Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Dimitrischr629 είπε

Σε ένα σπίτι που μπαίνει πρώτη φορά αφυγραντήρας πόσο καιρό χρειάζεται για να σταθεροποιηθή η υγρασία; εχω τον Morris 24400iw  3 μέρες τον είχα με στόχο το 50%, την πρώτη και την δεύτερη μέρα δεν έπιασε το στόχο σήμερα τον έβαλα στο 55% τον πιάνει μεν αλλά στο 30λεπτο που μένει κλειστός ανεβαίνει 65% και με το που ξεκινάει κάνει κανα 2ωρο να ξαναπιάσει το στόχο είναι λογικό; 

ετσι ακριβως γίνεται... στην αρχή μπορεί να μη πιάνεις την υγρασία που ορίζεις, αλλά ακόμα και αν τη πιάσεις το πρόβλημα είναι ότι ανεβαίνει γρήγορα γιατί υπάρχει υγρασία και στα αντικείμενα του χώρου. Καλό είναι να τον λειτουργείς χωρίς να σβήνει συνχά, (βάλε 50% για κάποιες ώρες) νομίζω σε μία εβδομάδα θα δείς ότι θα αργεί να ανέβει μετα. Στο δικό μου σπίτι που έχω σοβαρό θέμα υγρασίας, πλέον ανεβαίνει 2 ή το πολυ 3% την ώρα με σβηστό αφυγραντήρα.  Επίσης θα δείς ότι όταν στρώσει καπως η κατάσταση, ακόμα και σβηστό αν τον έχεις και ανέβει η υγρασία, θα πέφτει μετά πιο γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, Dimitrischr629 είπε

Σε ένα σπίτι που μπαίνει πρώτη φορά αφυγραντήρας πόσο καιρό χρειάζεται για να σταθεροποιηθή η υγρασία; εχω τον Morris 24400iw  3 μέρες τον είχα με στόχο το 50%, την πρώτη και την δεύτερη μέρα δεν έπιασε το στόχο σήμερα τον έβαλα στο 55% τον πιάνει μεν αλλά στο 30λεπτο που μένει κλειστός ανεβαίνει 65% και με το που ξεκινάει κάνει κανα 2ωρο να ξαναπιάσει το στόχο είναι λογικό; 

Θεωρώ ότι το 50% είναι αυστηρός και δύσκολος στόχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου φαινεται τελικα οτι αν εχεις ~60% υγρασια, δεν πολυλεει ο αφυγραντηρας, διοτι απο αυτα που γραφονται, δυσκολευονται οι αφυγραντηρες κατω απο 55%.

Εγω ειχα σκοπο να τον λειτουργω ωστε να ριχνει την υγρασια απο 60 στο 50. Ειναι εφικτο ή θα γονατιζει στις υπερωριες το μηχανακι?

Επεξ/σία από waveparticle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θεωρώ ότι το 50% είναι αυστηρός και δύσκολος στόχος.

Ετσι είναι, σωστά τα λες αν και όπου βρεις αρθρο για τους αφυγραντήρες λένε κατι τρελά νουμερα ιδανικών τιμών (40-55%) που απλά δημιουργούν ανάγκες που δεν υπάρχουν. Προσωπικά αν βλέπω στο σπίτι υγρασία 65% (σπάνιο) δεν λειτουργώ αφυγραντήρα.. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατι να μην υπάρχουν μοντέλα με μικρότερο βήμα ρύθμισής. Πχ 57% που στη πράξη σημαίνει ότι στο 55 θα σταματάει και στο 59 θα ξεκινάνει (περίπου) είναι η πιο ιδανική περίπτωση για εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ετσι είναι, σωστά τα λες αν και όπου βρεις αρθρο για τους αφυγραντήρες λένε κατι τρελά νουμερα ιδανικών τιμών (40-55%) που απλά δημιουργούν ανάγκες που δεν υπάρχουν. Προσωπικά αν βλέπω στο σπίτι υγρασία 65% (σπάνιο) δεν λειτουργώ αφυγραντήρα.. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατι να μην υπάρχουν μοντέλα με μικρότερο βήμα ρύθμισής. Πχ 57% που στη πράξη σημαίνει ότι στο 55 θα σταματάει και στο 59 θα ξεκινάνει (περίπου) είναι η πιο ιδανική περίπτωση για εμένα.

