Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/11/2019 στις 2:53 ΜΜ, Havik είπε

Δεν έχει σημασία πόσα λίτρα γράφει αν δεν ξέρεις σε τι συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας δωματίου μετρήθηκαν, άλλο 20λίτρα σε 26βαθμοί με 80% υγρασία δωματίου και άλλο 20L σε 20βαθμούς και 60%.

image.png.4e40cebd14e1443bca952a30b1b540b3.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Ναι κανε αυτο που λεει ο φιλος. Αλλα θα πρεπει να το κατεβασει αλλα 2-3 % οποτε αν τον βαλεις στο 65% θα δουμε τι θα κανει οταν παει 62-63%

Συγνώμη παιδιά, αλλά ήταν λίγο δύσκολη η ώρα. 

Λοιπόν, είχε φτάσει στο 62% όταν του όρισα χειροκίνητα την ελάχιστη στο 65% ( η ρύθμιση γίνεται ανά 5 ) δε σταμάτησε καθόλου η λειτουργία του. Το όρισα στο 70% και τότε σταμάτησε εντελώς..και ο ανεμιστήρας. Όμως άρχισε η υγρασία να ανεβαίνει πολύ γρήγορα. Πήγε από το 62 στο 66 σχεδόν αμέσως. Η τιμή σύμφωνα με την ένδειξη του αφυγραντήρα. Δεν έχω άλλο υγρασιόμετρο. 

Τώρα τον έβαλα να ακολουθήσει το πρόγραμμα του και να σταματήσει στο 60% 

Ανέβηκε κι άλλο η θερμοκρασία στο σπίτι. Εφτασε στους 24.1°C

Επεξ/σία από magdalhnh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, solution1 είπε

Σωστά, αλλά αυτή η ενέργεια, το χειμώνα, επιστρέφει στο χώρο ως ωφέλιμη θερμότητα.

Η κατανάλωση ρεύματος ενός αφυγραντήρα με ζεόλιθο, προέρχεται σχεδόν εξολοκλήρου από το θερμικό στοιχείο του.

Οπότε, συμπεριφέρεται ως ένα αερόθερμο χώρου, το οποίο σχεδόν ανέξοδα (επιπλέον 30-40W), κάνει και αφύγρανση.

Ερώτηση:

Έχω 3 αφυγραντήρες με κομπρέσορα, οι οποίοι πλέον δε βγάζουν σταγόνα.

Πόσο κοστίζει (στο περίπου) η αναπλήρωση φρέον;

Διαβάζω για πολλά διαφορετικά ήδη φρεόν. Τα οικολογικά, γράφουν ότι σε περίπτωση διαρροής είναι άκρως ερεθιστικά.

Έχω δυνατότητα επιλογής ή θα μπει ο ίδιος τύπος που είχε από το εργοστάσιο;

ναι, αλλά ένα αερόθερμο χώρου ισχύος 600~650 W ανάλογα με το μοντέλο... Σε απλά Ελληνικά, αστεία θέρμανση σου κάνει, εκτός και αν μιλάμε για μικρό δωματιο. Επίσης, και οι συμπιεστές βγάζουν θερμότερο αέρα από αυτόν που εισάγουν κατά 2C περίπου (όσο δουλεύει φυσικά ο συμπιεστής). 

Για τους αφυγραντήρες σου, είτε έχασαν το φρέον είτε είπε το ποίημα ο συμπιεστής. Τα κυκλώματα είναι κλειστού τύπου, οπότε πρέπει να εντοπιστεί η διαρροή, αν και μου φαίνεται παράξενο να έχεις 3-στα-3. Δεδομένου του ότι μιλάμε για κύκλωμα χαλκοσωλήνα, μόνο αν πρόκειται για κάποια κατασκευαστική αστοχία να ανοίξει ραφή. Σε όλες των περιπτώσεων, αφού εντοπιστεί το σημείο διαρροής (με χρώμα το βλέπουν), απαιτείται γέμισμα με τον ιδίου τύπου ψυκτικό μέσο, και στην ποσότητα που ορίζει ο κατασκευαστής (κάτω από 200γρ R134a που λογικά έχουν, και εφόσον δεν μιλάμε για τίποτα "αρκούδια" μηχανήματα)

20 λεπτά πριν, magdalhnh είπε

Συγνώμη παιδιά, αλλά ήταν λίγο δύσκολη η ώρα. 

