Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια παρατήρηση σχετικά με ιονιστές: Μήπως κάνουν ζημιά? Νομίζω δεν είναι καθόλου καλός τρόπος καθαρισμού του αέρα.

Όσο για τα φίλτρα ενεργού άνθρακα κάνουν 2^20€ σε κάτι κλιματιστικά που έχω και επειδή εχω 5 κλιματιστικά 2*20*5=200€ και τα κατάργησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 6/12/2019 στις 10:00 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Πάρε αυτό που πιστεύεις ότι αξίζει τα χρήματα σου . Βλάβες (ακόμα και καταστάσεις DOA) όλες οι μάρκες αντιμετωπίζουν σε οποιοδήποτε καταναλωτικό αγαθό . Η διαφορά είναι στα ποσοστά βλαβών απο μάρκα σε μάρκα οπου αυτό δε μπορούμε να το γνωρίζουμε . 

Αποφάσισα να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία καρό για την ώρα είμαστε οκ. Μου έκανε καλή εντύπωση η αντιπροσωπεία που μου πρότεινε να στείλει κούριερ στο χώρο μου για να τον παραλάβει. Ο πατερας μου έχει έναν Philco για σέρβις, και εδώ και δέκα ημέρες περιμένει από την αντιπροσωπεία το κόστος ενός εξαρτήματος για να δει αν αξίζει η επισκευή ή όχι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τον Inventor EVA II Pro 20L  μόνιμα σε παραθαλάσιο εξοχικό στην Αττική (χειρισμός μέσω WiFi πολύ βολικό).

Στο ένα μέτρο από τον αφυγραντήρα βρίσκεται ο WiFi θερμοστάτης της Legrand ο Starther που κι αυτός μετράει υγρασία.

Εχω παρατηρήσει το εξής:

Θερμοκρασία σπιτιού 14.5 βαθμούς (κλειστό το καλοριφέρ). Κλειστά ΟΛΑ τα παράθυρα.

Ο Legrand δείχνει 60%

Inventor (κλειστός) : 60%

Με το που δουλέψει ο αφυγραντήρας μισή-μια ώρα βλέπω ότι η υγρασία πέφτει στο 45-46%  . O Legrand παραμένει στο 59- 60%.

 Οταν κλείσω τον αφυγραντήρα, σε 10 λεπτά βλέπω τον αφυγραντήρα και λέει 57-58% . Ο Legrand αμετάβλητος κοντά στο 60%

Με το που τον ανοίγω πάλι τον αφυγραντήρα, το 58% γίνεται 53% μέσα σε 5 δευτερόλεπτα , και σε 1 λεπτό έχει πέσει στο 45-46%

Είναι παραπάνω από σίγουρο ότι ο αισθητήρας του αφυγραντήρα επηρεάζεται ΑΜΕΣΑ από την λειτουργία του μηχανήματος προφανώς επειδή ο αισθητήρας είναι κάπου ενσωματωμένος πάνω στο μηχάνημα.

Ετσι όμως δεν σου δείχνει την υγρασία όλου του χώρου.  Σου δείχνει την υγρασία ακριβως στις γρίλιες του μηχανήματος. Το έχετε παρατηρήσει κι εσείς;

Για να γνωρίζουμε την υγρασία του χώρου πρέπει να υπολογίζουμε χοντρικά 10% παραπάνω απ' ότι δείχνει η οθόνη;

 

Υ.Γ. Εχω 3 inventor κι έτσι δουλεύουν όλοι, δεν θεωρώ ότι έχει κάποιο πρόβλημα το συγκεκριμένο κομμάτι. Το σπίτι δεν έχει καθόλου μόνωση, έχει μονά τζάμια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Αγορασα τον Morris 16100 HI 16L για σπιτι 70 τετραγωνικών. Η Υγρασια στο σπιτι ειναι 65 - 70, ο αφρυγραντηρας στο SMART  απο 68-70 ριχνει παρα πολυ γρηγορα (15-20 λεπτα; ) στο 60 και καθετε εκει κολημενο για 6-8 ωρες μεχρι να παει 55. Σε αλλη περιπτωση οταν επειχειρησα το laundry mode δουλευε 12 ωρες στο HIGH και δεν εκανε τρομερη δουλεια διοτι ειδα τον συμπιεστη να κλεινει 2-3 λεπτα μετα την εκκίνηση και δεν ξερω αν ποτε ξαναπηρε μπρος (η υγρασια και καλα καταιβενε).

