Προς το περιεχόμενο

μυκητιαση σε πορτες/παραθυρα αλουμινίου


fuzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

τα αλουμινια μπηκαν πριν 15 χρόνια περίπου . ειναι σε καταστημα το οποιο νοικιάζεται και προσφατα σε έλεγχο που έκανα βρηκα αυτο το προβλημα

υπηρχε μια ουσια σαν κερι (αυτο που εχω κυκλωμενο) που οταν το καθαριζες να φυγει απο κατω αποκαλυπτε τρυπες - στη μια πορτα εχει φαγωθει το αλουμινιο πολυ ασχημα.

τι ειναι αυτο ? πολλοι μου ειπαν οτι ξη προσμιξη του κονιαματος ειχε ασβεστη και δημιουργησε την αντιδραση αυτη 

δεν ειναι παραθαλασιο - δε εκτιθεται αμεσα σε βροχη 

υπάρχει γιατρια?γιατι βλεπω οτι συνεχως βλεπω καινουρια σημαδακια με αυτο το "κερι" (δεν μιλαω για την σιλικονη - πρωτη φωτογραφια πανω απ τον κυκλο ειναι σιλικονη)

IMG_20211117_121816.jpg.bcf77844363f7b3407dedd2fad171cca.jpg250861186_571383767410412_4330102414461659444_n.jpg.97debe6db1bef7ff39152a6fdcb671ad.jpg250062974_366036115212209_4766366720004675825_n.jpg.e3d559411504e86a75bd35c677f68e15.jpgIMG_20211117_082927.jpg.362ae661087a331e2a88ba66fa7539fc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεγεται ψωριαση του αλουμινιου. δεν ξερω απο τι και πως προκαλειται. ας γραψει καποιος πιο ειδικος απο τι προκαλειται και το εαν υπαρχει τροπος αντιμετωπισης του. το ιδιο εχω και εγω σε μια πορτα σε διαμερισμα που ενοικιαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xsterg είπε

λεγεται ψωριαση του αλουμινιου. δεν ξερω απο τι και πως προκαλειται. ας γραψει καποιος πιο ειδικος απο τι προκαλειται και το εαν υπαρχει τροπος αντιμετωπισης του. το ιδιο εχω και εγω σε μια πορτα σε διαμερισμα που ενοικιαζω.

δε βγαζεις καμμια φωτογραφια να δουμε κ το δικο σου θεμα ?ειναι το ιδιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειται   για  χημικη   αντιδραση   ασβεστιου  με  αλουμινιο  που   δυστυχως   τα  περισσοτερα  μαστορια

αγνοουν   γιατι   στην  χημεια   εκαναν   σκασιαρχειο.

Οχι   μονο   δεν  πρεπει  να   ακουμπαει  το  ενα  με  τ  αλλο  αλλα  να  εχουν  και  αποσταση   μεταξυ

τους.

Οι   σοβαροι  τεχνιτες   βαζουν  υλικα   μονωσης   ωστε  να  μην  δημιουργειται  αυτη  η  φθορα.

Στις  περιπτωσεις   που   δεν   δημιουργουνται   αμεσα   αλλα   σε  2-3+  χρονια   ειναι  επειδη  πολλα

η  ολα  τα   αλουμινια   ειναι   βαμενα   ηλεκτροστατικα   με  μπογια  η  διαφανο   βερνικι   το  οποιο

κανει   καποιο   καιρο   να  φθαρει  αναλογα  με  την  ποιοτητα  του.

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νηματοειδη διαβρωση

Υπάρχουν αλουμίνια με προ ανοδιωση(  ανοδική οξείδωση )  απλα  είναι σε συγκεκριμένο χρώμα μόνο με έξτρα κοστος .μπορεί να έχει αλλάξει αυτό με το χρώμα γιατί πάνε 3 4 χρόνια που έβαλα

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν   γραφτει   πολλα   εκ  των   οποιων   τα   99/100   ειναι   απο  αλουμιναδες  που   θελουν  να  προωθησουν

το  δικο  τους  προιον.

Ο  καταλληλος  φυσικα   ειναι  μονο   ο  μεταλλειολογος  μηχανικος.

Εδω   μια   σοβαρη   προσεγγιση....

https://www.michanikos.gr/forums/topic/20377-μύκητες-υγρασία-τοίχου-διάβρωση-κουφώματων-αλουμινίου/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tigergreg είπε

Εχουν   γραφτει   πολλα   εκ  των   οποιων   τα   99/100   ειναι   απο  αλουμιναδες  που   θελουν  να  προωθησουν

το  δικο  τους  προιον.

Ο  καταλληλος  φυσικα   ειναι  μονο   ο  μεταλλειολογος  μηχανικος.

Εδω   μια   σοβαρη   προσεγγιση....

https://www.michanikos.gr/forums/topic/20377-μύκητες-υγρασία-τοίχου-διάβρωση-κουφώματων-αλουμινίου/

δεν μπορώ να καταλάβω αν τρολάρεις η αν σοβαρολογείς.

ξέρεις όντως αν καθαρίζει έτσι να σώσω τα υπόλοιπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, fuzz είπε

δεν μπορώ να καταλάβω αν τρολάρεις η αν σοβαρολογείς.

Δεν  ειναι  του  χαρακτηρα  μου.

Ακολουθω   παντα  τις  συμβουλες   ειδικων   και  οχι  τσαρλατανων   φιδεμπορων.

Την  συγκεκριμενη  μεθοδο   "σωσιματος"  δεν  την   εχω   δοκιμασει.

Εβαλα  το  λινκ   για  την  μαρτυρια   γεννησης  των   λογων   φθορας   του  αλουμινιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tigergreg είπε

Δεν  ειναι  του  χαρακτηρα  μου.

Ακολουθω   παντα  τις  συμβουλες   ειδικων   και  οχι  τσαρλατανων   φιδεμπορων.

Την  συγκεκριμενη  μεθοδο   "σωσιματος"  δεν  την   εχω   δοκιμασει.

Εβαλα  το  λινκ   για  την  μαρτυρια   γεννησης  των   λογων   φθορας   του  αλουμινιου.

σε ευχαριστώ , το είχα βρει και εγω το φορουμ αυτο ψάχνωντας το λογο που έχω αυτη τη διάβρωση (δεν εχω βρει και πολλα να πω την αληθεια , τα αγγλικα μου δε με βοηθανε για ψαξιμο σε αλλες γλώσσες ) θα το δοκιμάσω , ο απελπισμένος.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...