Λοιπόν, είχε φτάσει στο 62% όταν του όρισα χειροκίνητα την ελάχιστη στο 65% ( η ρύθμιση γίνεται ανά 5 ) δε σταμάτησε καθόλου η λειτουργία του. Το όρισα στο 70% και τότε σταμάτησε εντελώς..και ο ανεμιστήρας. Όμως άρχισε η υγρασία να ανεβαίνει πολύ γρήγορα. Πήγε από το 62 στο 66 σχεδόν αμέσως. Η τιμή σύμφωνα με την ένδειξη του αφυγραντήρα. Δεν έχω άλλο υγρασιόμετρο. 

Τώρα τον έβαλα να ακολουθήσει το πρόγραμμα του και να σταματήσει στο 60% 

Ανέβηκε κι άλλο η θερμοκρασία στο σπίτι. Εφτασε στους 24.1°C

αν σβήσει ο ανεμιστήρας, είναι 100% φυσιολογικό να βλέπεις λανθασμένα υψηλά ποσοστά υγρασίας. Ο αέρας δεν κυκλοφορεί, και το υγρασιόμετρο διαβάζει την υψηλή υγρασία που έχει το στοιχείο του εξατμιστή ακριβώς δίπλα του. Εφόσον η συσκευή θα το αγνοήσει και θα παραμείνει κλειστή για ένα αυστηρά ορισμένο διάστημα (πχ 30 λεπτά), τότε όλα είναι οκ. Αν αντιθέτως μπερδευτεί από αυτή τη λανθασμένη ένδειξη και μετά από ένα 3λεπτο με 5λεπτό (προστασία του συμπιεστή δηλαδή) ξαναπάρει μπρός, τότε δεν είναι σωστός ο προγραμματισμός ;) 

6 ώρες πριν, nito32003 είπε

Πάντως απο brand βλέπω toyotomi,meaco&Inventor αν έχεις προσωπική αποψη για κάποιον ευχαρίστως να σε συμβουλευτώ.

και πάλι ευχαριστώ 

κάθε εταιρεία έχει τα "πιο καλά" και τα πιο "entry level" μοντέλα της. Αυτό φυσικά πέρα από άλλους παράγοντες όπως εγγυήσεις, brand recognition, κλπ κλπ κλπ που ο καθένας μετράει διαφορετικά. Να σου πω εγώ ποιούς θεωρώ "σοβαρους" και ποιούς μη, είναι εντελώς υποκειμενικό και άρα άκυρο να το κάνω. Αν καταλήξεις σε κάποια μοντέλα, πολύ ευχαρίστως να τα συγκρίνουμε, και αν έχουμε και κάποια περαιτέρω από τις δηλωμένες πληροφορία να τα βάλουμε όλα δίπλα δίπλα ;) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, magdalhnh είπε

Συγνώμη παιδιά, αλλά ήταν λίγο δύσκολη η ώρα. 

Λοιπόν, είχε φτάσει στο 62% όταν του όρισα χειροκίνητα την ελάχιστη στο 65% ( η ρύθμιση γίνεται ανά 5 ) δε σταμάτησε καθόλου η λειτουργία του. Το όρισα στο 70% και τότε σταμάτησε εντελώς..και ο ανεμιστήρας. Όμως άρχισε η υγρασία να ανεβαίνει πολύ γρήγορα. Πήγε από το 62 στο 66 σχεδόν αμέσως. Η τιμή σύμφωνα με την ένδειξη του αφυγραντήρα. Δεν έχω άλλο υγρασιόμετρο. 

