι ενιαιος μην περιμένεις απο το ένα δωμάτιο στο άλλο να τραβάει την υγρασία και ας καλύπτει πολλά τετραγωνικά ,

τώρα τα παραπάνω χρήματα τα δίνεις για τα extra ,

π.χ. στάθμη θορύβου , wifi , ιονιστής , μεγάλο κουτί σε χωρητικότητα λίτρων, μάρκα  κ.τ.λ.π.

 

όταν έχει ζεόλιθο ειναι για περιοχές με πολυ μειων βαθμους κελσίου ,διοτι ο συμπιεστής σε πολυ χαμηλές θερμοκρασίες μπουκώνει στην λαική ,για αττική σαφώς και δεν χρειάζεσαι ζεόλιθο αλλα συμπιεστή .

Όσα περισσότερα extra έχει τόσα περισσότερα watt θα ειναι ,αρα και περισσότερο ρέυμα ,επίσεις ο ζεόλιθος τραβάει και περισσότερο ρευμα λόγο της τεχνολογίας του.

για πραγματικό στέγνωμα ρούχων θες την ειδική ντουλάπα αλλιώς ειναι μούφα ,σχεδόν την ιδια δουλειά κάνουν όλοι χωρις την νουλάπα αν ειναι κοντά η απλώστρα.

 

και εναν γρηγορο μπακαλίστικο υπολογισμό απο τον τρομερό ΒΕΓΓΟ ΜΑΣ ,αφυγραντήρας 200-300 βατ με 10-12 ωρες κάθε μέρα περίπου,  2-3 ευρώ η μέρα ,τον μήνα 50-90 ευρώ ,το δίμηνο απο δεή 100-150 ευρώ.........

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Agelosdim είπε

Πάρε τον Primo OL22-271EA. Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο, φθηνότερο και πανελλαδικό service [σε αντίθεση με τον άλλο που έχει μόνο στη Δράμα]. Είναι σε προσφορά εδώ https://www.e-shop.gr/afygrantiras-22lt-me-leitoyrgia-ionismoy-primo-ol22-271ea-p-HAP.002814

Φίλε μου αν δεν ήσουν εσύ δε θα ήξερα οτι η Puredry έχει έδρα τη Δράμα. Τυγχάνει να είμαι Δραμινός και σήμερα το πρωί αγόρασα  τον Puredry απο εδώ

https://www.onlinemegastore.gr/index.php?route=product/product&product_id=1399

Μου τον άφησε ίδια τιμή με τον primo χωρίς το δωράκι τον μικρό που δίνει μαζί , πρώτες εντυπώσεις τέλειες, πολύ καλής ποιότητας μηχάνημα. Σε απόδοση και λειτουργίες θα ενημερώσω τις επόμενες ημέρες.

5 χρονια εγγύηση μου είπε και ό,τι πάθει του το πάω και το φτιάχνει αμέσως. Με κάλυψε πλήρως ο πωλητής, κατατοπιστικότατος.

Ευχαριστώ  παιδιά για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makis269 είπε

και εναν γρηγορο μπακαλίστικο υπολογισμό απο τον τρομερό ΒΕΓΓΟ ΜΑΣ ,αφυγραντήρας 200-300 βατ με 10-12 ωρες κάθε μέρα περίπου,  2-3 ευρώ η μέρα ,τον μήνα 50-90 ευρώ ,το δίμηνο απο δεή 100-150 ευρώ.........

σε έχασα... 200W σε kwh για 10ωρο είναι 2Kwh, ενώ τα 300W είναι 3Kwh. Χρέωση kwh ας πουμε στα "ακριβά" 0,12... και άρα 0,24€ ως 0,36€ την ημέρα, δηλαδή το πολύ 11€ το μήνα!

