Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Έχει ροδάκια .  Να ξέρεις ότι δεν έχει ψηφιακή οθόνη με ένδειξη της υγρασίας του χώρου . Επίσης έχει 4 κουμπιά με προκαθορισμένα ποσοστά επιθυμητής υγρασίας . 
Συγκεκριμένα:  40 % 50 % 60% 70 % .
Πολλά μοντέλα της αγοράς έχουν οθόνη με ένδειξη της υγρασίας του χώρου και ρύθμιση της υγρασίας με  + - κουμπιά απο 35% - 80% με βήμα +- 5% . 
Αν θες Toyotomi αυτό το μοντέλο είναι αυτής της λογικής http://www.toyotomi.gr/el/ZEN2-TDE-16TND18

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Απλά το έβγαλε προσφορά το πλαίσιο στα 169 και νομίζω ότι αξίζει βάσει των σχολίων που διάβασα στο skroutz. Το παραγγειλα και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, johnt είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Απλά το έβγαλε προσφορά το πλαίσιο στα 169 και νομίζω ότι αξίζει βάσει των σχολίων που διάβασα στο skroutz. Το παραγγειλα και βλέπουμε...

Ενδεικτικά, πέρσυ τον Σεπτέμβρη αν θυμάμαι καλά, είχα αγοράσει τον πρώτο zen τον 20αρι στα 160€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Ενδεικτικά, πέρσυ τον Σεπτέμβρη αν θυμάμαι καλά, είχα αγοράσει τον πρώτο zen τον 20αρι στα 160€

Πέρσι έπαιζαν κάτι "εμπορικά παιχνίδια" που κόπηκαν φέτος ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

Πέρσι έπαιζαν κάτι "εμπορικά παιχνίδια" που κόπηκαν φέτος ;) 

Και τώρα πάντως, στο σκρουτζ ο 20αρης ζεν έχει 177 και ο ζεν2 175. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2019 στις 9:39 ΠΜ, Dare-Devil είπε

Σχετικό ποια μάρκα είναι κορυφή . Εξαρτάται τί θέλουμε απο έναν αφυγραντηρα .  Η Meaco παντως δίνει τρία χρόνια εγγύηση ενώ οι περισσότερες γνωστές μάρκες 5 χρόνια . 

Τελικά  σήμερα την  έκανα  την  αγορά  του   meaco    .Δούλεψε  2  ώρες   και έπιασε  το στόχο του  55 %(βρήκα  το  σπίτι με  64%  υγρασία) .  Μάλλον καλά θα  τα  πάμε  .  Δίνει  την αίσθηση  γερού  μηχανήματος και θα προσπαθήσω  να  ξεχάσω  γρήγορα  ότι η εγγύηση  καλύπτει μόνο τα 2  πρώτα  έτη  χρήσης του .  Πάντως  σε  άκουσα    και  αγόρασα  τον  20 λιτρο  .  Μεγαλύτερο   δοχείο  (6 lit) , ειπαμε ότι με  ενδιαφέρει πολύ  και το στεγνωμα  των  ρούχων  .  Αθόρυβο δεν  τον λες ,  αλλά  αν  δώσει  καλά  αποτελέσματα  θα  τον  συνηθίσω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως έγραψα και πριν λίγες μέρες πήρα πρόσφατα τον 20άρι των praktiker. Ενώ δείχνει να δουλεύει δεν σταματάει όταν πιάσει την υγρασία που θέλω, απλά κάποιες στιγμές σα να κόβει λίγο ο ανεμιστήρας.

Τον έχει κανείς αλλος; Σκέφτομαι να τον πάω στο μαγαζί αλλά από την άλλη αφού δουλεύει δεν θα ήθελα να μείνω χωρίς αφυγραντήρα τέτοιο καιρό...

