Προς το περιεχόμενο

GTX 1070 υπερ-φωτεινή εικόνα ;


ethnik471

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Αντικατέστησα σήμερα την R9 280 που είχα, με μια μεταχειρισμένη που βρήκα σε καλή τιμή Pali Geforce GTX 1070 Founders Edition 8GB και αφού έκανα πλήρη απεγκατάσταση των amd drivers με το display driver uninstaller, εγκατέστησα τον τελευταίο driver της nvidia και το πρώτο σοκ το έπαθα μόλις έτρεξα το battlefield 4 με το οποίο ειμαι υπερεξοικειωμένος. ΚΑΚΗ εικόνα ! Λέω κάπως θα πήγαν τα γραφικά στο LOW, μπαινω στις ρυθμίσεις και τα βλέπω όλα στο ULTRA ! Αρχίζω να κατεβάζω την φωτεινότητα μπας και....μάταια...βγαίνω στα windows και προσπαθώ να παρατηρήσω τα χρώματα του φόρουμ και ναι... δεν κάνω λάθος...η εικόνα ειναι πολύ διαφορετική...δεν ξέρω ακριβώς τι πάει κακά.... μου φαίνεται σαν να  έχει υπερβολιό brightness ; Σαν να απουσιάζουν τα μαύρα; Και μαύρες εικόνες που δοκίμασα μόλίς στο google γκριζάρουν... σαν να έχει πολύ θόρυβο , φωτεινότητα υπερβολική.... τα χρώματα σαν ξεπλυμένα... 
Κάνοντας μια πρόχειρη αναζήτηση στο google διαπίστωσα πως υπάρχουν αρκετές αναφορές αλλα το επιπεδο των αγγλικών μου δεν μου επιτρέπει να βγάλω άκρη...

 

Παρακαλώ οι γνώστες τα φώτα σας για λύση...
Μήπως παίζει ρόλο η θύρα hdmi; Δεν ξέρω... παρακαλώ οι γνώστες την βοήθεια σας



(ΥΓ. Είχα να χρησιμοποιήσω κάρτα nvidia απο το 2014? Αυτο το panel της ολόιδιο...άσχημο και απαρχαιωμένο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με τα περίεργα χρώματα και φωτεινότητες το έχω παρατηρήσει και εγώ με τη 3080ti κυρίως στο youtube και στον chrome γενικότερα αλλά όχι σε κάποιο game. Δεν έχω τη 1070 πρόχειρη μιας και μετέφερα το δεύτερο pc στο εξοχικό για να δοκιμάσω αν κάνει και κάτι επιπλέον η διαφορετικό .
Είναι θέμα driver δοκίμασε τους πιο πρόσφατους hotfix που από ότι λένε διορθώνουν κάποια παρόμοιά θέματα 
Nvidia GeForce Hotfix Driver 496.98 ή τους τελευταίους non DCH 472.12

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Αυτό με τα περίεργα χρώματα και φωτεινότητες το έχω παρατηρήσει και εγώ με τη 3080ti κυρίως στο youtube και στον chrome γενικότερα αλλά όχι σε κάποιο game. Δεν έχω τη 1070 πρόχειρη μιας και μετέφερα το δεύτερο pc στο εξοχικό για να δοκιμάσω αν κάνει και κάτι επιπλέον η διαφορετικό .
Είναι θέμα driver δοκίμασε τους πιο πρόσφατους hotfix που από ότι λένε διορθώνουν κάποια παρόμοιά θέματα 
Nvidia GeForce Hotfix Driver 496.98 ή τους τελευταίους non DCH 472.12

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάποιες ερωτήσεις γιατί είμαι ψιλοάσχετος..

Τι είναι DCH ;

Το hotfix γιατί δεν το βρίσκω στο επίσημο site της nvidia;

Έχω την εναλλακτική του να περιμένω τον επόμενο driver να ενσωματώσει το hotfix ή δεν θα το ενσωματώνει και καλό θα ήταν να το περάσω;

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι δεν το βρίσκω στην αναζήτηση dirver στο site της nvidia; Κανονικά δεν θα έπρεπε εφόσον υπάρχει "θέμα" με τον  496.76 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Declarative Componentized Hardware universal Windows driver package Απο οτι εχω καταλαβει ενας driver για πασα νοσο συσκευη, μοντελο, OS version και μ@λ@κι@...
Και εγω απο εδω τον βρηκα, το download link  είναι από nvidia server
https://www.guru3d.com/files-details/geforce-496-89-hotfix-driver-download.html

The hotfix addresses the following issues:

  • [YouTube: The YouTube web site randomly displays extreme contrast/gamma while idle or during video playback. [3420164]
  • [Notebook]: Black screen may be observed on some Optimus notebooks with 1440p/165hz panels when in discrete GPU mode [3426730]
  • Games do not launch correctly on GeForce GTX 750 Ti when NVIDIA Image Scaling is enabled [3442778]
  • Using Adaptive Vertical Sync while G-SYNC is enabled may result in random black screen [3437003]
  • [Red Dead Redemption 2/Doom Eternal]: The game crashes with TDR or the system crashes while running the game. [200766423]

    Λογικα στον επόμενο driver θα ενσωματώθουν . Δεν το έχω ψάξει γιατί δεν υπάρχουν και το τι παίζει με την nvidia 
    Με motherboard bios που έχω ασχοληθεί πιο πολύ όταν υπάρχουν κάποια fixes η νέα features πολλές φορές το δίνουν σε κάποια forums η άλλες παρόμοιες ομάδες χρηστών που θεωρούν ποιο έμπειρους για να πάρουν feedback αν οι αλλαγές δουλεύουν και τι διορθώσεις τυχόν χρειάζονται πριν γίνει public release 

    Γενικά βγαίνουν κατά καιρούς αλλά συνήθως τα προβλήματα που διορθώνουν επηρεάζουν λίγους η οι διορθώσεις αλλαγές είναι δευτερεύον σημασίας

    π.χ. 496.84
    https://www.guru3d.com/files-details/geforce-496-84-hotfix-driver-download.html
    GeForce hotfix display driver version 496.84 is based on our latest Game Ready Driver 496.76.   The hotfix addresses the following issues:
  • [NVIDIA Image Scaling]: After performing a clean install or over-install over version 496.49, NVIDIA Image Scaling resolutions do not appear in the game. [3434708]


    Στην αρχή όταν είχα θέμα πέρασα τους 472.12 και διορθώθηκε μέχρι που είδα τους 496.98 hotfix και 3 μέρες τώρα φαίνεται να δουλεύουν ok
    Ισως και κάποια άλλη ενδιάμεση version να δουλεύει οκ χωρίς το παραπάνω πρόβλημα άλλα δεν το έψαξα.
  • MjDUCnZ.png

 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητό.
Σ'ευχαριστώ πολύ.
Πέρασα το hotfix αλλά τελικά το πρόβλημα ήταν στις ρυθμίσεις ανάλυσης, στο δυναμικό εύρος εξόδου ήταν απο προεπιλογή στο περιορισμένο. Το άλλαξα σε πλήρες και λύθηκε.
Σ'ευχαριστώ ωστόσο πάρα πολύ για τις πληροφορίες και τον χρόνο σου απο καρδιάς !!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...