Προς το περιεχόμενο

Αλλαντικά, αξίζουν?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά σπάνια τρώω κανονικό κρέας γιατί το φτιάχνω χάλια και η γέυση του δε μου αρέσει καθόλου κάτι το οποίο σε συνδυασμό με το υψηλό κόστος του  με κάνει να αισθάνομαι ότι πετάω τα λεφτά μου στο τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για το ψάρι. Δε ξέρω αν θα άλλαζε κάτι να παράγγελνα απέξω αλλά δε σκοπεύω να συνεχίσω να πειραματίζομαι μόνος με δική μου μαγειρική. Δεν έχω το χρόνο και την όρεξη. Θέλω έτοιμες και σίγουρες λύσεις που να μου δίνουν τη γεύση που ψάχνω. Τα αλλαντικά μου το προσφέρουν αυτό ως ενα βαθμό.

Κάποια αλλαντικά όπως η γαλοπούλα και η μορταδέλλα ταιριάζουν άριστα με τη μαγειρική μου και έχουν υπέροχη γεύση, επίσης δε με κουράζουν με τη διαδικασία μαγειρέματος όπως το κρέας το οποίο κατά εμέ είναι αρκετά κουραστικό αν θες να το φτιάξεις σωστά. Το ερώτημα είναι μπορούν αυτά να αντικαταστήσουν το κανονικό κρέας σε μία δίαιτα? προσφέρουν τις ίδιες βιταμίνες και είναι υγιεινά? 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Γενικά σπάνια τρώω κανονικό κρέας γιατί το φτιάχνω χάλια και η γέυση του δε μου αρέσει καθόλου κάτι το οποίο σε συνδυασμό με το υψηλό κόστος του  με κάνει να αισθάνομαι ότι πετάω τα λεφτά μου στο τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για το ψάρι. Δε ξέρω αν θα άλλαζε κάτι να παράγγελνα απέξω αλλά δε σκοπεύω να συνεχίσω να πειραματίζομαι μόνος με δική μου μαγειρική. Δεν έχω το χρόνο και την όρεξη. Θέλω έτοιμες και σίγουρες λύσεις που να μου δίνουν τη γεύση που ψάχνω. Τα αλλαντικά μου το προσφέρουν αυτό ως ενα βαθμό.

Κάποια αλλαντικά όπως η γαλοπούλα και η μορταδέλλα ταιριάζουν άριστα με τη μαγειρική μου και έχουν υπέροχη γεύση, επίσης δε με κουράζουν με τη διαδικασία μαγειρέματος όπως το κρέας το οποίο κατά εμέ είναι αρκετά κουραστικό αν θες να το φτιάξεις σωστά. Το ερώτημα είναι μπορούν αυτά να αντικαταστήσουν το κανονικό κρέας σε μία δίαιτα? προσφέρουν τις ίδιες βιταμίνες και είναι υγιεινά? 

H απαντηση και στα 3 ερωτηματα ειναι οχι. Τα αλλαντικα που πωλουνται στα σουπερ ειναι οτι χειροτερο.

Ακομα και αν πας σε μαγαζι ντελι που εχει ακριβα αλλαντικα που οντως ειναι καλης ποιοτητας, σιγουρα δεν μπορουν να αντικαταστησουν το κανονικο κρεας.

Εξασκησουν στο να τα μαγειρευεις καλυτερα, στην αναγκη πηγαινε σπιτι φιλου - φιλης η να ερθει στο δικο σου και να μαγειρεψετε μαζι ωστε να σου δειξει,  εφοσον βεβαια ξερει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI δεν μπορούν να αντικαταστησουν το κανονικό κρεας σε καμια περίπτωση,επίσης να ξέρεις ότι η συχνή κατανάλωση  αλλαντικων γενικα αυξάνει δραματικά την εμφάνιση καρκίνου,και το λέει κάποιος που τα τρώει,με μετρο,τωρα για το μόνο που έχω αμφιβολία είναι η γαλοπουλα γιατί την περιλαμβάνουν και οι περισσότεροι διατροφολόγοι στην αγωγή τους,αλλά μορταδελα ζαμπόν,σαλαμι αέρος,παστουρμά προσουτο,είναι όλα τέρμα ανθυγιεινά,το ξερω είναι νόστιμα όσο μπορείς με μετρο.δεν μπορεί να μαγειρεύεις τοσο άσχημα,έχεις δει βιντεακια συνταγές κτλπ??μήπως τα κρέατα που παίρνεις δεν ειναι καλα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Lews είπε

