Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κατηγορείται ότι χρησιμοποιεί τα Windows για να προωθήσει τα OneDrive και Teams έναντι άλλων λογισμικών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, filip123go είπε

Επίσης στο λινουξ (τουλάχιστον στις διανομές που χρησιμοποιώ εγώ) έχουν προεγκατεστημένο τον Firefox. Εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα; Εκεί γιατί δεν με ρωτάει ποιον browser θέλω;

Όχι δεν υπάρχει, γιατί το Linux ΔΕΝ έχει κυρίαρχη/δεσπόζουσα θέση στην αγορά.

Αν κάποια στιγμή το Linux έχει 70+% της αγοράς των desktop/laptop, θα υπάρχει κι εκεί πρόβλημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Το πρόβλημα ήταν κάποτε με τον ΙΕ οτι δεν μπορούσε να απεγκατασταθεί και δεν ήταν διαφανής.

Στα windows 11 σου δίνει δωρεάν κάποιο χώρο στο onedrive με ms account καθώς και πρόσβαση στις υπηρεσίες της δωρεάν. Αν θες έχεις την δυνατότητα local account και να μην έχεις onedrive. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ζητάει λεφτά για να αλλάξεις release.

Ναι αλλά κάθε 3 και λίγο πετάει παράθυρα που σου υπόσχετε ότι με ένα click θα πάρεις το full experience του λειτουργικού σου και αν το πατήσεις στα αλλάζει όλα. Browser σε edge, όλα τα αρχεία σου στο one Drive κτλ .
Και αυτό το "υπενθύμιση αργότερα" κουμπί άσε που έχει φροντίσει να μην πέφτει εύκολα το μάτι σου, άσε που δεν υπάρχει κουμπί "Μην μου τα κάνεις τσουρέκια!"

ccaa5e3d-0999-45f4-8192-480bbf4ddf34?upload=true

14 λεπτά πριν, malakudi είπε

Όχι δεν υπάρχει, γιατί το Linux ΔΕΝ έχει κυρίαρχη/δεσπόζουσα θέση στην αγορά.

Αν κάποια στιγμή το Linux έχει 70+% της αγοράς των desktop/laptop, θα υπάρχει κι εκεί πρόβλημα. 

Το Linux έχει distros τα οποία δεν έχουν όλα προεγκατεστημένα τα ίδια προγράμματα. Υπάρχουν distros με προεγκατεστημένο τον chromium  πχ lubuntu. Σε ένα ιδανικό κόσμο όπου το Linux σαν ΛΣ θα κυριαρχούσε, δεν νομίζω να υπήρχε κυρίαρχο Distro που θα έπαιρνε πάνω από το 30% του market share. Ειδάλλως δεν θα ήταν ιδανικός αυτός ο κόσμος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, malakudi είπε

Όχι δεν υπάρχει, γιατί το Linux ΔΕΝ έχει κυρίαρχη/δεσπόζουσα θέση στην αγορά.

Αν κάποια στιγμή το Linux έχει 70+% της αγοράς των desktop/laptop, θα υπάρχει κι εκεί πρόβλημα. 

Α. Το Linux  δεν πρόκειται ποτέ να έχει δεσπόζουσα θέση στην αγορά διότι "κυβερνάται" από ξερόλες, άσχημους, ναρκισιστές.

Β. Όταν είμαι κυρίαρχος κάνω το παιχνιδι όπως θέλω. Δεν θα δώσω θάρρος στον αντίπαλο.

Έχετε ρομαντικές ιδέες για το εμπόριο. Είτε για τον μεγάλο είτε για τον μικρό του χώρου.

Ας παραθέσει κάποιος παρακαλώ την νομοθεσία της EΕ, που υποδεικνύει τι θα πει "δεσπόζουσα" θέση στην αγορά.

Για να γελάσουμε.ολοι μαζί με τις αξιώσεις του nextcloud και του previousMSwannabe.

Οι AV εταιρίες γιατί δεν επαναστατούν κατά του windows defender;

Οι υπόλοιπες πασιέντζες γιατί δεν επαναστατούν κατά του μονοπωλίου του solitaire των Win;

Τέλος, περί μαθημάτων ιστορίας: ZzzzzZzZzzzz....

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, snips είπε

Α. Το Linux  δεν πρόκειται ποτέ να έχει δεσπόζουσα θέση στην αγορά διότι "κυβερνάται" από ξερόλες, άσχημους, ναρκισιστές.

Β. Όταν είμαι κυρίαρχος κάνω το παιχνιδι όπως θέλω. Δεν θα δώσω θάρρος στον αντίπαλο.

Έχετε ρομαντικές ιδέες για το εμπόριο. Είτε για τον μεγάλο είτε για τον μικρό του χώρου.

