Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Το έχουμε πει και σε προηγούμενες σελίδες αυτό :ph34r:. Αν και έχει δύο ταχύτητες (Fan Speed) αναφέρει μόνο μία πολύ υψηλή. Μη σε κάνει εντύπωση, πατάτα έχει κάνει και η Morris στο MDP-24400IW που έχω,  δείχνει ότι το τηλεχειριστήριο εμφανίζει και την θερμοκρασία... αλλά εμφανίζει μόνο υγρασία!

κράτα το UV πατημένο για 5 δευτερόλεπτα και θα τη δεις τη θερμοκρασία (λογικά χαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

κράτα το UV πατημένο για 5 δευτερόλεπτα και θα τη δεις τη θερμοκρασία (λογικά χαχα)

Έβγαλα τις μπαταρίες από αυτή την άθλια κινεζιά και το πέταξα στην άκρη... τώρα ψάχνω τις μπαταρίες🤣!

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν το κατάλαβα.

Sorry, έχει δύο ταχύτητες ανεμιστήρα, θα έπρεπε κανονικά να αναφέρει και τις δύο στο manual, για να βγάλουμε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, tsonos είπε

Everybody blames China,everybody buys China 😛

"μαζί δεν κάνουμε και χώρια δεν μπορούμε" :lol:

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι άσχετος από το αντικείμενο, οι γονείς μου έχουν πολύ υγρασία και σκέφτεται ο πατέρας μου να αγοράσει έναν. Τι να προσέξουμε; Το σπίτι είναι 75τμ περίπου. Σε μία έρευνα που έκανα μιας που είναι ημέρες προσφορών, βρήκα αυτον, τι λέτε; Διάβασα πολύ καλές κριτικές στο skroutz, αλλά λίγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από μένα παιδιά! Σε ένα μπαλκόνι βόρειο περίπου 2x4,5m, το οποίο έχω κλείσει με κουφώματα αλουμινίου και δεν έχει θέρμανση, με εσωτερική  θερμοκρασία τώρα με τα κρύα περίπου στους 14 βαθμούς και λιγότερο, ιδρώνουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τα κουφώματα και τα τζάμια. Θα μπορούσε να περιοριστεί το φαινόμενο με ένα αφυγραντήρα ζεολίθου? Το πρόβλημα εμφανίζεται κυρίως τις βραδινες ώρες που πέφτει ή θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, outnumb είπε

Γεια σας και από μένα παιδιά! Σε ένα μπαλκόνι βόρειο περίπου 2x4,5m, το οποίο έχω κλείσει με κουφώματα αλουμινίου και δεν έχει θέρμανση, με εσωτερική  θερμοκρασία τώρα με τα κρύα περίπου στους 14 βαθμούς και λιγότερο, ιδρώνουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τα κουφώματα και τα τζάμια. Θα μπορούσε να περιοριστεί το φαινόμενο με ένα αφυγραντήρα ζεολίθου? Το πρόβλημα εμφανίζεται κυρίως τις βραδινες ώρες που πέφτει ή θερμοκρασία.

Προφανώς. Θα πέσει η απόλυτη υγρασία οπότε και η σχετική και θα απομακρυνθεί ο αέρας από το σημείο κορεσμού και άρα υγροποίησης σε κρύες επιφάνειες ( τον ιδρώτα που λες λαϊκιστή).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Nikosmile είπε

πατάτα έχει κάνει και η Morris στο MDP-24400IW που έχω,  δείχνει ότι το τηλεχειριστήριο εμφανίζει και την θερμοκρασία... αλλά εμφανίζει μόνο υγρασία

κράτα το UV πατημένο για μερικά δευτερόλεπτα και θα εμφανιστεί

Να διαγραφεί το σχόλιο δεν είδα ότι είχε απαντηθεί

Επεξ/σία από Dimitrischr629
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papresa είπε

Είμαι άσχετος από το αντικείμενο, οι γονείς μου έχουν πολύ υγρασία και σκέφτεται ο πατέρας μου να αγοράσει έναν. Τι να προσέξουμε; Το σπίτι είναι 75τμ περίπου. Σε μία έρευνα που έκανα μιας που είναι ημέρες προσφορών, βρήκα αυτον, τι λέτε; Διάβασα πολύ καλές κριτικές στο skroutz, αλλά λίγες.

