Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, karaLRS είπε

γενικά ότι έχει συμπιεστή πχ ψυγείο θέλει να το αφήσεις λίγη ώρα έτσι ώστε το λάδι που είναι μέσα να κάτσει πάλι κάτω.

γενικότερα ναι, αν και στα σύγχρονα σφραγισμένα κυκλώματα είναι και λίγο προκατάληψη το όλο θέμα. Απλά λίγη ωρίτσα να καθίσουν και καλά τα λάδια του συμπιεστή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yositosi είπε

γενικότερα ναι, αν και στα σύγχρονα σφραγισμένα κυκλώματα είναι και λίγο προκατάληψη το όλο θέμα. Απλά λίγη ωρίτσα να καθίσουν και καλά τα λάδια του συμπιεστή

από την στιγμή που το γράφει μέσα στο βιβλίο οδηγιών του κατασκευαστή ΟΦΕΙΛΩ να το ακολουθήσω κατά την γνώμη μου :)

 

@edit

Λοιπόν μπήκε ο toyotomi tdi 16 στις 17:00 το απόγευμα στο κεντρικό σαλόνι του πάνω ορόφου που τριγύρω είναι τρία υπνοδωμάτια.

στο δωμάτιο 1 από 74%  το πήγε στο 66% (το βορεινό δωμάτιο που έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα) ενώ στο άλλο από το 65% στο 55% μέσα σε 1.5 ώρα περίπου! 

από θόρυβο τώρα το έχω στο στην πρώτη σκάλα και τα παιδιά δεν παραπονέθηκαν. θα δώσω και μερικές μετρήσεις ρεύματος όταν προλάβω.

1.jpg

2.jpg

Επεξ/σία από karaLRS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έναν αφυγραντηρα για 90 τετραγωνικά σπίτι δεν έχω μαυριλες και τέτοια, αλλά το μισό σπίτι είναι βόρειο, τι προτείνετε κωτσοβολο, public, eshop έχω στην περιοχή μου αλλιώς με μεταφορική.μεχρι 200 ευρώ. Με μια έρευνα αγοράς και χωρίς να ξέρω και πολλά, τίποτα δηλαδή από αφυγραντηρα, βρήκα αυτόν σε προσφορά τι λέτε; αξίζει;.... 

https://www.e-shop.gr/afygrantiras-12lt-me-ionisti-kullhaus-qualis-p-HAP.541907

Επεξ/σία από bilythekid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bilythekid είπε

Παιδιά έναν αφυγραντηρα για 90 τετραγωνικά σπίτι δεν έχω μαυριλες και τέτοια, αλλά το μισό σπίτι είναι βόρειο, τι προτείνετε κωτσοβολο, public, eshop έχω στην περιοχή μου αλλιώς με μεταφορική.μεχρι 200 ευρώ. Με μια έρευνα αγοράς και χωρίς να ξέρω και πολλά, τίποτα δηλαδή από αφυγραντηρα, βρήκα αυτόν σε προσφορά τι λέτε; αξίζει;.... 

https://www.e-shop.gr/afygrantiras-12lt-me-ionisti-kullhaus-qualis-p-HAP.541907

Κοιτα καλυτερα για 20λτρ και 24λτρ αφυγραντηρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, bilythekid είπε

Παιδιά έναν αφυγραντηρα για 90 τετραγωνικά σπίτι δεν έχω μαυριλες και τέτοια, αλλά το μισό σπίτι είναι βόρειο, τι προτείνετε κωτσοβολο, public, eshop έχω στην περιοχή μου αλλιώς με μεταφορική.μεχρι 200 ευρώ. Με μια έρευνα αγοράς και χωρίς να ξέρω και πολλά, τίποτα δηλαδή από αφυγραντηρα, βρήκα αυτόν σε προσφορά τι λέτε; αξίζει;.... 

https://www.e-shop.gr/afygrantiras-12lt-me-ionisti-kullhaus-qualis-p-HAP.541907

Επίσης.... Δεν έχω μετρήσει την υγρασία, μετά από 15 χρόνια στο σπίτι εμφανίστηκαν δύο μαυριλες στο ταβάνι, οι οποίες έφυγαν με καθάρισμα, Βασικά θέλω κάτι να βοηθήσει τη θέρμανση και να σταματήσει η μάνα μου τη μουρμούρα, γιατί αν δεν πάρω αφυγραντηρα δεν πρόκειται, χαχα... Τα δύο υπνοδωμάτια προς βορράν είναι λίγο κατάψυξη. Βασικά λέω να τον βάλω στη μέση του σπιτιού κι ότι κάνει, επίσης έχουμε πρόβλημα με τα ρούχα δεν στεγνώνουν και μυρίζουν. 

