Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση για τον MDP-24400iw - πρόβλημα αισθητήρα υγρασίας;

Γεια σας,

Πήρα και εγώ πριν 10 μέρες τον συγκεκριμένο αφυγραντήρα.

Τις πρώτες μέρες δούλευε ΟΚ. Η υγρασία που ανέφερε ήταν ίδια με αυτή από εξωτερικό υγρασιόμετρο. Τον δούλευα στο Smart Mode. Σε περίπου 8 ώρες γέμιζε το δοχείο και σταμάταγε τη λειτουργία του.

Ξαφνικά εδώ και 3 μέρες όταν ξεκινά αναφέρει τελείως διαφορετική υγρασία από αυτή που αναφέρουν τα υγρασιόμετρα. Δηλ. αντί για 65-72% που λένε τα υγρασιόμετρα, αναφέρει 52%. Ακόμη και το τηλεκοντρολ αναφέρει υγρασία 68%.

Αποτέλεσμα αυτού είναι να σταματά αμέσως να δουλεύει.

Η μόνη λύση που βρήκα είναι να τον βάλω στο laundry mode. 

Έχει κανείς ιδέα τι φταίει; Πώς γίνεται το τηλεκοντρολ να έχει άλλες ενδείξεις από την ίδια τη συσκευή;

Η θερμοκρασία του σπιτιού είναι 19C (20C αναφέρει το τηλεκοντρολ)

Σήμερα που βρέχει άφησα ένα δωμάτι ανοιχτό για 2 ωρες και μετά το έκλεισα και τον έβαλα να λειτουργήσει στο SMART και στο HIGH. Τα υγρασιόμετρα ανέφερα 74% (75% το τηλεκοντρολ) παρ όλα αυτά η συσκευή έχει μπλε κυκλάκι και 52%, οπότε σταματά τη λειτουργία της στα 5'

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, yannis-siahos είπε

Ερώτηση για τον MDP-24400iw - πρόβλημα αισθητήρα υγρασίας;

Γεια σας,

Πήρα και εγώ πριν 10 μέρες τον συγκεκριμένο αφυγραντήρα.

Τις πρώτες μέρες δούλευε ΟΚ. Η υγρασία που ανέφερε ήταν ίδια με αυτή από εξωτερικό υγρασιόμετρο. Τον δούλευα στο Smart Mode. Σε περίπου 8 ώρες γέμιζε το δοχείο και σταμάταγε τη λειτουργία του.

Ξαφνικά εδώ και 3 μέρες όταν ξεκινά αναφέρει τελείως διαφορετική υγρασία από αυτή που αναφέρουν τα υγρασιόμετρα. Δηλ. αντί για 65-72% που λένε τα υγρασιόμετρα, αναφέρει 52%. Ακόμη και το τηλεκοντρολ αναφέρει υγρασία 68%.

Αποτέλεσμα αυτού είναι να σταματά αμέσως να δουλεύει.

Η μόνη λύση που βρήκα είναι να τον βάλω στο laundry mode. 

Έχει κανείς ιδέα τι φταίει; Πώς γίνεται το τηλεκοντρολ να έχει άλλες ενδείξεις από την ίδια τη συσκευή;

Η θερμοκρασία του σπιτιού είναι 19C (20C αναφέρει το τηλεκοντρολ)

Σήμερα που βρέχει άφησα ένα δωμάτι ανοιχτό για 2 ωρες και μετά το έκλεισα και τον έβαλα να λειτουργήσει στο SMART και στο HIGH. Τα υγρασιόμετρα ανέφερα 74% (75% το τηλεκοντρολ) παρ όλα αυτά η συσκευή έχει μπλε κυκλάκι και 52%, οπότε σταματά τη λειτουργία της στα 5'

Ευχαριστώ.

έβγαλες-έβαλες ξανά στην παροχή ρεύματος μπας και έφαγε κανένα κόλλημα? Αν ναι τότε προφανώς αστοχία του υγροστάτη όπου και μιλάς με την τεχνική εξυπηρέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα έκανα όλα αυτά. Τον άφησα και 2 ώρες εκτός λειτουργίας μπας και....