 

Ειναι λογικο οτι μετα απο 3 μερες σχεδον συνεχομενης λειτουργιας να μην εχει βγαλει ουτε ΜΙΑ σταγονα νερο ?

Φταινε τα φιλτρα μηπως εβαλα κατι αναποδα ? Ο συμπιεστης που φαινετε σαν να κλεινει μονος του και να συνεχιζει απο μονη της η λειτουργια FAN ? (Αν και ειναι σε SMART-HIGH).
 

Θα ειμουν ευγνώμον για οποιαδηποτε βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, friendgr είπε

Χρησιμοποιώ τον Inventor EVA II Pro 20L  μόνιμα σε παραθαλάσιο εξοχικό στην Αττική (χειρισμός μέσω WiFi πολύ βολικό).

Στο ένα μέτρο από τον αφυγραντήρα βρίσκεται ο WiFi θερμοστάτης της Legrand ο Starther που κι αυτός μετράει υγρασία.

Εχω παρατηρήσει το εξής:

Θερμοκρασία σπιτιού 14.5 βαθμούς (κλειστό το καλοριφέρ). Κλειστά ΟΛΑ τα παράθυρα.

Ο Legrand δείχνει 60%

Inventor (κλειστός) : 60%

Με το που δουλέψει ο αφυγραντήρας μισή-μια ώρα βλέπω ότι η υγρασία πέφτει στο 45-46%  . O Legrand παραμένει στο 59- 60%.

 Οταν κλείσω τον αφυγραντήρα, σε 10 λεπτά βλέπω τον αφυγραντήρα και λέει 57-58% . Ο Legrand αμετάβλητος κοντά στο 60%

Με το που τον ανοίγω πάλι τον αφυγραντήρα, το 58% γίνεται 53% μέσα σε 5 δευτερόλεπτα , και σε 1 λεπτό έχει πέσει στο 45-46%

Είναι παραπάνω από σίγουρο ότι ο αισθητήρας του αφυγραντήρα επηρεάζεται ΑΜΕΣΑ από την λειτουργία του μηχανήματος προφανώς επειδή ο αισθητήρας είναι κάπου ενσωματωμένος πάνω στο μηχάνημα.

Ετσι όμως δεν σου δείχνει την υγρασία όλου του χώρου.  Σου δείχνει την υγρασία ακριβως στις γρίλιες του μηχανήματος. Το έχετε παρατηρήσει κι εσείς;

Για να γνωρίζουμε την υγρασία του χώρου πρέπει να υπολογίζουμε χοντρικά 10% παραπάνω απ' ότι δείχνει η οθόνη;

Υ.Γ. Εχω 3 inventor κι έτσι δουλεύουν όλοι, δεν θεωρώ ότι έχει κάποιο πρόβλημα το συγκεκριμένο κομμάτι. Το σπίτι δεν έχει καθόλου μόνωση, έχει μονά τζάμια. 

όχι δεν είναι φυσιολογικό. Κάποιος από τους υγροστάτες διαβάζει εντελώς λάθος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Bakri είπε

Καλημερα,

Αγορασα τον Morris 16100 HI 16L για σπιτι 70 τετραγωνικών. Η Υγρασια στο σπιτι ειναι 65 - 70, ο αφρυγραντηρας στο SMART  απο 68-70 ριχνει παρα πολυ γρηγορα (15-20 λεπτα; ) στο 60 και καθετε εκει κολημενο για 6-8 ωρες μεχρι να παει 55. Σε αλλη περιπτωση οταν επειχειρησα το laundry mode δουλευε 12 ωρες στο HIGH και δεν εκανε τρομερη δουλεια διοτι ειδα τον συμπιεστη να κλεινει 2-3 λεπτα μετα την εκκίνηση και δεν ξερω αν ποτε ξαναπηρε μπρος (η υγρασια και καλα καταιβενε).

Ειναι λογικο οτι μετα απο 3 μερες σχεδον συνεχομενης λειτουργιας να μην εχει βγαλει ουτε ΜΙΑ σταγονα νερο ?

Φταινε τα φιλτρα μηπως εβαλα κατι αναποδα ? Ο συμπιεστης που φαινετε σαν να κλεινει μονος του και να συνεχιζει απο μονη της η λειτουργια FAN ? (Αν και ειναι σε SMART-HIGH).
 