OXI δεν μπορούν να αντικαταστησουν το κανονικό κρεας σε καμια περίπτωση,επίσης να ξέρεις ότι η συχνή κατανάλωση  αλλαντικων γενικα αυξάνει δραματικά την εμφάνιση καρκίνου,και το λέει κάποιος που τα τρώει,με μετρο,τωρα για το μόνο που έχω αμφιβολία είναι η γαλοπουλα γιατί την περιλαμβάνουν και οι περισσότεροι διατροφολόγοι στην αγωγή τους,αλλά μορταδελα ζαμπόν,σαλαμι αέρος,παστουρμά προσουτο,είναι όλα τέρμα ανθυγιεινά,το ξερω είναι νόστιμα όσο μπορείς με μετρο.δεν μπορεί να μαγειρεύεις τοσο άσχημα,έχεις δει βιντεακια συνταγές κτλπ??μήπως τα κρέατα που παίρνεις δεν ειναι καλα?

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, θυμάμαι για την γαλοπούλα να λένε ότι είναι  υγιεινή.

Δε ξέρω τι φταίει για τη μαγειρική μου αλλά μάλλον το ότι δε προσπαθώ αρκετά και ούτε θέλω. Θα δω μήπως το ντελίβερι αλλάξει κάτι. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
55 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Γενικά σπάνια τρώω κανονικό κρέας γιατί το φτιάχνω χάλια και η γέυση του δε μου αρέσει καθόλου κάτι το οποίο σε συνδυασμό με το υψηλό κόστος του  με κάνει να αισθάνομαι ότι πετάω τα λεφτά μου στο τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για το ψάρι. Δε ξέρω αν θα άλλαζε κάτι να παράγγελνα απέξω αλλά δε σκοπεύω να συνεχίσω να πειραματίζομαι μόνος με δική μου μαγειρική. Δεν έχω το χρόνο και την όρεξη. Θέλω έτοιμες και σίγουρες λύσεις που να μου δίνουν τη γεύση που ψάχνω. Τα αλλαντικά μου το προσφέρουν αυτό ως ενα βαθμό.

Κάποια αλλαντικά όπως η γαλοπούλα και η μορταδέλλα ταιριάζουν άριστα με τη μαγειρική μου και έχουν υπέροχη γεύση, επίσης δε με κουράζουν με τη διαδικασία μαγειρέματος όπως το κρέας το οποίο κατά εμέ είναι αρκετά κουραστικό αν θες να το φτιάξεις σωστά. Το ερώτημα είναι μπορούν αυτά να αντικαταστήσουν το κανονικό κρέας σε μία δίαιτα? προσφέρουν τις ίδιες βιταμίνες και είναι υγιεινά? 

Για να πετυχεις τη γεύση που πιθανών δοκίμασες κάπου έξω σε κάποιο μαγαζί ψάξε για μαριναρισμα κρέατος, ακόμα και 15 20 λεπτά να ρίξεις λίγο αλάτι πιπέρι και να το αφήσεις στο ψυγείο κάνει τρελή διαφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επίσης όταν στο κρέας παίζει μεγάλο ρόλο και η ποιότητα (αν ακόμα και σε μέτριας ποιότητας κρέας με καλό μαριναρισμα μπορείς να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα)

Αλλά αν περνεις πάντα ότι πιο φτηνό (πχ σουπερμάρκετ είχε την Παρασκευή προσφορά χοιρινό 2,19 το κιλό, ναι μεν φρέσκο αλλά γεύση σαν αχυρο, βόλευε όμως για το τάισμα σκύλο φίλου που προσέχω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λύση εύκολη για κάποιες φορές την εβδομάδα είναι το ψημένο ψάρι από ψαροπωλειο συνήθως χρεώνουν έξτρα 2-3 ευρώ το κιλό για το ψήσιμο. Κρέας βρες ένα καλό κρεοπωλείο που φτιάχνει  μόνο του μπιφτέκια και απλά βαλτά στο φούρνο, πόσο χάλια να μπορέσεις να τα κάνεις. Τα αλλαντικά απόφευγε τα όσο πιο πολύ μπορείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τόσα ντελίβερι υπάρχουν ,καλυτερα ειναι απο τα σαλάμια κλπ.Τι ταλαιπωρείς τον εαυτό σου;