Ας παραθέσει κάποιος παρακαλώ την νομοθεσία της EΕ, που υποδεικνύει τι θα πει "δεσπόζουσα" θέση στην αγορά.

Για να γελάσουμε.ολοι μαζί με τις αξιώσεις του nextcloud και του previousMSwannabe.

Οι AV εταιρίες γιατί δεν επαναστατούν κατά του windows defender;

Οι υπόλοιπες πασιέντζες γιατί δεν επαναστατούν κατά του μονοπωλίου του solitaire των Win;

Τέλος, περί μαθημάτων ιστορίας: ZzzzzZzZzzzz....

 

 

Συμφωνώ εν μέρει με το Linux αλλά όσον αφορά τα Antivirus είναι ανόμοια η σύγκριση. Οι AV εταιρίες δεν επαναστατούν γιατί το Windows Defender σε παρακινεί να βάλεις Antivirus και δεν παίζει πάνω απ' το Antivirus σου αλλά συμπληρωματικά με αυτά.

Όσον αφορά τους browsers τις πλατφόρμες επικοινωνίας και cloud software σίγουρα πρέπει να τα έχει προεγκατεστημένα αλλά θα έπρεπε να σε αφήνει να τα διαγράψεις ή αν σε αφήνει να μην στα φέρνει ξανά με το επόμενο update και πολύ περισσότερο να μην τα κάνει default για διάφορους τύπους αρχείων εν αγνοία σου σε ανύποπτο χρόνο. Ακόμη θα έπρεπε να σε αφήνει με ευκολία να αλλάξεις default browser και όχι με 15 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αν εστιάσουν μόνο σε αυτόν τον τομέα θα υπάρξει δικαίωση και για τις εταιρίες αλλά και για εμάς που τόσα χρόνια τρώμε στην μάπα αυτές τις πολιτικές ειδικά τώρα με τα windows 11!

Από κει και πέρα όμως οι εταιρίες δεν μπορούν να ζητάνε να μην είναι προεγκατεστημένο το teams ή ο edge. Ένα σύγχρονο λειτουργικό σύστημα στην αγορά πρέπει να έρχεται με έτοιμες λύσεις γιατί αυτό ζητά ο περισσότερος κόσμος σε ατομικό και εταιρικό επίπεδο.

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, atheatos είπε

Το να συμπεριφέρεσαι στον άλλον σαν να είναι άσχετος δεν σε τιμα ως άνθρωπο.

Δεν είναι κακό για μια εταιρεία να αγοράζει λύση πακέτο. Αλλά είναι κακό για τον ανταγωνισμό γιατί οι άλλοι providers που δεν έχουν τέτοιο πακέτο και δεν είναι μονοπωλειο οπως η Microsoft , δεν μπορούν να επιβιώσουν.

Δεν είμαι εναντίον του κομουνισμου αλλά όταν εφαρμόζεται από εταιρείες με καπιταλιστικά κριτήρια τότε δεν έχει διαφορά από τον ολοκληρωτισμό.

Μόνος απαντησες στις ερωτήσεις σου όταν έγραψες ότι επιλέγεις το κάθε προγραμμα. Απλά επειδή δεν μπορείς να φέρεις την ευθύνη των επιλογών σου , πετάς το μπαλάκι στην Microsoft και καθάρισες. Δεν ξέρω τι θέση έχεις στην εταιρεία και τι υπεύθυνη θέση έχεις σε αυτή , αλλά καλό είναι να συζητήσεις με τον ανώτερο σου τις επιλογές και αν είναι να δουλέψεις λίγο παραπάνω ωστε να εφαρμοστούν.

 

9 ώρες πριν, AtiX είπε

Ναι, βάζει δυο κουταλιές ιδέες, τρεις κούπες όρεξη, τα ανακατεύεις με κάτι χιλιάδες γραμμές κώδικα και όλα αυτά με μηδέν χρήματα και έτοιμο το πρόγραμμα…

Ρε παιδια μισό λεπτο. Είμαι άσχετος το δεχομαι. Δεν ασχολουμαι με οικονομικα και εμποριο. Εγω το βλέπω καθαρά ως μη επαγγελματίας πελάτης.

Η MS εχει τα Windows. Kαι μεσα σε αυτα σου προσφέρει ενα πακέτο με cloud, messenger, backup, browser. Οπως ακριβώς κάνει η Google στο Android και η Apple στο iOS. Ξανά, είμαι απλός πελάτης. Και οι επιλογές μου ειναι 2:

1. Μια σουιτα προγραμματων που δενουν απολυτα με το λειτουργικο μου γιατι ειναι φτιαγμενα απο την ιδια εταιρεια

2. 300 διαφορετικά προγράμματα, απο 300 διαφορετικές εταιρειες, που δεν ξερεις τι ασυμβατοτητες εχεις και τι κοστος.