για έναν πάρα πολύ απλό λόγο φίλε μου... Δεν έχουν υγρόμετρο ακριβείας to begin with :D:D:D 

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θεωρώ ότι το 50% είναι αυστηρός και δύσκολος στόχος.

αν έχεις μεγάλο μοντέλο για μαζεμένο και ελεγχόμενο χώρο παλεύεται εύκολα. Αν έχεις ένα μοντέλο χύμα στο κύμα για ένα ολόκληρο σπίτι... από χλωμό ως κίτρινο το βλέπω και εγώ!

Εγώ στο στέγνωμα ρούχων, το πρωί το δωμάτιο το βρίσκω στο 35%... (βέβαια μιλάμε για 15τμ χώρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Review Kullhaus Qualis 20λιτρο

Σήμερα παρέλαβα

Με υγρασία 85~% από αναλογικό υγρόμετρο ο αφυγραντήρες ο αισθητήριας 70%

Και μια φωτογραφία με την υγρασία στον τοίχο πάνω από το υπνοδωμάτιο

wall-moisture.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, waveparticle είπε

Καλυτερα ιονιστης ή hepa?

Νομιζω το κακο με hepa ειναι οτι θελει αντικατασταση ανα 6μηνες, ενω με ιονιστη απαλλασσεσαι.

Οποτε αν δεν μπαινεις στην διαδικασια να αντικαταστησεις το hepa, το αποτελεσμα του ιονιστη ειναι καλυτερο.

Ο ιονιστής φορτίζει τα σωματίδια σκόνης και αυτά μετά λόγω βάρους κάθονται στο πάτωμα του χωρου . 
Το φίλτρο HEPA απο την άλλη Φιλτράρει τα σωματίδια σκόνης . 

Πιο αποτελεσματικό θεωρώ το φίλτρο HEPA  παρά τον ιονιστή . 

 

19 ώρες πριν, eselor είπε

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά. Ζω βόρεια Ελλάδα και τώρα ξεκινάνε τα πολλά κρύα μαζί με 90+% υγρασία. Με ευκαιρία την Black Friday, λέω να αγοράσω και εγώ έναν αφυγραντήρα. Τον θέλω για γραφείο με λεπτά κουφώματα γύρω στα 30 τ.μ., αρκετά κρύο το χειμώνα και αισθάνεσαι την υγρασία στο κόκκαλο σου όσο καλοριφέρ και να βάλεις.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι σας παρακαλώ; Από αυτά που διάβασα εδώ, τείνω προς Toyotomi TDE αλλα δεν ξερω ποσα λιτρα και τι παιζει με το ZEN1 και ZEN2 και γιατί είναι στην ίδια τιμή 😵

Budget  περίπου >200 ευρώ.
Ευχαριστώ!

Πιστεύω με έναν 16 λιτρο θα κάνεις δουλειά . 

Αν θες με wifi για να το ελέγχεις απομακρυσμένα, καλή περίπτωση είναι αυτός:
https://www.skroutz.gr/s/12641390/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-16L.html

Ειδάλλως δες κάποιο απο τα παρακάτω μοντέλα : 
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_137_183_296_1088_3784/Delonghi_or_Singer_or_Rohnson_or_Toyotomi_or_Morris_or_Inventor/f/582470_698107/16-19-lt-me-sympiesti.html?order_by=popularity&order_dir=desc

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα θα αγοράσω αφυγραντήρα.