Αν δεις το 80% τι κρέατα δουλεύουν θα πεις ότι ίσως δεν είναι καλύτερα, στην εστίαση τα μπαχαρικά μπαίνουν για να καλύπτουν μυρωδιές (σε ότι μαγαζί έχω δουλέψει ήταν συνηθησμενο σενάριο να δίνουμε κοτόπουλο 5+ημερων η και χοιρινό με 8 +ημερών στη συντήρηση, οι προμηθευτές είχαν ειδικές σκόνες-μπαχαρικά για να καλύπτουν την μυρωδιά ακόμα και έμπειροι μάγειρες δεν καταλάβαιναν τη διαφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Αν δεις το 80% τι κρέατα δουλεύουν θα πεις ότι ίσως δεν είναι καλύτερα, στην εστίαση τα μπαχαρικά μπαίνουν για να καλύπτουν μυρωδιές (σε ότι μαγαζί έχω δουλέψει ήταν συνηθησμενο σενάριο να δίνουμε κοτόπουλο 5+ημερων η και χοιρινό με 8 +ημερών στη συντήρηση, οι προμηθευτές είχαν ειδικές σκόνες-μπαχαρικά για να καλύπτουν την μυρωδιά ακόμα και έμπειροι μάγειρες δεν καταλάβαιναν τη διαφορά

Αφου δεν τα καταφέρνει μονος του.Ολο κάτι περίεργους συνδυασμούς  γράφει.Αν και ακόμα και εγω που είμαι σκράπας στο μαγείρεμα ακολουθώ συνταγες απο το ιντερνετ και βγαίνουν οκ.Ειδικά του Άκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, JDimi είπε

Μια λύση εύκολη για κάποιες φορές την εβδομάδα είναι το ψημένο ψάρι από ψαροπωλειο συνήθως χρεώνουν έξτρα 2-3 ευρώ το κιλό για το ψήσιμο. Κρέας βρες ένα καλό κρεοπωλείο που φτιάχνει  μόνο του μπιφτέκια και απλά βαλτά στο φούρνο, πόσο χάλια να μπορέσεις να τα κάνεις. Τα αλλαντικά απόφευγε τα όσο πιο πολύ μπορείς.

Μου αρέσει αυτή η ιδέα, έψαχνα για κατεψυγμένα σουτζουκάκια τα οποία απλά τα πετάς μέσα και σε 5 λεπτά είναι έτοιμα αλλά δεν έχουν εδώ τα σούπερμαρκετ. Γενικά έτοιμα φαγητά για ψήσιμο ίσως είναι η λύση όπως μπιφτέκια, ρολό κτλ τα υπόλοιπα δε βοηθάνε ειδικά τα βραστά. Πρέπει να φτιάξω το φούρνο μου....Τον έχω και κάθεται τόσο καιρό.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Μου αρέσει αυτή η ιδέα, έψαχνα για κατεψυγμένα σουτζουκάκια τα οποία απλά τα πετάς μέσα και σε 5 λεπτά είναι έτοιμα αλλά δεν έχουν εδώ τα σούπερμαρκετ. Γενικά έτοιμα φαγητά για ψήσιμο ίσως είναι η λύση όπως μπιφτέκια, ρολό κτλ τα υπόλοιπα δε βοηθάνε ειδικά τα βραστά. Πρέπει να φτιάξω το φούρνο μου....Τον έχω και κάθεται τόσο καιρό.

Ο Σκλαβενίτης που είναι στο κυκλικό δεν έχει ;etoima;Απέναντι ειναι και το lidl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για αυτό εδώ τι λέτε https://www.ab.gr/el-gr/eshop/Tyria-Allantika-and-Delicatessen/Allantika/Galopoyla-Kotopoylo/Kotopoylo-Psito-Fetes-160gr/p/7347179 ?

Πήρα ένα και λέει πάνω 62% φρέσκο κοτόπουλο στήθος βέβαια με ένα τόνο συντηριτικά αλλά δε μπορεί, είναι τόσο κακό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...