Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Καλυτερα καθαριστης αερα για την δουλεια αυτη μιας και ο αφυγραντηρας ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα.

Θα προτιμουσα HEPA παρολα αυτα.

Μιλαω παντα για αφυγραντηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Toυ εδωσα κι εκλεισε.

Τωρα παιζει σε διαφορα νουμερα........65%.......68%......74%........80%........71%........ γενικοτερα παιζει σε διαφορα νουμερα αλλα παραμενει κλειστος.

Τα υγρασιομετρα απο διπλα του ειναι στα 59% κολλημενα και τα δυο.

Λογικό μιας και δεν περνάει αέρας από τον μετρητή ώστε να μετρήσει σωστά.

Σε μισή ώρα θα ξεκινήσει να δει τι παίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Μιλαω παντα για αφυγραντηρα.

Ναι το εγραψα θα προτιμουσα HEPA παρα Ιονιστη.

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λογικό μιας και δεν περνάει αέρας από τον μετρητή ώστε να μετρήσει σωστά.

Σε μισή ώρα θα ξεκινήσει να δει τι παίζει.

Ναι το εκανε και ειναι στο 62% τωρα.

Αθορυβος για τα δικα μας δεδομενα ειλικρινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

για σπίτι 78τμ αρκει ενας 16αρης ή καλύτερα 20;

20άρης!

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Το ρωτάω γιατί βλέπω ότι οι 16άρηδες έχουν και μισή κατανάλωση.. Αν βάλω 16άρι θα καλύπτει τα πιο κοντινά δωμάτια μόνο;

Επίσης ποια από τις παρακάτω μάρκες;

Toytotomi, Kullhaus, Morris ?

ο 16άρης καίει λιγότερο αλλά τραβάει λιγότερο! Διαιρείς watt/λίτρα για να δεις ένα μπακάλικο EER. Αυτό φυσικά εφόσον σου δίνουν πραγματικά στοιχεία...

2 ώρες πριν, Kostakis7 είπε

Μετά απο λίγο ψάξιμο στο θέμα και γενικά με μία μικρή έρευνα, για χώρο 70 τ.μ.  και θερμοκρασίες 17++ σε ημιυπογείο με αρκετή υγρασία (δυστυχώς δεν έχω υγρασιόμετρο για μέτρηση αλλα λόγω οτι το μισό σπίτι είναι μέσα στο χώμα η υγρασία είναι αισθητή είδικά στο υπνοδωμάτιο και το μπάνιο) εχω καταλήξει στους 2 παρακάτω για άμεση αγορά.

  • Inventor EP3-WiFi20L Eva II Pro
  • Morris MDP20400IW

Λογικά απο Κωτσο, είναι 10€ ακριβώτερος ο Inventor αυτη τη στιγμή με παρόμοια χαρακτηριστικά, βάσει της ασχετοσύνης μου.😋

Αν έχει κάποιος κάποια παρατήρηση ανάμεσα τους ή καποια βοήθεια γιατί είμαι λίγο αναποφάσιστος θα το εκτιμούσα πολύ.

Εννοείτε πώς και αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο ίδιο χρηματικό ποσό (πάνω - κάτω) που προτείνετε καλύτερα είμαι ανοιχτος σε προτάσεις.

Αναλυτικά...

με μια προσθήκη! Επειδή δεν μου έβγαιναν με τίποτα τα νόυμερα που δίνει η Inventor στα μοντέλα τους έκανα δοκιμή πλέον και σε 27 περίπου βαθμούς και 60% υγρασία για να τσεκάρω τις αποκλίσεις που μου έβγαιναν. Ο EVA II (EP3), μου βγήκε 280W σε ταχύτητα turbo και όχι 260W.

Αντίστοιχα και ο Atmosphere μου βγήκε 290W αντί για 270W που το πουλάνε... Για τον EVA II όποιος τον έχει και μπορεί ας δει να επιβεβαιώσουμε μήπως και εγώ κάπου κάνω κάτι λάθος! Για τον Atmosphere περιμένω και από τον @Dare-Devil να μετρήσει γιατί αυτός είχε βγάλει 278W αλλά σε ταχύτητα 2, και όχι σε full mode αφύγρανσης (laundry mode/ταχύτητα 3), όπου και εγώ όμως έβγαλα 278W, και άρα λογικά θα βγάλει και αυτός 290W αντί για 270W που λένε. (τυχαία ή μη εμφανίζεται ένα ΄ποσοστιαίο μοτίβο στις αποκλίσεις ως προς αυτά που δηλώνουν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες τι προτεινετε μεταξυ Toyotomi TDE-10DTJI VS Singer SDHM-10L-18DI

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_toyotomi-tde-10dtji-1204381.html?gclid=CjwKCAiA_f3uBRAmEiwAzPuaM3dHfCfOCt2HVCdNPUbHtfvyXC70-z7N5vGdzkAfKpO-41DE8Q_9jhoCjt4QAvD_BwE

η

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_singer-smart-out-sdhm-10l-18di-1204780.html?rbtc=skz|pf|[1204780]||p|skz_product_feed|&sku=1204780&_§ja=tsid:48889&lkws_10719=5de06e51-2546-3b98-405e-da0f2e15ded8#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

 

και οι δυο δημοφιλεις με αρκετες αξιιολογησεις και οι δυο πενταετη εγγυηση και οι δυο με ιονιστη

 

(θα χρησιμοποιηθει σε δωματιο)

 

(τιμη ψιλοαμελητεα το 20ευρω διαφορας αν και ο τογιο εχει παιξει πολλες φορες στα 99)

 

υγ αν εχετε καμια εναλακτικη μεχρι 100 ριχτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να βάλω έναν αφυγραντήρα στο παιδικό δωμάτιο όπου κοιμούνται τα δυο πιτσιρίκια μου. Έχω καταλήξει σε κάποια από τις παρακάτω λύσεις. Μπορείτε να προτείνετε κι εσείς μιας και θέλω να έχω μια δεύτερη γνώμη.