Εξηγήστε μου λοιπον, εμενα σαν απλο χρήστη, γιατι με νοιαζουν ολα αυτα; Ιδιωτικές εταιρειες ειναι που ζητάνε τα λεφτά μου. Θες Χ εταιρεια να αφησω τις εφαρμογές της MS/Google/Apple; Κάτσε κάτω και φτιάξε τα προγραμματα που θελω για να σε προτιμήσω. Και η MS κάποτε ήταν μια νεα μικρη εταιρεια. Δεν ειμαστε ουτε φαν ουτε χειτερ. Κοιταμε τι μας εξυπηρετει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, filip123go said:

Φυσικά και δεν είναι το καλύτερο από μόνο του. Μέτριο προς καλό θα το έλεγα σαν υπηρεσία. Αλλά: όταν ο άλλος σου στέλνει ένα Ms office αρχείο και μπορείς να το ανοίξεις και να το επεξεργαστείς επιτόπου μέσα από το teams, όταν μπορείς να κλείσεις ραντεβού μέσα στο teams και αυτόματα να γίνει sync στο Outlook σου, όταν ζητάς άδεια και αυτόματα σου έρχεται επιβεβαίωση στο teams αν o manager την έκανε approve η όχι , plus το share screen που έχει με τους multiple users ε, τότε είναι μια υπηρεσία που, εγώ τουλάχιστον, δεν έχω βρει αντικαταστάτη. Αν είναι μόνο για video call και ανταλλαγή μνμ τότε προφανώς υπάρχουν καλύτερες.

Βρε ότι βολεύει τον καθένα...

τώρα αυτό για την άδεια θα λεγα πολύ "irrelevant"... λες και παίρνουμε άδεια κάθε βδομάδα πχ. Το άλλο για το office που είπες, ναι οκ βολικό αλλά πάνω κάτω όλοι δεν μπορούν να το κάνουν αυτό; τουλάχιστον google docs μπορείς να ανοίξεις και στο web...

in short: ωραίο το teams, σε έχει βολέψει και συνέχισε να το χρησιμοποιείς. Όμως στα συγκεκριμένα tools υπάρχει ανταγωνισμός δεν είναι όπως πχ τα λειτουργικά στα smartphones.

26 minutes ago, WolvesInTheThroneRoom said:

 

Ρε παιδια μισό λεπτο. Είμαι άσχετος το δεχομαι. Δεν ασχολουμαι με οικονομικα και εμποριο. Εγω το βλέπω καθαρά ως μη επαγγελματίας πελάτης.

Η MS εχει τα Windows. Kαι μεσα σε αυτα σου προσφέρει ενα πακέτο με cloud, messenger, backup, browser. Οπως ακριβώς κάνει η Google στο Android και η Apple στο iOS. Ξανά, είμαι απλός πελάτης. Και οι επιλογές μου ειναι 2:

1. Μια σουιτα προγραμματων που δενουν απολυτα με το λειτουργικο μου γιατι ειναι φτιαγμενα απο την ιδια εταιρεια

2. 300 διαφορετικά προγράμματα, απο 300 διαφορετικές εταιρειες, που δεν ξερεις τι ασυμβατοτητες εχεις και τι κοστος.

Εξηγήστε μου λοιπον, εμενα σαν απλο χρήστη, γιατι με νοιαζουν ολα αυτα; Ιδιωτικές εταιρειες ειναι που ζητάνε τα λεφτά μου. Θες Χ εταιρεια να αφησω τις εφαρμογές της MS/Google/Apple; Κάτσε κάτω και φτιάξε τα προγραμματα που θελω για να σε προτιμήσω. Και η MS κάποτε ήταν μια νεα μικρη εταιρεια. Δεν ειμαστε ουτε φαν ουτε χειτερ. Κοιταμε τι μας εξυπηρετει. 

Δεν πάει έτσι. Γιατί  -όπως εσύ ο ίδιος είπες- δεν σε νοιάζει τπτ... κι άρα δεν υπάρχει ας πούμε κάποιος τρόπος να "μάθεις" και τις άλλες λύσεις εκεί έξω.

Πρέπει όλοι να παίζουν με ίσους όρους. Η πρόσβαση των προιοντων/υπηρεσιών πρέπει να γίνεται το ίδιο... όχι να "φιμώνονται" οι ανταγωνιστές επειδή κάποιος κατέχει το 90% της αγοράς.

