Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Με αυτά που έγραψες δηλώνεις ότι έχεις λοιπόν πρόβλημα με την περιοχή και την εταιρία. Όταν λες ότι δεν θα έδινες ούτε 50€ για το μαγαζάκι στη Δράμα... είναι ρατσιστικό για την περιοχή και στρέφεις τον διάλογο αλλού.

Αν εσυ καταλαβες οτι εχω θεμα με την περιοχη και την εταιρια και οτι το σχολιο μου ειναι ρατσιστικο τοτε εχεις μεγαλο προβλημα.

2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Μας δουλευεις τωρα? Αν απο ολα τα παραπανω καταλαβει κανεις οτι έγραψες μονο για το <<τρεξε>> που ανεφερε ο φιλος και που και σε εμενα χτυπησε ασχημα γιατι δεν ειμαι αμερικανακι,  και οχι γιατι θες να θαψεις εταιρεια θα ειναι αφελης. Αν εχεις καποιο προβλημα με την εταιρεια να το αναφερεις, αν εχεις καποιο θεμα με το μοντελο να το αναφερεις, και  οχι να πουλαμε πνευμα οταν καποιος αναφερει προιον με εκπτωση πανω απο 100€ να του πουλας πνευμα οτι δε θα το επαιρνες ουτε με 50€,  το παλικαρι προσπαθει να βοηθησει οχι εσυ.

Αν καταλαβουμε απο τα γραφομενα οτι καποιος εχει οικονομικο συμφερον απο καποια μαρκα θα το καταλαβουμε αργα ή γρηγορα. Εχει γινει και εδω και παντα βρισκεται καποιος που το ανακαλυπτει. Χαλαρωσε λοιπον, και μη το κανεις αυτο.

Επειδη δεν με ξερεις και πολλες φορες τα γραπτα βγαζουν διαφορετικα συμπερασματα για τον καθεναν θελω να σου πω οτι δεν εχω απολυτως κανενα θεμα ουτε με την εταιρια ουτε με το προιον.Το ιδιο θα ελεγα για ενα skroutzoμαγαζο που δεν το ξερει κανενας οπως και το ιδιο θα ελεγα για ενα site η ενα μαγαζακι του εξωτερικου που σε συγκριση με ενα μεγαλο καταστημα/site στην Ελλαδα η στο εξωτερικο θα ηταν πιο ασφαλες και πιο για καποιον να κανει την αγορα του απο εκει και ακομα περισσοτερο οταν καποιος θα μπει και θα βαλει ενα referral link η θα πει τρεξτε.

Εχω δει πολλα εδω μεσα και ξερω πως γραφει ο καθενας.Τουλαχιστον απο την μερια μου και ειδικα στο θεμα αυτο μιας και μιλαμε ξερουν μερικοι πολυ καλα αν εχω καποιο συμφερον απο καποια μαρκα.Και οχι μονο εδω σε αλλα οποιοδηποτε θεμα και σε οποιoδηποτε forum γνωριζουν αν εχω καποιο συμφερον με εταιρια η μαρκα η προιον.Μπορεις να δεις ολα τα μηνυματα μου κι εδω και οπουδηποτε αλλου και θα διαπωσεις αν εχω καποιο συμφερον.Τωρα αν αλλοι εχουν συμφερον δεν μπορω να το ξερω και σιγουρα φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν το σώζεις, όσα κατεβατά και να γράψεις. Πόσες σελίδες τώρα και ακόμα συνεχίζεις να τρολλάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Makis_ath είπε

Καλημέρα. Πήρα κι εγώ τον Morris MDP-20400IW και από χθες το πρωί τον έχω βάλει στη συνεχόμενη λειτουργία 35%. Στην αρχή άδειασα έναν κάδο νερό και σε λίγες ώρες πήγε την υγρασία στο 50-52%. Από τότε δουλεύει συνέχεια αλλά δεν μπορεί να ρίξει την υγρασία κάτω από το 49% (έχει μαζέψει ελάχιστο νερό). Είναι φυσιολογικό αυτό ή έχει κάποιο πρόβλημα να τον επιστρέψω. Ξέχασα να πω ότι το σπίτι είναι 47 τ.μ. και σχεδόν ενιαίος χώρος.