Θα ειμουν ευγνώμον για οποιαδηποτε βοηθεια.

Σαφως και δεν ειναι λογικο.Ειναι χαρακτηριστικος ο ηχος του συμπιεστη, οταν δουλευει(σαν ψυγειου).Εφοσον δεν δουλευει  απο οτι περιγραφεις , δεν εχεις και αφυγρανση.Ισως ελλατωματικο. Εγγυηση παντως εχεις. Για τα τ.μ. σου θα κοιτουσα για 20λτρ αφυγραντηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Bakri είπε

Καλημερα,

Αγορασα τον Morris 16100 HI 16L για σπιτι 70 τετραγωνικών. Η Υγρασια στο σπιτι ειναι 65 - 70, ο αφρυγραντηρας στο SMART  απο 68-70 ριχνει παρα πολυ γρηγορα (15-20 λεπτα; ) στο 60 και καθετε εκει κολημενο για 6-8 ωρες μεχρι να παει 55. Σε αλλη περιπτωση οταν επειχειρησα το laundry mode δουλευε 12 ωρες στο HIGH και δεν εκανε τρομερη δουλεια διοτι ειδα τον συμπιεστη να κλεινει 2-3 λεπτα μετα την εκκίνηση και δεν ξερω αν ποτε ξαναπηρε μπρος (η υγρασια και καλα καταιβενε).

Ειναι λογικο οτι μετα απο 3 μερες σχεδον συνεχομενης λειτουργιας να μην εχει βγαλει ουτε ΜΙΑ σταγονα νερο ?

Φταινε τα φιλτρα μηπως εβαλα κατι αναποδα ? Ο συμπιεστης που φαινετε σαν να κλεινει μονος του και να συνεχιζει απο μονη της η λειτουργια FAN ? (Αν και ειναι σε SMART-HIGH).
 

Θα ειμουν ευγνώμον για οποιαδηποτε βοηθεια.

είσαι σίγουρος ότι έβαλες στο laundry mode; Κανονικά εκεί ο συμπιεστής δεν πρέπει να κλείνει ποτέ! Το να σου ανάψει ο αφυγραντήρας (ο οποιοσδήποτε αφυγραντήρας) και να δέιχνει υψηλή ένδειξη για τα πρώτα λεπτά είναι 100% φυσιολογικό γιατί διαβάζει την στιγμιαία υψηλή υγρασία που έχει το στοιχείο. Το να σου αφήνει για λίγο αναμμένο ανεμιστήρα χωρίς συμπιεστή και να πέφτει σε hybernation σημαίνει ότι έχεις ορίσει επιθυμητή υγρασία υψηλή (πάνω από αυτό που διαβάζει ότι έχει ο χώρος δηλαδή. Επομένως εντελώς λογικό να μην σου κάνει αφύγρανση και άρα να μην τραβάει νερό.

Δοκίμασε χειροκίνητα να ορίσεις επιθυμητή σε χαμηλό επίπεδο (πχ 50%) και δες αν θα αρχίσει να τραβάει. Επίσης βγάλε/βάλε στο ρεύμα (just in case μην έχει φάει κανένα κόλλημα).

Αν δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω, τότε καλείς την τεχνική εξυπηρέτηση μπας και σου πουν τίποτα παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yositosi είπε

όχι δεν είναι φυσιολογικό. Κάποιος από τους υγροστάτες διαβάζει εντελώς λάθος!!

ΟΚ, ασχέτως από την ένδειξη του Legrand, το ότι κλείνω τον αφυγραντήρα με 45%, σε 5 λεπτά γράφει 58% , τον ανοίγω και σε 2 λεπτά ξαναγράφει 45% είναι λογικό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, yositosi είπε

είσαι σίγουρος ότι έβαλες στο laundry mode; Κανονικά εκεί ο συμπιεστής δεν πρέπει να κλείνει ποτέ! Το να σου ανάψει ο αφυγραντήρας (ο οποιοσδήποτε αφυγραντήρας) και να δέιχνει υψηλή ένδειξη για τα πρώτα λεπτά είναι 100% φυσιολογικό γιατί διαβάζει την στιγμιαία υψηλή υγρασία που έχει το στοιχείο. Το να σου αφήνει για λίγο αναμμένο ανεμιστήρα χωρίς συμπιεστή και να πέφτει σε hybernation σημαίνει ότι έχεις ορίσει επιθυμητή υγρασία υψηλή (πάνω από αυτό που διαβάζει ότι έχει ο χώρος δηλαδή. Επομένως εντελώς λογικό να μην σου κάνει αφύγρανση και άρα να μην τραβάει νερό.