Άρα η λογική σου "Κάτσε κάτω και φτιάξε τα προγραμματα που θελω για να σε προτιμήσω" είναι λίγο λάθος. Γιατί αν δεν προβάλλονται οι άλλες λύσεις δεν θα μάθεις ποτέ για αυτές... Φιλικά στο λέω γιατί καμιά φορά φταίμε και εμείς που υπάρχει μονοπώλιο.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

 

Ρε παιδια μισό λεπτο. Είμαι άσχετος το δεχομαι. Δεν ασχολουμαι με οικονομικα και εμποριο. Εγω το βλέπω καθαρά ως μη επαγγελματίας πελάτης.

Η MS εχει τα Windows. Kαι μεσα σε αυτα σου προσφέρει ενα πακέτο με cloud, messenger, backup, browser. Οπως ακριβώς κάνει η Google στο Android και η Apple στο iOS. Ξανά, είμαι απλός πελάτης. Και οι επιλογές μου ειναι 2:

1. Μια σουιτα προγραμματων που δενουν απολυτα με το λειτουργικο μου γιατι ειναι φτιαγμενα απο την ιδια εταιρεια

2. 300 διαφορετικά προγράμματα, απο 300 διαφορετικές εταιρειες, που δεν ξερεις τι ασυμβατοτητες εχεις και τι κοστος.

Εξηγήστε μου λοιπον, εμενα σαν απλο χρήστη, γιατι με νοιαζουν ολα αυτα; Ιδιωτικές εταιρειες ειναι που ζητάνε τα λεφτά μου. Θες Χ εταιρεια να αφησω τις εφαρμογές της MS/Google/Apple; Κάτσε κάτω και φτιάξε τα προγραμματα που θελω για να σε προτιμήσω. Και η MS κάποτε ήταν μια νεα μικρη εταιρεια. Δεν ειμαστε ουτε φαν ουτε χειτερ. Κοιταμε τι μας εξυπηρετει. 

Κανείς δεν κατηγορεί τις εταιρίες γιατί δημιουργούν ολοκληρωμένα περιβάλλοντα μέσα στο λειτουργικό τους σύστημα, το πρόβλημα ξεκινάει όταν ως δημιουργός του λειτουργικού συστήματος δημιουργείς προβλήματα σε άλλους παίχτες που θέλουν να δημιουργήσουν εφαρμογές…

φαντάσου το σαν ένα σουπερμάρκετ, το μοναδικό σε μια πόλη, να έχει μόνο τα δικά του προϊόντα στα ράφια του ισογείου και των υπολοίπων στο δεύτερο υπόγειο δίπλα από τις τουαλέτες και χωρίς ασανσέρ…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aypnia είπε

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Καταρχάς γιατί πολλοί ανέφεραν την Apple, η Apple δεν έχει δεσπόζουσα θέση ούτε στο desktop ούτε στα κινητά. Αν κάποτε πιάσει νούμερα τύπου 80% και 90% σε κάποια από τις αγορές αυτές τότε οι μηνήσεις θα πέσουν σύννεφο. Εδώ πέφτουν τώρα με τα ποσοστά που έχει.

Η Google με το Android είναι μονοπώλιο στα κινητά. Αλλά ένας κατασκευαστής αν το επιθυμεί μπορεί να πάρει το Android να ξηλώσει ότι Google υπάρχει και δεν υπάρχει μέσα και να βάλει μόνο τα δικά του services. Αν κάποτε με το Fuchsia κλειδώσει τη δυνατότητα αυτή με τα ποσοστά που θα έχει σαν αντικαταστάτης του Android τότε οι μηνήσεις θα πέσουν σύννεφο. Εδώ πέφτουν τώρα που δίνει τη δυνατότητα.

Η Μicrosoft με τα Windows είναι μονοπώλιο στο desktop και δεν μπορεί κανένας κατασκευαστής να δώσει Windows  χωρίς τα.. Microsoft services. Για αυτό και θα κερδίσει τη δική το Nextcloud και θα αναγκαστεί σε αλλαγές η Microsoft. Αν την έβγαλε καθαρή τα τελευταία χρόνια μετά την ήττα για τον IE ήταν γιατί ο ανταγωνισμός δεν έβλεπε κανένα προϊόν της, πχ Edge κλπ σαν άξιο "αντίπαλο" για να κινηθεί νομικά εναντίον της.

Όσον αφορά την Apple πέφτεις στην παγίδα των αριθμών. Οι αριθμοί πάντα λένε την αλήθεια ανάλογα πως τους διαβάζεις.

Στα tablet π.χ.  Η apple είναι πρώτη με μόνο ανταγωνιστή την Samsung που και αυτή βάζει ένα κάρο bloatware (πολύ χειρότερα από την Apple). 

H Apple επειδή πουλάει και το H/W έχει κυρίαρχη θέση αφού είναι στους πρώτους σε πωλήσεις και αν δεν κάνω λάθος πρώτη σε κέρδη.