Τώρα για να δουλέψει κανονικά τον βάζω σε mode στεγνώματος ρούχων οπότε αυτός προσπαθεί να φτάσει το 35% και λειτουργεί συνέχεια αλλά στην ουσία φτάνει στο 55% που είναι το επιθυμητό.

Το περίεργο είναι ότι του τηλεκοντρολ τα λέει όλα σωστά (περίμενα να τα διαβάζει από τη μονάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yannis-siahos είπε

Ναι τα έκανα όλα αυτά. Τον άφησα και 2 ώρες εκτός λειτουργίας μπας και....

Τώρα για να δουλέψει κανονικά τον βάζω σε mode στεγνώματος ρούχων οπότε αυτός προσπαθεί να φτάσει το 35% και λειτουργεί συνέχεια αλλά στην ουσία φτάνει στο 55% που είναι το επιθυμητό.

Το περίεργο είναι ότι του τηλεκοντρολ τα λέει όλα σωστά (περίμενα να τα διαβάζει από τη μονάδα)

όχι το κοντρόλ έχει δικό του ανεξάρτητο θερμόμετρο/υγρασιόμετρο (οι τρυπούλες στο κάτω μέρος του)

ο υγροστάτης δεν αλλάζει ενδείξεις καθόλου στη μονάδα?! Από περιέργεια ψέκασε του λίγο νερό με΄ενα πιστόλι από πίσω στο άνω δεξιό άκρο της σχαρίτσας... (ή πχ όταν τον κλείνεις αν τον ανοίξεις ξανά θα πρέπει να σου δείχνει πολύ υψηλή υγρασία από το στοιχείο που είναι υγρό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, yositosi είπε

όχι το κοντρόλ έχει δικό του ανεξάρτητο θερμόμετρο/υγρασιόμετρο (οι τρυπούλες στο κάτω μέρος του)

ο υγροστάτης δεν αλλάζει ενδείξεις καθόλου στη μονάδα?! Από περιέργεια ψέκασε του λίγο νερό με΄ενα πιστόλι από πίσω στο άνω δεξιό άκρο της σχαρίτσας... (ή πχ όταν τον κλείνεις αν τον ανοίξεις ξανά θα πρέπει να σου δείχνει πολύ υψηλή υγρασία από το στοιχείο που είναι υγρό)

Όταν αλλάζω δωμάτιο αλλάζει η ένδειξη αλλά εντός της "μπλε" λειτουργίας, δηλ. μπορεί να πάει από το 42% στο 48%. Για την ακρίβεια στιγμιαία θα χτυπήσει ένα 65% (που είναι κοντά στο σωστό ποσοστό υγρασίας) αλλά εντός 5-6" θα γυρίσει στο 45%

Έβαλα μια βρεγμένη πετσέτα να είναι εμπρός από τη σχάρα που ρουφάει αέρα όπως είπες, σχεδόν κολλητά με το μηχάνημα και έπιανε τα 2/3 της σίτας. Από 45% πήγε στο 48% σχετικά γρήγορα αλλά μετά έμεινε εκεί. Το άφησα 5' χωρίς να αλλάξει η ένδειξη. Όταν το αφαίρεσα άρχισε να πέφτει στο 47% κτλ.

Είναι σαν να λογαριθμίζει τις αλλαγές :))))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να ρωτήσω κι εγώ μιας κ λίγο έως πολύ άσχετος με τους αφυγραντηρες 

Αφυγραντήρας Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 Pure 3i 22 lt

 Ή 

Morris MDE24200i 

Αφυγραντήρας 
 
Ή εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο με τα ίδια δεδομένα περίπου, 70τμ σπίτι με ένα σημαντικό πρόβλημα υγρασίας κυρίως στο δωμάτιο, στο σαλόνι η υγρασία μάλλον είναι πιο πολύ από την διαφορά θερμοκρασίας μέσα κι έξω από το σπίτι, θερμοκρασία στο σπίτι έχω 24 σαλόνι 21 δωμάτιο... Με ενδιαφέρει η κατανάλωση σίγουρα ο ιονιστης να καθαρίζει καλύτερα όσο περισσότερο γίνεται μιας κι έχω μωράκι 15 ημερών ο θόρυβος δεν με πολύ ενδιαφέρει αν είναι υποφερτός κ τέλος να σημειώσω έχω σόμπα πελετ θέρμανση θα μου ξερανει πολύ την ατμόσφαιρα; παίζει σημαντικό ρόλο να μην ξεραθεί ο ιονιστης; σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, lefstaur είπε