Είχα κι ένα ατύχημα με τον morris, τον έριξε κάτω ο μικρός και σταμάτησε να δουλεύει ο ανεμιστήρας. Ευτυχώς δεν ήταν σοβαρό και είχε φύγει από τη θέση του απλά.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Παρέλαβα και εγώ τον morris 24400with αλλά έχω προβληματιστεί με το θόρυβο που κάνει και θα ήθελα τη βοήθεια αυτών που τον έχουν μήπως έχω κάνει εγώ καμιά πατάτα. Αυτό που έκανα είναι να βάλω το φίλτρο που είχε στη σακουλιτσα στη θέση που υπάρχει στο μεγάλο φίλτρο, και μετά τον έβαλα σε λειτουργία στο smart mode. Ξεκίνησε με 71% υγρασία και ύστερα από περίπου μισή ώρα είναι στο 63%. Το τηλεκοντρόλ όμως 70% έδειχνε και τόσο δείχνει και τώρα. Αυτό όμως δεν είναι το θέμα μου. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ο ΘΟΡΥΒΟΣ που κάνει. Λες και δουλεύει κανένα από αυτά τα παλιά ψυγεία που ακούγονται σε ολο το σπίτι. Επειδή εδώ πολλά μέλη λένε ότι είναι από τους αθορυβους γενικά, λέω μήπως έχω κάνει κάτι λάθος εγώ. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Καλησπέρα φίλε μου εγώ έχω τον Morris MDE24200i μου βγάζει ένα μεταλλικό ήχο το μοτεράκι την ημέρα δεν με ενοχλεί Δεν το καταλαβαίνω Αλλά το βράδυ που κοιμάμαι λίγο υπνοδωμάτιο το ακούω λιγάκι Το live πρόγραμμα του Δεν ξέρω άμα είναι πρόβλημα ή πρέπει να ακούγεται αυτό?

Επεξ/σία από kakos84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, kakos84 είπε

Καλησπέρα φίλε μου εγώ έχω τον Morris MDE24200i μου βγάζει ένα μεταλλικό ήχο το μοτεράκι την ημέρα δεν με ενοχλεί Δεν το καταλαβαίνω Αλλά το βράδυ που κοιμάμαι λίγο υπνοδωμάτιο το ακούω λιγάκι Το live πρόγραμμα του Δεν ξέρω άμα είναι πρόβλημα ή πρέπει να ακούγεται αυτό?

Για να καταλάβεις, υπερκαλύπτει και το θόρυβο από ένα 24αρι ινβερτερ aircondition και το ψυγείο, και αναρωτιέμαι μην τυχών σε εμένα δεν δουλεύει σωστά, ή απλά έτσι είναι το φυσιολογικό του. Δεν έχω και πρότερη εμπειρία από αφυγραντήρες. Για δε το βράδυ σε υπνοδωμάτιο ούτε καν. Ακούγεται σε όλο το διαμέρισμα.

Επεξ/σία από jaguar13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρήγγειλα τον παρακάτω στα 235 ευρώ...λογικά από βδομάδα θα παραλάβω κ θα ποστάρω εντυπώσεις.

 

https://www.apothema.gr/puredry-pd-2419-sofia-137124p?source=agreegators

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Με συγχωρείται αν έχει υπερ-αναλυθεί το θέμα αλλά διαβάζοντας περισσότερες από 60 σελίδες του φόρουμ, νομίζω ότι μπερδεύτηκα παραπάνω..

Λοιπόν, το σπίτι μου είναι 50 τ.μ.

Η περισσότερη υγρασία (δεν έχω όργανο μέτρησης αλλά πλέον σε αρκετά σημεία του τοίχου έχει γίνει ορατή με εκείνο το καφέ χρώμα, ένα στάδιο πριν τη μούχλα), εμφανίζεται στο υπνοδωμάτιο το οποίο είναι περί τα 25-30 τ.μ.

