Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κατηγορείται ότι χρησιμοποιεί τα Windows για να προωθήσει τα OneDrive και Teams έναντι άλλων λογισμικών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, filip123go είπε

Έχεις δίκιο ρε φίλε... ΤΙ ξέρω εγώ που δουλεύω σε ένα από τα μεγαλύτερα software houses του πλανήτη. 
Και πάλι όμως δεν απαντάς στις ερωτήσεις μου...
Πως βλάπτει αυτό τους καταναλωτές; Ίσα ίσα, από τα λεγόμενα σου, διευκολύνει τους άσχετους. 
Γιατί είναι κακό μια εταιρεία να αγοράζει το πακέτο της MS? Και πως οι users βγαίνουν ζημιωμένοι από αυτό; Btw η εταιρεία μου έχει την λύση της MS (που όντως πολύ πιθανόν  να την πληρώνει έναν σκασμό λεφτά) . 
Έχεις να προτείνεις εσύ κάτι άλλο καλύτερο (και φθηνότερο εννοείται και φυσικά χωρίς learning curve γιατί μιλάμε για εταιρείες. )  ; 

Το να συμπεριφέρεσαι στον άλλον σαν να είναι άσχετος δεν σε τιμα ως άνθρωπο.

Δεν είναι κακό για μια εταιρεία να αγοράζει λύση πακέτο. Αλλά είναι κακό για τον ανταγωνισμό γιατί οι άλλοι providers που δεν έχουν τέτοιο πακέτο και δεν είναι μονοπωλειο οπως η Microsoft , δεν μπορούν να επιβιώσουν.

Δεν είμαι εναντίον του κομουνισμου αλλά όταν εφαρμόζεται από εταιρείες με καπιταλιστικά κριτήρια τότε δεν έχει διαφορά από τον ολοκληρωτισμό.

Μόνος απαντησες στις ερωτήσεις σου όταν έγραψες ότι επιλέγεις το κάθε προγραμμα. Απλά επειδή δεν μπορείς να φέρεις την ευθύνη των επιλογών σου , πετάς το μπαλάκι στην Microsoft και καθάρισες. Δεν ξέρω τι θέση έχεις στην εταιρεία και τι υπεύθυνη θέση έχεις σε αυτή , αλλά καλό είναι να συζητήσεις με τον ανώτερο σου τις επιλογές και αν είναι να δουλέψεις λίγο παραπάνω ωστε να εφαρμοστούν.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

γιατί οι άλλοι providers που δεν έχουν τέτοιο πακέτο

Να φτιάξουν. 

 

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Δεν είμαι εναντίον του κομουνισμου αλλά όταν εφαρμόζεται από εταιρείες με καπιταλιστικά κριτήρια τότε δεν έχει διαφορά από τον ολοκληρωτισμό.

Μην το πας εκεί, θα κλειδωθεί το θέμα. 
 

3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Απλά επειδή δεν μπορείς να φέρεις την ευθύνη των επιλογών σου , πετάς το μπαλάκι στην Microsoft και καθάρισες.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με αυτό. Δώσε μου ένα παράδειγμα αν θέλεις. 

 

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

αλλά καλό είναι να συζητήσεις με τον ανώτερο σου τις επιλογές και αν είναι να δουλέψεις λίγο παραπάνω ωστε να εφαρμοστούν.

Για ποιο λόγο η εταιρεία να αλλάξει κάτι που ήδη δουλεύει σωστά , επειδή εγώ είμαι "περίεργος" και δεν θέλω να χρησιμοποιώ προϊόντα της ms?

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, filip123go είπε

Να φτιάξουν.