Δοκίμασε χειροκίνητα να ορίσεις επιθυμητή σε χαμηλό επίπεδο (πχ 50%) και δες αν θα αρχίσει να τραβάει. Επίσης βγάλε/βάλε στο ρεύμα (just in case μην έχει φάει κανένα κόλλημα).

Αν δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω, τότε καλείς την τεχνική εξυπηρέτηση μπας και σου πουν τίποτα παραπάνω!

Το ειχα βαλει στο 35% στο HIGH για πολες βρες, η υγρασια επεφτε απο 70 στο 45-50 (δεν εκλεινε).

Απλα αυτο με ανησυχεί οτι εδω και 3 μερες ουτε μια σταγονα νερο ενω η υγρασια με βαση αυτο που λεει ο αφρυγραντηρας πεφτει και η ατομσοφρα γινεται "καλυτερη".

Αρα το μονο που μου μενει ειναι "DOA" ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, friendgr είπε

ΟΚ, ασχέτως από την ένδειξη του Legrand, το ότι κλείνω τον αφυγραντήρα με 45%, σε 5 λεπτά γράφει 58% , τον ανοίγω και σε 2 λεπτά ξαναγράφει 45% είναι λογικό;

Ναι 100% λογικό με το που κλείνει να ανεβάζει την ένδειξη γιατί σου δείχνει στατική υγρασία εντός της συσκευής που είναι μούσκεμα! (δεν λειτουργεί ο ανεμιστήρας ώστε να γυρνάει ο αέρας). Αυτό συμβαίνει σε όλους τους αφυγραντήρες με το που σβήνουν.

1 ώρα πριν, Bakri είπε

Το ειχα βαλει στο 35% στο HIGH για πολες βρες, η υγρασια επεφτε απο 70 στο 45-50 (δεν εκλεινε).

 

Αν η συσκευή δεν έκλεινε και έπεφτε η υγρασία τότε θα έπρεπε να σου βγάζει και νερό!! Δεν γίνεται αυτό να συμβεί χωρίς στάλα νερού στον κάδο...

1 ώρα πριν, Bakri είπε

Απλα αυτο με ανησυχεί οτι εδω και 3 μερες ουτε μια σταγονα νερο ενω η υγρασια με βαση αυτο που λεει ο αφρυγραντηρας πεφτει και η ατομσοφρα γινεται "καλυτερη".

Αρα το μονο που μου μενει ειναι "DOA" ; 

Εδώ σε χάνω λίγο... ΔΕΝ γίνεται να "βελτιώνεται" η ατμόσφαιρα ή να πέφτει η υγρασία χωρίς να γίνεται αφύγρανση (και άρα νερό στο δοχείο). Οπότε είτε κάτι δεν λειτουργεί καθόλου σωστά, είτε πολύ απλά έχεις ήδη χαμηλή υγρασία και άρα δεν χρειάζεται να γίνει αφύγρανση. Σε αυτή την περίπτωση όμως η συσκευή θα πρέπει να βλέπει ότι έχει επιτύχει την επιθυμητή τιμή υγρασίας και άρα να κλείνει πλήρως για ένα μισάωρο, μετά να ανάβει για 5 λεπτά τον ανεμιστήρα μόνο... και εφόσον δεν ανέβηκε η υγρασία τότε να ξανασβήνει τα πάντα (ανεμιστήρα δηλαδή) για άλλο ένα μισάωρο. Δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει καλά πως ακριβώς λειτουργείς τη συσκευή, τι τιμές ορίζεις και σε ποιές ακριβώς συνθήκες (χρονικά, ρυθμίσεις, κλπ) σου κάνει το πρόβλημα (αν υπάρχει αυτό στην πράξη φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ευχαριστώ yositosi για την απάντηση. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, ξέχασα να αναφέρω ότι έχω συνδέσει σωλήνα μέχρι το σιφόνι. Αρα δεν μαζεύει νερό στο δοχείο του για να έχει νερό η συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, friendgr είπε

Σ΄ευχαριστώ yositosi για την απάντηση. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, ξέχασα να αναφέρω ότι έχω συνδέσει σωλήνα μέχρι το σιφόνι. Αρα δεν μαζεύει νερό στο δοχείο του για να έχει νερό η συσκευή.

