Προς το περιεχόμενο

λιγη βοηθεια περι καρτας ηχου


lamprakisvasilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκεφτομαι αρκετο καιρο τωρα να αγορασω καρτα ηχου(εσωτερικη), αλλα δεν βρισκω πολλα πραγματα , οπως π.χ. αν θα εχω καλυτερο ηχο και ποιες ταιριαζουν (εχω ηχεια αυτοενισχυομενα, τα edifier r1700bt, 2 δρομων).αν καποιος μπορει να βοηθησει, θα εκτιμηθει δεοντως 😛.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lamprakisvasilis είπε

σκεφτομαι αρκετο καιρο τωρα να αγορασω καρτα ηχου(εσωτερικη), αλλα δεν βρισκω πολλα πραγματα , οπως π.χ. αν θα εχω καλυτερο ηχο και ποιες ταιριαζουν (εχω ηχεια αυτοενισχυομενα, τα edifier r1700bt, 2 δρομων).αν καποιος μπορει να βοηθησει, θα εκτιμηθει δεοντως 😛.

φιλε μηπως εισαι στο μυαλο μου; εχω ακριβως την ιδια απορια, με τα ιδια ακριβως ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Για ποσα χρηματα μιλαμε και γιατι εσωτερικη;

σκεφτομουν εσωτερικη , μιας και τα ηχεια τα χρησιμοποιω στο pc.χρηματα μεχρι 200 διαθετω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lamprakisvasilis είπε

σκεφτομουν εσωτερικη , μιας και τα ηχεια τα χρησιμοποιω στο pc.χρηματα μεχρι 200 διαθετω

Η καλυτερη λυση ειναι dac.

Σου προτεινω αυτο.

https://www.skroutz.gr/s/29098911/iFi-Audio-Zen-Blue-V2.html

Οτι καλυτερο στην κατηγορια χρηματων που κοιτας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lamprakisvasilis είπε

σκεφτομουν εσωτερικη , μιας και τα ηχεια τα χρησιμοποιω στο pc.χρηματα μεχρι 200 διαθετω

καταρχας παιζεις μουσικη; τυπου κιθαρα η αν τραγουδας; ισως μπορουσες να τα συνδιασεις να κανεις ηχογραφηση.
αλλα κατα ποσο σε ενδιαφερει να σκασεις 200 ευρω για καρτα ηχου, σε ηχεια των 100 ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vaggos231 είπε

καταρχας παιζεις μουσικη; τυπου κιθαρα η αν τραγουδας; ισως μπορουσες να τα συνδιασεις να κανεις ηχογραφηση.
αλλα κατα ποσο σε ενδιαφερει να σκασεις 200 ευρω για καρτα ηχου, σε ηχεια των 100 ευρω;

δεν παιζω τιποτα , απλα θελω κατι για να βελτιωσω την ποιοτητα του ηχου
οσο για το ποσο, τωρα υπαρχει διαφορετικο budget σε σχεση με οταν πηρα τα ηχεια

14 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Η καλυτερη λυση ειναι dac.

Σου προτεινω αυτο.

https://www.skroutz.gr/s/29098911/iFi-Audio-Zen-Blue-V2.html

Οτι καλυτερο στην κατηγορια χρηματων που κοιτας.

ευχαριστω πολυ , θα το κοιταξω  🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρενθεση. Το ifi audio zen blue δε συνδεεται στο pc. Tα optical & coaxial που εχει ειναι outputs οχι inputs και δεν εχει usb . Βεβαια αν θες με αυτο μπορεις να παιξεις μουσικη στα ηχεια σου κατευθειαν μεσω BT χωρις να περνας απο το pc.

Γιαννη μηπως εννοουσες αυτο? https://www.skroutz.gr/s/29314513/iFi-Audio-Zen-Dac-V2.html?from=catspan

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Γιαννη μηπως εννοουσες αυτο? https://www.skroutz.gr/s/29314513/iFi-Audio-Zen-Dac-V2.html?from=catspan

Ναι εχεις δικιο!

Πω πω θα τον επαιρνα στο λαιμο μου τον ανθρωπο!

Δεν ειδα οτι ειναι το μοντελο χωρις usb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Ναι εχεις δικιο!

Πω πω θα τον επαιρνα στο λαιμο μου τον ανθρωπο!

Δεν ειδα οτι ειναι το μοντελο χωρις usb.

Το καταλαβα ρε συ, γι'αυτο το ειπα 😉.

Καλα στο λαιμο σου δε θα τον επαιρνες, θα συνεδεε εκει τα ηχεια και θα τα ειχε οπου ηθελε μιας και δε θα περιοριζοταν απο τη συνδεση με το pc αλλα ναι αν θελει να παιζει οπωσδηποτε μεσω pc θελει αυτο με το usb. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/11/2021 στις 11:12 ΜΜ, lamprakisvasilis είπε

σκεφτομαι αρκετο καιρο τωρα να αγορασω καρτα ηχου(εσωτερικη), αλλα δεν βρισκω πολλα πραγματα , οπως π.χ. αν θα εχω καλυτερο ηχο και ποιες ταιριαζουν (εχω ηχεια αυτοενισχυομενα, τα edifier r1700bt, 2 δρομων).αν καποιος μπορει να βοηθησει, θα εκτιμηθει δεοντως 😛.