Τώρα τον έβαλα να ακολουθήσει το πρόγραμμα του και να σταματήσει στο 60% 

Ανέβηκε κι άλλο η θερμοκρασία στο σπίτι. Εφτασε στους 24.1°C

Οπως σου ειπε και ο yositosi μη λαμβανεις υπ οψη την ενδειξη της οθονης οταν δεν λειτουργει ο ανεμιστηρας. Μονο οταν λειτουργει δειχνει τη πραγματικη υγρασια. Αυτο που θελουμε να εξετασεις ειναι να τον βαλεις να πιασει την υγρασια που του ορισες, να δεις ποσο πιο κατω απο αυτη θα παει τελικα, και τοτε αν κλεισει να δεις ποση ωρα εκλεισε (γιατι υπαρχουν μοντελα που κλεινουν αλλα ξανα ξεκινανε μετα απο 2-5 λεπτά). Εμπειρικά αν το μοντελο σου κλεινει για μιση ώρα τοτε λογικα (αναλογα βεβαια και το σπιτι) οταν κανει για πρωτη φορα ελεγχο στο μισαωρο, θα δουλεψει μονο ανεμιστήρα για καποια λεπτα, αλλα θα σταματήσει παλι γιατι δε θα εχει ανεβει τοσο πολυ η υγρασια. Στον δεύτερο έλεγχο που θα κανει λογικά θα ξεκινήσει και ο συμπιεστής κοκ. Στο σπιτι μου μετά το σταμάτημα του αφυγραντήρα, η άνοδος της υγρασιας είναι περίπου 3% την ώρα.

7 ώρες πριν, solution1 είπε

Σωστά, αλλά αυτή η ενέργεια, το χειμώνα, επιστρέφει στο χώρο ως ωφέλιμη θερμότητα.

Η κατανάλωση ρεύματος ενός αφυγραντήρα με ζεόλιθο, προέρχεται σχεδόν εξολοκλήρου από το θερμικό στοιχείο του.

Οπότε, συμπεριφέρεται ως ένα αερόθερμο χώρου, το οποίο σχεδόν ανέξοδα (επιπλέον 30-40W), κάνει και αφύγρανση.

 

Επειδή αυτό που γράφεις είναι κάτι που το διαβαζω συχνα. Η συζητηση είναι αν ειναι οικονομικος ο αφυγραντηρας ζεολιθου σε σχεση με  κομπρεσορα. Ως προς την αφυγρανση λοιπον ο ζεολιθος ειναι πολυ πολυ πιο κοστοβορος. 630watt σε σχεση με 250-300 watt. Διπλασιο κοστος. Στο θεμα της θερμοτητας παλι ειναι πανακριβη θερμοτητα αφου τα 600watt θερμοτητας που παραγει (συντελεστης 1/1) ειναι 4-6 φορες πιο ακριβο σε σχεση με ενα κλιματιστικο που για 600 watt ρεύμα παραγει 3000 watt θερμοτητας (στο περιπου ολα αυτά).  Εδω μιλαμε για εξοφρενικα μεγαλη διαφορα. Στο μονο που ισχυει η λογική σου είναι, αν σε ενα σπίτι που θερμαινεται απο πηγες θερμοτητας με συντελεστη 1/1 (αεροθερα, σωματα λαδιου, αλογονου, convectors κτλ) και που έχει ετσι κι αλλιως καταναλωση ηλεκτρικου ρεύματος με συντελεστή 1/1, με  τη χρήση ζεόλιθου η ζέστη που παράγεται απλα προστίθεται σε αυτη των σωματων, που απλα θα λειτουργήσουν λιγοτερο, οπότε πράγματι σε σπίτι που χρησιμοποιεί αποκλειστικά τέτοια σώματα η χρήση ζεόλιθου έρχεται τσαμπα. Αν τώρα κάποιος αγοράζει ζεόλιθο για να μην αναβει το κλιματιστικο, τότε κάνει μεγάλη σπατάλη.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/11/2019 στις 9:33 ΠΜ, geram είπε

Η τον Morris MDB-12100HI ή τον Inventor Avra.