Ναι, βάζει δυο κουταλιές ιδέες, τρεις κούπες όρεξη, τα ανακατεύεις με κάτι χιλιάδες γραμμές κώδικα και όλα αυτά με μηδέν χρήματα και έτοιμο το πρόγραμμα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όταν θα σταματήσεις να βλέπεις κοντόφθαλμα κάποιες καταστάσεις και συνειδητοποιήσεις ότι θα πρέπει να υπάρχει ανταγωνισμός για το καλό το δικό μας που είμαστε πελάτες με χίλιες δυο διαφορετικές ανάγκες έλα να να μιλήσουμε…

Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση, ούτε διαφωνώ με αυτά που λέτε. Ζητάω όντως να μου βρείτε κάτι, που να δουλεύει εξίσου καλά. Φυσικά και πρέπει να υπάρχει ανταγωνισμός! Αλλά με το να πηγαίνουν οι υπόλοιποι μπροστά, όχι να "κόβουμε" features. 
Όποιος δεν θέλει, να μην βάλει windows, δεν τον υποχρεώνει κανένας. Επίσης, όποιος δεν θέλει, ας μην χρησιμοποιήσει oneDrive,  ms office και ότι άλλο προσφέρει η ms. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filip123go είπε

Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση, ούτε διαφωνώ με αυτά που λέτε. Ζητάω όντως να μου βρείτε κάτι, που να δουλεύει εξίσου καλά. Φυσικά και πρέπει να υπάρχει ανταγωνισμός! Αλλά με το να πηγαίνουν οι υπόλοιποι μπροστά, όχι να "κόβουμε" features. 
Όποιος δεν θέλει, να μην βάλει windows, δεν τον υποχρεώνει κανένας. Επίσης, όποιος δεν θέλει, ας μην χρησιμοποιήσει oneDrive,  ms office και ότι άλλο προσφέρει η ms. 

Βρε καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημα είναι η ενσωμάτωση του σε μια δικιά της σουίτα και ότι δεν το περιέχει αυτόνομο? Για αυτό κατηγορούμε την MS και όχι για κάτι άλλο…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ναι, βάζει δυο κουταλιές ιδέες, τρεις κούπες όρεξη, τα ανακατεύεις με κάτι χιλιάδες γραμμές κώδικα και όλα αυτά με μηδέν χρήματα και έτοιμο το πρόγραμμα…

(Προφανώς και είχε και μια μικρή δόση ειρωνείας το σχόλιο), αλλά το πρόβλημα παραμένει. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο καλύτερο πακέτο αυτή τη στιγμή ...
Συμφωνώ να μην έχει προ-εγκατεστημένα τίποτα άλλο πέρα απο τα windows , αλλά δεν μπορείς να αναγκάσεις κάποιον τι πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

εριλαμβανομένων των Windows. Το OneDrive προωθείται οπουδήποτε οι χρήστες ασχολούνται με την αποθήκευση αρχείων και το Teams είναι ένα προεγκατεστημένο πρόγραμμα στα Windows 11. Αυτό καθιστά σχεδόν αδύνατο τον ανταγωνισμό με τ

 

ανακριβες 

χρησιμοποιω dropbox για σημαντικα και gdrive για τα υπολοιπα

το onedrive για τα ψιλοαχρηστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MariosX είπε

Όχι.

Αν οι κατασκευαστές δεν θέλουν να ακολουθήσουν την πολιτική της Microsoft, να προωθούν καλύτερα τα Linux

Μην ξεχνάς όμως ότι για να γίνει η μικρομαλακή μεγάλη το λειτουργικό το μοιράζανε μέχρι και τα περιοδικά αν μπορούσε και σε φούρνους μικροκιμάτων θα το έδινε 

μετά που έγινε μεγάλη και απαραίτητη πλέον ρύθμιζε αυτή το πως και το γιατί 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Το πρόβλημα ήταν κάποτε με τον ΙΕ οτι δεν μπορούσε να απεγκατασταθεί και δεν ήταν διαφανής.

Στα windows 11 σου δίνει δωρεάν κάποιο χώρο στο onedrive με ms account καθώς και πρόσβαση στις υπηρεσίες της δωρεάν. Αν θες έχεις την δυνατότητα local account και να μην έχεις onedrive. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ζητάει λεφτά για να αλλάξεις release.