Η google όπου έχει κάνει η ίδια ban τα google services μειώνει τις πωλήσεις του κατασκευαστή και αυτό γιατί είναι ουσιαστικά ενσωματωμένα στο Android.

Ο edge όπως και ο IE σταμάτησαν να τιμωρούνται γιατί η MS επέτρεψε την απεγκατάσταση και έκανε πιο διαφανή την σχέση του ΙΕ με το λειτουργικό.

Προσωπικά θέλω το λειτουργικό να έχει τα πάντα και να επιλέγω τι θέλω από αυτά κατά την εγκατάσταση. Εκεί ναι θα με βρει η MS απέναντι. Το να λέει όμως κάθε εταιρία μπαρμπα-Cloud ότι χάνει πωλήσεις από την δωρεάν παροχή OneDrive ή teams δεν είναι όλη η αλήθεια. 

Δεν θα έβαζα στο PC μου cloud drive εκτός Apple/MS/Google/Amazon. Θεωρώ το teams προβληματικό αλλά το προτιμώ από το zoom που θέλει χρήματα και αν χρειαστεί να πληρώσω θα βάλω webex. Όποτε έχει χρειαστεί να κάνω σύσκεψη ,που είναι πολύ συχνά, όλοι οι πελάτες έχουν webex ή teams ενώ αυτοί που έχουν αυστηρό security δεν αποδέχονται το zoom αν τους κάνεις πρόσκληση με αιτιολογία ότι το απαγορεύει η πολιτική της εταιρίας τους.

Αν θέλουν να ξεπεράσουν την MS ας βγάλουν καλύτερα προϊόντα σε ανταγωνιστικές τιμές. Η Amazon πχ δεν πουλάει τα AWS λόγω λειτουργικού και είναι στα ίσα αν όχι πάνω από την MS. 

Αν αποδειχτεί ότι η MS κάνει δύσκολη, αδύνατη ή αδιαφανή την απεγκατάσταση των teams & onedrive να φάει πρόστιμο αλλιώς νομίζω ότι έχει δικαίωμα να τα προσφέρει δωρεάν με το λειτουργικό.

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Ναι αλλά κάθε 3 και λίγο πετάει παράθυρα που σου υπόσχετε ότι με ένα click θα πάρεις το full experience του λειτουργικού σου και αν το πατήσεις στα αλλάζει όλα. Browser σε edge, όλα τα αρχεία σου στο one Drive κτλ .
Και αυτό το "υπενθύμιση αργότερα" κουμπί άσε που έχει φροντίσει να μην πέφτει εύκολα το μάτι σου, άσε που δεν υπάρχει κουμπί "Μην μου τα κάνεις τσουρέκια!"

ccaa5e3d-0999-45f4-8192-480bbf4ddf34?upload=true

 

Αυτό βγαίνει μια φορά το εξάμηνο μετά από μεγάλα update πχ 21H1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Όσον αφορά την Apple πέφτεις στην παγίδα των αριθμών. Οι αριθμοί πάντα λένε την αλήθεια ανάλογα πως τους διαβάζεις.

Στα tablet π.χ.  Η apple είναι πρώτη με μόνο ανταγωνιστή την Samsung που και αυτή βάζει ένα κάρο bloatware (πολύ χειρότερα από την Apple). 

H Apple επειδή πουλάει και το H/W έχει κυρίαρχη θέση αφού είναι στους πρώτους σε πωλήσεις και αν δεν κάνω λάθος πρώτη σε κέρδη.

Η google όπου έχει κάνει η ίδια ban τα google services μειώνει τις πωλήσεις του κατασκευαστή και αυτό γιατί είναι ουσιαστικά ενσωματωμένα στο Android.

Ο edge όπως και ο IE σταμάτησαν να τιμωρούνται γιατί η MS επέτρεψε την απεγκατάσταση και έκανε πιο διαφανή την σχέση του ΙΕ με το λειτουργικό.

Προσωπικά θέλω το λειτουργικό να έχει τα πάντα και να επιλέγω τι θέλω από αυτά κατά την εγκατάσταση. Εκεί ναι θα με βρει η MS απέναντι. Το να λέει όμως κάθε εταιρία μπαρμπα-Cloud ότι χάνει πωλήσεις από την δωρεάν παροχή OneDrive ή teams δεν είναι όλη η αλήθεια. 

Δεν θα έβαζα στο PC μου cloud drive εκτός Apple/MS/Google/Amazon. Θεωρώ το teams προβληματικό αλλά το προτιμώ από το zoom που θέλει χρήματα και αν χρειαστεί να πληρώσω θα βάλω webex. Όποτε έχει χρειαστεί να κάνω σύσκεψη ,που είναι πολύ συχνά, όλοι οι πελάτες έχουν webex ή teams ενώ αυτοί που έχουν αυστηρό security δεν αποδέχονται το zoom αν τους κάνεις πρόσκληση με αιτιολογία ότι το απαγορεύει η πολιτική της εταιρίας τους.