Ο Morris έχει δηλωμένη κατανάλωση 185 watts σε συνθήκες 26.7 κελσίου και 60 % υγρασία και ο Inventor δηλωμένη κατανάλωση 200 watts σε συνθήκες 26.7 κελσίου 60 % υγρασία . 
Πρακτικά η κατανάλωση δε θα είναι αυτή και για τα δύο μοντέλα διότι θα δουλεύεις σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες τις συσκευές . 
Έχουν και οι τρεις δυνατότητα σύνδεσης σωλήνα αποστράγγισης που αυτό είναι σημαντικό . 
Aυτόματη επανεκκίνηση επίσης έχουν και οι δύο . 

Δε νομίζω ότι αξίζει να δεις τους delonghi  για τα λεφτά τους και για την χρήση που τους θές . 
Πάρε ή τον Morris που βγαίνει στα 162 ευρώ   ή τον Inventor Avra που βγαίνει στα 133 ευρώ . 

Μάλλον θα έπαιρνα τον Avra που είναι οικονομικότερος κατά 30 ευρώ.

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, magdalhnh είπε

Έψαχνα κι εγώ αφυγραντήρα και διαβάζοντας εδώ ότι ο primo 22L της προσφοράς του e-shop είναι ο Puredry PD 20L Design Low Energy Face Lift, τον παρήγγειλα, μιας και δεν μπορούσα να διαθέσω πάνω από 150 ευρώ για μια τέτοια αγορά αυτή τη στιγμή.

Τώρα τον έχω στα χέρια μου. Δεν μπορώ να έχω τους δύο δίπλα-δίπλα, για να συγκρίνω, αλλά πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες. Δείχνει ποιοτική κατασκευή. Είναι λιγότερο θορυβώδης από έναν juro pro diamond 20L που είχα δανειστεί από φίλη, για λίγες μέρες.

Συνοδεύεται από αναλυτικές οδηγίες χρήσης. Σε αξιολόγηση του puredry διάβασα ότι έχει λάθος στις οδηγίες για το πως εμφανίζεται η ένδειξη της θερμοκρασίας. Στον primo αναγράφεται σωστά. 

Όταν τον άναψα έδειξε 76% υγρασία. Δουλεύει εδώ και 1,5 ώρα στη χαμηλή σκάλα και την κατέβασε στο 66%  

66τμ καθαρά και θερμοκρασία αυτή τη στιγμή 23.8°C , χωρίς αναμμένα καλοριφέρ. Είχα 23.4°C όταν τον έθεσα σε λειτουργία.

Το δοχείο νερού υποτίθεται είναι 4.5 λίτρα, αλλά όπως τον είδα , δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο. Αν είναι όντως ακριβώς ίδιος με τον puredry πρέπει να έχει δίκιο ο φίλος που αναφέρει πιο πάνω ότι πρέπει να είναι 3 λίτρα. 

Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις και χωρίς να έχω καμία εμπειρία σε αφυγραντήρες. 

Μετά από ένα 24 λειτουργίας, έχω να πω ότι ο primo δεν λειτουργεί όπως ο Puredry / PD 20L Design Low Energy Face Lift . Δηλαδή όταν φτάσει στη επιθυμητή υγρασία, δεν κλείνει για 30 λεπτά. 

Αρχικά σταματάει εντελώς και μετά από 3-4 λεπτά ξεκινάει ο ανεμιστήρας όπου ελέγχει την υγρασία του χώρου και επειδή η υγρασία όταν σταματάει ανεβαίνει 5 βαθμούς στο υγρασιόμετρο του, ξεκινάει και συμπιεστής. Μετά από λίγα λεπτά, επειδή τη ρίχνει γρήγορα, αφού είναι λανθασμένη η μέτρηση εκείνη τη στιγμή όπως μου είπατε, σταματάει πάλι και η ιστορία επαναλαμβάνεται. 

Δυστυχώς το αναφέρει και στο manual αλλά δεν το είχα προσέξει ή βασικά το προσπέρασα γιατί είχα στο νου μου ότι θα λειτουργεί σαν τον παραπάνω puredry. 