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/191724-toyotomi-tde16tnd18-zen2

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/205617-morris-mdp20300i

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/181051-inventor-ep3-wifi16l-eva-ii-pro-wifi

https://www.e-shop.gr/afygrantiras-12lt-me-ionisti-kullhaus-qualis-p-HAP.541907

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδία 

ψαχνω αφρυγραντηρα δεν έχω ιδέα και χρειάζομαι την βοήθεια σας 

Το μπατζετ μέχρι 200€

Θα πάρω δυο κομμάτια ένα για μένα και ένα για την θεία μου

Θα μπουνε σε 100τμ σπίτι και 80 το 

Αντιστοιχα 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρό χώρο 25-30 τμ αυτός θα κάνει δουλειά;

https://www.skroutz.gr/s/13367647/Gree-GDN10AY-K4EBA4A.html?keyphrase=Gree+GDN10AY-K4EBA4A+Petal

Είμαι 5ο όροφο δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με την υγρασία (μούχλα σε τοιχους και τετοια) αλλά καταλαβαίνω την ατμόσφαιρα λίγο υγρή.

Καλη μαρκα δεν είναι ο gree;

Κάπου είχα διαβάσει ότι αξίζει σαν μάρκα αλλά τώρα που το ψάχνω δεν το βρίσκω.

Κάθε βοήθεια δεκτή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτές ήταν οι προσφορές για Black Friday ή θα παίξουν και άλλες σήμερα άραγε; 

Δεν έχω δει και καμιά τρελή προσφορά σε αφυγραντήρες όλες αυτές τις μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, μόλις πήρα τον Inventor EP3-WiFi20L Eva II Pro WiFi
https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/181052-inventor-ep3-wifi20l-eva-ii-pro-wifi#homepage-#tab8

Αν βγει καλός θα πάρω άλλον έναν για το ίδιο σπίτι διοτι είναι 150 τμ και σίγουρα δεν θα φτάνει το ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, λιγα λογια για τον morris 24400iw

Πλαστικα : ολα οκ , δεν δεν βλεπω κανενα λογο ανησυχιας.

Θορυβος: οπως εχει αναφερθει δεν υπαρχει αθορυβος αφυγραντηρας. Σε συγκριση με εναν eva 2 pro 20λτ, προτιμω τον Morris. Σε λειτουργια στεγνωμα ρουχων , eva πολυ βαβουρα εκανα κεφαλι, morris ειναι ανεκτος. Εχει ενα κλικ πιο πανω τον θορυβο που κανουν τα ψυγεια αλλα ο ανεμιστηρας ειναι πολυ πιο ηπιος μαλακος ηχος. Δεν θα εβαζα κανεναν σε υπνοδωματιο.

Αποδοση : καλη ,αναμενομενη, κανει αυτο που πρεπει.Οταν πιασει την υγρασια που καθοριστηκε, θα σταματησει εντελως την λειτουργια (θελει ομως λιγο χρονο).

Καταναλωση:  20C και με υγρασια γυρω στα 65% τραβαει μεταξυ 235-240w, μεγιστη καταναλωση που ειχα δει ηταν 244w. O eva 20λτ ειχε καταναλωση 260-270w με πανω κατω ιδιες συνθηκες.

WIfi: ευκολη συνδεση ολα λειτουργουν κανονικα με smartphone, πλην οταν πατας να κλεισεις το κυκλικο φωτακι μπαινει σε sleep mode,μικρο το κακο.

Αρνητικο ειναι οτι ο αισθητηρας υγρασιας εχει αρκετη διαφορα με ενα υγρασιομετρο της πλακας που εχω. Εδω ο eva ηταν πιο κοντα , χωρις παλι να σημαινει κατι αυτο διοτι δεν εχω ακριβες οργανο μετρησης. Θερμομετρο συμβαδιζει με ενα τοιχου. Επισης το δοχειο νερου οπως αναφερθηκε δεν ειναι 4λιτρα  , περιπου στα 2.8λτρ. Δεν ειχα δυσκολια να το αδειασω αφαιρωντας  την πλαστική ταπούλα.  Επισης τα ροδακια τα 2 ειναι πληρως περιστρεφομενα ενω της αλλης πλευρας οχι.

τηλεχειριστηριο:  δεν εκανα χρηση, εφοσον ειχα το smartphone.

Απο χειρολαβη τον σηκωνεις ευκολα για μεταφορα, και αν θες να τον συρεις καλυτερα να πιασεις την λαβη στην ακρη χαμηλα .

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο την αγορα, σημερα περιμενω και τον TCL elite d25, οπου θα συγκρινω και θα επανελθω με αλλες πληροφοριες.

Επεξ/σία από insomniagfg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ένα σπίτι που μπαίνει πρώτη φορά αφυγραντήρας πόσο καιρό χρειάζεται για να σταθεροποιηθή η υγρασία; εχω τον Morris 24400iw  3 μέρες τον είχα με στόχο το 50%, την πρώτη και την δεύτερη μέρα δεν έπιασε το στόχο σήμερα τον έβαλα στο 55% τον πιάνει μεν αλλά στο 30λεπτο που μένει κλειστός ανεβαίνει 65% και με το που ξεκινάει κάνει κανα 2ωρο να ξαναπιάσει το στόχο είναι λογικό; 

Επεξ/σία από Dimitrischr629
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...