Αν θέλουν να ξεπεράσουν την MS ας βγάλουν καλύτερα προϊόντα σε ανταγωνιστικές τιμές. Η Amazon πχ δεν πουλάει τα AWS λόγω λειτουργικού και είναι στα ίσα αν όχι πάνω από την MS. 

Αν αποδειχτεί ότι η MS κάνει δύσκολη, αδύνατη ή αδιαφανή την απεγκατάσταση των teams & onedrive να φάει πρόστιμο αλλιώς νομίζω ότι έχει δικαίωμα να τα προσφέρει δωρεάν με το λειτουργικό.

Μπορείς να καταλάβεις ότι κανένας δεν κατηγόρησε την MS γιατί έβγαλε προϊόντα όπως το Teams ή το Onedrive? Μπράβο της και μαγκιά της αν αυτό που κυκλοφόρησε είναι καλύτερο από όλα τα αλλά…

Την κατηγορούν για τις τακτικές που χρησιμοποιεί βασιζόμενη στην, ουσιαστικά, μονοπωλιακή θέση που κατέχει στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

 

Ρε παιδια μισό λεπτο. Είμαι άσχετος το δεχομαι. Δεν ασχολουμαι με οικονομικα και εμποριο. Εγω το βλέπω καθαρά ως μη επαγγελματίας πελάτης.

Η MS εχει τα Windows. Kαι μεσα σε αυτα σου προσφέρει ενα πακέτο με cloud, messenger, backup, browser. Οπως ακριβώς κάνει η Google στο Android και η Apple στο iOS. Ξανά, είμαι απλός πελάτης. Και οι επιλογές μου ειναι 2:

1. Μια σουιτα προγραμματων που δενουν απολυτα με το λειτουργικο μου γιατι ειναι φτιαγμενα απο την ιδια εταιρεια

2. 300 διαφορετικά προγράμματα, απο 300 διαφορετικές εταιρειες, που δεν ξερεις τι ασυμβατοτητες εχεις και τι κοστος.

Εξηγήστε μου λοιπον, εμενα σαν απλο χρήστη, γιατι με νοιαζουν ολα αυτα; Ιδιωτικές εταιρειες ειναι που ζητάνε τα λεφτά μου. Θες Χ εταιρεια να αφησω τις εφαρμογές της MS/Google/Apple; Κάτσε κάτω και φτιάξε τα προγραμματα που θελω για να σε προτιμήσω. Και η MS κάποτε ήταν μια νεα μικρη εταιρεια. Δεν ειμαστε ουτε φαν ουτε χειτερ. Κοιταμε τι μας εξυπηρετει. 

Δεν είναι όλα του ύψους και τους βάθους

Το ότι η MS παρέχει ένα λειτουργικό δεν σημαίνει ότι τα προγράμματα που φτιάχνει γι αυτό είναι τα καλύτερα. Το λειτουργικό είναι σχεδιασμένο να μπορούν να φτιάξουν και τρίτοι κατασκευαστές προγράμματα. Πολλοί τρίτοι κατασκευαστές έχουν να προσφέρουν καλύτερες λύσεις, όπως το VLC Player για παράδειγμα στην αναπαραγωγή ταινιών και μουσικής. Μπορεί ένας γραφίστας να κάνει την δουλειά του με το Paint (3D) ; Ένας αρχιτέκτονας θα ήταν το ίδιο παραγωγικός χρησιμοποιώντας το Visio  ;

Άρα οι τρίτοι κατασκευαστές μια χαρά μπορούν να σχεδιάσουν λογισμικό για Windows πολύ καλύτερα απ' την Microsoft

 

Μονοπώλιο !

Εδώ είναι που πρέπει να κοιτάξεις το συμφέρον σου ως χρήστης, τα λεφτά σου έτσι κι αλλιώς θα τα δώσεις, όμως όταν υπάρχει ανταγωνισμός θα δώσεις πιο λίγα. Ακόμη θα έχει ποιοτικότερα λογισμικά, διότι οι εταιρίες θα επενδύουν στην ανάπτυξη τους έτσι ώστε να αυξήσουν τα κέρδη τους. 
Ένα μεγάλο πρόβλημα του μονοπωλίου είναι οι ίδιες οι πρακτικές της Microsoft που βλέπουμε και εφαρμόζει και περιγράψαμε παραπάνω όπως για παράδειγμα να σου κάνει τον Edge Default Browser. Αν υπήρχε άλλο ένα ΛΣ θα έκανε τα ίδια; Όχι φυσικά γιατί ένας IT που θέλει η εταιρία να πηγαίνει ρολόι δεν θα εγκαθιστούσα ένα ΛΣ όπου κάθε 3 και λίγο αλλάζει μόνο του τις ρυθμίσεις και βάζει default κάποιον άλλο browser ή τον browser για pdf reader έναντι του Acrobat Pro.