Επεξ/σία από bilythekid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βλέπεις e-shop και το μικρότερο μοντέλο, δες και τον 20άρη λίγο πιο ακριβά: https://www.e-shop.gr/afygrantiras-20lt-me-ionisti-kullhaus-qualis-p-HAP.541906

Γενικά το eshop πρέπει να πούλησες ΠΟΛΛΑ κομμάτια αυτού του αφυγραντήρα σε αυτή την τιμή την τελευταία εβδομάδα. Μην σε αγχώνει το κατόπιν παραγγελίας, κάνε την παραγγελία και 2-3 μέρες μετά θα βρεθεί διαθεσιμότητα (τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα).

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, τον έχω τον παραπάνω Kullhaus 3 μέρες τώρα και δουλεύει non stop, και μαζεύει μισό δοχείο χοντρικά στο 8ωρο (δεν είμαι πολύ σπίτι οπότε το αδείαζω συχνά, δεν περιμένω να γεμίσει), που σημαίνει κάπου 6+ λίτρα την μέρα. Προφανώς θα τραβάει υγρασία από τοίχους κλπ, αλλά κάποια στιγμή θα σταματήσει να βγάζει τόσο νερό; Ή είναι φυσιολογικό; Πάντως στο σπίτι μέσα είμαι με 50% υγρασία πλέον, λίγο πάνω, λίγο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Αφού βλέπεις e-shop και το μικρότερο μοντέλο, δες και τον 20άρη λίγο πιο ακριβά: https://www.e-shop.gr/afygrantiras-20lt-me-ionisti-kullhaus-qualis-p-HAP.541906

Γενικά το eshop πρέπει να πούλησες ΠΟΛΛΑ κομμάτια αυτού του αφυγραντήρα σε αυτή την τιμή την τελευταία εβδομάδα. Μην σε αγχώνει το κατόπιν παραγγελίας, κάνε την παραγγελία και 2-3 μέρες μετά θα βρεθεί διαθεσιμότητα (τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα).

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, τον έχω τον παραπάνω Kullhaus 3 μέρες τώρα και δουλεύει non stop, και μαζεύει μισό δοχείο χοντρικά στο 8ωρο (δεν είμαι πολύ σπίτι οπότε το αδείαζω συχνά, δεν περιμένω να γεμίσει), που σημαίνει κάπου 6+ λίτρα την μέρα. Προφανώς θα τραβάει υγρασία από τοίχους κλπ, αλλά κάποια στιγμή θα σταματήσει να βγάζει τόσο νερό; Ή είναι φυσιολογικό; Πάντως στο σπίτι μέσα είμαι με 50% υγρασία πλέον, λίγο πάνω, λίγο κάτω.

50% δεν το λες υγρασια, εστω και αν η ενδειξη δεν ειναι ακριβης.Σε ποσα τετραγωνικα,  καταναλωση, θορυβος?

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, insomniagfg είπε

50% δεν το λες υγρασια, εστω και αν η ενδειξη δεν ειναι ακριβης. Οταν πιασει στοχο σταματα την λειρουργια η μονο τον συμπιεστη, καταναλωση θορυβος?

Το ξέρω πως δεν είναι υγρασία, απλά έχω διαβάσει όταν βάλεις αφυγραντήρα για 10+ μέρες άστον να δουλεύει non stop να τραβήξει ότι μπορεί από τοίχους κλπ, και μετά θα είναι σε φάση συντήρησης.

