Προς το περιεχόμενο

Προβλημα??? με καινουργιο 4κ μονιτορ


Pansar24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,αγορασα πριν 3 μερες  την LG 27UL500-W  απο το πλαισιο σε προσφορά και αντιμετωπίζω κατι  πολυ περίεργο.Οταν ανοίγω το μόνιτορ που πετάει ενα μήνυμα οτι η οθόνη δεν ειναι στην σωστή ανάλυση και ότι πρέπει να το αλλαξω αυτό απο τα windows.Μπαίνοντας όμως στα windows μου δείχνει πως η οθόνη τρέχει κανονικά σε 4κ.Για ποιο λογο γίνεται αυτο εχει κανείς καμία ιδέα? Παραθέτω και 2 φωτογραφίες να δείτε σε τι αναφέρομαι! 

Capture.PNG

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Pansar24 είπε

Καλησπέρα σε όλους,αγορασα πριν 3 μερες  την LG 27UL500-W  απο το πλαισιο σε προσφορά και αντιμετωπίζω κατι  πολυ περίεργο.Οταν ανοίγω το μόνιτορ που πετάει ενα μήνυμα οτι η οθόνη δεν ειναι στην σωστή ανάλυση και ότι πρέπει να το αλλαξω αυτό απο τα windows.Μπαίνοντας όμως στα windows μου δείχνει πως η οθόνη τρέχει κανονικά σε 4κ.Για ποιο λογο γίνεται αυτο εχει κανείς καμία ιδέα? Παραθέτω και 2 φωτογραφίες να δείτε σε τι αναφέρομαι! 

Capture.PNG

Capture.PNG

Όταν ανοίγει και πριν φορτώσουν τα windows και o driver της κάρτας γραφικών είναι πιθανό η ανάλυση να είναι χαμηλότερη από την προτεινόμενη , στο βγάζει το μήνυμα και στα windows ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μόλις μπω στα windows  δεν μου εμφανίζει κανένα μήνυμα ,αντίθετα στο display μου δείχνει κανονικά πως η οθόνη τρέχει σε 4κ οπως δείχνω και στο screenshot.Λογικά αυτό που λες πρέπει να είναι,υπόψην πως έχω και την παλιά μου 1080p οθόνη πάνω,ίσως παίζει και αυτό καποιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Pansar24 είπε

Οχι μόλις μπω στα windows  δεν μου εμφανίζει κανένα μήνυμα ,αντίθετα στο display μου δείχνει κανονικά πως η οθόνη τρέχει σε 4κ οπως δείχνω και στο screenshot.Λογικά αυτό που λες πρέπει να είναι,υπόψην πως έχω και την παλιά μου 1080p οθόνη πάνω,ίσως παίζει και αυτό καποιο ρόλο.

Αν έχεις 2 οθόνες πάνω και η μία είναι 1080p η άλλη 4Κ είναι λογικό αυτό που συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Pansar24 Την έχεις συνδέσει με DP ή HDMI, ποια GPU έχεις; Εγώ όταν έβαλα μία άλλη 4K με DP σε μία 1070 είχα νομίζω το ίδιο πρόβλημα με εσένα και για να το λύσω έτρεξα ένα NVIDIA firmware update το οποίο αν δεν κάνω λάθος ήταν αυτό. Με την LG 27UL500-W και μία 2.5Κ μαζί δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Δεν θυμάμαι δυστυχώς καθαρά, επειδή έχω πολλά PC με διάφορες 4k/2.5K οθόνες συνδεδεμένες πάνω μου έχει βγει η ψυχή με προβλήματα τα τελευταία χρόνια..... και έχω χάσει τη μπάλα.

@Dark_Nightfall Φυσιολογικό δεν είναι σίγουρα......

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elpenor είπε

@Dark_Nightfall Φυσιολογικό δεν είναι σίγουρα......

Εμείς μιλάμε για την περίπτωση που έχει φορτώσει το bios μόνο και όχι ο driver , στο bios screen λοιπόν η τρέχουσα ανάλυση συνήθως είναι 1024x768 , μία 4k οθόνη "ανιχνεύει" την λάθος ανάλυση η οποία δεν είναι προτεινόμενη και βγάζει το μήνυμα αυτό , μόλις φορτώσει ο driver όλες οι αναλύσεις ρυθμίζονται αυτόματα και ως εκ τούτου το μήνυμα της 4K οθόνης πλέον εξαφανίζεται.

Τώρα αν βάλεις 2 οθόνες 4Κ ταυτόχρονα πιθανόν να ρυθμίζονται αυτόματα στο bios screen ως 4Κ ανάλυση , όμως σε περίπτωση που δεν συμβαίνει αυτό θα μπει by default ανάλυση 1024x768 η λίγο μεγαλύτερη η οποία δεν είναι η προτεινόμενη και ως εκ τούτου και οι 2 οθόνες θα βγάλουν το μήνυμα ότι δεν έχουν την ανάλυση που πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Εμείς μιλάμε για την περίπτωση που έχει φορτώσει το bios μόνο και όχι ο driver , στο bios screen λοιπόν η τρέχουσα ανάλυση συνήθως είναι 1024x768 , μία 4k οθόνη "ανιχνεύει" την λάθος ανάλυση η οποία δεν είναι προτεινόμενη και βγάζει το μήνυμα αυτό , μόλις φορτώσει ο driver όλες οι αναλύσεις ρυθμίζονται αυτόματα και ως εκ τούτου το μήνυμα της 4K οθόνης πλέον εξαφανίζεται.

Τώρα αν βάλεις 2 οθόνες 4Κ ταυτόχρονα πιθανόν να ρυθμίζονται αυτόματα στο bios screen ως 4Κ ανάλυση , όμως σε περίπτωση που δεν συμβαίνει αυτό θα μπει by default ανάλυση 1024x768 η λίγο μεγαλύτερη η οποία δεν είναι η προτεινόμενη και ως εκ τούτου και οι 2 οθόνες θα βγάλουν το μήνυμα ότι δεν έχουν την ανάλυση που πρέπει.

Ναι έχεις δίκιο, το διάβασα βιαστικά και νόμισα ότι το πρόβλημα εμφανιζόταν και μέσα στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...