Για αφυγραντήρα μιλάμε, όχι για φούρνο :P

το χάνω μήπως κάπου????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, DeareN είπε

Σε μικρό δωματιάκι με κλειστή πόρτα θα τα στεγνώνω οπότε νομίζω με ένα τέτοιο είμαι κομπλέ για όλο το σπιτι

https://www.skroutz.gr/s/14027007/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy-Face-Lift.html

Tώρα αφού το μπάτζετ ανέβηκε το θέμα είναι ο απο πάνω ή ένας inventor atmosphere 25 που τον βρήκα σχεδόν ίδια τιμή?


Αν σε ενδιαφέρει το φιλτράρισμα των σωματιδίων σκόνης, o atmosphere έχει φίλτρο HEPA . Eπίσης έχει αισθητήρα PM 2.5  όπου μετράει την συγκέντρωση σωματιδίων σκόνης στην ατμόσφαιρά . 
Έχουν λειτουργία στεγνώματος ρούχων και οι δύο . Επίσης ίδια εγγύηση . 



 

15 ώρες πριν, Everest είπε

Οι 3 primo του eshop λένε κάτι; Είναι vfm; Ρωτάω γενικότερα για μικρά και μεγάλα σπίτια, το δικό μου και φίλων.

Λέω να πάρω τον Morris MDE-16290 γύρω στα 150. Τον πήραμε πριν 1 μήνα για το πατρικό μου και φαίνεται καλός. Σε σχέση με τον morris του eshop εδώ, τι διαφορές έχουν; (mdb 16100)

Είμαι σε 60 τμ περίπου, με αρκετή υγρασία, θέλω αυτόματη επανεκκίνηση, ενώ wifi, ιονιστής και στέγνωμα ρούχων μου είναι ψιλοαδιαφορα. Μέχρι 150 ευρώ χοντρικά. Ιδανικά θα ήθελα καθαριστή αέρα με αφυγραντήρα, αλλά είδα τιμές πολύ ψηλά.

IMG_20191113_233153.jpg

Συγκρίνεις αφυγραντήρες διαφορετικών αφυγραντικών ικανοτήτων .
Για το χώρο σου θα έλεγα ιδανικά 20λιτρο να πάρεις ίσως και ένας 16 λιτρος να σε καλύψει . 
Οι primo έχουν μικροί εγγύηση . 2 χρόνια . 

Ο 16290 Morris  δεν έχει ιονιστή και φίλτρο HEPA σε σύγκριση με τον  16100IH Μorris . 
Όλα τα άλλα φαίνονται ίδια . 


 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία πόσα λίτρα γράφει αν δεν ξέρεις σε τι συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας δωματίου μετρήθηκαν, άλλο 20λίτρα σε 26βαθμοί με 80% υγρασία δωματίου και άλλο 20L σε 20βαθμούς και 60%.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Havik είπε

Δεν έχει σημασία πόσα λίτρα γράφει αν δεν ξέρεις σε τι συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας δωματίου μετρήθηκαν, άλλο 20λίτρα σε 26βαθμοί με 80% υγρασία δωματίου και άλλο 20L σε 20βαθμούς και 60%.

Σωστός . Ο puredry μετράει την κατανάλωση του στους 20 βαθμούς και 60% ΣΥ  ενώ ο atmposphere δηλώνει την κατανάλωση σε 26.7 c και 60 % ΣΥ  
@yositosi ξέρεις με βεβαιότητα αν η δηλωμένη αφυγραντική ικανότητα μετρήθηκε στις συνθήκες όπου μετρήθηκε η κατανάλωση στο κάθε μοντέλο ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Σωστός . Ο puredry μετράει την κατανάλωση του στους 20 βαθμούς και 60% ΣΥ  ενώ ο atmposphere δηλώνει την κατανάλωση σε 26.7 c και 60 % ΣΥ  
@yositosi ξέρεις με βεβαιότητα αν η δηλωμένη αφυγραντική ικανότητα μετρήθηκε στις συνθήκες όπου μετρήθηκε η κατανάλωση στο κάθε μοντέλο ; 

ο Puredry πιστεύω με μεγάλη βεβαιότητα (για να μην πω απόλυτη που δεν είναι σωστό), ότι απλά έκανε ένα "τυπογραφικό λάθος" (ένα από τα μπόλικα ;) ). 

