Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

εγω απορω πως το βρηκες εδω μεσα γιατι με αναζητηση δεν βρηκα το ποστ. ευχαριστω παντως!

Μια μια τις σελιδες απο πισω μπρος. Ακομα διαβαζω μπας και μάθω τίποτα καινουργιο. Τωρα με απασχολεί στο τηλεχειριστήριο οτι η ένδειξη υγρασιας μετά απο τεσταρισμα εκτος απο καθυστερημενη είναι κ λανθασμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, hrcivic είπε

Μια μια τις σελιδες απο πισω μπρος. Ακομα διαβαζω μπας και μάθω τίποτα καινουργιο. Τωρα με απασχολεί στο τηλεχειριστήριο οτι η ένδειξη υγρασιας μετά απο τεσταρισμα εκτος απο καθυστερημενη είναι κ λανθασμενη

και μένα οτι ναναι γραφει. επισης το μηχανημα δεν νομιζω οτι γραφει σωστα την υγρασια. βεβαια δεν με απασχολει και τοσο γιατι δουλευει. σημερα το πρωι που σηκωθηκα ειχε ξεραθει ο λαιμος μου. πρεπει να το δουλεψω αρκετα να βγαλω συμπερασματα, 1μιση μερα το χω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

και μένα οτι ναναι γραφει. επισης το μηχανημα δεν νομιζω οτι γραφει σωστα την υγρασια. βεβαια δεν με απασχολει και τοσο γιατι δουλευει. σημερα το πρωι που σηκωθηκα ειχε ξεραθει ο λαιμος μου. πρεπει να το δουλεψω αρκετα να βγαλω συμπερασματα, 1μιση μερα το χω.

Αυξησε λίγο την υγρασια και  ελπιζω να δεις διαφορα. Αυτο είπα στον πατερα μου να κάνει γιατί επαθε ακριβως το ιδιο με σενα. Οσο για τους αισθητηρες κατάλαβα οτι ολοι είναι για τον π....ο καβαλα οπως και στον κονβεκτορα που εχω. Δεν βαριεσαι, αυτο που είπες, αρκει οτι δουλεύει κ βγαζει νερο εκτος κ αν το γενναει γιατί τότε θα το σπασω... Σαν αγορα πάντως τον προτείνω τον 20300i , πολυ ομορφος, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευηε και πολυ αθορυβος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hrcivic είπε

Μια μια τις σελιδες απο πισω μπρος. Ακομα διαβαζω μπας και μάθω τίποτα καινουργιο. Τωρα με απασχολεί στο τηλεχειριστήριο οτι η ένδειξη υγρασιας μετά απο τεσταρισμα εκτος απο καθυστερημενη είναι κ λανθασμενη

 

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

και μένα οτι ναναι γραφει. επισης το μηχανημα δεν νομιζω οτι γραφει σωστα την υγρασια. βεβαια δεν με απασχολει και τοσο γιατι δουλευει. σημερα το πρωι που σηκωθηκα ειχε ξεραθει ο λαιμος μου. πρεπει να το δουλεψω αρκετα να βγαλω συμπερασματα, 1μιση μερα το χω.

 

47 λεπτά πριν, hrcivic είπε

Αυξησε λίγο την υγρασια και  ελπιζω να δεις διαφορα. Αυτο είπα στον πατερα μου να κάνει γιατί επαθε ακριβως το ιδιο με σενα. Οσο για τους αισθητηρες κατάλαβα οτι ολοι είναι για τον π....ο καβαλα οπως και στον κονβεκτορα που εχω. Δεν βαριεσαι, αυτο που είπες, αρκει οτι δουλεύει κ βγαζει νερο εκτος κ αν το γενναει γιατί τότε θα το σπασω... Σαν αγορα πάντως τον προτείνω τον 20300i , πολυ ομορφος, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευηε και πολυ αθορυβος. 