Τη χωρητικότητα του δοχείου τη μέτρησα και είναι 3 λίτρα. 

Επεξ/σία από magdalhnh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magdalhnh είπε

Μετά από ένα 24 λειτουργίας, έχω να πω ότι ο primo δεν λειτουργεί όπως ο Puredry / PD 20L Design Low Energy Face Lift . Δηλαδή όταν φτάσει στη επιθυμητή υγρασία, δεν κλείνει για 30 λεπτά. 

Αρχικά σταματάει εντελώς και μετά από 3-4 λεπτά ξεκινάει ο ανεμιστήρας όπου ελέγχει την υγρασία του χώρου και επειδή η υγρασία όταν σταματάει ανεβαίνει 5 βαθμούς στο υγρασιόμετρο του, ξεκινάει και συμπιεστής. Μετά από λίγα λεπτά, επειδή τη ρίχνει γρήγορα, αφού είναι λανθασμένη η μέτρηση εκείνη τη στιγμή όπως μου είπατε, σταματάει πάλι και η ιστορία επαναλαμβάνεται. 

Δυστυχώς το αναφέρει και στο manual αλλά δεν το είχα προσέξει ή βασικά το προσπέρασα γιατί είχα στο νου μου ότι θα λειτουργεί σαν τον παραπάνω puredry. 

Τη χωρητικότητα του δοχείου τη μέτρησα και είναι 3 λίτρα. 

Νομίζω ότι και ο puredry  έχει αυτό το bug αλλά ας μας πει κάποιος που τον εχει

13 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Η τον Morris MDB-12100HI ή τον Inventor Avra.

Ο Morris έχει δηλωμένη κατανάλωση 185 watts σε συνθήκες 26.7 κελσίου και 60 % υγρασία και ο Inventor δηλωμένη κατανάλωση 200 watts σε συνθήκες 26.7 κελσίου 60 % υγρασία . 
Πρακτικά η κατανάλωση δε θα είναι αυτή και για τα δύο μοντέλα διότι θα δουλεύεις σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες τις συσκευές . 
Έχουν και οι τρεις δυνατότητα σύνδεσης σωλήνα αποστράγγισης που αυτό είναι σημαντικό . 
Aυτόματη επανεκκίνηση επίσης έχουν και οι δύο . 

Δε νομίζω ότι αξίζει να δεις τους delonghi  για τα λεφτά τους και για την χρήση που τους θές . 
Πάρε ή τον Morris που βγαίνει στα 162 ευρώ   ή τον Inventor Avra που βγαίνει στα 133 ευρώ . 

Μάλλον θα έπαιρνα τον Avra που είναι οικονομικότερος κατά 30 ευρώ.

Ότι και αν πάρει θα πρέπει να πάει να ζητήσει προσφορές γιατί μιλάει για αρκετά μαχανηματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Η τον Morris MDB-12100HI ή τον Inventor Avra.

Ο Morris έχει δηλωμένη κατανάλωση 185 watts σε συνθήκες 26.7 κελσίου και 60 % υγρασία και ο Inventor δηλωμένη κατανάλωση 200 watts σε συνθήκες 26.7 κελσίου 60 % υγρασία . 
Πρακτικά η κατανάλωση δε θα είναι αυτή και για τα δύο μοντέλα διότι θα δουλεύεις σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες τις συσκευές . 
Έχουν και οι τρεις δυνατότητα σύνδεσης σωλήνα αποστράγγισης που αυτό είναι σημαντικό . 
Aυτόματη επανεκκίνηση επίσης έχουν και οι δύο . 

Δε νομίζω ότι αξίζει να δεις τους delonghi  για τα λεφτά τους και για την χρήση που τους θές . 
Πάρε ή τον Morris που βγαίνει στα 162 ευρώ   ή τον Inventor Avra που βγαίνει στα 133 ευρώ . 

Μάλλον θα έπαιρνα τον Avra που είναι οικονομικότερος κατά 30 ευρώ.

Ευχαριστώ πολύ.