Για τον Primo δεν έχω ιδεα μιας και δεν βρηκα καν επίσημη σελίδα, αλλά αυτό που ισχύεί ειναι να δηλώνουν όλοι τα λίτρα σε 30C / RH80%. Κάποιοι για να τσιμπήσουν δηλώνουν σε 32C / RH80% (βλέπε Olimpia)... και κάποιοι ότι τους ακούγεται καλά :D 

Στον Morris το λέει και στην επίσημη σελίδα όπου δίνει λίτρα και σε 30C / RH80% αλλά και σε 26,7C / RH60%. Αντίστοιχα δίνει καταναλώσεις rated σε 26,7C / RH60% αλλά και μέγιστη η οποία αντιστοιχεί σε 35C / RH80%.

46 λεπτά πριν, Havik είπε

 άλλο 20λίτρα σε 26βαθμοί με 80% υγρασία δωματίου και άλλο 20L σε 20βαθμούς και 60%.

Σαν σχόλιο απολύτως σωστό. Βέβαια αν ίσχυε το 20 λίτρα σε 20C / RH60%, τότε θα έπρεπε να έχεις να κάνεις με έναν αφυγραντήρα 50λίτρων σε 30C / RH80% (!!!!). Βρες μου εσύ τέτοιον σε τέτοιες διαστάσεις, σε τόσα κιλά και με κατανάλωση κάτω από 450W

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σπίτι κοντά στην θάλασσα, γύρω στα 80 τμ αξίζει αυτός;

 

https://www.skroutz.gr/s/9535888/Inventor-Premium-30.html

Το σπίτι είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, διπλά τζάμια και αλουμίνια αν αυτό παίζει ρόλο. 

Επεξ/σία από mynam3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mynam3 είπε

Για σπίτι κοντά στην θάλασσα, γύρω στα 80 τμ αξίζει αυτός;

https://www.skroutz.gr/s/9535888/Inventor-Premium-30.html

Το σπίτι είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, διπλά τζάμια και αλουμίνια αν αυτό παίζει ρόλο. 

υπερβολή για τα τετραγωνικά σου φίλε μου. 20άρη θέλεις κανονικά, και μια χαρά θα τη βγάλει πέρα, ειδικά αν δεν έχεις κανένα τρελό πρόβλημα!

σου το λέω γιατί θα έχεις υπερβολικά υψηλές καταναλώσεις και υψηλό θόρυβο. Δες παρακάτω τα επίσημα νούμερα (τελευταία σειρά)

image.png.2b3428c4b5a6767678675599150e4164.png

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DeareN είπε

Φίλε μου αν δεν ήσουν εσύ δε θα ήξερα οτι η Puredry έχει έδρα τη Δράμα. Τυγχάνει να είμαι Δραμινός και σήμερα το πρωί αγόρασα  τον Puredry απο εδώ

https://www.onlinemegastore.gr/index.php?route=product/product&product_id=1399

Μου τον άφησε ίδια τιμή με τον primo χωρίς το δωράκι τον μικρό που δίνει μαζί , πρώτες εντυπώσεις τέλειες, πολύ καλής ποιότητας μηχάνημα. Σε απόδοση και λειτουργίες θα ενημερώσω τις επόμενες ημέρες.

5 χρονια εγγύηση μου είπε και ό,τι πάθει του το πάω και το φτιάχνει αμέσως. Με κάλυψε πλήρως ο πωλητής, κατατοπιστικότατος.

Ευχαριστώ  παιδιά για τη βοήθεια.

Περιμενω καλη παρουσιαση... μη μας ξεχασεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές έως άριστες. Ο puredry 20L είναι ο πρώτος αφυγραντήρας που έχω στην κατοχή μου οπότε μην περιμένετε κάποια παρουσίαση ή κάτι τέτοιο.

Απο το μεσημέρι που τον έχω να δουλεύει στη μεγάλη ταχύτητα και ζητώντας 55% υγρασιά δεν την έχει πετύχει φυσικά και το περίμενα, διάβασα ότι όλοι θέλουν 1-2 μέρες να πιάσουν τέτοια νούμερα ειδικά εγώ που το πρωί είχα 80-85 % στο σπίτι.