Ακόμη δες το πως εξελίσσετε το λειτουργικό των Windows. Το 2013 έφερε μία νέα σχεδίαση με πολλά νέα features σαν ΛΣ σύστημα και έγινε λίγο πιο σύγχρονο. Από το 2013 μέχρι σήμερα που ήρθαν τα windows 11 πιο είναι το επαναστατικό feature που έχει φέρει;

Αν συνεχίσει έτσι πολλές εταιρίες στον χώρο του λογισμικού θα κλείσουν και θα στηριχτείς σε λογισμικά της Microsoft τα οποία θα έχουν την ίδια φιλοσοφία με το λειτουργικό της σύστημα

29 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Προσωπικά θέλω το λειτουργικό να έχει τα πάντα και να επιλέγω τι θέλω από αυτά κατά την εγκατάσταση. Εκεί ναι θα με βρει η MS απέναντι. Το να λέει όμως κάθε εταιρία μπαρμπα-Cloud ότι χάνει πωλήσεις από την δωρεάν παροχή OneDrive ή teams δεν είναι όλη η αλήθεια.

Κάτι παρόμοιο θα ήθελα και εγώ με τις γυναίκες αλλά δεν ..... :P

Δεν γίνεται ένα λειτουργικό να έρχεται με πληθώρα επιλογών κατά την εγκατάσταση γιατί έτσι το ISO θα είναι πάρα πολύ μεγάλο και αυτό θα αποτελεί πρόβλημα. Ίσως το λύσει αυτό με το Microsoft store και να βρεις κάποια λύση όπως και στα linux distros όπου φτιάχνουμε συνήθως ένα script διάφορα αποθετήρια και εφαρμογές και τα κατεβάζει κατά την εγκατάσταση.

Ωστόσο αν τα προγράμματα σου είναι τύπου Adobe photoshop με διάφορα extra που περνάει τα 15GB δεν βολεύει αυτή η λύση γιατί θα σου πάρει ώρες να τα κατεβάσεις και έτσι θα αυξήσεις πολύ τον χρόνο του setup.

Το καλύτερο σε windows περιβάλλον ακόμη, να βρίσκεις τους offline installators των προγραμμάτων να τους κρατάς σε κάποιο partition ή σε ένα εξωτερικό δίσκο και σε κάθε νέα εγκατάσταση να τα εκτελείς ξανά.

42 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Αυτό βγαίνει μια φορά το εξάμηνο μετά από μεγάλα update πχ 21H1

Δεν έχει σημασία το πότε βγαίνει. Σημασία έχει ότι μέσος χρήστης πατάει Continue και τα κάνει όλα μέσα στο PC του ένα αχταρμά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fan Google:
«Δεν καταλαβαίνω γιατί κατηγορούν τη Google, δικό της λογισμικό είναι το Android και το κάνει ό,τι θέλει.»
αλλά και
«Καλά κάνουν στην Apple . Καλά κάνουν στη Microsoft  .Είναι ολιγοπώλιο, με τις πρακτικές τους σκοτώνουν τον ανταγωνισμό.»

Fan Apple:
«Δεν καταλαβαίνω γιατί κατηγορούν την Apple, δικό της λογισμικό είναι το iOS και το κάνει ό,τι θέλει.»
αλλά και
«Καλά κάνουν στη Google . Καλά κάνουν στη Microsoft  .Είναι ολιγοπώλιο, με τις πρακτικές τους σκοτώνουν τον ανταγωνισμό.»

Fan Microsoft:
«Δεν καταλαβαίνω γιατί κατηγορούν τη Microsoft , δικό της λογισμικό είναι τα Windows και το κάνει ό,τι θέλει.»
αλλά και
«Καλά κάνουν στη Google . Καλά κάνουν στην Apple  .Είναι ολιγοπώλιο, με τις πρακτικές τους σκοτώνουν τον ανταγωνισμό.»