Είμαι ανάμεσα σε TOYOTOMI TDE-16DTI και INVENTOR EVA II Pro Wi-Fi 16L.

Θα ήμουν υπόχρεος αν μου προτείνατε ποιον από τους 2 να προτιμήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, karrapaoki είπε

Ποιόν από τους δύο θα μου προτείνατε; 

IMG_20191129_012026.jpg

Καταρχάς είναι διαφορετικά μοντέλα όσον αφορά την αφυγραντική ικανότητα . Αν σε καλύπτουν και τα δύο τότε :

Κατανάλωση:
Ο puredry έχει δηλωμένη κατανάλωση  235 watts σε συνθήκες  20°C & 60% σχετική υγρασία . 

Ο inventor δηλώνει 260 watts σε συνθήκες 26.7 κελσίου και 60 % υγρασία .   Η αυξημένη φαινομενικά κατανάλωση του έχει να κάνει με την θερμοκρασία όπου τον μέτρησαν . Όσο μεγαλώνει η θερμοκρασία του χώρου αυξάνεται η κατανάλωση στους αφυγραντήρες . 
Εμπειρικά πιστεύω ότι καίνε το ίδιο αν τους συγκρίνουμε στις ίδιες συνθήκες.

Το καλό με το inventor είναι ότι έχει ιονιστή και Wifi για να τον ελέγχεις απο το κινητό σου μέσω εφαρμογής όπου και αν είσαι . 
Ο puredry δεν έχει wifi ούτε ιονιστή αλλά  έχει έξτρα φίλτρα  (πέρα απο το κλασσικό φίλτρο που έχουν όλοι οι αφυγραντήρες) . Τα φίλτρα αυτά  που έχει είναι αναλώσιμα οπότε αν έχεις ανάγκη από έξτρα φίλτρα ρίξε μια ματιά και στο κόστος τους . 

13 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

Παιδες τι προτεινετε μεταξυ Toyotomi TDE-10DTJI VS Singer SDHM-10L-18DI

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_toyotomi-tde-10dtji-1204381.html?gclid=CjwKCAiA_f3uBRAmEiwAzPuaM3dHfCfOCt2HVCdNPUbHtfvyXC70-z7N5vGdzkAfKpO-41DE8Q_9jhoCjt4QAvD_BwE

η

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_singer-smart-out-sdhm-10l-18di-1204780.html?rbtc=skz|pf|[1204780]||p|skz_product_feed|&sku=1204780&_§ja=tsid:48889&lkws_10719=5de06e51-2546-3b98-405e-da0f2e15ded8#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

και οι δυο δημοφιλεις με αρκετες αξιιολογησεις και οι δυο πενταετη εγγυηση και οι δυο με ιονιστη

(θα χρησιμοποιηθει σε δωματιο)

(τιμη ψιλοαμελητεα το 20ευρω διαφορας αν και ο τογιο εχει παιξει πολλες φορες στα 99)

υγ αν εχετε καμια εναλακτικη μεχρι 100 ριχτε

Το αρνητικό είναι ότι δεν αναφέρουν σε τί συνθήκες μετρήθηκαν οι καταναλώσεις τους . Έχει σημασία η θερμοκρασία του χώρου και η υγρασία  .  Οπότε δυσκολεύομαι να σου πω ποιος αξίζει περισσότερο στο κομμάτι της κατανάλωσης . 

Θα κοιτούσα τον φθηνότερο . Τον Singer . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, itheodo είπε

Σήμερα θα αγοράσω αφυγραντήρα.

Είμαι ανάμεσα σε TOYOTOMI TDE-16DTI και INVENTOR EVA II Pro Wi-Fi 16L.

Θα ήμουν υπόχρεος αν μου προτείνατε ποιον από τους 2 να προτιμήσω.