Αν πέσεις κάτω από 50% τότε πλέον η συλλογή νερού σαν όγκος γίνεται μικρότερη. Οικονομικά μη ορθολογική χρήση της συσκευής πάντως! Ξοδεύεις ανούσια ρεύμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Δεν το σώζεις, όσα κατεβατά και να γράψεις. Πόσες σελίδες τώρα και ακόμα συνεχίζεις να τρολλάρεις.

Δεν θελω να σωσω τιποτα και δεν τρολλαρω κι αν εσυ εχεις καποιο συμφερον πες μας να το ξερουμε και μην το λες με το τρεξτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, yositosi είπε

Αν πέσεις κάτω από 50% τότε πλέον η συλλογή νερού σαν όγκος γίνεται μικρότερη. Οικονομικά μη ορθολογική χρήση της συσκευής πάντως! Ξοδεύεις ανούσια ρεύμα 

Απλά με προβληματίζει ότι μιάμιση μέρα μετά δεν καταφέρνει να κατέβει κάτω από το 49% και παίζει μεταξύ 49 έως 53%. Είναι φυσιολογικό (πέρα από την κατανάλωση); Δεν έπρεπε να έχει πάει έστω στο 45%;

Επεξ/σία από Makis_ath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Makis_ath είπε

Απλά με προβληματίζει ότι μιάμιση μέρα μετά δεν καταφέρνει να κατέβει κάτω από το 49% και παίζει μεταξύ 49 έως 53%. Είναι φυσιολογικό; (πέρα από την κατανάλωση)

Δεν μου φαίνεται και παράλογο γιατί 49% είναι χαμηλό ποσοστό, και πολύ εύκολο να ανεβεί με την παραμικρή πηγή υγρασίας (είτε άνοιγμα παραθύρων/πορτών, κουζίνα, μπάνιο, κλπ). Ποσοστά κάτω από 45% γενικότερα έχω δει μόνο σε λειτουργίες στεγνώματος ρούχων, όταν αυτά έχουν στεγνώσει και όταν φυσικά μιλάμε για κλειδαμπάρωμα σε μικρό δωμάτιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν θελω να σωσω τιποτα και δεν τρολλαρω κι αν εσυ εχεις καποιο συμφερον πες μας να το ξερουμε και μην το λες με το τρεξτε.

Στην κατηγορία του με 215€ ο Puredry Sofia PD2419 είναι το VFM. Θα απαντούσες έξυπνα αν είχες αντιπρόταση για αφυγραντήρα με παρόμοιες δυνατότητες στο ίδιο χρηματικό ποσό ή και χαμηλότερα, που είναι και σκοπός του θέματος. Και όχι να πουλάς πνεύμα και να γράφεις χαζομάρες για την εταιρία του τύπου "μαγαζάκι της Δράμας", ή δε θα το έπαιρνα ούτε με "50€". Έχεις συμφέρον τελικά να μη πουληθεί ο συγκεκριμένος ούτε για 50€ ή είπες βλακεία;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, eaglos είπε

Το φιλτρο καθαριστηκε πριν τη χρηση καθως ειχε μαυρισει απο τα χνουδια. Τα πτερυγια μεσα ηταν καθαρα. Καποια ηταν ελαφρως στραβωμενα/χτυπημενα. Το μηχανημα ειχε δουλεψει το πολυ 10 φορες πριν απο εμενα.