Fan Linux:
«Καλά κάνουν στη Microsoft . Για τους άλλους δε μας νοιάζει» LOL

 

Κάποιος να πει ότι οι καταναλωτές ζημιωνόμαστε από τις ολιγοπψλιακές πρακτικές από όπου κι αν προέρχονται;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, MariosX είπε

Ώρες ώρες σκέφτομαι αν αυτές οι κατηγορίες είναι λογικά επιχειρήματα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι εφόσον είναι δικό της λειτουργικό σύστημα γιατί της απαγορεύουν να προωθεί τα δικά της προγράμματα;

Επιπρόσθετα, ένας από τους λόγους που έκανε δωρεάν τα Windows είναι για να μπορεί να προωθήσει τα Subscription της, επομένως που το κακό;

Να τονίσω πως κάποτε (ναι κάποτε), οι άδειες Windows κόστιζαν από 100 ευρώ και άνω και ναι, αν δεν υπάρχει κλειδί από  Windows 7 και άνω, μπορείς να αγοράσεις με 10 ευρώ, άρα τα δίνει τσάμπα.

Μονοπώλιο και εκμετάλλευση δεσπόζουσας θέσης στην αγορά. Υπάρχουν κανόνες εμπορίου που την περιορίζουν. Πουλάς το λειτουργικό σύστημα και τέλος. Δεν έχεις δικαίωμα να πασάρεις τίποτα παραπέρα. Σειρά έχει και το android με όλα τα σκουπίδια που πασάρουν πολλοί και μάλιστα χωρίς να μπορείς να τα ξηλώσεις (σαν απλός χρήστης).

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

...

Προσωπικά θέλω το λειτουργικό να έχει τα πάντα και να επιλέγω τι θέλω από αυτά κατά την εγκατάσταση. ...

Όπως το είπες! Προσωπική σου επιλογή. Δεν σκέφτονται όμως όλοι όπως εσύ. Είναι θέμα επιλογών που η MS ως συνήθως τα γράφει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Όσον αφορά την Apple πέφτεις στην παγίδα των αριθμών. Οι αριθμοί πάντα λένε την αλήθεια ανάλογα πως τους διαβάζεις.

Στα tablet π.χ.  Η apple είναι πρώτη με μόνο ανταγωνιστή την Samsung που και αυτή βάζει ένα κάρο bloatware (πολύ χειρότερα από την Apple). 

Το ποσοστό της Apple στα tablet είναι γύρω στο 50%. Αυτό δεν είναι μονοπώλιο.
Μονοπώλιο είναι όταν είσαι στο 80 και στο 90%.

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Ο edge όπως και ο IE σταμάτησαν να τιμωρούνται γιατί η MS επέτρεψε την απεγκατάσταση και έκανε πιο διαφανή την σχέση του ΙΕ με το λειτουργικό.

Ο IE δεν μπορούσε ποτέ να απεγκατασταθεί. Να απενεργοποιηθεί μόνο κι αυτό γιατί τη κυνήγησαν δικαστικά.
Όσον αφορά τον Trident Edge και πάλι ποτέ δεν μπορούσε να απεγκατασταθεί. Ο Chromium Edge μπορεί, αλλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν το επιτρέπουν από το γραφικό περιβάλλον και τη προσθαφαίρεση προγραμμάτων.

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Αν θέλουν να ξεπεράσουν την MS ας βγάλουν καλύτερα προϊόντα σε ανταγωνιστικές τιμές. Η Amazon πχ δεν πουλάει τα AWS λόγω λειτουργικού και είναι στα ίσα αν όχι πάνω από την MS. 

Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια, consumer προϊόντα με μη.

Δεν τη πέφτουν στο Azure στο OneDrive τη πέφτουν.
Το AWS δεν είναι consumer προϊόν, το Amazon Drive είναι consumer προϊόν και ούτε στην 5αδα δεν είναι γιατί δεν έχει ένα λειτουργικό από πίσω να το σπρώχνει.

Ίσα ίσα αυτό το παράδειγμα αποδεικνύει αυτό που λέω. Ενώ το AWS σκίζει, ολόκληρη Amazon δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τους άλλους στο consumer κομμάτι. Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί δεν έχει ένα λειτουργικό να σπρώχνει.

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Προσωπικά θέλω το λειτουργικό να έχει τα πάντα και να επιλέγω τι θέλω από αυτά κατά την εγκατάσταση. Εκεί ναι θα με βρει η MS απέναντι. Το να λέει όμως κάθε εταιρία μπαρμπα-Cloud ότι χάνει πωλήσεις από την δωρεάν παροχή OneDrive ή teams δεν είναι όλη η αλήθεια. 

Δεν έχει να κάνει η επιλογή με εμένα και εσένα. Έχει να κάνει με τον κατασκευαστή. Μπορεί ένας κατασκευαστής να πάρει το Android και να το κάνει ότι θέλει. Να του βγάλει ότι έχει να κάνει με τη Google και να βάλει τα δικά του.
Αυτό κάνει πχ η Amazon στην αγορά των tablets και στο Fire OS. Στα Windows αυτό δεν είναι δυνατό.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...