Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, nito32003 είπε

Καλησπέρα και απο μένα,αν και δεν κατάφερα ακόμα να διαβάσω όλες τις σελίδες ωστόσο μια μικρή ιδέα-γνώση την απέκτησα.Ενώ είμαι έτοιμος να πάω σε ζεόλιθο λόγο απόδοσης-συνθηκών,με κρατάει  πίσω η κατανάλωση του.Απο την άλλη ενας με συμπιεστή και χαμηλή θεωρητικά κατανάλωση φοβάμαι οτι δεν θα αποδίδει (στις συγκεκριμενες θερμοκρασιες)και θα καίει σχεδόν το ίδιο.Το πρόβλημα μου είναι στο ποια τεχνολογία να επιλέξω με βάση τις συνθήκες μου;!Σπιτι (θεσσαλονίκη) 65τμ με καινούρια κουφώματα,θέρμανση aircodition η οποία λειτουργεί το απογευμα-βράδυ και υγρασια χώρου 65-75% τωρα.Τον χειμώνα η θερμοκρασία οταν δεν λειτουργεί θερμανση είναι απο 13.5-18 βαθμούς.

συμπιεστή θα πάρεις φίλε. Αν είναι κιόλας "υψηλής ενεργειακής απόδοσης" τότε το τι θα καταναλώνεις με το τι θα κάνεις αφύγρανση, θα είναι αισθητά προς το όφελος σου. To εύρος σου όταν θα έχεις και θέρμανση να λειτουργεί είναι μεσοσταθμικά πάνω από 15C!

Αν είσαι σε σφιχτό budget ένας 16άρης καλός θα το παλέψει, αν είσαι λίγο πιο large ένας 20άρης. Απλά κοιτάς για μοντέλα με χαμηλή κατανάλωση ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

συμπιεστή θα πάρεις φίλε. Αν είναι κιόλας "υψηλής ενεργειακής απόδοσης" τότε το τι θα καταναλώνεις με το τι θα κάνεις αφύγρανση, θα είναι αισθητά προς το όφελος σου. To εύρος σου όταν θα έχεις και θέρμανση να λειτουργεί είναι μεσοσταθμικά πάνω από 15C!

Αν είσαι σε σφιχτό budget ένας 16άρης καλός θα το παλέψει, αν είσαι λίγο πιο large ένας 20άρης. Απλά κοιτάς για μοντέλα με χαμηλή κατανάλωση ;) 

Ναι σωστά το παραθέτεις απο άποψη συνολικής θερμοκρασίας (μεσοσταθμικά) αλλά φοβάμαι οτι το βράδυ οταν κοιμάμαι που δεν θα έχω θέρμανση και πέφτει η θερμοκρασία 15C αυτός με τον συμπιεστή δεν θα λειτουργεί η θα υπολειτουργει,ενώ αντίστοιχα ο ζεόλιθος θα έβγαζε και μια σχετική ζέστη 1-2C παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giostau είπε

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους αφυγραντήρες:

Θέλουν κάθε χρόνο συντήρηση όπως τα air condition; Αν ναι, τί;

Ευχαριστώ!

ΟΧΙ καμία! Κλειστό κύκλωμα. Απλά πρέπει να προσέχεις να τον έχεις καθαρό. Δηλαδή, κάθε 2-3 εβδομάδες καθαρίζεις την εξωτερική σίτα, και αν θέλεις μπορείς να του πατάς περιστασιακά ένα απαλό φυσιματάκι από πίσω στα στοιχεία (πχ στο βενζινάδικο) ή να τραβάς τα χοντρά με μια σκούπα.

Αν έχεις Hepa κλπ αντικατάσταση με το που βρωμίσουν γιατί διαφορετικά το βουλώνεις, ή αφαίρεση αν δεν θέλεις να τα σκας σε αναλώσιμα (το μόνο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ φίλτρο είναι η εξωτερική σίτα ώστε να μην γίνεται μέσα στη βρώμα η συσκευή στα εντόσθια της)

Για εμένα, αν κάποιος βάζει "υποχρεωτική" συντήρηση, είτε πάει να κάνει αρπαχτή, είτε το έχει δεδομένο ότι θα χαλάσει η συσκευή και πρακτικά σε βάζει να προπληρώσεις έτσι το κόστος αντικατάστασης! ;) 

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, yositosi είπε

υπερβολή για τα τετραγωνικά σου φίλε μου. 20άρη θέλεις κανονικά, και μια χαρά θα τη βγάλει πέρα, ειδικά αν δεν έχεις κανένα τρελό πρόβλημα!