Και εγω το ίδιο. Πιστευω toyotomi ειναι πιο value for money. Ο tde 10 να μπορεί εχει μεγάλη διαφορά απο τον 16 περα απο την δυνατότητα αφυγρανσης 16 αντι 10 λιτρων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tka είπε

Παιδιά θέλω να βάλω έναν αφυγραντήρα στο παιδικό δωμάτιο όπου κοιμούνται τα δυο πιτσιρίκια μου. Έχω καταλήξει σε κάποια από τις παρακάτω λύσεις. Μπορείτε να προτείνετε κι εσείς μιας και θέλω να έχω μια δεύτερη γνώμη.

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/191724-toyotomi-tde16tnd18-zen2

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/205617-morris-mdp20300i

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/181051-inventor-ep3-wifi16l-eva-ii-pro-wifi

https://www.e-shop.gr/afygrantiras-12lt-me-ionisti-kullhaus-qualis-p-HAP.541907

Aν θες να έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα και UV λάμπα  τον Morris . Ρώτα και το κόστος γιατί το φίλτρο άνθρακα είναι αναλώσιμο . 

Aν θες wifi για να τον ελέγχεις και να βλέπεις τα επίπεδα υγρασία απο το κινητό σου τότε τον Inventor . 

O KULLHAUS QUALIS είναι μικρότερης αφυγραντικής ικανότητας και για αυτό έχει καλύτερη τιμή . Θα σε καλύψει σε ένα χώρο 20 τ.μ . Οι άλλοι που κοιτάς είναι μεγαλύτερης αφυγραντικής ικανότητας και καλύπτουν μεγαλύτερους χώρους ή θα καλύψουν το παιδικό δωμάτιο σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα  σε σύγκριση με τον 12 L ( KULLHAUS QUALIS)

Και τα τρία μοντέλα (inventor, morris ,kullhaus)  έχουν ιονιστή .

3 ώρες πριν, Dimitrischr629 είπε

Σε ένα σπίτι που μπαίνει πρώτη φορά αφυγραντήρας πόσο καιρό χρειάζεται για να σταθεροποιηθή η υγρασία; εχω τον Morris 24400iw  3 μέρες τον είχα με στόχο το 50%, την πρώτη και την δεύτερη μέρα δεν έπιασε το στόχο σήμερα τον έβαλα στο 55% τον πιάνει μεν αλλά στο 30λεπτο που μένει κλειστός ανεβαίνει 65% και με το που ξεκινάει κάνει κανα 2ωρο να ξαναπιάσει το στόχο είναι λογικό; 

Mάλλον είναι μικρός για τον χώρο σου . Αστον λίγες μερες ακόμα να δουλεύει αδιάκοπα και ίσως μετά φτιάξει η κατάσταση . 

3 ώρες πριν, waveparticle είπε

Μου φαινεται τελικα οτι αν εχεις ~60% υγρασια, δεν πολυλεει ο αφυγραντηρας, διοτι απο αυτα που γραφονται, δυσκολευονται οι αφυγραντηρες κατω απο 55%.

Εγω ειχα σκοπο να τον λειτουργω ωστε να ριχνει την υγρασια απο 60 στο 50. Ειναι εφικτο ή θα γονατιζει στις υπερωριες το μηχανακι?

Εξαρτάται τί θα πάρεις . Αν πάρεις κανα γουρουνάκι αφυγραντήρα δεν νομίζω . Εξαρτάται τί ανάγκες έχει ο χώρος σου . Μπορεί να λέμε ότι για 50 τ.μ κάνεις ένας 20 λιτρος αλλά αν ο χώρος μπάζει απο παντού (κακή αεροστεγανότητα) έχουμε σοβαρά προβλήματα υγρασίας στη περιοχή και έχουμε επίσης υψηλές απαιτήσεις π.χ να θέλουμε 45 % υγρασία   μπορεί να χρειάζεσαι 30 λιτρο . 

Εμπειρικά μιλάμε εδω μέσα και εγώ και όλοι όσοι συμμετέχουν .