Διαβάζω σε οδηγούς αγοράς, ότι προκειμένου να επιλέξεις σωστό αφυγραντήρα, εκτός από το μέγεθος του χώρου πρέπει να συνεκτιμήσεις και τη δυνατότητα αφύγρανσης του μηχανήματος. Το πρόβλημα όμως είναι πως σε προτάσεις αγορών βλέπω συνδυασμούς μηχανημάτων χαμηλής δυνατότητας αφύγρανσης για σπίτια λίγων τετραγωνικών.
Στη δική μου περίπτωση, που ναι μεν είναι μικρός ο χώρος αλλά έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα, δε θα έπρεπε να επιλέξω κάτι με μεγαλύτερη δυνατότητα αφύγρανσης από τα 10-16 που αντιστοιχούν σε μικρούς χώρους σύμφωνα με τους οδηγούς αγοράς των καταστημάτων;

Εύχομαι να μη σας μπέρδεψα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υ.Γ. Αν κάποιος αντιμετωπίζει παρεμφερές πρόβλημα και έχει "σωθεί" με κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο, ευχαρίστως θα άκουγα την άποψή του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Elias1926 είπε

Καλημέρα σας.

Με συγχωρείται αν έχει υπερ-αναλυθεί το θέμα αλλά διαβάζοντας περισσότερες από 60 σελίδες του φόρουμ, νομίζω ότι μπερδεύτηκα παραπάνω..

Λοιπόν, το σπίτι μου είναι 50 τ.μ.

Η περισσότερη υγρασία (δεν έχω όργανο μέτρησης αλλά πλέον σε αρκετά σημεία του τοίχου έχει γίνει ορατή με εκείνο το καφέ χρώμα, ένα στάδιο πριν τη μούχλα), εμφανίζεται στο υπνοδωμάτιο το οποίο είναι περί τα 25-30 τ.μ.

Διαβάζω σε οδηγούς αγοράς, ότι προκειμένου να επιλέξεις σωστό αφυγραντήρα, εκτός από το μέγεθος του χώρου πρέπει να συνεκτιμήσεις και τη δυνατότητα αφύγρανσης του μηχανήματος. Το πρόβλημα όμως είναι πως σε προτάσεις αγορών βλέπω συνδυασμούς μηχανημάτων χαμηλής δυνατότητας αφύγρανσης για σπίτια λίγων τετραγωνικών.
Στη δική μου περίπτωση, που ναι μεν είναι μικρός ο χώρος αλλά έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα, δε θα έπρεπε να επιλέξω κάτι με μεγαλύτερη δυνατότητα αφύγρανσης από τα 10-16 που αντιστοιχούν σε μικρούς χώρους σύμφωνα με τους οδηγούς αγοράς των καταστημάτων;

Εύχομαι να μη σας μπέρδεψα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υ.Γ. Αν κάποιος αντιμετωπίζει παρεμφερές πρόβλημα και έχει "σωθεί" με κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο, ευχαρίστως θα άκουγα την άποψή του 

ΝΑΙ εφόσον έχεις θέμα με πολύ υψηλή υγρασία ένα μεγαλύτερο μηχάνημα (πχ 20 λίτρων) θα σε βοηθήσει σημαντικά

ότι και αν αγοράσεις θα το βάλεις να δουλέψει εντατικά 2-3 μέρες στα δωμάτια με πρόβλημα για να τραβήξεις πρωταρχικά την υγρασία που έχει ποτίσει μέσα στους τοίχους, και μην σταθείς στην ένδειξη του χώρου. Προσωπκά θα σε συμβούλευα να συνδυάσεις και θέρμανση κατά αυτή τη διαδικασία ώστε να έχεις ταχύτερα αποτελέσματα.

Εν συνεχεία, κάνεις συντήρηση, που όμως για να έχεις τόσο σοβαρό θέμα, θα πρέπει από κάπου να μπαινει και αυτή η υγρασία... κα΄τι το οποίο για εμένα θα πρέπει να δεις ;) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...