Αυτή τη στιγμή με 2 πλυντήρια και στεγνωτήρια που βάλαμε σήμερα σε συνδιασμό με μπάνιο της μικρής και μπάνιο δικό μας έχει πέσει στο 66% και ο θόρυβος δε με απασχόλησε καθόλου.

Μεγάλο αρνητικό μέχρι στιγμής ότι τον άδειασα 2 φορές μέχρι τώρα δλδ απο τη 1 το μεσημέρι έως τώρα που μιλάμε γέμισε σχεδόν 2 φόρες. Αναφέρει ότι είναι 4.5 L χωρητηκότητα, εγώ 2 φορές που τσέκαρα ήταν σχεδόν γεμάτος και τις 2 άρα ή δεν είναι 4.5 L χωρητηκότητα και είναι λιγότερο είτε είχα τόσο πολύ ποσότητα υγρασίας μέσα στο σπίτι. Με τον ρυθμό που πάει φοβάμαι ότι θα κλείσει κατά τη διάρκεια της νύχτας γιατί θα έχει γεμίσει τελείως. Στο σημείο που τον έχω είναι αδύνατον να τον βάλω με τον σωλήνα αποχέτευσης.

2ο αρνητικό που βρήκα είναι τα φίλτρα που έχει στο πλάι, δε μου γέμισαν το μάτι συγκριτικά με άλλα που είχα δει σε βίντεο, πχ του Atmoshere.  Εχει 2 , 1 ανθρακα και ένα που πλένεται εκαττέρωθεν δηλαδή 4 συνολο γιατί παίρνει αέρα απο 2 μεριές. Αρνητικό θεωρώ ότι είναι πολύ λεπτά και τώρα που το θυμήθηκα και η λάμπα uv είναι τόσο μικρή που είναι αστεία.

Το μεγάλο θετικό που κρατάω είναι ότι κάνει δουλειά όχι αστεία και ότι ο θόρυβος κατα τη διάρκεια της ημέρας δεν με ενοχλεί καθόλου στη μεγάλη ταχύτητα. Σε καμία περίπτωση δε θα κοιμόμουν με την μεγάλη ταχύτητα στο ίδιο δωμάτιο μαζί του, θα μου έσπαγε τα νεύρα, αλλά για να τον έχω στο κέντρο του διαμερίσματος δεν με ενοχλεί μιας και ο αισθητήρας του κομοδίνου μου στο υπνοδωμάτιο αυτή τη στιγμή δείχνει 66% και πριν τον βάλω σε λειτουργία στο σαλόνι ο αισθητήρας υπνοδωματίου ήταν στο 81%.

Δε θα σας ξεχάσω θα γράψω και τις επόμενες ημέρες.

*** Πρωινό edit: Εννοείται πως έκλεισε κάποια στιγμή μέσα στο βράδυ γιατί γέμισε. 62% ο αφυγραντηρας στο σαλόνι αλλά 70% στο κομοδίνο μου. Συμπέρασμα, σιγά μην είναι 4.5 L. 3 είναι το πολύ όταν κλείνει το φλοτερ το καταλαβαίνω από το βάρος. 

Τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι μαζί με το βραδινό πλύσιμο δοντιών κάθε φορά θα έχει και άδειασμα αφυγραντηρα. Για αυτό είπα δεν είμαι για παρουσίαση, είναι ο πρώτος που έχω στην κατοχή μου. 

Επεξ/σία από DeareN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2019 στις 10:16 ΠΜ, yositosi είπε

Είναι πολύ ιδιάζουσα η περίπτωση σου. Σαν παραμέτρους μερικά must που έχεις...