Διαφωνώ ότι δεν δείχνει σωστή υγρασία. Στις δικές μου μετρήσεις, βγαίνει ακριβέστατος :

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Διαφωνώ ότι δεν δείχνει σωστή υγρασία. Στις δικές μου μετρήσεις, βγαίνει ακριβέστατος :

το ειπα οτι πρεπει να το δουλεψω παραπανω. ενδεχομένως να μην ξνωριζω ακριβως πως λειτουργει. δεν διαβασα και ολο το θεμα εδω μεσα, ειναι ολιγον τεράστιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lefstaur είπε

Καλησπέρα να ρωτήσω κι εγώ μιας κ λίγο έως πολύ άσχετος με τους αφυγραντηρες 

Αφυγραντήρας Olimpia Splendid Aquaria Thermo 22 Pure 3i 22 lt

 Ή 

Morris MDE24200i 

Αφυγραντήρας 
 
Ή εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο με τα ίδια δεδομένα περίπου, 70τμ σπίτι με ένα σημαντικό πρόβλημα υγρασίας κυρίως στο δωμάτιο, στο σαλόνι η υγρασία μάλλον είναι πιο πολύ από την διαφορά θερμοκρασίας μέσα κι έξω από το σπίτι, θερμοκρασία στο σπίτι έχω 24 σαλόνι 21 δωμάτιο... Με ενδιαφέρει η κατανάλωση σίγουρα ο ιονιστης να καθαρίζει καλύτερα όσο περισσότερο γίνεται μιας κι έχω μωράκι 15 ημερών ο θόρυβος δεν με πολύ ενδιαφέρει αν είναι υποφερτός κ τέλος να σημειώσω έχω σόμπα πελετ θέρμανση θα μου ξερανει πολύ την ατμόσφαιρα; παίζει σημαντικό ρόλο να μην ξεραθεί ο ιονιστης; σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων 

Ενημερωτικα, έχω στο σπίτι μου τον Olimpia και καταναλώνει 190 watt σταθερά. Ο πατέρας μου έχει τον Morris και δείχνει 240 κατανάλωση. Θερμοκρασίες ίδιες μέσα στο σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, yannis-siahos είπε

Όταν αλλάζω δωμάτιο αλλάζει η ένδειξη αλλά εντός της "μπλε" λειτουργίας, δηλ. μπορεί να πάει από το 42% στο 48%. Για την ακρίβεια στιγμιαία θα χτυπήσει ένα 65% (που είναι κοντά στο σωστό ποσοστό υγρασίας) αλλά εντός 5-6" θα γυρίσει στο 45%

Έβαλα μια βρεγμένη πετσέτα να είναι εμπρός από τη σχάρα που ρουφάει αέρα όπως είπες, σχεδόν κολλητά με το μηχάνημα και έπιανε τα 2/3 της σίτας. Από 45% πήγε στο 48% σχετικά γρήγορα αλλά μετά έμεινε εκεί. Το άφησα 5' χωρίς να αλλάξει η ένδειξη. Όταν το αφαίρεσα άρχισε να πέφτει στο 47% κτλ.

Είναι σαν να λογαριθμίζει τις αλλαγές :))))

Λοιπόν εχτές παίρνοντας ιδέα από το φίλο yositosi (ανέφερε να ψεκάσω νερό απευθείας πάνω στη σίτα) έκανα το εξής:

Έβαλα τον αφυγραντήρα στο μπάνιο, αφού είχα κάνει ντους και ήταν γεμάτο υδρατμούς. Στο Smart ανέφερε 48% υγρασία και ξεκίναγε να λειτουργεί 3-4 λεπτά και σταμάταγε. Τον άφησα για 30' χωρίς να αλλάξει κάτι στη λειτουργία του.

Μετά τον έβαλα στο Laundry όπου παρόλο που ανέφερε 48% δούλευε full (λογικό μιας και προσπαθεί να φτάσει το 35%). Μετά από καμιά 30' είδα να αναφέρει 62% και τον ξαναγύρισα στο Smart mode. Ως εκ θαύματος άρχισε να δουλεύει κανονικά. Τον άφησα 1 ώρα στο μπάνιο και μετά τον γύρισα στα δωμάτια. Σε κάθε περίπτωση η ένδειξη που έβγαζε ήταν σχεδόν ταυτόσημη με αυτές από τα εξωτερικά υγρασιόμετρα.

Όλο το βράδυ δούλευε κανονικά στο Smart και μέχρι τώρα οι ενδείξεις είναι φυσιολογικες όπως και η λειτουργία του.