σου το λέω γιατί θα έχεις υπερβολικά υψηλές καταναλώσεις και υψηλό θόρυβο. Δες παρακάτω τα επίσημα νούμερα (τελευταία σειρά)

image.png.2b3428c4b5a6767678675599150e4164.png

Υπάρχει κάποια πρόταση σε αυτά τα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nito32003 είπε

Ναι σωστά το παραθέτεις απο άποψη συνολικής θερμοκρασίας (μεσοσταθμικά) αλλά φοβάμαι οτι το βράδυ οταν κοιμάμαι που δεν θα έχω θέρμανση και πέφτει η θερμοκρασία 15C αυτός με τον συμπιεστή δεν θα λειτουργεί η θα υπολειτουργει,ενώ αντίστοιχα ο ζεόλιθος θα έβγαζε και μια σχετική ζέστη 1-2C παραπάνω. 

Ένας αποδοτικός 20λιτρος σε 15C και 60% υγρασία με μια κατανάλωση γύρω στα 200W (240W πέρίπου ένας mainstream και κάπου στα 270W χονδρικά ένας απλός entry level), θα σου τραβάει σε ένα 24ωρο κάπου στα 4~5 λίτρα νερό ανάλογα με το μοντέλο. Ένας ζεόλιθος για να σου τραβήξει τα ίδια θα θέλει πάνω από 300W. 

Σε "σοβαρά" μηχανήματα τα προβλήματα με αποψύξεις ξεκινάνε ΚΑΤΩ από τους 10C. Στα απλά από 15C και ΚΑΤΩ ;) 

2 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Υπάρχει κάποια πρόταση σε αυτά τα λεφτά?

πολλές! Αλλά εγώ θα περίμενα το black friday που πλησιάζει ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, yositosi είπε

Ένας αποδοτικός 20λιτρος σε 15C και 60% υγρασία με μια κατανάλωση γύρω στα 200W (240W πέρίπου ένας mainstream και κάπου στα 270W χονδρικά ένας απλός entry level), θα σου τραβάει σε ένα 24ωρο κάπου στα 4~5 λίτρα νερό ανάλογα με το μοντέλο. Ένας ζεόλιθος για να σου τραβήξει τα ίδια θα θέλει πάνω από 300W. 

Σε "σοβαρά" μηχανήματα τα προβλήματα με αποψύξεις ξεκινάνε ΚΑΤΩ από τους 10C. Στα απλά από 15C και ΚΑΤΩ ;) 

πολλές! Αλλά εγώ θα περίμενα το black friday που πλησιάζει ;) 

Χίλια ευχαριστώ που μου ξεμπερδεψες το μυαλό,τελικά κι εγω έτσι το σκέφτομαι οτι οι μερες με χαμηλή θερμοκρασία θα είναι λιγες(πχ τωρα εχω 22C με 75% υγρασία ) και δεν πρέπει να ειναι αυτές που  θα καθορίσουν την επιλογή γιατι  όλες τις υπόλοιπες το ένα θα καίει 200-250W max ενω ο ζεόλιθος minimum 350,εκτός απο αυτό πρόβλημα με υγρασία σε έπιπλα τοιχους κλπ δεν έχω και επίσης το δωμάτιο που θα θερμαίνεται δεν εχει υγρασια,οπότε για το υπόλοιπο σπίτι δεν χρειάζεται να  δαπανίσω τρελό ποσό για κάτι που με καλύπτει και τέλος επειδή σε 2 χρόνια θα μεταφερθώ σε νεο χώρο ο συμπιεστής εκει θα είναι πιο χρήσιμος και στα τετραγωνικά και στις συνθήκες.