Αφού έχω πέσει στο 50% εγώ είμαι κομπλέ; Να τον σταματήσω; Ή να συνεχίσω; Φανταζόμουν όταν θα τραβήξει ότι είχε να τραβήξει, πλέον το νερό που θα μαζεύει δεν θα φτάνει τα 6 λίτρο στο 24ωρο. Γι' αυτό ρωτάω πότε θεωρητικά έκανε την αρχική του αποστολή.

Σχετικά με κατανάλωση για την ώρα τον έχω σε μετρητή και γενικά παίζει στα 230 watt, με μέγιστο κάποια στιγμή στα 262 watt. Δεν βλέπω στατιστικά κατανάλωσης over time όμως (με εξαίρεση συνολική κατανάλωση που μπορώ να δω το απόγευμα και να το διαιρέσω με τις ώρες χρήσης να σας πω μέση τιμή). Αν είναι όταν γυρίσω σπίτι θα τον βάλω σε πολύμπριζο που και μετράει, και τα ανεβάζει σε cloud, οπότε θα τον αφήσω εκεί για 1-2 μέρες ακόμα να δω πως πηγαίνει γενικά από κατανάλωση και ανά ώρα πως θα παίζει. Πάντως η διαφορά κατανάλωσης από έναν 12άρη είναι μικρή, και σίγουρα αξίζει περισσότερο ένας μεγαλύτερος αν πιάνει πιο γρήγορα τον στόχο και λειτουργεί με μικρότερη κατανάλωση μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bilythekid είπε

Παιδιά έναν αφυγραντηρα για 90 τετραγωνικά σπίτι δεν έχω μαυριλες και τέτοια, αλλά το μισό σπίτι είναι βόρειο, τι προτείνετε κωτσοβολο, public, eshop έχω στην περιοχή μου αλλιώς με μεταφορική.μεχρι 200 ευρώ. Με μια έρευνα αγοράς και χωρίς να ξέρω και πολλά, τίποτα δηλαδή από αφυγραντηρα, βρήκα αυτόν σε προσφορά τι λέτε; αξίζει;.... 

https://www.e-shop.gr/afygrantiras-12lt-me-ionisti-kullhaus-qualis-p-HAP.541907

Για τα τετραγωνικά σου σίγουρα 20 λιτρο αφυγραντήρα  . Ίσως και μεγαλύτερο .  Αυτός που  κοιτάς είναι πολύ μικρός . 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_183_296_1088_3784_6926/Delonghi_or_Rohnson_or_Toyotomi_or_Morris_or_Inventor_or_Meaco/f/582471_698107/20-23-lt-me-sympiesti.html?o=αφυγραντηρες&order_by=popularity&order_dir=desc

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Το ξέρω πως δεν είναι υγρασία, απλά έχω διαβάσει όταν βάλεις αφυγραντήρα για 10+ μέρες άστον να δουλεύει non stop να τραβήξει ότι μπορεί από τοίχους κλπ, και μετά θα είναι σε φάση συντήρησης.

Αφού έχω πέσει στο 50% εγώ είμαι κομπλέ; Να τον σταματήσω; Ή να συνεχίσω; Φανταζόμουν όταν θα τραβήξει ότι είχε να τραβήξει, πλέον το νερό που θα μαζεύει δεν θα φτάνει τα 6 λίτρο στο 24ωρο. Γι' αυτό ρωτάω πότε θεωρητικά έκανε την αρχική του αποστολή.

Σχετικά με κατανάλωση για την ώρα τον έχω σε μετρητή και γενικά παίζει στα 230 watt, με μέγιστο κάποια στιγμή στα 262 watt. Δεν βλέπω στατιστικά κατανάλωσης over time όμως (με εξαίρεση συνολική κατανάλωση που μπορώ να δω το απόγευμα και να το διαιρέσω με τις ώρες χρήσης να σας πω μέση τιμή). Αν είναι όταν γυρίσω σπίτι θα τον βάλω σε πολύμπριζο που και μετράει, και τα ανεβάζει σε cloud, οπότε θα τον αφήσω εκεί για 1-2 μέρες ακόμα να δω πως πηγαίνει γενικά από κατανάλωση και ανά ώρα πως θα παίζει. Πάντως η διαφορά κατανάλωσης από έναν 12άρη είναι μικρή, και σίγουρα αξίζει περισσότερο ένας μεγαλύτερος αν πιάνει πιο γρήγορα τον στόχο και λειτουργεί με μικρότερη κατανάλωση μετά.