Πρέπει να αποφασίσω πλέον γιατί όσο ψάχνω η υγρασία επελαύνει.

Θα μείνω σε αυτούς τους δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Η τον Morris MDB-12100HI ή τον Inventor Avra.

Ο Morris έχει δηλωμένη κατανάλωση 185 watts σε συνθήκες 26.7 κελσίου και 60 % υγρασία και ο Inventor δηλωμένη κατανάλωση 200 watts σε συνθήκες 26.7 κελσίου 60 % υγρασία . 
Πρακτικά η κατανάλωση δε θα είναι αυτή και για τα δύο μοντέλα διότι θα δουλεύεις σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες τις συσκευές . 
Έχουν και οι τρεις δυνατότητα σύνδεσης σωλήνα αποστράγγισης που αυτό είναι σημαντικό . 
Aυτόματη επανεκκίνηση επίσης έχουν και οι δύο . 

Δε νομίζω ότι αξίζει να δεις τους delonghi  για τα λεφτά τους και για την χρήση που τους θές . 
Πάρε ή τον Morris που βγαίνει στα 162 ευρώ   ή τον Inventor Avra που βγαίνει στα 133 ευρώ . 

Μάλλον θα έπαιρνα τον Avra που είναι οικονομικότερος κατά 30 ευρώ.

απο θεμα ιονιστη για τσιγαρο πιο ειναι καλυτερο απο τα δυο?

Επεξ/σία από akishellas1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες σκέφτομαι να πάρω πρώτη φορά ένα αφυγραντήρα για το δωμάτιο (ένα κλασσικο 4χ5).

1)καμια πρόταση μέχρι 130 ευρώ? Να πάω σε έναν από τους δημοφιλείς του σκρουτζ?

2)Εχω και αλλεργίες γενικά. Να προσέξω να έχει ιονιστη για τα μικροσωματιδια (ο ιονιστης κάνει δουλειά ή είναι λίγο μάρκετινγκ) 

3)στο δωμάτιο έχει μόνιμα 60% πήρα πρόσφατα ένα χιόμι μετρητή. Δεν είχα ιδέα. Αυτός ο αριθμός τώρα είναι υψηλός σε βαθμό πού να επηρεάζει τον ύπνο το αναπνευστικο μου κτλ? Γιατί στα κλασσικά γκουγκλαρισματα λέει 40-50% όρια υγρασίας 

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πλησιαζει black friday καλο ειναι οτι προσφορες βγαινουν με αφυγραντηρες να τις ριχνουμε κι εδω για οποιους δεν διαβαζουν το θεμα των προσφορων ετσι ωστε να βοηθηθουν ολοι που ψαχνονται να αγορασουν αφυγραντηρα.

Καλο ειναι ομως να μην βαζουμε οτι να'ναι προσφορες αλλα οντως εκει που υπαρχει μεγαλη εκπτωση και συμφωνα με το ιστορικο του skroutz και αλλων site η τιμη του να δικαιολογει τον ορο προσφορα.

Καλυτερα ομως θα ειναι να κοιτατε και την ενοτητα των προσφορων(https://www.insomnia.gr/forums/forum/56-προσφορές/)  απο το να περιμενετε να ανεβουν εδω για μεγαλυτερη σιγουρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yositosi είπε

 

Ότι και αν πάρει θα πρέπει να πάει να ζητήσει προσφορές γιατί μιλάει για αρκετά μαχανηματα 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο . Το πιθανότερο να του κάνουν καλύτερη τιμή  σε ότι επιλέξει . 

6 ώρες πριν, akishellas1979 είπε

απο θεμα ιονιστη για τσιγαρο πιο ειναι καλυτερο απο τα δυο?

Ο Morris που έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα .  Αναλώσιμο φίλτρο είναι οπότε να ρωτήσεις τιμή .  

Σοβαρή δουλειά πάντως να περιμένεις απο έναν καθαριστής αέρα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο . Το πιθανότερο να του κάνουν καλύτερη τιμή  σε ότι επιλέξει . 