Πάντως απο brand βλέπω toyotomi,meaco&Inventor αν έχεις προσωπική αποψη για κάποιον ευχαρίστως να σε συμβουλευτώ.

και πάλι ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, yositosi είπε

Ένας αποδοτικός 20λιτρος σε 15C και 60% υγρασία με μια κατανάλωση γύρω στα 200W (240W πέρίπου ένας mainstream και κάπου στα 270W χονδρικά ένας απλός entry level), θα σου τραβάει σε ένα 24ωρο κάπου στα 4~5 λίτρα νερό ανάλογα με το μοντέλο. Ένας ζεόλιθος για να σου τραβήξει τα ίδια θα θέλει πάνω από 300W.

Σωστά, αλλά αυτή η ενέργεια, το χειμώνα, επιστρέφει στο χώρο ως ωφέλιμη θερμότητα.

Η κατανάλωση ρεύματος ενός αφυγραντήρα με ζεόλιθο, προέρχεται σχεδόν εξολοκλήρου από το θερμικό στοιχείο του.

Οπότε, συμπεριφέρεται ως ένα αερόθερμο χώρου, το οποίο σχεδόν ανέξοδα (επιπλέον 30-40W), κάνει και αφύγρανση.

 

Ερώτηση:

Έχω 3 αφυγραντήρες με κομπρέσορα, οι οποίοι πλέον δε βγάζουν σταγόνα.

Πόσο κοστίζει (στο περίπου) η αναπλήρωση φρέον;

Διαβάζω για πολλά διαφορετικά ήδη φρεόν. Τα οικολογικά, γράφουν ότι σε περίπτωση διαρροής είναι άκρως ερεθιστικά.

Έχω δυνατότητα επιλογής ή θα μπει ο ίδιος τύπος που είχε από το εργοστάσιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα κι εγώ αφυγραντήρα και διαβάζοντας εδώ ότι ο primo 22L της προσφοράς του e-shop είναι ο Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift, τον παρήγγειλα, μιας και δεν μπορούσα να διαθέσω πάνω από 150 ευρώ για μια τέτοια αγορά αυτή τη στιγμή.

Τώρα τον έχω στα χέρια μου. Δεν μπορώ να έχω τους δύο δίπλα-δίπλα, για να συγκρίνω, αλλά πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες. Δείχνει ποιοτική κατασκευή. Είναι λιγότερο θορυβώδης από έναν juro pro diamond 20L που είχα δανειστεί από φίλη, για λίγες μέρες.

Συνοδεύεται από αναλυτικές οδηγίες χρήσης. Σε αξιολόγηση του puredry διάβασα ότι έχει λάθος στις οδηγίες για το πως εμφανίζεται η ένδειξη της θερμοκρασίας. Στον primo αναγράφεται σωστά. 

Όταν τον άναψα έδειξε 76% υγρασία. Δουλεύει εδώ και 1,5 ώρα στη χαμηλή σκάλα και την κατέβασε στο 66%  

66τμ καθαρά και θερμοκρασία αυτή τη στιγμή 23.8°C , χωρίς αναμμένα καλοριφέρ. Είχα 23.4°C όταν τον έθεσα σε λειτουργία.

Το δοχείο νερού υποτίθεται είναι 4.5 λίτρα, αλλά όπως τον είδα , δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο. Αν είναι όντως ακριβώς ίδιος με τον puredry πρέπει να έχει δίκιο ο φίλος που αναφέρει πιο πάνω ότι πρέπει να είναι 3 λίτρα. 

Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις και χωρίς να έχω καμία εμπειρία σε αφυγραντήρες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, magdalhnh είπε

Έψαχνα κι εγώ αφυγραντήρα και διαβάζοντας εδώ ότι ο primo 22L της προσφοράς του e-shop είναι ο Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift, τον παρήγγειλα, μιας και δεν μπορούσα να διαθέσω πάνω από 150 ευρώ για μια τέτοια αγορά αυτή τη στιγμή.