Στα κινητά λίγα bloatware βάζουν Google , Apple ακόμα και ο vendor (πχ Samsung);

Όλοι τα ίδια κάνουν. Θεμιτό ή αθέμιτο αυτή είναι η κατάσταση.
Ας βγάλουν κάτι καλύτερο για να το πάρει ο κόσμος. πχ για screenshot χρησιμοποιώ το lightshot. Για text editor notepad++. Για vpn Cisco any connect. Για browser έχω και chrome. Για μουσική iTunes. Για gaming steam. Και τόσα αλλά επειδή είναι καλύτερα από της MS.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Καταρχάς γιατί πολλοί ανέφεραν την Apple, η Apple δεν έχει δεσπόζουσα θέση ούτε στο desktop ούτε στα κινητά. Αν κάποτε πιάσει νούμερα τύπου 80% και 90% σε κάποια από τις αγορές αυτές τότε οι μηνήσεις θα πέσουν σύννεφο. Εδώ πέφτουν τώρα με τα ποσοστά που έχει.

Η Google με το Android είναι μονοπώλιο στα κινητά. Αλλά ένας κατασκευαστής αν το επιθυμεί μπορεί να πάρει το Android να ξηλώσει ότι Google υπάρχει και δεν υπάρχει μέσα και να βάλει μόνο τα δικά του services. Αν κάποτε με το Fuchsia κλειδώσει τη δυνατότητα αυτή με τα ποσοστά που θα έχει σαν αντικαταστάτης του Android τότε οι μηνήσεις θα πέσουν σύννεφο. Εδώ πέφτουν τώρα που δίνει τη δυνατότητα.

Η Μicrosoft με τα Windows είναι μονοπώλιο στο desktop και δεν μπορεί κανένας κατασκευαστής να δώσει Windows  χωρίς τα.. Microsoft services. Για αυτό και θα κερδίσει τη δική το Nextcloud και θα αναγκαστεί σε αλλαγές η Microsoft. Αν την έβγαλε καθαρή τα τελευταία χρόνια μετά την ήττα για τον IE ήταν γιατί ο ανταγωνισμός δεν έβλεπε κανένα προϊόν της, πχ Edge κλπ σαν άξιο "αντίπαλο" για να κινηθεί νομικά εναντίον της.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, filip123go said:

Έχεις δίκιο ρε φίλε... ΤΙ ξέρω εγώ που δουλεύω σε ένα από τα μεγαλύτερα software houses του πλανήτη. 
Και πάλι όμως δεν απαντάς στις ερωτήσεις μου...
Πως βλάπτει αυτό τους καταναλωτές; Ίσα ίσα, από τα λεγόμενα σου, διευκολύνει τους άσχετους. 
Γιατί είναι κακό μια εταιρεία να αγοράζει το πακέτο της MS? Και πως οι users βγαίνουν ζημιωμένοι από αυτό; Btw η εταιρεία μου έχει την λύση της MS (που όντως πολύ πιθανόν  να την πληρώνει έναν σκασμό λεφτά) . 
Έχεις να προτείνεις εσύ κάτι άλλο καλύτερο (και φθηνότερο εννοείται και φυσικά χωρίς learning curve γιατί μιλάμε για εταιρείες. )  ; 

ξέρεις... οι εταιρίες δεν είναι και παράδειγμα προς μίμηση. το μόνο που κοιτάνε είναι συμφέροντα $$$ και καλά κάνουν... για αυτόν τον λόγο υπάρχουν. αυτό δεν σημαίνει όμως ότι επειδή οι εταιρίες χρησιμοποιούν την τάδε υπηρεσία/προιον ότι είναι και το καλύτερο. επίσης το μέγεθος δεν παίζει κανέναν ρόλο. μπορεί να δουλεύεις στην μεγαλύτερη εταιρία του κόσμου και να ρουτινιάζεις και να μην εξελίσσεσαι, και μπορεί να δουλεύεις σε πιο μικρή και να μαθαίνεις...

7 hours ago, filip123go said:

Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση, ούτε διαφωνώ με αυτά που λέτε. Ζητάω όντως να μου βρείτε κάτι, που να δουλεύει εξίσου καλά. Φυσικά και πρέπει να υπάρχει ανταγωνισμός! Αλλά με το να πηγαίνουν οι υπόλοιποι μπροστά, όχι να "κόβουμε" features. 
Όποιος δεν θέλει, να μην βάλει windows, δεν τον υποχρεώνει κανένας. Επίσης, όποιος δεν θέλει, ας μην χρησιμοποιήσει oneDrive,  ms office και ότι άλλο προσφέρει η ms. 