 

Στις 30/11/2021 στις 8:36 ΠΜ, vaggos231 είπε

φιλε μηπως εισαι στο μυαλο μου; εχω ακριβως την ιδια απορια, με τα ιδια ακριβως ηχεια.

 

Οι κάρτες ήχου των μητρικών, ακόμα και των παλιότερων socket έχουν ικανοποιητικες προδιαγραφές. Για τις πιο καινούργιες δεν το συζητάμε καν έχουν πολύ καλό ήχο όλες τους.

Αν αναβαθμίσεις, θα δεις από μικρή έως ελάχιστη διαφορά. Και θα είναι πιθανότατα μόνο στο φύσημα ή βόμβο που μπορείς να διακρίνεις όταν σταματήσει να παίζει ένα κομμάτι που είχες βάλει δυνατά, παρά διαφορές στο ηχόχρωμα και στην ευκρίνεια όταν αυτό παίζει.

Υποθέτω ότι δεν σας ενοχλεί αυτό το φύσημα όμως (αν υπάρχει), αλλά το ότι ενδεχομένως παραμορφώνουν ή τρίζουν όταν δυναμώσετε.

Για να περάσω απ'ευθείας στο συμπέρασμα, αυτό που θα χρειαζόταν σε αυτήν την περίπτωση αναβάθμιση είναι τα ηχεία σας και όχι η κάρτα ήχου.

Μη το πάρετε προσωπικά παιδιά, έτσι; Έχετε καλύτερα ηχεία από το 90% στο pc σας. Δε θα τα έλεγα καθόλου, μα καθόλου σκουπιδέ και θα βολευόμουν μια χαρά με δαύτα. Αλλά είναι και θέμα τι απαιτήσεις έχετε. Σίγουρα δεν είναι και σοβαρά ηχεία για απαιτητικούς χρήστες αυτά τα edifier. Δεν υπάρχουν σοβαρά ηχεία σε αυτήν την κατηγορία τιμής ούτως ή άλλως. Multimedia speaker τα λέει η edifier, για καμιά ταινία είναι. όχι για να κάνεις το υπνοδωμάτιο κλαμπ ή συναυλιακό χώρο.

Για τα συγκεκριμμένα, τα R1700BT, η edifier δεν δίνει στα specs ούτε καν την ευαισθησία τους. Όποιος ξέρει από ήχο, εκεί σταματάει και κοιτάζει το επόμενο. Ευαισθησία (sensitivity) λέγεται το μέγεθος που περιγράφει το πόσα ντεσιμπέλ αποδίδει ένα ηχείο με ένα ηλεκτρικό watt. Μετριέται σε ντεσιμπέλ (dB) και είναι το βασικό μέγεθος το οποίο καθορίζει τα περισσότερα από τα υπόλοιπα. Άμα δεν το δίνει η εταιρία έχει παίξει δημιουργική λογιστική κατά την κατάρτηση των spec 100%, όχι 90% ως συνήθως.

Ο ήχος δυστυχώς, είναι ακριβό χόμπι και φοβάμαι ότι ούτε τα 2 κατοστάρικα φτάνουν για να δεις τεράστια διαφορά. Υπάρχουν παντέτες βέβαια που θα μπορούσατε να κάνετε, αλλά εγώ στη θέση σας δε θα πέταγα χρήματα να τα βελτιώσω λιγάκι. Θα περίμενα να μου περισσεύουν 500+ για πραγματικό hi-fi σύστημα.

Αλήθεια τι είδους χρήση τους κάνετε lamprakisvasilis και vaggos231; (ακούτε περισσότερο κάποιο συγκεκριμμένο είδος μουσικής; μαζεύετε παρέα συχνά; κλπ)

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

 

 

Οι κάρτες ήχου των μητρικών, ακόμα και των παλιότερων socket έχουν ικανοποιητικες προδιαγραφές. Για τις πιο καινούργιες δεν το συζητάμε καν έχουν πολύ καλό ήχο όλες τους.

Αν αναβαθμίσεις, θα δεις από μικρή έως ελάχιστη διαφορά. Και θα είναι πιθανότατα μόνο στο φύσημα ή βόμβο που μπορείς να διακρίνεις όταν σταματήσει να παίζει ένα κομμάτι που είχες βάλει δυνατά, παρά διαφορές στο ηχόχρωμα και στην ευκρίνεια όταν αυτό παίζει.

Υποθέτω ότι δεν σας ενοχλεί αυτό το φύσημα όμως (αν υπάρχει), αλλά το ότι ενδεχομένως παραμορφώνουν ή τρίζουν όταν δυναμώσετε.