Το μπάνιο έκανε το θαύμα του;

Τι λέει ο yositosi?  Να κάνω αίτημα για βλάβη ή το ξεχνάω μέχρι να δούμε αν ξαναεμφανιστεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλες γιορτες σε ολους.ΑΣΧΕΤΟΣ με τους αφρυγαντηρες θα ηθελα να αγορασω ενα αφρυγαντηρα για 70 τμ σπιτι  ειναι καλυτερο να παρω 16L η 20L εχω δει 2  στα 16L γυρω στα 170ευρω.Στα 20L

Kullhaus Qualis 20L I

Morris MDE-20200i

Midea MDDF-16DEN3-QA

Morris MDB 16100HI

τους επελεξα για την τιμη τους και τις κριτικες που εχουν στο σκρουτζ.υπαρχει καποιος να μου πει την γνωμη του η να μου προτεινει καποιον αλλο?Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yannis-siahos είπε

Λοιπόν εχτές παίρνοντας ιδέα από το φίλο yositosi (ανέφερε να ψεκάσω νερό απευθείας πάνω στη σίτα) έκανα το εξής:

Έβαλα τον αφυγραντήρα στο μπάνιο, αφού είχα κάνει ντους και ήταν γεμάτο υδρατμούς. Στο Smart ανέφερε 48% υγρασία και ξεκίναγε να λειτουργεί 3-4 λεπτά και σταμάταγε. Τον άφησα για 30' χωρίς να αλλάξει κάτι στη λειτουργία του.

Μετά τον έβαλα στο Laundry όπου παρόλο που ανέφερε 48% δούλευε full (λογικό μιας και προσπαθεί να φτάσει το 35%). Μετά από καμιά 30' είδα να αναφέρει 62% και τον ξαναγύρισα στο Smart mode. Ως εκ θαύματος άρχισε να δουλεύει κανονικά. Τον άφησα 1 ώρα στο μπάνιο και μετά τον γύρισα στα δωμάτια. Σε κάθε περίπτωση η ένδειξη που έβγαζε ήταν σχεδόν ταυτόσημη με αυτές από τα εξωτερικά υγρασιόμετρα.

Όλο το βράδυ δούλευε κανονικά στο Smart και μέχρι τώρα οι ενδείξεις είναι φυσιολογικες όπως και η λειτουργία του.

Το μπάνιο έκανε το θαύμα του;

Τι λέει ο yositosi?  Να κάνω αίτημα για βλάβη ή το ξεχνάω μέχρι να δούμε αν ξαναεμφανιστεί?

ή κάποια φρίκη έφαγε ή δεν ξέρω τι. Σε όλες των περιπτώσεων δεν ήταν νορμάλ συμπεριφορά. Τώρα δεν ξέρω αν έκατσε τίποτα επάνω στον αισθητήρα και τον μπλόκαρε και αυτό έφυγε και ξεκόλλησε. Για να αποφύγεις την ταλαιπωρία του στείλε, πάρε... θα σου έλεγα να το αφήσεις και να δεις πως πάει. Στην τελική έχεις εγγύηση 5 ετών, οπότε δεν έχεις και κάτι να σε αγχώνει ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Καλημερα και καλες γιορτες σε ολους.ΑΣΧΕΤΟΣ με τους αφρυγαντηρες θα ηθελα να αγορασω ενα αφρυγαντηρα για 70 τμ σπιτι  ειναι καλυτερο να παρω 16L η 20L εχω δει 2  στα 16L γυρω στα 170ευρω.Στα 20L

Kullhaus Qualis 20L I

Morris MDE-20200i

Midea MDDF-16DEN3-QA

Morris MDB 16100HI

τους επελεξα για την τιμη τους και τις κριτικες που εχουν στο σκρουτζ.υπαρχει καποιος να μου πει την γνωμη του η να μου προτεινει καποιον αλλο?Σας ευχαριστω.