Ο Morris που έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα .  Αναλώσιμο φίλτρο είναι οπότε να ρωτήσεις τιμή .  

Σοβαρή δουλειά πάντως να περιμένεις απο έναν καθαριστής αέρα .

αν μιλάτε για τον MDB12100HI δεν έχει μόνο άνθρακα. Hepa (πλήρους διάστασης) + Carbon (πλήρους διάστασης) + UV + Ιονιστη

10 ώρες πριν, akishellas1979 είπε

απο θεμα ιονιστη για τσιγαρο πιο ειναι καλυτερο απο τα δυο?

Αν καπνίζεις σαν φουγάρο μην περιμένεις θαύματα από έναν ιονιστή. Στις μυρωδιές θα σε βοηθήσει ο άνθρακας, αλλά γενικότερα από μια τέτοια συσκευή μαγικά μην περιμένεις ;) 

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

Καλησπέρα παίδες σκέφτομαι να πάρω πρώτη φορά ένα αφυγραντήρα για το δωμάτιο (ένα κλασσικο 4χ5).

1)καμια πρόταση μέχρι 130 ευρώ? Να πάω σε έναν από τους δημοφιλείς του σκρουτζ?

2)Εχω και αλλεργίες γενικά. Να προσέξω να έχει ιονιστη για τα μικροσωματιδια (ο ιονιστης κάνει δουλειά ή είναι λίγο μάρκετινγκ) 

3)στο δωμάτιο έχει μόνιμα 60% πήρα πρόσφατα ένα χιόμι μετρητή. Δεν είχα ιδέα. Αυτός ο αριθμός τώρα είναι υψηλός σε βαθμό πού να επηρεάζει τον ύπνο το αναπνευστικο μου κτλ? Γιατί στα κλασσικά γκουγκλαρισματα λέει 40-50% όρια υγρασίας 

40-60 % υγρασία είσαι οκ . Οριακά είσαι . 

2.  Ο ιονιστής κάνει δουλειά . Πολύ γενικά . Παράγει αρνητικά ιόντα όπου έρχονται σε επαφή με τα μόρια σκόνης  και το αποτέλεσμα είναι τα μόρια αυτά να πέφτουν στο έδαφος και να μην αιωρούνται . Δεν διαλύει την σκόνη απλά σταματάει την αιώρηση στο βαθμό που μπορεί . 
Τα HEPA φίλτρα από την άλλη  φιλτράρουν τον αέρα και μαζεύουν τα μικροσωματίδια σκόνης .

Παρατήρησε την υγρασία στο χώρο και δες αν ανεβαίνει πάνω απο 60 %για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Αν δεν έχεις υψηλές υγρασίες στο χώρο σου ίσως είναι καλύτερα να επενδύσεις σε καθαριστή αέρα  που έχει πολλά στάδια φιλτραρίσματος και δεν συγκρίνονται με τους αφυγραντήρες . 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλε ο κώτσο παζάρεμα, έχω και 50€ δωροεπιταγή , οπότε πάμε :

Κάλυψη έως 60τμ ( αν και στην πραγματικότητα θα μεταφέρεται σε δωμάτια των 17τμ)

Θερμοκρασίες πάντα πάνω από 20C

1ο κριτήριο αγοράς : όσο πιο αθόρυβος γίνεται

2ο κριτήριο αγοράς : ύπαρξη βρέφους άρα φίλτρα

3ο κριτήριο αγοράς : να σταματάει για έλεγχο υγρασίας (όχι συνεχόμενη λειτουργία ), ή αν δεν σταματάει να γυρνάει ο ανεμιστήρας με μη αισθητό στην ακοή τρόπο.

4ο κριτήριο αγοράς : ας είναι και σχετικά οικονομικός στη λειτουργία

 

Συνεπώς :

1. Κουρτίνα 1 : Morris MDP20300i  , βγαίνει 204€

2. Κουρτίνα 2 : Morris MDP16300i , βγαίνει 171€

3. Κουρτίνα 3 : Morris MDE1642i  , βγαίνει 168€

 

Ευχαριστώ!

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...