1. να έχουν οι συσκευές δυνατότητα σύνδεσης με αποχέτευση ώστε να βάλεις σωλήνες να τρέχουν στο σιφώνι του μπάνιου

2. Φιλτρα ούτως ή άλλως θα τα έχεις βγαλμένα οπότε δεν μας ενδιαφέρουν (μόνο με εξωτερικές σίτες θα πρέπει να έχεις τις οποίες θα πρέπει κάθε 2~3 εβδομάδες να ελέγχετε για να μην βουλώσουν όλα)

3. Αφύγρανση πρακτικά σε ενδιαφέρει ένα 60~65% (υποθέτω) ίσα ίσα να μην έχεις φθορές/μούχλες

4. Σε ενδιαφέρει εγγύηση γιατί θα τα έχεις να δουλεύουν όλη μέρα

5. Σε ενδιαφέρουν μοντέλα που να σβήνουν μόλις πιάσουν επιθυμητή υγρασία ώστε να μην σου τρώνε άσκοπα το έστω και λίγο ρεύμα που τραβάει ο ανεμιστήρας ενώ γυρνάει γιατί και τα 20~30W ολη μέρα στο τέλος βγάζουν μια σουμα.

6. Σε θερμοκρασία 10C και ΣΤΟ ΧΟΝΔΡΙΚΟ θεωρητικά ένας καλός 12άρης θα σου βγάλει 4λτ σε 80% που θα πέσει σε 1.5λτ σε 60% τραβώντας περίπου 150W. Ενας 16άρης αντίστοιχα 6λτ σε 80% και 2~2,2λτ σε 60% τραβώντας 155~160W. Ενας 20άρης 7,5λτ σε 80% και 2.5λτ σε 60% τραβώντας τραβώντας στα 170W. Ενας ζεόλιθος αντίστοιχα στη χαμηλή ταχύτητα όπου θα σου τραβάει στα 4 λίτρα σταθερά θα σου τραβάει 330W. 

Στα παραπάνω φυσικά τα νούμερα που σου δίνω είναι στο περίπου και χονδρικά και απευθύνονται με βάση τα πιο οικονομικά μοντέλα της αγοράς και νούμερα ON PAPER!!!... Δεν μπορώ να γνωρίζω τι θα παιχτεί με τους αντιπαγωτικούς κύκλους γιατί εμείς λέμε 10C αλλά είμαστε ΠΟΛΥ οριακά για έναν αφυγραντήρα συμπιεστή... και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου ούτε για πλάκα!

Είμαι ανάμεσα σε αυτούς:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mdb-12100-hi-1227581.html

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/igieini-atmosfaira-domatiou/afigrantires/delonghi/delonghi-dex214f-afigrantiras-14-lt-24h_3309762

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_delonghi-dex-216-f-1227575.html

https://www.skroutz.gr/s/15851418/Inventor-Avra-AV1-12L.html

https://www.skroutz.gr/s/20418436/Inventor-Fresh-FRS-12L.html?keyphrase=Inventor+FRESH+FRS-12L

Για την συνεχή λειτουργία (αν απαιτηθεί να μην έχω) θα έχω χρονοδιακόπτη στη πρίζα.

Κάποια βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα,αν και δεν κατάφερα ακόμα να διαβάσω όλες τις σελίδες ωστόσο μια μικρή ιδέα-γνώση την απέκτησα.Ενώ είμαι έτοιμος να πάω σε ζεόλιθο λόγο απόδοσης-συνθηκών,με κρατάει  πίσω η κατανάλωση του.Απο την άλλη ενας με συμπιεστή και χαμηλή θεωρητικά κατανάλωση φοβάμαι οτι δεν θα αποδίδει (στις συγκεκριμενες θερμοκρασιες)και θα καίει σχεδόν το ίδιο.Το πρόβλημα μου είναι στο ποια τεχνολογία να επιλέξω με βάση τις συνθήκες μου;!Σπιτι (θεσσαλονίκη) 65τμ με καινούρια κουφώματα,θέρμανση aircodition η οποία λειτουργεί το απογευμα-βράδυ και υγρασια χώρου 65-75% τωρα.Τον χειμώνα η θερμοκρασία οταν δεν λειτουργεί θερμανση είναι απο 13.5-18 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...