άρα πως λες ότι δεν τρέχει στάλα νερό?! Σε χάνω... :D :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2019 στις 10:22 ΜΜ, Clair_gat είπε

Ρε παιδια μηπως γνωριζει κάποιος καταστήματα εντος Αττικής να εχουν αραδιασμενους αφυγραντηρες διαφόρων εταιριών να μπορουμε να τους ακουσουμε κιολας να ξερουμε τι αγοραζουμε?

Κωτσοβολος, MediaMarkt  και  praktiker . Λογικά όλοι θα σου επιτρέπουν να τους βάλεις στην πρίζα . Φυσικά μην περιμένεις να έχουν όλες τις μάρκες και όλα τα μοντέλα του εμπορίου στις εκθέσεις . Τις πιο  γνωστές έχουν .

4 ώρες πριν, friendgr είπε

Χρησιμοποιώ τον Inventor EVA II Pro 20L  μόνιμα σε παραθαλάσιο εξοχικό στην Αττική (χειρισμός μέσω WiFi πολύ βολικό).

Στο ένα μέτρο από τον αφυγραντήρα βρίσκεται ο WiFi θερμοστάτης της Legrand ο Starther που κι αυτός μετράει υγρασία.

Εχω παρατηρήσει το εξής:

Θερμοκρασία σπιτιού 14.5 βαθμούς (κλειστό το καλοριφέρ). Κλειστά ΟΛΑ τα παράθυρα.

Ο Legrand δείχνει 60%

Inventor (κλειστός) : 60%

Με το που δουλέψει ο αφυγραντήρας μισή-μια ώρα βλέπω ότι η υγρασία πέφτει στο 45-46%  . O Legrand παραμένει στο 59- 60%.

 Οταν κλείσω τον αφυγραντήρα, σε 10 λεπτά βλέπω τον αφυγραντήρα και λέει 57-58% . Ο Legrand αμετάβλητος κοντά στο 60%

Με το που τον ανοίγω πάλι τον αφυγραντήρα, το 58% γίνεται 53% μέσα σε 5 δευτερόλεπτα , και σε 1 λεπτό έχει πέσει στο 45-46%

Είναι παραπάνω από σίγουρο ότι ο αισθητήρας του αφυγραντήρα επηρεάζεται ΑΜΕΣΑ από την λειτουργία του μηχανήματος προφανώς επειδή ο αισθητήρας είναι κάπου ενσωματωμένος πάνω στο μηχάνημα.

Ετσι όμως δεν σου δείχνει την υγρασία όλου του χώρου.  Σου δείχνει την υγρασία ακριβως στις γρίλιες του μηχανήματος. Το έχετε παρατηρήσει κι εσείς;

Για να γνωρίζουμε την υγρασία του χώρου πρέπει να υπολογίζουμε χοντρικά 10% παραπάνω απ' ότι δείχνει η οθόνη;

Υ.Γ. Εχω 3 inventor κι έτσι δουλεύουν όλοι, δεν θεωρώ ότι έχει κάποιο πρόβλημα το συγκεκριμένο κομμάτι. Το σπίτι δεν έχει καθόλου μόνωση, έχει μονά τζάμια. 

Οι αφυγραντήρες έχουν τον αισθητήρα υγρασίας στην είσοδο του αέρα . Οπότε διαβάζουν εκεί τοπικά  στο χώρο που βρίσκονται . Ο θερμοστάτης της legrand που βρίσκεται ; Μήπως είναι αρκετά μακριά και αργεί να αλλάξει ένδειξη ;

Απο την άλλη λες ότι δουλεύεις τον αφυγραντήρα μία ώρα και ο legrand παραμένει αμετάβλητος . Αυτό δε μου στέκει . Θα έπρεπε να  έχει αλλάξει η τιμή στο legrand και ας μην συμφωνεί με την τιμή του αφυγραντήρα αν βρίσκεται σε απομακρυσμένο χώρο . Mάλλον κάτι παίζει με τον legrand . 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...