Για να περάσω απ'ευθείας στο συμπέρασμα, αυτό που θα χρειαζόταν σε αυτήν την περίπτωση αναβάθμιση είναι τα ηχεία σας και όχι η κάρτα ήχου.

Μη το πάρετε προσωπικά παιδιά, έτσι; Έχετε καλύτερα ηχεία από το 90% στο pc σας. Δε θα τα έλεγα καθόλου, μα καθόλου σκουπιδέ και θα βολευόμουν μια χαρά με δαύτα. Αλλά είναι και θέμα τι απαιτήσεις έχετε. Σίγουρα δεν είναι και σοβαρά ηχεία για απαιτητικούς χρήστες αυτά τα edifier. Δεν υπάρχουν σοβαρά ηχεία σε αυτήν την κατηγορία τιμής ούτως ή άλλως. Multimedia speaker τα λέει η edifier, για καμιά ταινία είναι. όχι για να κάνεις το υπνοδωμάτιο κλαμπ ή συναυλιακό χώρο.

Για τα συγκεκριμμένα, τα R1700BT, η edifier δεν δίνει στα specs ούτε καν την ευαισθησία τους. Όποιος ξέρει από ήχο, εκεί σταματάει και κοιτάζει το επόμενο. Ευαισθησία (sensitivity) λέγεται το μέγεθος που περιγράφει το πόσα ντεσιμπέλ αποδίδει ένα ηχείο με ένα ηλεκτρικό watt. Μετριέται σε ντεσιμπέλ (dB) και είναι το βασικό μέγεθος το οποίο καθορίζει τα περισσότερα από τα υπόλοιπα. Άμα δεν το δίνει η εταιρία έχει παίξει δημιουργική λογιστική κατά την κατάρτηση των spec 100%, όχι 90% ως συνήθως.

Ο ήχος δυστυχώς, είναι ακριβό χόμπι και φοβάμαι ότι ούτε τα 2 κατοστάρικα φτάνουν για να δεις τεράστια διαφορά. Υπάρχουν παντέτες βέβαια που θα μπορούσατε να κάνετε, αλλά εγώ στη θέση σας δε θα πέταγα χρήματα να τα βελτιώσω λιγάκι. Θα περίμενα να μου περισσεύουν 500+ για πραγματικό hi-fi σύστημα.

Αλήθεια τι είδους χρήση τους κάνετε lamprakisvasilis και vaggos231; (ακούτε περισσότερο κάποιο συγκεκριμμένο είδος μουσικής; μαζεύετε παρέα συχνά; κλπ)

καταρχας φιλε μου, ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. αλλα νομιζω οτι η δικη μου θα σε απογοητευσει. προσφατα μου εκαναν δωρο ενα πικαπ και ηθελα απεγνωσμενα να τα ταιριαξω με καποια ηχεια που να μην ειναι του πενηνταρικου, αλλα το μπατζετ για παραπανω δεν εφτανε. κατι επιστροφες απο eurobank, κατι μια προσφορα του πλαισιου, κατι οι διθυραμβικες κριτικες που εχουν τα συγκεκριμενα στο skroutz, λεω θα τα παρω. η αληθεια ειναι οτι επειδη ειμαι καινουριο entry στον αναλογικο ηχο λογω του πικαπ η λυση παθητικα ηχεια και ενισχυτης ξεφευγε πολυ οικονομικα, αν και ειναι στοχος. η μητρικη μου ειναι μια παλια, σκεψου εχω fx 6300 για επεξεργαστη, οποτε θεωρω οτι μια καρτα ηχου εξωτερικη θα ειχε μια σαφη διαφορα εναντι της onboard αλλα δεν ξερω και πολλα. κυριως μουσικη λοιπον, spotify. ποτε ταινιες, και καθολου games. η ενταση στα συγκεκριμενα δεν με ενδιαφερει, δεν ακουω δυνατα μουσικη, αλλα ουτε και μαζευω παρεα στο σπιτι (οι μπαρμεν κλευτες θα γινουν;) οσο για ειδη μουσικης, απο κλασικ ροκ σε πανκ, και απο hip hop σε synth wave. ευρεια η γκαμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις καλό ήχο θες ηχεία στούντιο δεν θα βρεις καλά κάτω από 300ε το ίδιο και για ένα καλό σετ ακουστικά,

Πήγαινε σε μια κάρτα 100ε max γιατί ούτε και εγώ συμπαθώ onboard και καίγονται ευκολότερα,

 

Τώρα ένα χαμηλής έντασης ηχοσυστημα 2 καναλιών 60w rms υπολόγισε 500ε για ποιοτικό ήχο 300ε ηχεία  και 300ε  ένας καλός ενισχυτής analog για αυτο πάνε σε ακουστικά με 150-250ε βρίσκεις ποιοτικά και τα οδηγης από την κάρτα 

Για mp3 θες min ποιότητα 320k άλλα και πάλι είναι πολύ πίσω ποιοτικά από ένα cd για βυνιλιο αστα

Οι τιμές είναι κατά προσέγγιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...