Γενικότερα 16άρης για 75τμ είναι λίγος. Επίσης δεν ανέφερες μέσες θερμοκρασίες χώρου, αλλά και τα ποσοστά υγρασίας του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yositosi είπε

Γενικότερα 16άρης για 75τμ είναι λίγος. Επίσης δεν ανέφερες μέσες θερμοκρασίες χώρου, αλλά και τα ποσοστά υγρασίας του χώρου.

Υγρασία σταθερά πάνω από 75%, πολύ σπάνια κάτω από 70. Θερμοκρασίες τον χειμώνα, πολύ υψηλές 25°< λόγω ξυλολέβητα.

Όσο για τα τετραγωνικά, το πολύ να τον μεταφέρουν αν δεν καλύπτει όλο το σπίτι.

Επεξ/σία από papresa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συγνώμη ρε παιδιά διαβάζω για 80τμ και 120τμ  δηλαδή εσείς δεν έχετε τοίχους στο σπίτι σας?

Δηλαδή εαν ο ενιαίος χώρος μου είναι 45τμ  μετρά δεν μπορώ να πάρω έναν αφυγραντηρα για 60τμ και να τον γυρίζω στα δωμάτια?

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αγόρασα τον Toyotomi tde-16tdi και επειδή είναι η πρώτη μου επαφή με τέτοιου είδους συσκευή ήθελα να ρωτήσω οταν πιάσει την ορισμένη υγρασία δεν θα έπρεπε να σβήνει;

Εγώ παρατήρησα οτι μάλλον σταματάει μόνο ο συμπιεστής αλλά ο ανεμιστήρας οχι.

Επίσης μέτρησα την κατανάλωση η οποία είναι αρκετα χαμηλή, για τα δεδομένα μου o θόρυβος ακόμη και στην χαμηλή σκάλα το βράδυ ενοχλεί και τέλος δεν υπάρχει ένδειξη της τρέχουσας υγρασίας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnt είπε

Καλησπέρα, αγόρασα τον Toyotomi tde-16tdi και επειδή είναι η πρώτη μου επαφή με τέτοιου είδους συσκευή ήθελα να ρωτήσω οταν πιάσει την ορισμένη υγρασία δεν θα έπρεπε να σβήνει;

Εγώ παρατήρησα οτι μάλλον σταματάει μόνο ο συμπιεστής αλλά ο ανεμιστήρας οχι.

Επίσης μέτρησα την κατανάλωση η οποία είναι αρκετα χαμηλή, για τα δεδομένα μου o θόρυβος ακόμη και στην χαμηλή σκάλα το βράδυ ενοχλεί και τέλος δεν υπάρχει ένδειξη της τρέχουσας υγρασίας.

Αν δεν σου κάνει κόπο, πες λίγο τι κατανάλωση έχει καθώς επίσης και επίπεδα θερμοκρασίας αλλά και υγρασίας του χώρου κατά τη μέτρηση της κατανάλωσης.

8 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

συγνώμη ρε παιδιά διαβάζω για 80τμ και 120τμ  δηλαδή εσείς δεν έχετε τοίχους στο σπίτι σας?

Δηλαδή εαν ο ενιαίος χώρος μου είναι 45τμ  μετρά δεν μπορώ να πάρω έναν αφυγραντηρα για 60τμ και να τον γυρίζω στα δωμάτια?

εννοείται ότι μπορείς να πάρεις μικρότερο και να τον περιφέρεις, απλά όσο πιο μικρός τόσο περισσότερο θα ζορίζεται να πιάσει τα επιθυμητά επίπεδα υγρασίας ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yositosi είπε

Αν δεν σου κάνει κόπο, πες λίγο τι κατανάλωση έχει καθώς επίσης και επίπεδα θερμοκρασίας αλλά και υγρασίας του χώρου κατά τη μέτρηση της κατανάλωσης.

 

Αν μέτρησα καλά περίπου 120Watt σε θερμοκρασία 21 και υγρασία  67% (μετρημένο με xiaomi aqara θερμόμετρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnt είπε

Αν μέτρησα καλά περίπου 120Watt σε θερμοκρασία 21 και υγρασία  67% (μετρημένο με xiaomi aqara θερμόμετρο)

όχι σίγουρα δεν μέτρησες καλά,... αυτό δεν βγαίνει ούτε με "υβριδική τεχνολογία σε συνδυασμό με ήλιο" :D:D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...