Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, yositosi είπε

δηλαδή κάπου 3.5 ώρες λειτουργία αν συνυπολογίσεις και τα σταμάτα ξεκίνα με το φουρφούρι και από τη διακοπή της λειτουργίας (πήγαινες σε 55% στόχευση). Αφού το έβαλες και σε smart σημαίνει ότι θα έπαιξε και σε Low fan mode άρα είσαι νορμαλ. Σε τόσο μικρό χώρο αν το άφηνες όλο το βράδυ, το πρωί θα το έβρισκες με 35~40 υγρασία.

Τι υγρασία είχες στο χώρο;

ΓΕΝΙΚΑ σε όλους τους αφυγραντήρες άποψη μου ότι για την τσέπη αξίζει το full speed ωστε να έχουμε την μέγιστη αφύγρανση ανά watt που καταναλώνουμε.

Πρέπει να είχα 75%, και το βράδυ πάτησα και το sleep. Θα το δοκιμάσω και στη σαλοκουζίνα (65τμ), να δω τι ψάρια θα πιάσει. Στα ξεκινήματα έχω max ένδειξη στο μετρητή 900Watt!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Nikosmile είπε

Πρέπει να είχα 75%, και το βράδυ πάτησα και το sleep. Θα το δοκιμάσω και στη σαλοκουζίνα (65τμ), να δω τι ψάρια θα πιάσει. Στα ξεκινήματα έχω max ένδειξη στο μετρητή 900Watt!

Τι 900Watt για τον morris τον 24400?

Εννοεις με το που ξεκιναει να δουλευει για ενα δευτερολεπτο και μετα παει στα 280watt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, He1senberg είπε

Μετά από ψάξιμο έχω καταλήξει στη συγκεκριμένη εταιρία κ τον συγκεκριμένο αφυγραντήρα  για σπίτι 120m² με αρκετή υγρασία

https://www.skroutz.gr/s/14027007/Puredry-PD-20L-Design-Low-Energy-Face-Lift.html#specs

Έχει κάποιος άποψη για τον συγκεκριμένο?

Δύσκολα να σου καλύψει 120 τ.μ   . Καλύτερα να δεις αυτόν στα 25 L  που έχει επίσης φίλτρο HEPA και ως έξτρα αισθητήρα μέτρησης συγκέντρωσης σωματιδίων σκόνης στον αέρα  όπου σε mode καθαρισμού του αέρα και σε auto λειτουργία καθορίζει αυτόματα την σκάλα του ανεμιστήρα βάση της μόλυνσης .
https://www.alphaclimagr.gr/product/1411127/inventor-atm-25l-afygrantiras-katharistis-aera-inventor.html?ref=bestprice.gr

Επίσης, 5 χρόνια εγγύηση ενώ ο Meaco έχει 3 χρόνια .  Τον έχω τον atmosphere και  είμαι ευχαριστημένος για την αγορά που έκανα . Ότι θες με ρωτάς . 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει κανεις το συγκεκριμενο μηχανημα να μας πει εντυπωσεις?

https://www.juropro.gr/product/eco-23l/

ειναι απο τους λιγους που εχουν και hepa και ιονιστη.

Επεξ/σία από waveparticle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, waveparticle είπε

340m³/h 

πολυ δυνατη ανακυκλωση αερα!!! δεν εχω ξαναδει τετοιο νουμερο!

βεβαια δεν εχει ιονιστη.

ο καθαρισμος αερα λειτουργει ταυτοχρονα με την αφυγρανση?

Ταυτόχρονα με την αφύγρανση . Δεν έχει επιλογή fan για να καθαρίζει χωρίς να κάνει αφύγρανση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Πρέπει να είχα 75%, και το βράδυ πάτησα και το sleep. Θα το δοκιμάσω και στη σαλοκουζίνα (65τμ), να δω τι ψάρια θα πιάσει. Στα ξεκινήματα έχω max ένδειξη στο μετρητή 900Watt!