Εφοσον τον εχεις μερες να δουλευει, μπορεις να τον αποσυνδεσεις και να διαπιστωσεις ποσο γρηγορα θα ανεβει παλι η υγρασια. Μετα ξαναβαλτον πανε στον στοχο 50-55%, αν το κανεις θα δεις λογικα οτι η υγρασια δεν θα ανεβει τοσο γρηγορα(επαναληψη),μεχρι να υπαρξει μια σχετικη  σταθεροποιηση,

Σε μενα χρειαστηκε 2 μερες, καθε χωρος βεβαια διαφορετικος.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Εφοσον τον εχεις μερες να δουλευει, μπορεις να τον αποσυνδεσεις και να διαπιστωσεις ποσο γρηγορα θα ανεβει παλι η υγρασια. Μετα ξαναβαλτον πανε στον στοχο 50-55%, αν το κανεις θα δεις λογικα οτι η υγρασια δεν θα ανεβει τοσο γρηγορα(επαναληψη),μεχρι υπαρξει μια σχετικη  σταθεροποιηση,

3 ημέρες τον έχω (για την ακρίβεια το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι θα κλείνω τις 3 ημέρες). Επειδή διάβαζα για 10-15 μέρες, δεν ξέρω ακριβώς πότε θα το καταλάβω. Πάντως το σπίτι είναι 60 τμ και ο αφυγραντήρας 20άρης, οπότε είναι λίγο overkill για την περίπτωσή μου (τον έχω προσωρινά να δουλεύει αυτόν, μετά θα χρησιμοποιώ έναν 12άρη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

3 ημέρες τον έχω (για την ακρίβεια το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι θα κλείνω τις 3 ημέρες). Επειδή διάβαζα για 10-15 μέρες, δεν ξέρω ακριβώς πότε θα το καταλάβω. Πάντως το σπίτι είναι 60 τμ και ο αφυγραντήρας 20άρης, οπότε είναι λίγο overkill για την περίπτωσή μου (τον έχω προσωρινά να δουλεύει αυτόν, μετά θα χρησιμοποιώ έναν 12άρη).

δεν είναι Overkill αν έχεις θέμα υγρασίας. Στην πραγματικότητα και όχι μαρκετίστικα για αυτά τα μέτρα είναι οι 20άρηδες (χωρίς την ανάγκη εννοώ να τον κάνεις περιφορές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2019 στις 8:57 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Μπορεί να έπεσες σε ελαττωματικό μοντέλο . Συμβαίνουν αυτά . 

Τελικά ήταν DOA. Το θέμα είναι να πάρω τον ίδιο με την ελπίδα ότι θα δουλεύει ή να κοιτάξω αλλού; Ο χώρος μου είναι γύρω στα 50τ.μ. με υγρασία 70~80%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dikonas18 είπε

Τελικά ήταν DOA. Το θέμα είναι να πάρω τον ίδιο με την ελπίδα ότι θα δουλεύει ή να κοιτάξω αλλού; Ο χώρος μου είναι γύρω στα 50τ.μ. με υγρασία 70~80%

Πάρε αυτό που πιστεύεις ότι αξίζει τα χρήματα σου . Βλάβες (ακόμα και καταστάσεις DOA) όλες οι μάρκες αντιμετωπίζουν σε οποιοδήποτε καταναλωτικό αγαθό . Η διαφορά είναι στα ποσοστά βλαβών απο μάρκα σε μάρκα οπου αυτό δε μπορούμε να το γνωρίζουμε . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις παρελαβα. τον αναβω και λεει 65%? τσαμπα τον πηρα... νομιζα θα εχω κανα 75αρι. ηδη ειναι 58% σε μιση ωρα. αμα δινεις λεφτα θες να πιανουν τοπο βρε παιδι μου 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...