Καλησπέρα να ρωτήσω κι εγώ μιας κ λίγο έως πολύ άσχετος με τους αφυγραντηρες 

Αφυγραντήρας Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 Pure 3i 22 lt

 Ή 

Morris MDE24200i 

Αφυγραντήρας 
 
Ή εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο με τα ίδια δεδομένα περίπου, 70τμ σπίτι με ένα σημαντικό πρόβλημα υγρασίας κυρίως στο δωμάτιο, στο σαλόνι η υγρασία μάλλον είναι πιο πολύ από την διαφορά θερμοκρασίας μέσα κι έξω από το σπίτι, θερμοκρασία στο σπίτι έχω 24 σαλόνι 21 δωμάτιο... Με ενδιαφέρει η κατανάλωση σίγουρα ο ιονιστης να καθαρίζει καλύτερα όσο περισσότερο γίνεται μιας κι έχω μωράκι 15 ημερών ο θόρυβος δεν με πολύ ενδιαφέρει αν είναι υποφερτός κ τέλος να σημειώσω έχω σόμπα πελετ θέρμανση θα μου ξερανει πολύ την ατμόσφαιρα; παίζει σημαντικό ρόλο να μην ξεραθεί ο ιονιστης; σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων 

για 70τμ μήπως να έβλεπες για 20άρι μοντέλο? (παρεπιπτόντως ο Olimpia είναι σχεδόν 20άρης στην πράξη γιατί τα 22λτ τα δίνουν σε θερμοκρασία 32C / RH80% που ευνοεί έναντι των 30C / RH80C που δίνουν οι άλλοι.

οι θερμοκρασίες που έχεις είναι ιδιαίτερα καλές για να έχει καλή απόδοση ένας αφυγραντήρας τεχνολογίας συμπιεστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

για 70τμ μήπως να έβλεπες για 20άρι μοντέλο? (παρεπιπτόντως ο Olimpia είναι σχεδόν 20άρης στην πράξη γιατί τα 22λτ τα δίνουν σε θερμοκρασία 32C / RH80% που ευνοεί έναντι των 30C / RH80C που δίνουν οι άλλοι.

οι θερμοκρασίες που έχεις είναι ιδιαίτερα καλές για να έχει καλή απόδοση ένας αφυγραντήρας τεχνολογίας συμπιεστή.

Αυτοί δεν είναι τεχνολογίας συμπιεστή; νομίζω για κωτσοβολο οι διαφορές στις τιμές σε ένα 20αρη είναι 30-40€ δεν νομίζω ότι θέλω να το διακινδυνεψω λόγω του ότι θα πάρω τώρα αν δεν δω διαφορά δεν δοκιμάζω άλλο θα πάω σε άλλες λύσεις που δεν έχω σκεφτεί 😅 η αλήθεια είναι ότι στα specs είδα τον ιονιστη κ μου άρεσαν η δουλειά που κάνουν κ οι δύο, αλλά επειδή είμαι άσχετος μπορεί να μου φαίνονται διαφορετικά λόγω άγνοιας 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, lefstaur είπε

Καλησπέρα να ρωτήσω κι εγώ μιας κ λίγο έως πολύ άσχετος με τους αφυγραντηρες 

Αφυγραντήρας Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 Pure 3i 22 lt

 Ή 

Morris MDE24200i 

Αφυγραντήρας 
 
Ή εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο με τα ίδια δεδομένα περίπου, 70τμ σπίτι με ένα σημαντικό πρόβλημα υγρασίας κυρίως στο δωμάτιο, στο σαλόνι η υγρασία μάλλον είναι πιο πολύ από την διαφορά θερμοκρασίας μέσα κι έξω από το σπίτι, θερμοκρασία στο σπίτι έχω 24 σαλόνι 21 δωμάτιο... Με ενδιαφέρει η κατανάλωση σίγουρα ο ιονιστης να καθαρίζει καλύτερα όσο περισσότερο γίνεται μιας κι έχω μωράκι 15 ημερών ο θόρυβος δεν με πολύ ενδιαφέρει αν είναι υποφερτός κ τέλος να σημειώσω έχω σόμπα πελετ θέρμανση θα μου ξερανει πολύ την ατμόσφαιρα; παίζει σημαντικό ρόλο να μην ξεραθεί ο ιονιστης; σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων 

Ο ιονιστής φορτίζει με αρνητικά ιόντα τα σωματίδια σκόνης και αυτά λόγω βάρους πέφτουν στο έδαφος . Απλά να το γνωρίζεις αυτό . Αν θες να φιλτράρεις την σκόνη θα πρέπει να δεις αφυγραντήρες με HEPA φίλτρα . 