Δεν υπάρχει περίπτωση 900watts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γκαρσονιέρα 27,5 τετραγωνικα θα με εξυπηρετήσει αυτός, ή πρέπει να πάω σε κάτι ακριβότερο;

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/158035-carrier-cdt105e3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, johnt είπε

Καλησπέρα,

διάβασα καλές κριτικές για τον toyotomi ZEN TDE-16DTI .Τι λέτε αξίζει και αν ναι ξέρετε αν έχει ροδάκια;

Έχει ροδάκια .  Να ξέρεις ότι δεν έχει ψηφιακή οθόνη με ένδειξη της υγρασίας του χώρου . Επίσης έχει 4 κουμπιά με προκαθορισμένα ποσοστά επιθυμητής υγρασίας . 
Συγκεκριμένα:  40 % 50 % 60% 70 % .
Πολλά μοντέλα της αγοράς έχουν οθόνη με ένδειξη της υγρασίας του χώρου και ρύθμιση της υγρασίας με  + - κουμπιά απο 35% - 80% με βήμα +- 5% . 
Αν θες Toyotomi αυτό το μοντέλο είναι αυτής της λογικής http://www.toyotomi.gr/el/ZEN2-TDE-16TND18

 

5 ώρες πριν, Horn είπε

Καλησπερα,εχετε να προτεινεται αφυγραντηρα στα 150 ευρω 20L για 75 τετραγωνικα?Δεν εχω ιδεα απο αυτα και ελεγα να τσιμπησω εναν απο blackfriday αν υπαρχει.ευχαριστω εκ των προτερων για οποια βοηθεια.

Θες να έχει wifi ; Θες να έχει ιονιστή ; Θες να έχει φίλτρο HEPA ; 

5 ώρες πριν, JPep04 είπε

Καλημερα, ενδιαφερομαι για 12L αφυγραντηρα για σπιτι περιπου 50-55τμ. Ειδα οτι προτεινονται 16-20ρηδες για αυτα τα τετραγωνικα, αλλα θα ηθελα να μεινω σε ευρος τιμης μεχρι 120-130€. εχω βρει τους εξης σ' αυτη την τιμη :
Rohnson R-9612 Αφυγραντήρας 12 Lt/24h

https://www.skroutz.gr/s/13120909/Primo-YDO-12D-I.html#reviews

http://www.toyotomi.gr/el/KIBO-TDE-12TNV18

Καμιά γνώμη;

Δεν έχει λογική να πάρεις αφυγραντήρα όπου δε θα μπορείνα καλύψει τις ανάγκες του χώρου σου . Το σημαντικότερο όλων όταν επιλέγουμε αφυγραντήρα  είναι να καλύπτει τις απαιτήσεις του χώρου μας άνετα για να μπορεί να μας ρίξει την υγρασία σε επιθυμητά επίπεδα για τον ανθρώπινο οργανισμό . 16 L αφυγραντήρα το λιγότερο θα σου έλεγα . Ιδανικά 20 L 

5 ώρες πριν, okinakoto είπε

καλησπέρα παιδιά, έχει καποιοσ να μου προτείνει αφυγραντηρα για δωμάτιο 20τμ μέχρι 100€ max. χαλαρά πιάνω και 85% υγρασία

Ένα 12 L αφυγραντήρα πάρε . 
 

3 ώρες πριν, vag21 είπε

Inventor Avra AV1-10L

καλος φαινεται για τα 9 τ.μ που τον θελω.

Θα σε καλύψει άνετα η αφυγραντική του απόδοση . 

2 ώρες πριν, manolaskakis είπε

Μου ηρθε ενα mail απο eshop για εναν KULLHAUS QUALIS στα 185. Αυτος αξιζει σε σχεση με τον inventor? Τι προελευσης ειναι? 

Όλοι οι αφυγραντήρες της αγοράς απο Κίνα είναι .  

Ο Inventor έχει wifi ο Kullhaus όχι .  Aυτή είναι η βασική διαφορά . 