Φιλε εκατσα να δω τι γραφεις, και μετα συνειδητοποιησηα οτι δεν φοραω τα γυαλια πρεσβυωπιας μου. Είμαι προσφατο στραβαδι, και προς στιγμή νομισα οτι θεραπευτικα. Αν κρατησεις αυτη τη γραμματοσειρα, θα σε ακολουθήσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Καλημερα και καλες γιορτες σε ολους.ΑΣΧΕΤΟΣ με τους αφρυγαντηρες θα ηθελα να αγορασω ενα αφρυγαντηρα για 70 τμ σπιτι  ειναι καλυτερο να παρω 16L η 20L εχω δει 2  στα 16L γυρω στα 170ευρω.Στα 20L

Kullhaus Qualis 20L I

Morris MDE-20200i

Midea MDDF-16DEN3-QA

Morris MDB 16100HI

τους επελεξα για την τιμη τους και τις κριτικες που εχουν στο σκρουτζ.υπαρχει καποιος να μου πει την γνωμη του η να μου προτεινει καποιον αλλο?Σας ευχαριστω.

Σχετικά με τον Kullaus, ενημερωτικά να πούμε ότι στο e-shop είναι φθηνότερος από skroutz: 

https://www.e-shop.gr/afygrantiras-20lt-me-ionisti-kullhaus-qualis-p-HAP.541906 185.90

Επεξ/σία από LaMereda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Επειδή αύριο λογικά παραλαμβάνω έναν Morris, πρέπει να "κάτσει" πριν λειτουργήσει; Σαν τα ψυγεία ένα πράγμα.

Διάβασε το βιβλίο του κατασκευαστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, lefstaur είπε

Έχω την εντύπωση ότι hepa φίλτρα έχουν, κάνω λάθος μήπως; συγνώμη που ρωτάω συνεχώς αλλά δεν έχω ιδέα το μόνο σίγουρο, έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο; αυτά τα δύο τα επέλεξα σαν μια αρχή από κάπου να ξεκινήσω να ψάχνω, είπα ότι είναι παρόμοια κι αν θα προτιμούσα κάποιο από τα δύο μάλλον είναι ο Aquaria δεν ξέρω για ποιον λόγο μάλλον για την διαθεσιμότητα που υπάρχει στην electronet που είναι διαθέσιμη άμεσα... 

Ο Morris δεν έχει φίλτρο HEPA . Ο Aquaria thermo έχει αλλά δε γνωρίζω αν καλύπτει όλη την εισαγωγή αέρα ή είναι μικρό φιλτράκι . Αν πάρεις ένα τηλ στην αντιπροσωπεία θα σου πουν :
https://www.carad.gr/el/component/eshop/catalog/item/olimpia-splendid/34-afigrantires/865-aquaria-thermo-22-pure-3i.html

Στα ίδια λεφτά πάνω κάτω καλή επιλογή είναι και αυτός . Είναι 25άρις, δεν έχει ιονιστή αλλά έχει φίλτρο HEPA ολόκληρο και αισθητήρα μέτρησης της συγκέντρωσης μικροσωματιδίων σκόνης στην ατμόσφαιρα . 
https://www.alphaclimagr.gr/product/1411127/inventor-atm-25l-afygrantiras-katharistis-aera-inventor.html?ref=bestprice.gr

2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

το αυτοκολλητο που εχει πανω στο δοχειο ο mdp20300 και λεει μην το αφαιρειτε τι ρολο βαραει?!

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε :)

5 ώρες πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Καλημερα και καλες γιορτες σε ολους.ΑΣΧΕΤΟΣ με τους αφρυγαντηρες θα ηθελα να αγορασω ενα αφρυγαντηρα για 70 τμ σπιτι  ειναι καλυτερο να παρω 16L η 20L εχω δει 2  στα 16L γυρω στα 170ευρω.Στα 20L

Kullhaus Qualis 20L I

Morris MDE-20200i

Midea MDDF-16DEN3-QA

Morris MDB 16100HI

τους επελεξα για την τιμη τους και τις κριτικες που εχουν στο σκρουτζ.υπαρχει καποιος να μου πει την γνωμη του η να μου προτεινει καποιον αλλο?Σας ευχαριστω.

Καλύτερα 20L για τα τετραγωνικά σου . 

Εξαρτάται τί θες . Ο Morris έχει λάμπα UV φίλτρο carbon ως έξτρα  σε σύγκριση με τον Kullhaus . 
Kατανάλωση έχουν ίδια ( +- 5 watts) . Σε θόρυβο ο Kullhaus είναι κατά 2db πιο θορυβώδης στην υψηλή σκάλα  σε σύγκριση με τον Morris . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...