Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, yositosi είπε

Ναι 100% λογικό με το που κλείνει να ανεβάζει την ένδειξη γιατί σου δείχνει στατική υγρασία εντός της συσκευής που είναι μούσκεμα! (δεν λειτουργεί ο ανεμιστήρας ώστε να γυρνάει ο αέρας). Αυτό συμβαίνει σε όλους τους αφυγραντήρες με το που σβήνουν.

Αν η συσκευή δεν έκλεινε και έπεφτε η υγρασία τότε θα έπρεπε να σου βγάζει και νερό!! Δεν γίνεται αυτό να συμβεί χωρίς στάλα νερού στον κάδο...

Εδώ σε χάνω λίγο... ΔΕΝ γίνεται να "βελτιώνεται" η ατμόσφαιρα ή να πέφτει η υγρασία χωρίς να γίνεται αφύγρανση (και άρα νερό στο δοχείο). Οπότε είτε κάτι δεν λειτουργεί καθόλου σωστά, είτε πολύ απλά έχεις ήδη χαμηλή υγρασία και άρα δεν χρειάζεται να γίνει αφύγρανση. Σε αυτή την περίπτωση όμως η συσκευή θα πρέπει να βλέπει ότι έχει επιτύχει την επιθυμητή τιμή υγρασίας και άρα να κλείνει πλήρως για ένα μισάωρο, μετά να ανάβει για 5 λεπτά τον ανεμιστήρα μόνο... και εφόσον δεν ανέβηκε η υγρασία τότε να ξανασβήνει τα πάντα (ανεμιστήρα δηλαδή) για άλλο ένα μισάωρο. Δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει καλά πως ακριβώς λειτουργείς τη συσκευή, τι τιμές ορίζεις και σε ποιές ακριβώς συνθήκες (χρονικά, ρυθμίσεις, κλπ) σου κάνει το πρόβλημα (αν υπάρχει αυτό στην πράξη φυσικά)

Δοκιμασα στο μπανιο μετα απο ντουζ με κλειστες τις πορτες με υγρασια 80%. Μετα απο 4-5 ωρες κατεβηκε απο 80% στο 68% (ρυθμισμενο να κλεισει οταν παει 55% σε HIGH) και δεν εβγαλε ουτε μια σταγωνα νερο. Δεν εχω ιδεα τι φταιει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, Bakri είπε

Δοκιμασα στο μπανιο μετα απο ντουζ με κλειστες τις πορτες με υγρασια 80%. Μετα απο 4-5 ωρες κατεβηκε απο 80% στο 68% (ρυθμισμενο να κλεισει οταν παει 55% σε HIGH) και δεν εβγαλε ουτε μια σταγωνα νερο. Δεν εχω ιδεα τι φταιει. 

επικοινωνείς με τεχνική υποστήριξη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φοβερος ο toyotomi έβαλα τα ρούχα δίπλα στο καλοριφέρ άφησα λίγο ανοιχτό το παράθυρο και τον έβαλα σε λειτουργία , παιδιά μου στέγνωσε τα ρούχα σε 4 ώρες! Απίστευτο ..  και σε δωμάτιο που δεν καίω θέρμανση και το έχω σαν αποθήκη σε μια μέρα έφαγε όλη την υγρασία πολύ πολύ καλός!

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

το παραθυρο γιατι το αφησες ανοικτο?

Για να βγει η υγρασία έξω μάλλον 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

 

Έχω πάρει και εγώ τον Morris 24400iw πρόσφατα, χωρίς να ξέρω και πολλά από αφυγραντήρες και δεν έχω καταλάβει ακριβώς τη λειτουργία του wifi.

Από τα posts που έχω διαβάσει εδώ στο forum έχω δει ότι πολλά άτομα γνωρίζουν καλά, αν κάποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του στο εξής:

 

Έχω κατεβάσει το app, έκανα λογαριασμό, κράτησα πατημένο το κουμπί wifi του morris και έκανα κανονικά τη σύνδεση.

Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που κλείνω (off) τη συσκευή, θα πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία ξανά από την αρχή ώστε να κατορθώσω να την συνδέσω.