Τη θερμοκρασια την ελεγξα με τρια θερμομετρα. Για υγρασια τι να πω; Να εχω ηδη 50% και να ειναι τοσο λαθος το υγρασιομετρο και ο μετρητης του αφυγραντηρα;

Λες οτι για κοντα 60τμ ενιαιου ανοικτου χωρου με 3 μετρα ταβανι, θα επρεπε να καλυπτει;

οχι δεν μου φαίνονται φυσιολογικα όλα αυτά για να είμαι απολύτως ειλικρινής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Στην κατηγορία του με 215€ ο Puredry Sofia PD2419 είναι το VFM. Θα απαντούσες έξυπνα αν είχες αντιπρόταση για αφυγραντήρα με παρόμοιες δυνατότητες στο ίδιο χρηματικό ποσό ή και χαμηλότερα, που είναι και σκοπός του θέματος. Και όχι να πουλάς πνεύμα και να γράφεις χαζομάρες για την εταιρία του τύπου "μαγαζάκι της Δράμας", ή δε θα το έπαιρνα ούτε με "50€". Έχεις συμφέρον τελικά να μη πουληθεί ο συγκεκριμένος ούτε για 50€ ή είπες βλακεία;

Η εχεις οικονομικο συμφερον απο την εταιρια η λες βλακειες.

Μαλλον και τα δυο.

Το κλεινω εδω και τελος ολοι μπορουν να καταλαβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

Δεν μου φαίνεται και παράλογο γιατί 49% είναι χαμηλό ποσοστό, και πολύ εύκολο να ανεβεί με την παραμικρή πηγή υγρασίας (είτε άνοιγμα παραθύρων/πορτών, κουζίνα, μπάνιο, κλπ). Ποσοστά κάτω από 45% γενικότερα έχω δει μόνο σε λειτουργίες στεγνώματος ρούχων, όταν αυτά έχουν στεγνώσει και όταν φυσικά μιλάμε για κλειδαμπάρωμα σε μικρό δωμάτιο

Δεν υπάρχει κάτι που να επηρεάζει το ποσοστό γιατί δεν είναι κανείς στο σπίτι και τον παρακολουθώ από την εφαρμογή. Θα τον δοκιμάσω κι έτσι κι αν δεν κατεβάσει ποσοστό θα τον πάω για αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.Εχω μπερδευτει με τις τοσες επιλογες που υπαρχουν σε αφυγραντηρες.

Σε σπιτι 120 τετραγωνικα και με θερμοκρασια απο 9 εως και 22 βαθμους περιπου το χειμωνα,τι αφυγραντηρα να προτιμησω?θα ηθελα να αυξανει και λιγο την θερμοκρασια του σπιτιου και να εχει wifi

με συμπιεστη η με ζεολιθο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Για το φίλο που έγραψε για επιλογή αφυγραντήρα με τεχνολογία συμπιεστή ή ζεόλιθου, όντας κάτοχος εδώ και 5 χρόνια αφυγραντήρα ζεόλιθου (Meaco DD8L) θα πω ότι όντως ανεβάζει ελάχιστα τη θερμοκρασία του χώρου που τον έχω συνήθως (δωμάτιο περί τα 35 τ.μ. σε διαμέρισμα 2ου ορόφου στην Αττική) και τη δουλειά του την κάνει (συνήθως το χειμώνα έχω σχετική υγρασία από 57-68%, ανάλογα αν είναι μέρες με νοτιάδες ή βοριάδες, και με το αφυγραντήρα ρίχνω 5-6 μονάδες τα παραπάνω νούμερα, μετά από αρκετές ώρες λειτουργίας)  αλλά η αυξημένη κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος είναι σημαντικό μειονέκτημα κατά τη γνώμη μου. Εγώ πρακτικά ποτέ δεν έχω κάτω από 18 βαθμούς στο διαμέρισμα (συνήθως ούτε καν από 19) οπότε θεωρώ ότι εν τέλει η επιλογή που έκανα το 2014 ήταν λάθος (παρασύρθηκα από ένα συνάδελφο που εκθείαζε το ίδιο μοντέλο με ζεόλιθο που πρόσφατα είχε αγοράσει, με τη διαφορά βέβαια ότι αυτός έμενε σε διαμέρισμα τελευταίου ορόφου σε κορυφή λόφου στο Κερατσίνι και εύκολα έβλεπε στο διαμέρισμά του θερμοκρασίες κάτω από 15 βαθμούς). 