 

1 ώρα πριν, SATELLITE είπε

Αυτός εδώ https://www.carad.gr/el/component/eshop/catalog/item/carad/13-afigrantires/873-carad-humifix-26-dry.html

είναι σωστή η κατανάλωση που γράφει?
γιατί και στον 20L κατανάλωση είναι και αυτή στον θεό

Παίζει να μην έχω δεί μεγαλύτερη δηλωμένη κατανάλωση σε αντίστοιχης κατηγορίας μοντέλο . Είναι πολύ μεγάλη . Δε ξέρω αν έχουν κάνει λάθος . Η αντιπροσωπεία θα ξέρει να σου πει . 

28 λεπτά πριν, itheodo είπε

Για γκαρσονιέρα 27,5 τετραγωνικα θα με εξυπηρετήσει αυτός, ή πρέπει να πάω σε κάτι ακριβότερο;

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/158035-carrier-cdt105e3

Μικρός το πιθανότερο . Δες σε 12 L  ή για άνετα και πιο εγγυημένα αποτελέσματα έναν 16 L αφυγραντήρα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση 900watts.

Κατά την έναρξη του συμπιεστή για εκείνο το "s" βεβαίως και υπάρχει περίπτωση, (δεν είναι inverter) τώρα μου έδειξε 850W.

43 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τι 900Watt για τον morris τον 24400?

Εννοεις με το που ξεκιναει να δουλευει για ενα δευτερολεπτο και μετα παει στα 280watt?

ναι βρε! από 750-900W κυμαίνεται!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

 

αγόρασα και εγώ ένα inventor eva ii pro wifi, και μόλιε τον έβαλα να δουλέψει. Συγχρόνισα και το wifi, ο θόρυβος κρίνεται ικανοποιητικός (για μένα), όλα καλά λοιπόν.

 

Απλά αναρωτιόμουν, επειδή κάπου είχα διαβάσει στο θέμα ότι κάνει θόρυβο ο κάδος του αν κατάλαβα καλά, υπάρχει τέτοιο θέμα; Κάποιος ανέφερε ότι το θέμα λυνόταν με κάποια "πατέντα". Αν τυχόν μου εμφανίσει το θέμα αυτό ο αφυγραντήρας, μπορεί κάποιος να ξαναγράψει τι πρέπει να κάνω για να λύσω το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Τέλος η προσφορά για τον Morris MDP-24400IW! Ξεπούλησε και εξαντλήθηκε σε mediamarkt/kotsovolos.

από το πρωί το είδα σαν εξαντλημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

από το πρωί το είδα σαν εξαντλημένο.

Χθες το απόγευμα τον πήρα, στο τσαφ προλάβαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enteacher04 είπε

καλησπέρα,

αγόρασα και εγώ ένα inventor eva ii pro wifi, και μόλιε τον έβαλα να δουλέψει. Συγχρόνισα και το wifi, ο θόρυβος κρίνεται ικανοποιητικός (για μένα), όλα καλά λοιπόν.

Απλά αναρωτιόμουν, επειδή κάπου είχα διαβάσει στο θέμα ότι κάνει θόρυβο ο κάδος του αν κατάλαβα καλά, υπάρχει τέτοιο θέμα; Κάποιος ανέφερε ότι το θέμα λυνόταν με κάποια "πατέντα". Αν τυχόν μου εμφανίσει το θέμα αυτό ο αφυγραντήρας, μπορεί κάποιος να ξαναγράψει τι πρέπει να κάνω για να λύσω το πρόβλημα;

Ευχαριστώ

από τα βάλε βγάλε το δοχείο ενδεχεται να σου βγάλει κάτω ένα μικρό τζόγο που κάνει πλαστικό συντονισμό. Στην πίσω άκρη (κάτω) βάζεις ένα αυτοκολλητάκι ίσα ίσα να καλύψεις τον όποιον τζόγο και το κάνεις να σφίγγει ξανά με το κυρίως σώμα και να σκάει ;) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...