Τώρα τον έχω στα χέρια μου. Δεν μπορώ να έχω τους δύο δίπλα-δίπλα, για να συγκρίνω, αλλά πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες. Δείχνει ποιοτική κατασκευή. Είναι λιγότερο θορυβώδης από έναν juro pro diamond 20L που είχα δανειστεί από φίλη, για λίγες μέρες.

Συνοδεύεται από αναλυτικές οδηγίες χρήσης. Σε αξιολόγηση του puredry διάβασα ότι έχει λάθος στις οδηγίες για το πως εμφανίζεται η ένδειξη της θερμοκρασίας. Στον primo αναγράφεται σωστά. 

Όταν τον άναψα έδειξε 76% υγρασία. Δουλεύει εδώ και 1,5 ώρα στη χαμηλή σκάλα και την κατέβασε στο 66%  

66τμ καθαρά και θερμοκρασία αυτή τη στιγμή 23.8°C , χωρίς αναμμένα καλοριφέρ. Είχα 23.4°C όταν τον έθεσα σε λειτουργία.

Το δοχείο νερού υποτίθεται είναι 4.5 λίτρα, αλλά όπως τον είδα , δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο. Αν είναι όντως ακριβώς ίδιος με τον puredry πρέπει να έχει δίκιο ο φίλος που αναφέρει πιο πάνω ότι πρέπει να είναι 3 λίτρα. 

Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις και χωρίς να έχω καμία εμπειρία σε αφυγραντήρες. 

 

Πολύ θα ήθελα να μάθω αν ο primo που πηρες, σταματαει και τον ανεμιστήρα αν πιασει την υγρασια ή δουλευει συνεχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι στο πρόγραμμα summer day όπου η επιθυμητή υγρασία είναι το 60%  

Αυτή τη στιγμή κατέβηκε στο 64% . Θα ενημερώσω για τη συμπεριφορά του μόλις πιάσει τα 60%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, magdalhnh είπε

Τώρα είναι στο πρόγραμμα summer day όπου η επιθυμητή υγρασία είναι το 60%  

Αυτή τη στιγμή κατέβηκε στο 64% . Θα ενημερώσω για τη συμπεριφορά του μόλις πιάσει τα 60%

Ναι κανε αυτο που λεει ο φιλος. Αλλα θα πρεπει να το κατεβασει αλλα 2-3 % οποτε αν τον βαλεις στο 65% θα δουμε τι θα κανει οταν παει 62-63%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, solution1 είπε

Σωστά, αλλά αυτή η ενέργεια, το χειμώνα, επιστρέφει στο χώρο ως ωφέλιμη θερμότητα.

Η κατανάλωση ρεύματος ενός αφυγραντήρα με ζεόλιθο, προέρχεται σχεδόν εξολοκλήρου από το θερμικό στοιχείο του.

Οπότε, συμπεριφέρεται ως ένα αερόθερμο χώρου, το οποίο σχεδόν ανέξοδα (επιπλέον 30-40W), κάνει και αφύγρανση.

Ερώτηση:

Έχω 3 αφυγραντήρες με κομπρέσορα, οι οποίοι πλέον δε βγάζουν σταγόνα.

Πόσο κοστίζει (στο περίπου) η αναπλήρωση φρέον;

Διαβάζω για πολλά διαφορετικά ήδη φρεόν. Τα οικολογικά, γράφουν ότι σε περίπτωση διαρροής είναι άκρως ερεθιστικά.

Έχω δυνατότητα επιλογής ή θα μπει ο ίδιος τύπος που είχε από το εργοστάσιο;

Θα πρέπει να βάλεις το δικό του φρέον στην ποσότητα που αναγράφει η συσκευή, το κόστος είναι περίπου 30,00 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tipakos είπε

Θα πρέπει να βάλεις το δικό του φρέον στην ποσότητα που αναγράφει η συσκευή, το κόστος είναι περίπου 30,00 ευρώ

Πρεπει πρωτα να βρεθει απο που χανει φρεον διαφορετικα πεταει τα λεφτα του. Βασικα το κοστος ευρεσης επισκευης του σημειου διαρροης και η προσθηκη φρεον ειναι τοσο που αγοραζει καινουργια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...