Αν εσύ έχεις όντως κατά καιρούς θερμοκρασίες κάτω από 15 βαθμούς (αναφέρεις βέβαια ακόμα κι 9 βαθμούς, που μου φαίνεται αξιοπερίεργο) τότε φοβάμαι ότι ο ζεόλιθος είναι μονόδρομος. να ξέρεις βέβαια ότι μιλάμε για ισχύ περί τα 650W οπότε υπολόγιζε περίπου 1 κιλοβατώρα ενέργειας για κάθε 1,5 ώρες λειτουργίας ή αλλιώς περί τα 15 λεπτά του ευρώ κάθε 1,5 ώρα.

Πάντως με 120 τ.μ. ίσως πρέπει να εξετάσεις και το σενάριο αγοράς 2 αφυγραντήρων για να πιάνεις πιο γρήγορα τα επιθυμητά μεγέθη σχετικής υγρασίας. 

Πρακτικά θα έλεγα ότι το χειμώνα με 60% σχετική υγρασία είσαι ΟΚ. Ιδανικά γύρω στο 55% (όσο λιγότερο τόσο καλύτερα). Πάνω από 65% σίγουρα θέλεις αφυγραντήρα κανονικά. Πάνω από 70% επιβάλλεται για λόγους υγιεινής και αποφυγής σχηματισμού μούχλας. Τα μεγέθη που αναφέρω αφορούν συνθήκες φθινοπώρου/χειμώνα με θερμοκρασίες χώρου 19-22 βαθμούς. Το καλοκαίρι θέλουμε τουλάχιστον κάτω από 50%, ιδανικά κάτω κι από 45% (40-45%).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Στην κατηγορία του με 215€ ο Puredry Sofia PD2419 είναι το VFM. Θα απαντούσες έξυπνα αν είχες αντιπρόταση για αφυγραντήρα με παρόμοιες δυνατότητες στο ίδιο χρηματικό ποσό ή και χαμηλότερα, που είναι και σκοπός του θέματος. Και όχι να πουλάς πνεύμα και να γράφεις χαζομάρες για την εταιρία του τύπου "μαγαζάκι της Δράμας", ή δε θα το έπαιρνα ούτε με "50€". Έχεις συμφέρον τελικά να μη πουληθεί ο συγκεκριμένος ούτε για 50€ ή είπες βλακεία;

Αν ισχύουν τα χαρακτηριστικά που δίνει γιατί η παροχή των 340μ3/ώρα που δίνει είναι πολύ μεγάλη για να είναι αληθινή. Για μένα προσωπικά με κάνει να είμαι πολύ επιφυλακτικός με τα προϊόντα της εταιρείας αυτής ( εκτός αν είναι τυπογραφικό αν και στο μανουαλ το ίδιο λένε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν ισχύουν τα χαρακτηριστικά που δίνει γιατί η παροχή των 340μ3/ώρα που δίνει είναι πολύ μεγάλη για να είναι αληθινή. Για μένα προσωπικά με κάνει να είμαι πολύ επιφυλακτικός με τα προϊόντα της εταιρείας αυτής ( εκτός αν είναι τυπογραφικό αν και στο μανουαλ το ίδιο λένε).

Το έχουμε πει και σε προηγούμενες σελίδες αυτό :ph34r:. Αν και έχει δύο ταχύτητες (Fan Speed) αναφέρει μόνο μία πολύ υψηλή. Μη σε κάνει εντύπωση, πατάτα έχει κάνει και η Morris στο MDP-24400IW που έχω,  δείχνει ότι το τηλεχειριστήριο εμφανίζει και την θερμοκρασία... αλλά εμφανίζει μόνο υγρασία!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...