Η θέρμανση μειώνει την σχετική υγρασία του χώρου . Ασχετο με πιο τρόπο θερμαίνεις το χώρο .  Ο ιονιστής δεν θα πάθει τίποτα λόγω θέρμανσης . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι hepa φίλτρα έχουν, κάνω λάθος μήπως; συγνώμη που ρωτάω συνεχώς αλλά δεν έχω ιδέα το μόνο σίγουρο, έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο; αυτά τα δύο τα επέλεξα σαν μια αρχή από κάπου να ξεκινήσω να ψάχνω, είπα ότι είναι παρόμοια κι αν θα προτιμούσα κάποιο από τα δύο μάλλον είναι ο Aquaria δεν ξέρω για ποιον λόγο μάλλον για την διαθεσιμότητα που υπάρχει στην electronet που είναι διαθέσιμη άμεσα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μια ερώτηση. Πηρα χθες τον morris mdp 20300i και σημερα τον λειτουργησα για πρωτη φορα. Το θεμα μου είναι οτι δεν βρισκω τον τροπο να εμφανισω την ένδειξη θερμοκρασίας στο χειριστήριο. Μονο την ένδειξη υγρασιας μου δειχνει

31 λεπτά πριν, hrcivic είπε

Παιδες μια ερώτηση. Πηρα χθες τον morris mdp 20300i και σημερα τον λειτουργησα για πρωτη φορα. Το θεμα μου είναι οτι δεν βρισκω τον τροπο να εμφανισω την ένδειξη θερμοκρασίας στο χειριστήριο. Μονο την ένδειξη υγρασιας μου δειχνει

Μολις διαβασα οτι εχει αναφερθει. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, hrcivic είπε

Παιδες μια ερώτηση. Πηρα χθες τον morris mdp 20300i και σημερα τον λειτουργησα για πρωτη φορα. Το θεμα μου είναι οτι δεν βρισκω τον τροπο να εμφανισω την ένδειξη θερμοκρασίας στο χειριστήριο. Μονο την ένδειξη υγρασιας μου δειχνει

Μολις διαβασα οτι εχει αναφερθει. Ευχαριστώ 

ουτε εχω το εχω βρει αυτο. πως το κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

ουτε εχω το εχω βρει αυτο. πως το κάνεις?

 

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

ουτε εχω το εχω βρει αυτο. πως το κάνεις?

Κρατας το uv πατημενο μεχρι να τη δειξει. Η φαση είναι οτι δεν αναφερεται στο εγχειρίδιο χρησης και μας γ...νε τα μυαλα. Παλι καλα που ψαχνοντας βρεθηκα εδω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hrcivic είπε

Κρατας το uv πατημενο μεχρι να τη δειξει. Η φαση είναι οτι δεν αναφερεται στο εγχειρίδιο χρησης και μας γ...νε τα μυαλα. Παλι καλα που ψαχνοντας βρεθηκα εδω μεσα

εγω απορω πως το βρηκες εδω μεσα γιατι με αναζητηση δεν βρηκα το ποστ. ευχαριστω παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/12/2019 στις 7:58 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Aν μπεις στα sites των αντιπροσωπειών , αναφέρουν τις διαστάσεις των μοντέλων . Οπότε προσοχή μην πας πάλι στα τυφλά να αγοράσεις μοντέλο 

Ρε παιδια μηπως γνωριζει κάποιος καταστήματα εντος Αττικής να εχουν αραδιασμενους αφυγραντηρες διαφόρων εταιριών να μπορουμε να τους ακουσουμε κιολας να ξερουμε τι αγοραζουμε?

Επεξ/σία από Clair_gat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...