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ο ιονιστής φορτίζει τα σωματίδια σκόνης και αυτά μετά λόγω βάρους κάθονται στο πάτωμα του χωρου . 
Το φίλτρο HEPA απο την άλλη Φιλτράρει τα σωματίδια σκόνης . 

Πιο αποτελεσματικό θεωρώ το φίλτρο HEPA  παρά τον ιονιστή . 

 

Πιστεύω με έναν 16 λιτρο θα κάνεις δουλειά . 

Αν θες με wifi για να το ελέγχεις απομακρυσμένα, καλή περίπτωση είναι αυτός:
https://www.skroutz.gr/s/12641390/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-16L.html

Ειδάλλως δες κάποιο απο τα παρακάτω μοντέλα : 
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_137_183_296_1088_3784/Delonghi_or_Singer_or_Rohnson_or_Toyotomi_or_Morris_or_Inventor/f/582470_698107/16-19-lt-me-sympiesti.html?order_by=popularity&order_dir=desc

@Dare-Devil

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Το σκέφτομαι για τον Inventor που είπες, φαίνεται καλή επιλογή.
Καταλήγω να είμαι ανάμεσα σε 3 :
a) Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 16L
b) Toyotomi ZEN2 TDE-16TND18
c) Toyotomi TDE-16DTI

Με συγχωρείς που ξαναρωτώ, αλλά η διαφορά ανάμεσα στον ΖΕΝ2 και τον απλό ποια είναι πέρα απο Watt;
Και τέλος πρόσεξα ότι στους συμπιεστές υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφορά σε Watt. Γιατι;

Αν ήταν να πάρεις έναν από τους τρεις, ποιος θα ήταν; 

To Wifi δεν με απασχολεί τόσο, καλό μεν να υπάρχει, αλλα γραφείο πηγαίνω καθε πρωί σε κλασσικό ωράριο, δεν εχω θεμα να τα χειρίζομαι εξ' επαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προς τον Toyotomi κλίνω, απλά πιστεύω πως ήταν απογοητευτικές οι προσφορές. Δεν νομίζω να παίξουν καινούριες όμως. Τι πιστεύετε εσείς;

Sorry αν έχει ερωτηθεί ξανά, αλλά ποια η διαφορά του Zen vs Zen2; Το νεότερο μοντέλο είναι προτιμότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2019 στις 12:36 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Θα κοιτούσα για 12 L αφυγραντήρα με συμπιεστή  (εφόσον δεν πέφτει η θερμοκρασία κάτω απο 15 βαθμούς στο χώρο σου ) ειδάλλως απο 15 και κάτω συμφέρουν οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο . 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_137_183_296_1088_3784_6926/Delonghi_or_Singer_or_Rohnson_or_Toyotomi_or_Morris_or_Inventor_or_Meaco/f/582469/11-15-lt.html?o=αφυγραντηρας&order_by=pricevat&order_dir=asc

Δες σε αυτές τις μάρκες και το συζητάμε αν δεν μπορείς να επιλέξεις . 

Από αυτά βλέπω αυτόν https://www.skroutz.gr/s/4329423/Meaco-12L-Platinum.html  λόγο 154W αλλά έχει θόρυβο 44db.

 Επίσης https://www.skroutz.gr/s/20419038/Rohnson-R-9610.html λόγο 180W και 37db.

Βέβαια με 185€ μου αρέσει και αυτός https://www.skroutz.gr/s/12641390/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-16L.html αλλά 16l στα 40-50€ πιο ακριβό.

Αυτό που τελικά βλέπω είναι ότι μάλλον θα έχει κάτω από 15 βαθμούς άρα όπως λες καλό είναι να είναι με ζεόλιθο αλλά δεν έχω καταλάβει ποια ακριβώς η διαφορά και θα ήθελα να μου πεις και να προτείνεις κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...