Ανοίγοντας το app στο κινητό με wifi και έχοντας στον morris αναζήτηση wifi δεν τον βρίσκει ποτέ αν δεν κάνω ξανά χειροκίνητη προσθήκη του αφυγραντήρα από το app.

Και πάω ένα βήμα παραπέρα, εκτός σπιτιού με wifi μπορεί απομακρυσμένα μόνο να κλείσει, γιατί μετά δεν θα σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις power on (αν και νομίζω την πρώτη φορά το είχα καταφέρει off και στο καπάκι on, αν και δεν κάνει...).

Μπαίνει σε κάποιο stand by mode για να μην χάνει τη σύνδεση? Τι κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη χρήση αφυγραντήρα, είδα ότι κόλλησε ο μετρητής στο 75% μετά από μερικές ώρες χρήσης. Τον έκλεισα και άρχισα να τον ψάχνω. Άνοιξα το καπάκι που είχα βάλει το hepa και το ενεργού άνθρακα κι είχε πιάσει πάγο από μέσα. Είναι φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

οριστε

IMG_20191209_180944.jpg

Αυτό δεξιά, δεν το πειράζεις.

Από την τάπα αριστερά αδειάζουμε το νερό.

Από την τρυπουλα αριστερά παρακεντρα γεμίζει.

ΥΓ Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πώς δίνει σήμα ότι γέμισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

ΥΓ Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πώς δίνει σήμα ότι γέμισε.

μαγνητικό φλοτέρ ρε συ ;) 

11 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

οριστε

IMG_20191209_180944.jpg

εκεί μέσα είναι το φλοτέρ. Για αυτό σου λέει ΜΗΝ το πειράζεις γιατί θα κάνεις καμία χαζομάρα και μετά θα έχεις καμία πλημμύρα και θα βρίζεις όταν σου πουν "ας πρόσεχες.. δεν έπρεπε να το σκαλίξεις" :P :P 

13 ώρες πριν, SoPa είπε

Καλησπέρα,

Έχω πάρει και εγώ τον Morris 24400iw πρόσφατα, χωρίς να ξέρω και πολλά από αφυγραντήρες και δεν έχω καταλάβει ακριβώς τη λειτουργία του wifi.

Από τα posts που έχω διαβάσει εδώ στο forum έχω δει ότι πολλά άτομα γνωρίζουν καλά, αν κάποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του στο εξής:

Έχω κατεβάσει το app, έκανα λογαριασμό, κράτησα πατημένο το κουμπί wifi του morris και έκανα κανονικά τη σύνδεση.

Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που κλείνω (off) τη συσκευή, θα πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία ξανά από την αρχή ώστε να κατορθώσω να την συνδέσω.

Ανοίγοντας το app στο κινητό με wifi και έχοντας στον morris αναζήτηση wifi δεν τον βρίσκει ποτέ αν δεν κάνω ξανά χειροκίνητη προσθήκη του αφυγραντήρα από το app.

Και πάω ένα βήμα παραπέρα, εκτός σπιτιού με wifi μπορεί απομακρυσμένα μόνο να κλείσει, γιατί μετά δεν θα σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις power on (αν και νομίζω την πρώτη φορά το είχα καταφέρει off και στο καπάκι on, αν και δεν κάνει...).

Μπαίνει σε κάποιο stand by mode για να μην χάνει τη σύνδεση? Τι κάνω λάθος?

κάτι δεν κάνεις καλά φίλε μου έτσι που τα λες. Τη ζεύξη/pairing συσκευής/κινητού/ρούτερ τα κάνεις ΜΙΑ φορά! Δεν κρατάς το πλήκτρο wifi πατημένο κάθε φορά που το ανάβεις γιατί έτσι ξεκινάς νέο pairing! Αφού λοιπόν τα συνδέσεις όλα και λειτουργήσουν μεταξύ τους, τότε από εκεί και πέρα εφόσον είναι η συσκευή συνδεδεμένη στο ρεύμα, και εντός ακτίνας του ΙΔΙΟΥ ρούτερ (στο οποίο έκανες την αρχική ζεύξη εννοώ), μπορείς να τη λειτουργείς μέσω της εφαρμογής είτε το κινητό βρίσκεται συνδεδεμένο στο ίδιο δίκτυο, είτε αυτό βρίσκεται απομακρυσμένο (μέσω Mobile data, ή τρίτου wifi)! Αν συμβαίνει κάτι διαφορετικό, τότε δοκίμασε αποσύνδεση από το ρεύμα, επανάληψη της όλης διαδικασίας.