Νομίζω είσαι λίγο προκατειλημμένος. Τι εννοείς; όσον αφορά την επικοινωνία υπάρχουν πολλοί παίχτες που έχουν όλοι τους καλές λύσεις δεν είναι μόνο το teams πχ. Άσε που το teams παίζει να μην είναι καν "το καλύτερο" εκεί έξω... (αν και τι είναι καλό για τον καθένα είναι υποκειμενικό)

6 hours ago, freegr said:

Το θέμα είναι να υπάρχει επιλογή κι οχι μονοπώλιο την ώρα που πολλές εφαρμογές της έχουν κενά ήδη 

Αυτό! και το "μα αυτό είναι το καλύτερο" δεν στέκει. Κλαιν μαιν δλδ. αν κάτι είναι μονοπώλιο we don't give a sh1t how good it is. Sad να "φανατίζονται" μερικοί...

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το teams (για οικιακή απλή χρήση) που δοκίμασα , δεν με τρέλανε κιόλας . Δεν ξέρω τι γίνεται στην επαγγελματική version. Σίγουρα όταν είναι native στο λειτουργικό σε προτρέπει να το χρησιμοποιήσεις και να το προτιμήσεις σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Επίσης , είδα ότι μπορείς να το απεγκαταστήσεις όπως κάθε απλό πρόγραμμα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Άσε που το teams παίζει να μην είναι καν "το καλύτερο" εκεί έξω...

Φυσικά και δεν είναι το καλύτερο από μόνο του. Μέτριο προς καλό θα το έλεγα σαν υπηρεσία. Αλλά: όταν ο άλλος σου στέλνει ένα Ms office αρχείο και μπορείς να το ανοίξεις και να το επεξεργαστείς επιτόπου μέσα από το teams, όταν μπορείς να κλείσεις ραντεβού μέσα στο teams και αυτόματα να γίνει sync στο Outlook σου, όταν ζητάς άδεια και αυτόματα σου έρχεται επιβεβαίωση στο teams αν o manager την έκανε approve η όχι , plus το share screen που έχει με τους multiple users ε, τότε είναι μια υπηρεσία που, εγώ τουλάχιστον, δεν έχω βρει αντικαταστάτη. Αν είναι μόνο για video call και ανταλλαγή μνμ τότε προφανώς υπάρχουν καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Η Microsoft προωθεί Office, OneDrive και Teams. Η Apple προωθεί iCloud, Arcade, Apple Music. Η Google προωθεί GDrive, Chrome κτλπ. Το πρόβλημα που είναι;

Μία ζωή προεγκατεστημένος ο Internet Explorer/Edge αλλά το Chrome θριάμβευσε, τι εννοεί ο ποιητής "η Microsoft όταν «σκότωσε» τον ανταγωνισμό στην αγορά προγραμμάτων περιήγησης (browsers)" ?

Αυτό είναι μία αλήθεια ότι ο chrome θριάμβεσε αλλά ξεκίνησε να είναι ο πρώτος  browser σε χρήση μετά το 2013. Λίγο πριν είχε ήδη σχεδόν το 100% του marketshare στις μηχανές αναζήτησης και αφού googlαρες κάτι σου πετούσε στο πλάι ένα banner ζητώντας σου να δοκιμάσεις τον νέο browser. Όταν το βλέπεις ένα χρόνο μπροστά σου, κάποια στιγμή θα μπεις στον πειρασμό, ειδικά αν αυτό που ξέρεις τόσα χρόνια είναι ο Internet Explorer με τα ActiveX του που ήταν ο κύριος λόγος μόλυνσης των Η/Υ.

Άλλοι αξιόλογοι Browsers τότε δεν το κατάφεραν όπως ο Firefox, Opera ή ο Netscape Navigator παλαιώτερα ο οποίος όπως προαναφέρθηκε τον έθαψε η MS για πάντα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...