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2019 στις 9:57 ΠΜ, Bakri είπε

Καλημερα,

Αγορασα τον Morris 16100 HI 16L για σπιτι 70 τετραγωνικών. Η Υγρασια στο σπιτι ειναι 65 - 70, ο αφρυγραντηρας στο SMART  απο 68-70 ριχνει παρα πολυ γρηγορα (15-20 λεπτα; ) στο 60 και καθετε εκει κολημενο για 6-8 ωρες μεχρι να παει 55. Σε αλλη περιπτωση οταν επειχειρησα το laundry mode δουλευε 12 ωρες στο HIGH και δεν εκανε τρομερη δουλεια διοτι ειδα τον συμπιεστη να κλεινει 2-3 λεπτα μετα την εκκίνηση και δεν ξερω αν ποτε ξαναπηρε μπρος (η υγρασια και καλα καταιβενε).

Ειναι λογικο οτι μετα απο 3 μερες σχεδον συνεχομενης λειτουργιας να μην εχει βγαλει ουτε ΜΙΑ σταγονα νερο ?

Φταινε τα φιλτρα μηπως εβαλα κατι αναποδα ? Ο συμπιεστης που φαινετε σαν να κλεινει μονος του και να συνεχιζει απο μονη της η λειτουργια FAN ? (Αν και ειναι σε SMART-HIGH).
 

Θα ειμουν ευγνώμον για οποιαδηποτε βοηθεια.

Μήπως σου έχει πιάσει κι εσένα πάγο μέσα στις γρίλιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yositosi είπε

μαγνητικό φλοτέρ ρε συ ;) 

εκεί μέσα είναι το φλοτέρ. Για αυτό σου λέει ΜΗΝ το πειράζεις γιατί θα κάνεις καμία χαζομάρα και μετά θα έχεις καμία πλημμύρα και θα βρίζεις όταν σου πουν "ας πρόσεχες.. δεν έπρεπε να το σκαλίξεις" :P :P 

κάτι δεν κάνεις καλά φίλε μου έτσι που τα λες. Τη ζεύξη/pairing συσκευής/κινητού/ρούτερ τα κάνεις ΜΙΑ φορά! Δεν κρατάς το πλήκτρο wifi πατημένο κάθε φορά που το ανάβεις γιατί έτσι ξεκινάς νέο pairing! Αφού λοιπόν τα συνδέσεις όλα και λειτουργήσουν μεταξύ τους, τότε από εκεί και πέρα εφόσον είναι η συσκευή συνδεδεμένη στο ρεύμα, και εντός ακτίνας του ΙΔΙΟΥ ρούτερ (στο οποίο έκανες την αρχική ζεύξη εννοώ), μπορείς να τη λειτουργείς μέσω της εφαρμογής είτε το κινητό βρίσκεται συνδεδεμένο στο ίδιο δίκτυο, είτε αυτό βρίσκεται απομακρυσμένο (μέσω Mobile data, ή τρίτου wifi)! Αν συμβαίνει κάτι διαφορετικό, τότε δοκίμασε αποσύνδεση από το ρεύμα, επανάληψη της όλης διαδικασίας.

Σκαλωσα γιατι νομιζα οτι απο εκει θα καταλαβαινει οτι γεμιζει. Δεν το πείραξα προφανώς αλλα μου εκανε εντυπωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

οριστε

IMG_20191209_180944.jpg

Το φλοτέρ είναι εκεί . Πρέπει να έχεις μαγνητικού τύπου . Μαγνητικού έχει και ο δικός μου inventor atmosphere . 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, geovolara είπε

Καλησπέρα στη παρέα μέχρι 150 ευρώ τι έχετε να μου προτείνετε ;

Πόσα τετραγωνικα ο χώρος  που θες αφύγρανση ;
Τί θερμοκρασία ; Θα πέφτει κάτω απο 15 κελσίου ή θα είναι πάνω απο 15 κελσίου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...